Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Ναυάγια στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας καταδυθούμε στην ιστορία μέσα από φωτογραφίες και περιγραφές ελληνικών ναυαγίων

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-03-10, 17:59
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: S/S LOUVAIN, πρώην S/S DRESDEN

...κι επειδη πιστευω οτι η πραγματικη κοινωνικη επανασταση και ανατροπη της περιρρεουσας αρρωστημενης πραγματικοτητας θα αλλάξει μονο με την ενισχυση της κοινωνικης συνειδησης, με την υπαγωγη του εγω στο εμείς,

δεν μπορω παρα να χειροκροτησω το

Παράθεση:
Πιστεύω ότι η κατάργηση των στεγανών και η πρόθυμα προσφερόμενη πληροφορία, είναι σε θέση να αλλάξει την μέχρι τώρα νοοτροπία, δημιουργώντας έναν διαφορετικό κώδικα συμπεριφοράς και αξιών, δίνοντας με τονν τρόπο αυτόν και την συλλογική αλληλουποστήριξη, την δυνατότητα ανάδειξης των ναυαγίων του ελληνικού αρχιπελάγους.
οχι μονο στην ιστορικη και καταδυτικη ερευνα αλλα σε καθε δραστηριοτητα στην καθημερινοτητα μας....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-03-10, 01:59
farmamic farmamic is offline
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 19
Απάντηση: S/S LOUVAIN, πρώην S/S DRESDEN

@Dimitris Galon

Πραγματικά εντυπωσιακή η ιστορία της ανακάλυψης! Ποτέ δεν πίστευα οτι η ιστορική έρευνα μπορεί να προσφέρει τέτοιες συγκινήσεις . Το βίωσα με την ανακάλυψη της τωρινής τοποθεσίας του τάφου του λοχία William Sharpe, ο οποίος τραυματίστηκε κατά τη βύθιση του Βρετανικού, πέθανε στην προκυμαία της Κορησσιάς, θάφτηκε στο προάυλιο της Αγίας Τριάδας και αργότερα μεταφέρθηκε στη Σύρο, όπου τάφηκε ως "άγνωστος στρατιώτης" λόγω ενός απίστευτου γραφειοκρατικού λαθους! Δεν θα ξεχάσω τη στιγμή που ο Simon Mills μου έστειλε το επίσημο έγγραφο που έλεγε πως η αγγλική κυβέρνηση αναγνωρίζει το λάθος (ύστερα από 2 χρόνια αγώνα) και οτι πρόκειται να αλλάξει την επιγραφή στο μνήμα. Η αίσθηση οτι βοήθησα ώστε να γίνει μια "διόρθωση" (έστω και τόσο μικρή) της επίσημης Ιστορίας ήταν ανεπανάληπτη.


Φυσικά η κλίμακα εδώ είναι πολύ μεγαλύτερη και πραγματικά σου αξίζουν θερμά συγχαρητήρια -και όχι μόνο για αυτό το ναυάγιο!

Έχω μια πολυ καθαρή φωτογραφία του HMS Louvain όπως πρέπει να ήταν όταν βυθίστηκε (δηλαδή με τον οπλισμό του). Νομίζω οτι θα βοηθούσε πολύ την ταυτοποίηση του. Που μπορώ να στη στείλω?

Η λίστα του πληρώματος:
http://www.salways.co.uk/LouvainPhot...memorative.htm


Εύχομαι Καλό Πάσχα σε όλους!

Μιχάλης Μιχαηλάκης
CEO Britannic S.A.

ΥΓ1:Θα διαφωνίσω με τη θέση σου περί ιδιοκτησίας των ναυαγίων στην Ελλάδα, καθώς ξέρω κάποιο που έχει ιδιοκτήτη.
ΥΓ2: Τα καλύτερα έρχονται για το νησί της Κέας (βλ. ΝΜΚ).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη farmamic : 31-03-10 στις 02:50.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-03-10, 09:36
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: S/S LOUVAIN, πρώην S/S DRESDEN

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο farmamic Εμφάνιση μηνυμάτων
@Dimitris Galon

Έχω μια πολυ καθαρή φωτογραφία του HMS Louvain όπως πρέπει να ήταν όταν βυθίστηκε (δηλαδή με τον οπλισμό του). Νομίζω οτι θα βοηθούσε πολύ την ταυτοποίηση του. Που μπορώ να στη στείλω?
Μιχάλη αν μπορείς ανάρτησε την εδώ, υποθέτω ότι θα ενδιαφέρει πολλούς αναγνώστες του ΤΗΘΥΣ.

Παράθεση:
Η λίστα του πληρώματος:
http://www.salways.co.uk/LouvainPhot...memorative.htm
Πολύ ενδιαφέρουσα συνδρομή σου για τη λίστα του πληρώματος


Παράθεση:
Εύχομαι Καλό Πάσχα σε όλους!

Μιχάλης Μιχαηλάκης
CEO Britannic S.A.

ΥΓ1:Θα διαφωνίσω με τη θέση σου περί ιδιοκτησίας των ναυαγίων στην Ελλάδα, καθώς ξέρω κάποιο που έχει ιδιοκτήτη.
ΥΓ2: Τα καλύτερα έρχονται για το νησί της Κέας (βλ. ΝΜΚ).
Για όσους δεν γνωρίζουν: ΝΜΚ = Ναυτικό Μουσείο Κέας

Ευχές για καλό Πάσχα σε όλους από την Κέα.
Β.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-03-10, 13:18
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: S/S LOUVAIN, πρώην S/S DRESDEN

@ farmamic

Μιχάλη σε ευχαριστώ πολύ για την φωτογραφία και την λίστα του πληρώματος.
Πολλοί από μας, όταν ακούσαμε και διαβάσαμε αυτό εδώ
Παράθεση:
Μιχάλης Μιχαηλάκης
CEO Britannic S.A.
χαρήκαμε πραγματικά, καθώς είχες ήδη δείξει δείγμα γραφής και άρθρωσης από την ιστοσελίδα σου για τον Βρετανικό και γνωρίζαμε για το γενικό ήθος σου και την ακούραστη επιμονή σου στην ιστορική έρευνα.

Μιχάλη, θα χαρώ πολύ να συναντηθούμε και να συζητήσουμε, από κοντά, το πραγματικά πολύ περίπλοκο θέμα περί της ιδιοκτησίας των ναυαγίων στην Ελλάδα.

Σε χαιρετώ και σου εύχομαι και σένα καλό Πάσχα.
DG
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:41.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.