Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-12, 15:10
Το avatar του χρήστη tobiastor
tobiastor tobiastor is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2012
Περιοχή: Αθήνα - Κέντρο
Μηνύματα: 47
BCD & Regulator

Καλημέρα,

εν συνεχεία του προηγούμενου post περί στολής προχωρώ ολοταχώς στην αναζήτηση για αγορά εξοπλισμού. Έφτασε λοιπόν η ώρα για την αγορά ίσως των σημαντικότερων πραγμάτων του δύτη (κατά την αποψή μου). BCD και regulator λοιπόν. Διαβάζοντας και στο forum και αλλού για τα θετικά των bcd οπίσθιας πλήρωσης και wing κατέληξα στην απόφαση να μην αγοράσω jacket.

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι αν όχι μέσα στο χρόνο τότε του χρόνου, θέλω να ασχοληθώ και με technical diving και ίσως του χρόνου οι οικονομικές δυσκολίες και ανασφάλειες να με αναγκάσουν να ασχοληθώ και επαγγελματικά (σε ιχθυοκαλλιέργειες). Το επίπεδο μου είναι aow + eanx. Ξεκαθαρίζω το καταδυτικό μου προφιλ και τις μελλοντικές μου σκέψεις για να καταλάβετε τι ανάγκες έχω (ή δεν έχω και νομίζω πως έχω).

Προς το παρόν σκέφτομαι πως για bcd το ranger της zeagle με καλύπτει και θα με καλύπτει και για τις μελλοντικές μου ανησυχίες. Άλλη πιθανότητα που έχω σκεφτεί είναι ένα σετ της OMS (και εκεί θα ήθελα τις προτάσεις σας)
Για regulator δυστυχώς έχω μπερδευτεί είναι η αλήθεια. Παρατηρώ μια αποφυγή προς του mares regulator οι οποίοι είναι και αρκετά πιο φθηνοί.

Με βάση τα όσα είπα παραπάνω τι λύσεις πιστεύετε πως έχω? Υπενθυμίζω πως το budget είναι περιορισμένο και έχει μαζευτεί μετά από έτη οικονομιών και θέλω τα λεφτά που θα δώσω να με κρατήσουν για κάποια χρόνια και να μην χρειαστεί σε 2 χρόνια να αγοράσω κάτι άλλο για technical π.χ. Για αυτό το λόγο για παράδειγμα σκέφτομαι το ranger που από όσο διάβασα είναι σκυλί σε αντοχή (φυσικά με την ανάλογη περιποίηση).

Σχετικά με τα bcd οπίσθιας πλήρωσης ή/και wing: επειδή δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω ποτέ τέτοιου τύπου bcd και μόνο με jacket είναι η εμπειρία μου, θεωρείτε πως η μετάβαση είναι εύκολη? Έχω αρκετά καλή πλευστότητα με τα jacket και θα ήθελα να ξέρω αν θα ήταν καλύτερα το πρώτο βάπτισμα του νέου bcd να το κάνω σε training waters για να το μάθω αρκετά καλά ή αν δεν χρειάζεται και είναι κάτι που σε λίγα λεπτά το έχεις βρει και συνηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-12, 17:57
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: BCD & Regulator

Για τα οπίσθιας πλήρωσης μάλλον ανυσηχείς περισσότερο από όσο θα έπρεπε για τη ‘μετάβαση’! Προτείνω να το βουτήξεις με μια λογική προσοχή την πρώτη-δεύτερη φορά και να βρεις ακριβώς που είναι το κάθε κουμπί και κάθε βαλβίδα καθώς και ο κάθε ιμάντας και πως ανοίγουν για να το βγάλεις. Κάτι που θα έκανες και με ένα άλλο πολύ διαφορετικό μοντέλο τζάκετ έτσι κι αλλιώς. Δεν θα το βρεις σε 'λίγα λεπτά' αλλά μην πας και στην πισίνα

Αν ψάξεις εδώ μέσα κάπου θα βρεις ένα σχετικό θέμα-παρουσίαση με πολύ κατατοπιστικές εικόνες σχετικά με την διαφορά στην πλευστότητα στην επιφάνεια και υποβρυχίως των δύο τύπων BCD. Εν συντομία, υποβρυχίως με το οπίσθιας πλήρωσης είναι πολύ πιο εύκολο να είσαι σε οριζόντια θέση ενώ αντίθετα στην επιφάνεια το οπίσθιας πλήρωσης δεν σε κρατάει σε κάθετη θέση εύκολα όπως το τζάκετ, αλλά θα δεις ότι συνηθίζεις να έχεις τα πόδια-γόνατα λίγο πιο μπροστά από το σώμα και να βρίσκεις μια σχετικά άνετη στάση (λιγάκι ασταθούς) ισορροπίας.

Καλές επιλογές και καλές αγορές σου εύχομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-12, 09:19
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: BCD & Regulator

Καλημέρα..

μια αντίστοιχη συζήτηση για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των wing, jacket κτλ είχαμε κάνει και στο φόρουμ της ΕΑΘ.

αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά και εκεί...
http://www.thessalonikidiveclub.gr/c...hp?topic=535.0
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-12, 11:04
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Απάντηση: BCD & Regulator

Απο την στιγμή που σκέφτεσαι για wing καποια στιγμή, μην πας σε τόσο ακριβό bcd οσο το ranger. Βέβαια μπορεί να σε καλύψει σε τεχνική λόγο μεγάλου ασκού και οτι μπορεί να πάρει backplate, αλλα μήπως είναι καλύτερα να κάνεις το δικό σου setup;

Θα πρότεινα μικρότερα bcd για τις απλές βουτιές.

Για ρυθμιστές υπάρχει το κίνημα των Apeks το οποιο και εγώ θα ακολουθούσα μελλοντικά. Φοβεροί ρυθμιστές σε value for money πάντα.

Άλλο κίνημα είναι των ScubaPro. Εσύ επιλέγεις. Προσωπικά κοιτάζω και την εμφάνιση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-12, 15:51
Το avatar του χρήστη tobiastor
tobiastor tobiastor is offline
 
Εγγραφή: 23-08-2012
Περιοχή: Αθήνα - Κέντρο
Μηνύματα: 47
Απάντηση: BCD & Regulator

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα..

μια αντίστοιχη συζήτηση για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των wing, jacket κτλ είχαμε κάνει και στο φόρουμ της ΕΑΘ.

αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά και εκεί...
http://www.thessalonikidiveclub.gr/c...hp?topic=535.0
έχω ήδη ρίξει και ήταν αρκετά κατατοπιστική η συζήτηση που μου έλυσε αρκετές απορίες, ευχαριστώ!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την στιγμή που σκέφτεσαι για wing καποια στιγμή, μην πας σε τόσο ακριβό bcd οσο το ranger. Βέβαια μπορεί να σε καλύψει σε τεχνική λόγο μεγάλου ασκού και οτι μπορεί να πάρει backplate, αλλα μήπως είναι καλύτερα να κάνεις το δικό σου setup;

Θα πρότεινα μικρότερα bcd για τις απλές βουτιές.

Για ρυθμιστές υπάρχει το κίνημα των Apeks το οποιο και εγώ θα ακολουθούσα μελλοντικά. Φοβεροί ρυθμιστές σε value for money πάντα.

Άλλο κίνημα είναι των ScubaPro. Εσύ επιλέγεις. Προσωπικά κοιτάζω και την εμφάνιση.
Δεν με απασχολει η εμφάνιση τόσο να σου πω την αλήθεια. Τον ranger τον σκεφτόμουν επειδή έχει αποσπάσει καλές κριτικές για την αντοχή του και όπως είπες και εσύ μπορεί να πάρει backplate για technical στο μέλλον. Προτιμώ να δώσω τα λεφτά τώρα παρά να πάρω ένα bcd τώρα και σε 1.5 χρόνο να αγοράσω άλλο (αν π.χ πάρω jacket)

Για regulator έχω αρχίσει να γέρνω προς M17 με g250v από scubapro
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.