Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Υποβρύχια Φωτογραφία & Video > Εξοπλισμός υ/β φωτογραφίας και Video
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Φωτ.Μηχανές, Κάμερες, Housings, υ/β flash, όλα αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου που κοστίζουν όσο κι ο υπόλοιπος εξοπλισμός μας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-07, 15:22
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Housing για Canon EOS 400D

H Olympus καλή δε λέω αλλά διαβάζοντας τα σχόλια για τις αδυναμίες που έχει μια μηχανή που δεν γράφει Raw και βλέπωντας τα αποτελέσματα που έχουν οι φωτογραφίες μου (θα ανεβάσω μερικές σύντομα για να αρπάξω τα φάσκελα ) αποφάσισα πως θέλω να χρησιμοποιήσω την Canon EOS 400D με εξωτερικό flash. Έχω δει την Sealux. Καλή φαίνεται. Καμιά άλλη εισήγηση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-07-07, 11:23
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Housing για Canon EOS 400D

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
H Olympus καλή δε λέω αλλά διαβάζοντας τα σχόλια για τις αδυναμίες που έχει μια μηχανή που δεν γράφει Raw και βλέπωντας τα αποτελέσματα που έχουν οι φωτογραφίες μου (θα ανεβάσω μερικές σύντομα για να αρπάξω τα φάσκελα ) αποφάσισα πως θέλω να χρησιμοποιήσω την Canon EOS 400D με εξωτερικό flash. Έχω δει την Sealux. Καλή φαίνεται. Καμιά άλλη εισήγηση?
Εχω την 300Ν (slides) και 300D (προγονο της 400D) Η σειρα ειναι για τα λεφτα της καταπληκτικη. Αν βρεις σε stock την 350D προτιμησε την οχι μονο λογω κοστους αλλα επειδη η 400D στο μονο που βελτιωθηκε ηταν στα Mp που ομως δεν ειναι η κρισιμοτερη παραμετρος. Προτιμησε μεταλικο housing. Αν τελικα δεν εχεις ttl ειναι πολυ καλη ιδεα ενα φωτομετρο σε housing απο παλιο flash.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-07-07, 12:00
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Housing για Canon EOS 400D

Σώτο δεν έχω καθόλου εμπειρία από DSLR υποβρυχίως αλλά επειδή χρησιμοποιώ μια Cannon 350D εκτός νερού και έχω δει και φωτογραφίες από Cannon 400D ενός φίλου, θα έλεγα ότι είναι και οι δύο εξαιρετικές μηχανές.

Όπως είπε και ο fin παραπάνω, την 350D μπορείς να τη βρεις σε φθηνότερη τιμή, χωρίς να χάνεις ουσιαστικά τίποτα (η διαφορά τους σε MPixels θα σου φανεί χρήσιμη μόνο αν κάνεις ένα γενναίο crop ή θελήσεις να τυπώσεις σε 30x40 και μεγαλύτερο).

Βέβαια απ' ότι βλέπω στο γνωστό και πάντα ενημερωμένο site www.digideep.com η Sealux βγάζει housing μόνο για την 400D κι όχι για την 350D.



Καλή κατασκευή φαίνεται, αλλά δεν έχω εμπειρία να το κρίνω ή να σου δώσω άλλες επιλογές.
Στο ίδιο site, μπορείς να δεις και τους υπόλοιπους κατασκευαστές που βγάζουν housing για 400D

Το σκέφτομαι κι εγώ να κατεβάσω την 350D κάτω από το νερό, αλλά προσανατολίζομαι στην Ikelite μια που είναι η μόνη που δίνει σύστημα flat ports / dome ports / flash και κυρίως είναι (σχετικά) φθηνότερη. Τα αλουμινένια είναι λίγο άπιαστα για τα οικονομικά μου.

Σου έυχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή και αναμένουμε φωτογραφίες εεε ?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 25-07-07 στις 21:55.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-07-07, 12:19
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Housing για Canon EOS 400D

Η εταιρεία που κάνει καλά και σχετικά φτηνά housing είναι η ευρωπαϊκή Hugyfot. Η σχέση ποιότητας και τιμής είναι πολύ καλή και γι΄ αυτό τον λόγο έχει πολύ καλές πωλήσεις σε παγκόσμια κλίμακα. Πληροφορίες για τα Hugyfot housing για την Canon 400D και την 350D θα βρεις εδώ. Για την τελευταία επικοινώνησε με το μέλος του φόρουμ jdim. Είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει άμεσα με πληροφορίες, συμβουλές, τιμές και διευθύνσεις αγοράς on line.
Καλή επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-07, 15:52
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Housing για Canon EOS 400D

Οντως η αλουμινενια Hugyfot
http://www.digital-dive.de/product_i...anon-350D.html
ειναι σαφως προτιμοτερη απο την carbon Bruder
http://www.digital-dive.de/product_i...1-digital.html
που ειναι μεν λιγο φτηνοτερη αλλα αν παρεις και το fisheye εισαι στα ιδια.
Οσο θα το ψαχνεις τοσο θα καθυστερεις οποτε μια ζωη την εχουμε.
Καλη αγορα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-07, 20:40
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Housing για Canon EOS 400D

Ευχαριστώ όλους για όλες τις πληροφορίες. Την 400D την έχω οπότε μάλλον με βλέπω για αγορά housing και strobe. Θα ψάξω όλες τις εισηγήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-07, 23:24
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Housing για Canon EOS 400D

Εγώ πάλι που έχω 2 housing της Ikelite είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την ποιότητα κατασκευής και την αξιοπιστία τους. Έχουν βγεί πραγματικά σκυλιά!

Είναι σαφώς οικονομικότερα των αλουμινένιων (με μικρότερο επιχειρησιακό βάθος <=60m) και το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι η έλλειψη manual focus στα macro ports.

Τα DS-125 & DS-200 είναι πολύ καλά strobes και συνεργάζονται με το εσωτερικό κύκλωμα του housing για ttl flashing.



Υ.Γ. Πάντως, για καλό και για κακό, εχω στην κατοχή μου 2 ίδια σώματα dslr
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 20-07-07 στις 23:28.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-07, 23:35
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Housing για Canon EOS 400D

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σαφώς οικονομικότερα των αλουμινένιων (με μικρότερο επιχειρησιακό βάθος <=60m) και το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι η έλλειψη manual focus στα macro ports.
Να προσθέσω κι ένα άλλο μειονέκτημα της Ikelite που μου ανέφερε φίλος και από το site τους δεν είναι φανερό: Το Dome-Port των 8 ιντσών επειδή είναι πολύ μεγάλο δεν αφήνει καθόλου κενό μεταξύ port και housing και δεν σου δίνει δυνατότητα για χειρισμό zoom του φακού.
Αν είναι αλήθεια, θα το σκεφτώ σοβαρά να πάω σε άλλο σύστημα και όχι σε Ikelite.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-07-07, 23:42
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Housing για Canon EOS 400D

http://wetpixel.com/i.php/full/canon...e-8-dome-port/

Το μέγεθος του dome port δεν έχει άμεση σχέση με τη δυνατότητα για ζουμ, γιατί το control knob του ζουμ βρίσκεται στο housing...

Το παραπάνω άρθρο πάντως δεν αναφέρει κάτι σχετικό.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 20-07-07 στις 23:51.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-07, 18:39
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Housing για Canon EOS 400D

Οφείλω μια συγνώμη σε Φοίβο, Γιάννη, και την Ikelite.



Δοκίμασα το 8 “ Dome Port με τον 12-24mm στο D200 Ikelite housing και δεν μπορούσα να χωρέσω στο housing το gear sleeve με τίποτα.
Πίστευα ότι αν πίεζα παραπάνω, κάτι θα έσπαγε.
H Ikelite φταίει και αυτή, γιατί όταν παρέλαβα το Dome, από λάθος δεν περιλάμβανε τα gear sleeves του (προσπαθούσα να χρησιμοποιήσω τα sleeves του 6’’ Dome) και έτσι υπέθεσα ότι το 8” Dome δεν διαθέτει γρανάζια.
Μετά από μια πρόσφατη κουβέντα με τον Φοίβο, επικοινώνησα με την Ikelite οι οποίοι:
Α. μου έστειλαν στο ταχυδρομείο τα «χαμένα» sleeves
Β. με διαβεβαίωσαν ότι θα πρέπει να πιέσω μέχρι το sleeve να μπει στη θέση του. Αν δεν είναι στη θέση του, τότε απλά δεν είχα πιέσει αρκετά!


Έτσι χθες, και με τη ψυχή στο στόμα, πίεσα (σε βαθμό ελαφριάς παραμόρφωσης του sleeve) μέχρι που τελικά το όλο πράγμα δούλεψε.



Προς υπεράσπιση μου, δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω τόση δύναμη στο housing αν δεν επέμενε ο κατασκευαστής ότι δεν υπάρχει πρόβλημα !



Τελικά δουλεύει, λίγο τραχιά, αλλά κάνει την δουλεία του όπως πρέπει. Οπότε συγγνώμη για την κακοπληροφόρηση!
Από την εμπειρία μου μπορώ να πω ότι τα προϊόντα της Ikelite έχουν αποδεχτεί πολύ ανθεκτικά, αρκετά εργονομικά (πλήρης πρόσβαση σε κουμπιά), και αξιόπιστα (χάλασε ένα flash μου στην 2η από 18 βουτιές στην ερυθρά , αλλά αυτό ήταν το μόνο ατύχημα σε περίπου 60 βουτιές, και η εταιρία το επέστρεψε από Αμερική επισκευασμένο μέσα σε 10 μέρες).



Οπότε και εγώ λέω Ikelite!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.