Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιοχές με ιδιαίτερο βιολογικό ενδιαφέρον
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Σας εντυπωσίασε κάποιος βυθός; Κάντε μας μια μικρή παρουσίαση να τον γνωρίσουμε κι εμείς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-07, 15:13
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Παλαιόχωρα Χανίων

Την επισκέφθηκα αυτό το καλοκαίρι αλλά δυστυχώς χωρίς φωτογραφική μηχανή. Οι βουτιές και η βιοποικιλότητα της περιοχής όμως αξίζουν πραγματικά.

Γι' αυτό το λόγο χάρηκα πολύ που βρήκα αυτό το πανέμορφο άρθρο του Στέλιου Κατσανεβάκη.
Enjoy!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-07, 11:23
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων

Ο στελλιος ειναι ενα απο τα πιο λαμπρα μυαλα που εχει αυτη η χωρα....

εκπαιδευτης καταδυσης απο μερακι, με μεταπτυχιακες σπουδες σε ολα αυτα λατινο- αστεριξ που χρησιμποποιει η φυσαλια

Ωραιο αρθρο!

θενκσ μαρια

και τελειως συμπτωματικα , πολυ πριν μαθουμε τι ειναι η μπουκαλα,o στελλιος ηταν ο διπλανος μου στο γυμνασιο....και στην ιδια ταξη στο λυκειο. Μικρος ο κοσμος ε?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 19-10-07 στις 11:58.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-07, 11:56
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων

Μαρια , οπως καλα γνωριζεις , χα'ι'δεψες ευαισθητη χορδη μεσα στην ψυχη μου !!
Με την Παλαιοχωρα ειμαι ερωτευμενος . Η φυση , τα βουνα η θαλασσα οι ρακες (ουπς ξεφευγω παλι) και πολλα πολλα αλλα .
Οντως πολυ καλη δουλεια του Στελλιου Κατσανεβακη και υπεροχες οι φωτο του Αβαγιαννου . Μπραβο τους για την υπεροχη δουλεια !
Την επομενη φορα ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ , φροντισε να κατεβεις οσο ειμαι κι εγω εκαι ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ , ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΜΑΝΤΑΜ ??
(ακου Μανταμ , που το ξεθαψα αυτο χιχι)
Εχω καποια βιντεακια απο εκει και απο μια απο τις σπηλιες (κοιλοτητα για την ακριβεια , ή μαλλον σπηλιτσα κουκλα για ολα τα επιπεδα δυτων ) . Οταν αξιωθω θα τα κατεβασω προς τερψιν σας (μην βαρατε ειμαι αρχαριος ακομα και η ποιοτητα ειναι αμφιβολη)
Αντε να οργανωσουμε κατι για Πασχα και να την χαρουμε ολοκληρη δικια μας (να τολμησω να ευχηθω και βολτες+βουτιες στην Γαυδο?)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-07, 12:22
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων

(Τελικά όποιον Χανιώτη έχω εκτιμήσει στη ζωή μου, προκύπτει παλιός συμμαθητής του Δελβερούδη... τι είχε πια αυτή η φουρνιά και βγήκε έτσι;)


Ήθελα να συμπληρώσω ότι ίσως ο ενθουσιασμός μου με την Παλαιόχωρα να μην είναι εντελώς άσχετος με τους οδηγούς μου εκεί.
Όπως και ο Στέλιος Κατσανεβάκης, έτσι και εμείς βουτήξαμε με το καταδυτικό AquaCreta του Νίκου Μπολανάκη και Άρη Σπέγγου.
Ο Άρης ήταν (δυστυχώς και ευτυχώς) απασχολημένος με τα μαθήματα (ευτυχώς γιατί ανάμεσα στους μαθητές του ήταν και ένας από τους αγαπημένους φίλους και συμφοιτητές μου) οπότε στις βουτιές μας συνόδευε ο Νίκος*. Εκπληκτικός Τύπος! Πριν βουτήξουμε με προκάλεσε "Αν καταφέρεις να δεις κάτι που δεν έχω ξαναδεί, θα σε παραδεχτώ"....
Και όντως, έχει τέτοια τρέλα με τους οργανισμούς που είναι απίθανο να του ξεφύγει οτιδήποτε σε μια βουτιά, από τον μεγαλύτερο ροφό έως το μικρότερο γυμνοβράγχιο! Αν υπήρχε τίτλος Master Scouter Diver θα ανήκε στον Νίκο πανηγυρικά! (Ως τότε θα τον φωνάζω "κροκοδειλάκια" )

Μιλώντας για ροφούς, πρέπει να σας πω ότι η περιοχή ήταν γεμάτη ψάρια, πράγμα που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση φυσικά....

Και εκτός από τις σπηλιές που αναφέρουν και ο Στέλιος και ο Μιχάλης, εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα με το "Υποβρύχιο Δάσος", έναν ορμίσκο όπου μετά από σφοδρή καταιγίδα, χείμαρροι παρέσυραν έναν μεγάλο αριθμό από κορμούς δέντρων σχηματίζοντας ένα παντελώς αλλόκοσμο υποβρύχιο τοπίο.

Οι κορμοί είναι ακόμα στη διαδικασία εποικισμού και διάβρωσης από οργανισμούς. Το καλοκαίρι ήταν γεμάτοι με υδρόζωα, κάθε ένα από τα οποία φιλοξενούσε τουλάχιστον 2-3 φλαμπελίνες.....Πολύ ενδιαφέρουσα βουτιά!

Βρε Μιχάλη, άσε τα μαντάμ () και βρες μας καμιά φωτογραφία!!!

(ο γκραντμπλες έπεσε με μάκρο σε αυτή τη βουτιά... αδύνατον να αποδώσει το τοπίο )



*ΥΓ. Το μόνο μειονέκτημα... το καταδυτικό δεν παρέχει μεμονωμένη ενοικίαση εξοπλισμού ή πλήρωση των δικών σας φιαλών. Αν δεν έχετε μαζί σας το κομπρεσέρ σας, θα κάνετε αναγκαστικά μια συνοδευόμενη βουτιά (που όμως απ' ό,τι κατάλαβα προσαρμόζεται στα μέτρα και τα γούστα σας και δύσκολα θα δυσαρεστηθείτε....)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 19-10-07 στις 15:56.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-07, 19:25
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων

Καλα , φωτο , αφου δεν βγαζω καλες φωτο . Κατι προσπαθω βεβαια . Εδω εχω δυο απο την ξερα στον Κριο . Ελπιζω να βρω και αλλες !!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 100_0038.jpg (29,3 KB, 9 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 100_0040.jpg (52,7 KB, 5 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-07, 19:31
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων

Αλλη μια και τελος οι φωτο μου απο Παλαιοχωρα ( )
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 101_0103 copy.jpg (65,5 KB, 5 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-07, 19:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων

Ευχαριστούμε Μιχάλη!

Να ξέρεις ότι έστω και μικρού μεγέθους, μπορείς να παγιδεύσεις φωτό από το βίντεο που έχεις τραβήξει. Εντάξει, δε θα είναι η καλύτερη δυνατή ποιότητα, αλλά εγώ τουλάχιστον θα το αντέξω!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-07, 08:26
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων



Παράθεση:
Να ξέρεις ότι έστω και μικρού μεγέθους, μπορείς να παγιδεύσεις φωτό από το βίντεο που έχεις τραβήξει. Εντάξει, δε θα είναι η καλύτερη δυνατή ποιότητα, αλλά εγώ τουλάχιστον θα το αντέξω!
Ναι , ετσι λες τωρα και μετα θα με στην κριτικη μεχρι να το ριξω στις και με βρουν να πλανταζω στα .
Ανευ πλακας , θα το προσπαθησω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 17-01-08 στις 15:23.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-07, 12:03
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι , ετσι λες τωρα και μετα θα με στην κριτικη μεχρι να το ριξω στις και με βρουν να πλανταζω στα

Αυτό σηκώνει απάντηση

Πότε -μα πότε;- σχολίασα εγώ την καλλιτεχνική επάρκεια μιας φωτογραφίας;;
Εκτός του να συγχαίρω και να θαυμάζω τους καλλιτέχνες φωτογράφους, εγώ η ίδια είμαι μια ανεπίδεκτη φωτογράφος (που απ' ό,τι φαίνεται δε θα προοδεύσει ποτέ στο αντικείμενο) και επομένως οι "κριτικές" μου κάθε άλλο παρά υπόσταση μπορούν να έχουν....

Επειδή τυχαίνει να έχουμε μερικούς πολύ καλούς φωτογράφους ανάμεσά μας, αυτό δεν είναι λόγος να ματαιωνόμαστε οι υπόλοιποι.
Πέρα από την καλλιτεχνική αξία μιας φωτογραφίας, υπάρχει και η πληροφορία που αυτή μπορεί να σου δώσει. Και για μένα κάθε εικόνα βυθού, είναι πάντα όμορφη και ευπρόσδεκτη.
Επομένως να αφήσεις τις φτηνές αυτές δικαιολογίες....

Με το να ποστάρουμε φωτό κι εμείς οι αρχάριοι έχουμε άλλωστε καλύτερες πιθανότητες να αρπάξουμε και μια καλοπροαίρετη κριτική ή -ακόμα καλύτερα- μια-δυο συμβουλές για κάτι που μπορούμε εύκολα να βελτιώσουμε.....

So why not?

Μιχάλη αν πει κανείς ότι οι φωτό σου δεν είναι καλές αναλαμβάνω να τον κράξω προσωπικά

(Αλλά ρε παιδί μου, τι άγκυρες και αηδίες, βγάλε κάνα ζωντανό να χαρούμε κι εμείς οι κολημμένοι)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-07, 12:49
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Παλαιόχωρα Χανίων

(Αλλά ρε παιδί μου, τι άγκυρες και αηδίες, βγάλε κάνα ζωντανό να χαρούμε κι εμείς οι κολημμένοι)[/quote]


δυστυχως τιποτα το ευδιακριτο ή αξιολογο !!!
Μοναχα το καμαρι μου που το εβαλα και στο fish watcher απο βουτια στο Imperatrix :
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Sygnathus Typhlae.jpg (95,5 KB, 20 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.