Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-07, 12:35
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Τα "alien" σαγόνια της Σμέρνας

Θυμάστε το τέρας στην ταινία Alien με τα απανωτά σαγόνια να προβάλλουν μέσα από το λαιμό καταπίνοντας το ανυπεράσπιστο θύμα;
Μερικές φορές η φαντασία του Χόλιγουντ τρέχει μπροστά και η επιστήμη ακολουθεί έκπληκτη.

Ένα παρόμοιο σύστημα αρπαγής και κατάποσης της λείας τους χρησιμοποιούν και οι γνωστές μας σμέρνες. Αφού τα εξωτερικά σαγόνια της σμέρνας αρπάξουν το θύμα, ένα δεύτερο σύστημα σιαγόνων που βρίσκεται στο φάρυγγα τίθεται σε κίνηση, σιγουρεύοντας και οδηγώντας το γεύμα τους στον οισοφάγο.

Πιο αναλυτικά εδώ!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-07, 18:28
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Τα "alien" σαγόνια της Σμέρνας

Εγω εχω να προσθεσω οτι η σμερνα ειναι ενα πανεμορφο ζωο (νομιζω συμφωνειτε ολοι) και εντελως ακακο!!!
Δεν επιτιθεται ποτε και η σταση της ειναι παντα αμυντικη.

Καποτε σε μια καταδυση συνεβη το εξης: ενας αρχαριος αυτοδυτης απο την ομαδα που συνοδευα (χωρις ακομα καλη πλευστοτητα) βγαζοντας ολο τον αερα απο το τζακετ του κατεβαινει στο υψος του κεφαλιου μου την στιγμη που κοιταω μεσα σε μια τρυπα μια μεγαλη σμερνα.
Ημουν ετοιμος να φωναξω την ομαδα για παρατηρηση αλλα διαπιστωνω ξαφνικα οτι ο αρχαριος ακουμπαει με το γονατο του στην τρυπα και σχεδον εχει εισχωρησει το μισο του ποδι μεσα στην τρυπα της.
Ε, λοιπον το ζωο εμεινε σε αυτη την αμυντικη σταση που παιρνει (με το στομα ανοιχτο) κανοντας ολο και προς τα πισω παρολο που δεν ειχε αλλο χωρο να κινηθει και μερικα εκατοστα απο το γονατο του αυτοδυτη.
Ημουν σε εγρηγορση και σκεφτομουν τι θα κανω αν επιτεθει και δαγκωσει
αλλα ολα εγιναν πολυ γρηγορα και φυσικα ο αρχαριος δεν καταλαβε τιποτα. Μου εκανε φοβερη εντυπωση αφου το περιστατικο συνεβη πολυ κοντα στο οπτικο μου πεδιο.
Απο τοτε σεβομαι αφανταστα αυτο το ζωο και νευριαζω οταν διαφοροι ασχετοι το κακολογουν (φταιει ισως και η τρομερη της οψη).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seafarer : 15-09-07 στις 19:28.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-07, 19:58
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Τα "alien" σαγόνια της Σμέρνας

Το ίδιο το Alien φημολογείτε ότι ο Giger το εμπνεύστηκε από ένα θαλάσσιο οργανισμό, τη Phronima sedentaria. Δείτε τη φωτογραφία εδώ για επιβεβαίωση .....

http://www.biology.duke.edu/johnsenl.../phronima.html

το συγκεκριμένο είδος, έχει και μια παρασιτική σχέση με τις salps (Μαρία, πως μεταφράζουμε τις salps???) η οποία έντονα φέρνει στο μυαλό το Alien

http://deepseanews.blogspot.com/2006...horelines.html



Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-07, 20:53
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τα "alien" σαγόνια της Σμέρνας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω να προσθεσω οτι η σμερνα ειναι ενα πανεμορφο ζωο (νομιζω συμφωνειτε ολοι) και εντελως ακακο!!!
Δεν επιτιθεται ποτε και η σταση της ειναι παντα αμυντικη.
Χμμμμ, seafarer, κάνεις πολύ καλά που το επισημαίνεις...... Ξεχνιόμαστε καμιά φορά γιατί λίγο πολύ οι περισσότεροι εδώ μέσα γνωριζόμαστε μεταξύ μας και μοιραζόμαστε πάνω-κάτω κάποιες κοινές πεποιθήσεις, μία εκ των οποίων είναι: το πιο επικίνδυνο πλάσμα στις ελληνικές θάλασσες είναι ο αχινός!

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες για τη σμέρνα, τις ίδιες παρατηρήσεις έχω κάνει κι εγώ επανειλημμένα αφού έχω βρεθεί πολλές φορές σε απόσταση αναπνοής από το στόμα της χωρίς να το έχω συνειδητοποιήσει παρά μόνο την τελευταία στιγμή.... κατά την οποία στιγμή, η καημένη η σμερνούλα απλά αποσυρόταν διακριτικά.... νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο: για εκείνην, εμείς είμαστε οι τρομακτικοί τύποι! (όχι ότι έχει άδικο...)

Η παράθεση του άρθρου δεν αποσκοπούσε στο να τρομάξει τον κόσμο... Αυτό που σχολιάστηκε είναι η τελειότητα της κατασκευής ενός θαυμάσιου, ούτως ή άλλως οργανισμού. Αλίμονο βέβαια σε αυτούς που η κυρία Muraena θεωρεί νόστιμους! (Το νεοπρέν δεν περιλαμβάνεται στο μενού της παιδιά...)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο το Alien φημολογείτε ότι ο Giger το εμπνεύστηκε από ένα θαλάσσιο οργανισμό, τη Phronima sedentaria. Δείτε τη φωτογραφία εδώ για επιβεβαίωση .....

http://www.biology.duke.edu/johnsenl.../phronima.html
Μπάμπη καταπληκτικά sites!! Δεν ήξερα για τη Phronima (το όνομα είναι ευφημισμός;) (μου'ρθε κι άλλο: "της φρονίμα τα παιδιά, πριν πεινάσουν σαλπακιάζουν" ).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb Εμφάνιση μηνυμάτων
το συγκεκριμένο είδος, έχει και μια παρασιτική σχέση με τις salps (Μαρία, πως μεταφράζουμε τις salps???)
Εγώ τις λέω σάλπες. Πράγμα που μπορεί βεβαίως να δημιουργήσει μια μικρή σύγχυση με τα ψάρια Sarpa salpa.
Οι σάλπες αυτές ανήκουν σε κάτι ιδιόμορφες οικογένειες ασκιδίων (Salpidae και Doliolidae, Τάξη Thaliacea) τα είδη των οποίων είναι πλαγκτικά (ζουν δηλαδή ελεύθερα πλανώμενα στη στήλη του νερού).
Ένα από τα γνωστότερα είναι αυτό που έχω ακούσει να λένε "κερασάκι" το Thalia democratica. Το όνομα του είδους προκύπτει από το γεγονός ότι συνήθως απαντούν σε "δημοκρατικότατες" αποικίες, σχηματίζοντας τεράστιες αλυσίδες που μπορούν να φτάνουν σε μήκος πολλών μέτρων....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 15-09-07 στις 20:57.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-07, 08:24
Το avatar του χρήστη antesco
antesco antesco is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Νέα Πεντέλη - Αττική
Μηνύματα: 55
Απάντηση: Τα "alien" σαγόνια της Σμέρνας

Να συμφωνήσω και εγώ ; ότι φυσικά (όπως και τα περισσότερα ζώα στον πλανήτη) αν δεν την πειράξεις - δεν σε πειράζει !

Αυτή η φουκαριάρα που γνώρισα στην Κούβα σας φαίνεται πολύ επιθετική ;








Όλο νάζι και παιχνίδι !!!
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-07, 11:13
Το avatar του χρήστη antesco
antesco antesco is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Νέα Πεντέλη - Αττική
Μηνύματα: 55
Απάντηση: Τα "alien" σαγόνια της Σμέρνας

Συμπτωματικά μόλις έλαβα e-mail από τον φίλο μου τον Daniel, τον εκπαιδευτή μου στην Κούβα.
Η morena είναι ακόμα σώα και αβλαβής και εξακολουθεί να γοητεύει τους τουρίστες....

__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-09-07, 12:26
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τα "alien" σαγόνια της Σμέρνας

Παρά τις εξαιρετικές φωτό του Θάνου, θα πρότεινα να μην παίρνουμε υπερβολικό θάρρος με τους έχοντες δόντια. Μπορεί να μην υπάρχουν κακές προθέσεις, υπάρχουν όμως ένστικτα.

Σε αυτό το λινκ (αν δεν δουλεύει βάλτε στο youtube Wild Life and carelessness) που ξετρύπωσε ο Νικόλας S. δείτε τι μπορεί να πάει στραβά όταν το παρακάνουμε σε μια αθώα κατά τ'άλλα προσέγγιση. Finger food ...
Ας αφήσουμε την άγρια ζωή να παραμείνει άγρια. Αυτό είναι άλλωστε το μεγαλείο και η ομορφιά της....

Δείτε και στο NaturaMediterraneo υπέροχες φωτό σμέρνας μαζί με γαρίδες καθαριστές της! Η συμβίωση είναι όμορφο πράγμα....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 20-03-08 στις 22:11.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-07, 21:39
Το avatar του χρήστη antesco
antesco antesco is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Νέα Πεντέλη - Αττική
Μηνύματα: 55
Απάντηση: Τα "alien" σαγόνια της Σμέρνας

for the record:

H morena στο Varadero της Cuba δεν συνίσταται για παιχνίδια τροφής.
Τα τελευταία 12 χρόνια δέχεται μόνο προσεκτικά και ήρεμα χάδια.
Φυσικά και δεν δοκίμασε ποτέ κανείς να παίξει με την τροφή της....

__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.