Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-08-08, 20:06
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

σε καθε κουβεντα -ανταλλαγη αποψεων πρεπει να υπαρχει ενας κοινος τοπος, μια κοινη αφετηρια, μια κοινη ιεαραρχηση αξιων ωστε να μπορουν 2 ανθρωποι να συνεννοηθουν...

στην προκειμενη περιπτωση προφανως και δεν υπαρχει....δεν ειναι κακο αυτο....το συναντω καθημερινα στον κοινωνικο μου περιγυρο...

Ο Γραμματικακης ειπε καποτε οτι θυμαται μικρος που ακουγε τη γιαγια του να του μιλαει για τα πεφταστερια και τα υπεροχα παραμυθια που τα περιβαλλουν....και μετα μεγαλωσε, εγινε διδακτωρ της φυσικης και εμαθε οτι τα πεφταστερια ειναι κομματια παγωμενης αψυχης υλης που καιγονται στην γηινη ατμοσφαιρα. Και τωρα εχει μεινει να αναρωτιεται τι απο τα 2 να ειναι αυτο που εξυμνει την ανθρωπινη δημιουργικοτητα.....και που τελικα κανει καλυτερο τον κοσμο που ζουμε...

Ελα ντε....., το πιθανοτερο ειναι οτι η αρμονια μεταξυ και των 2 θα ειναι η απαντηση (λιγος κομφουκιος ειναι παντα επικαιρος, ποσο μαλλον αυτες τις ημερες)

Παντως στη Κιβωτο των Επαγγελματων (λιγο πριν την βιβλικη καταστροφη) δεν θα εχει ουτε εκπαιδευτες καταδυσης , ουτε οικονομολογους....

Θα εχει δασκαλους , θα εχει μαγειρες, θα εχει γεωργους, θα εχει γιατρους (οχι αυτα τα λαμογια με τις γεματες 500 ευρα σε φακελους τσεπες, λαμπρους επιστημονες κατα τα αλλα, αξια τεκνα του συστηματος που τοσο πολυ λατρευεις), θα εχει ποιητες και μουσικους (οχι τον Βυρωνα Πολυδωρα... τον Καββαδια και τον Καβαφη εχω στο μυαλο μου), ...θα εχει ολους αυτους που ανιδιοτελως θα προσφερουν την οποια γνωση τους προς το κοινο καλο και την επιβιωση του ανθρωπινου ειδους με σεβασμο στον πλανητη που ζουμε....

Αχ το παραπονο της μανας - οταν ο φερελπις νεος εγκατελειψε την ακαδημαϊκη καριερα για τη θαλασσα- θα μπορουσες εσυ να το καταλαβεις αντρεα.....
την πεταμενη ευκαιρια για κοινωνικη καταξιωση, τα πρωτοσελιδα στα περιοδικα και στις τηλεορασεις, τις βιλες και τις τζιπαρες, τη συσσωρευση πλουτου, ολες αυτες τις αξιες που τοσο λατρευει να μισει ο δυτικος κοσμος της προοδου

ασχετα που με τα χρονια ακομα και η μανα καταλαβε οτι το μονιμο χαμογελο στο προσωπο μου, αυτο που παιρνει τη θλιψη του χοντρου και στραβου(του κοινωνικου αποκληρου, του μιασματος που τοσο σε ενοχλει να καταδυεται μαζι σου, ποσο μαλλον να τον εκπαιδευσεις) και το εξαφανιζει στο βυθο της θαλασσας καθε φορα...... αυτο το χαμογελο που υπηρετει πιστα το κοινωνικο συνολο ....πιο τιμια και αλτρουιστικα και απο αυτον τον χειρουργο που επεμενε να τον πλακωσουν τον χοντρο στα φαρμακα και τις εγχειρησεις για να γινει λεπτος και αθλητικος οπως η Μαριον Τζοουνς ή η Θανου....

αντε γεια και καλο καλοκαιρι....

θα τα πουμε σε 20 μερες....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-08-08, 20:39
Το avatar του χρήστη Κυριάκος
Κυριάκος Κυριάκος is offline
 
Εγγραφή: 05-09-2007
Μηνύματα: 63
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Και εγώ ακόμα αναρωτιέμαι αν εχουν λόγο ύπαρξης οι μύγες .....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-08-08, 22:20
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

πολύ καλή η φιλοσοφία ρε παιδιά και ειλικρινά κάποια από τα γραφώμενά σας είναι πολύ καλά!

Έχω όμως την εντύπωση ότι το θέμα έχει μπερδευτεί λιγάκι.

Ο Αντρέας είχε μια-δυο, χίλιες δυο ρε παιδί μου λέω γω, ας πούμε άσχημες εμπειρίες σε κάποιες διακοπές του. Κάποιοι άνθρωποι του έχουν φερθεί με τρόπο υπεροπτικό ή ακαταλαβίστικο εν πάσει περιπτώσει, και κοντραρήστηκε μαζί τους. Αυτό είναι ένα θέμα.

Το άλλο θέμα είναι αν μπορείς να κρίνεις αντικειμενικά την προσφορά κάποιου στην κοινωνία από την επιλογή που έχει κάνει στο πώς να ζήσει τη δικιά του ζωή. Μπορείς? Εγώ λέω πως αυτό είναι αδύνατο! Το μόνο δεδομένο που έχουμε είναι η άσχημη συμπεριφορά ενός πωλητή προς κάποιον πελάτη του, ένα παράδειγμα κακού σέρβις! Μπορεί αυτό να χρησιμοποιηθεί ως αιτιολογία για να χαρακτηρίσουμε κάποιον ως απόβρασμα ή ως άτομο χωρίς ουσιαστική κοινωνική προσφορά (ανίκανο)? Οι πιθανότητες να σφάλουμε αν το κάνουμε αυτό είναι συντρηπτικά μεγάλες! Επομένως αφού δεν έχουμε καταλήξει ότι η δουλειά που κάνει κάποιος όπως την κάνει είναι κριτήριο προσφοράς στην κοινωνία δεν μπορούμε να κάνουμε και γενίκευση του κανόνα. Άρα δεν είναι όλοι οι φαινοτυπικά όμοιοί του κακού εκείνου πωλητή ένα και το αυτό και δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία "αποβρασμάτων". Μιλάμε για μια απλή περίπτωση κακού πωλήτη και πάνω σε αυτή έχουμε αναπτύξει ολόκληρη κοινωνική θεωρεία. Είναι καλό να το φιλοσοφάμε το πράγμα ρε παιδιά αλλά με μέτρο και έστω ορισμένες φορές ας αφήσουμε τις αναστολές μας να οδηγήσουν τον γραπτό μας λόγο...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-08-08, 12:01
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς Θεού, ότι είναι κακό να είσαι σκουπιδιάρης, το αντίθετο μάλιστα (αφού προσφέρεις στη κοινωνία και στην οικονομία) αλλά μην μου πείτε ότι κάποιος είχε την επιλογή να γίνει καθηγητής στο πανεπιστήμιο αλλά επέλεξε να γίνει σκουπιδιάρης…
The Garbage Guy & Dilbert:

- Gosh. Why are you a garbage man?
- I think the question is why are *you* an engineer?

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-08-08, 10:09
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Eιλικρινά, δεν έχω καταλάβει γιατί το post έχει πάρει μία τέτοια τροπή. Αναγράφονται πράγματα που είναι ενοχλητικά και για όσους συμμετέχουν και για όσους τα διαβάζουν. Το τι γράφει κάποιος εξαρτάται από τα βιώματά του και από τη διάθεσή του τη στιγμή που τα γράφει. Το να τα αναγάγουμε σε βιοθεωρία και να τα κρίνουμε ως τέτοια είναι λιγο υπερβολικό, ειδικά στα πλαίσια ενός φόρουμ. Και γνωρίζοντας, στο βαθμό που γνωρίζω τον καθένα, τους συμμετέχοντες, νομίζω ότι είναι κρίμα.
enjoy the summer
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-08-08, 10:31
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Eιλικρινά, δεν έχω καταλάβει γιατί το post έχει πάρει μία τέτοια τροπή. Αναγράφονται πράγματα που είναι ενοχλητικά και για όσους συμμετέχουν και για όσους τα διαβάζουν. Το τι γράφει κάποιος εξαρτάται από τα βιώματά του και από τη διάθεσή του τη στιγμή που τα γράφει. Το να τα αναγάγουμε σε βιοθεωρία και να τα κρίνουμε ως τέτοια είναι λιγο υπερβολικό, ειδικά στα πλαίσια ενός φόρουμ. Και γνωρίζοντας, στο βαθμό που γνωρίζω τον καθένα, τους συμμετέχοντες, νομίζω ότι είναι κρίμα.
enjoy the summer
Γιώργο, έχεις απόλυτο δίκαιο και με συγχωρείς... Τα δικά μου post θα διαγραφούν.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-08-08, 22:02
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Εσείς τι κάνετε?

Αντρέα, ειλικρινά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το τι γράφεται. Με ενοχλεί όμως όταν αυτό οδηγεί από το πουθενά σε προσωπική αντιπαράθεση, χωρίς νόημα κατά τη γνώμη μου. Αλλά και χωρίς λόγο. Γιατί αν όλα αυτά λέγονταν π.χ. ενώ όλοι πίναμε καφέ έξω, τίποτα δε θα είχε συμβεί. Το φόρουμ όπως το βλέπω εγώ (ως ένας απλός επισκέπτης), δεν είναι ούτε φιλοσοφικός κύκλος, ούτε επιστημονική συνάντηση. Είναι ένας τόπος απλής συζήτησης, χαλαρής και ωραίας. Τόσο απλά. Και χαλαρά και ωραία ο καθένας μπορει να εκφράζεται ελεύθερα. Δε βλέπω λόγο ούτε χώρο για προσωπικές κόντρες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.