Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-09, 15:46
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Τώρα φταίω εγώ?

Προσπάθησα, πραγματικά να το αποφύγω, αλλά δεν τα κατάφερα... και θα με πείτε κακό άνθρωπο, αλλά δεν αντέχω…


Το μόνο που θα πώ είναι να κοιτάξετε τις φωτογραφίες και να κρίνετε εσείς... o πρώτος που θα βρεί 5 (τουλάχιστον) αποκλίσεις από το standardized rig που διδάσκει η DSAT κερδίζει μία τεχνική κατάδυση μαζί μου.

Υπάρχουν και όρια στην strokιά (και είμαι stroke εκ πεποιθήσεως), όρια στα (έστω και στα σχετικά ευέλικτα) standards της DSAT…και βέβαια, όρια στο τι είναι επικίνδυνο και τι όχι…

I rest my case.

Enjoy: http://www.katsakou.gr/index37gr.html
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 19-01-09 στις 16:03.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-09, 16:42
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Μήπως τα "λάθη" εντοπίζονται κυρίως σε αυτές τις φωτογραφίες;







(λέμε τώρα....)

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-09, 16:46
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

λέμε τώρα....
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-09, 18:54
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Αντρέα, όπως είπα και σε mail σε κοινό μας φίλο και συνδύτη που βουτάμε κατά κόρον μαζί, η βασική ευθύνη βρίσκεται στην DSAT, δυστυχώς.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-01-09, 00:27
Το avatar του χρήστη Dimitrios
Dimitrios Dimitrios is offline
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παρακαλώ θα ήθελα κάποιος με εμπεριστατωμένες γνώσεις να εξηγήσει και (σε εμάς) τους αδαείς, ποιο πραγματικά είναι το πρόβλημα και σε πιο βαθμό ευθύνεται η DSAT.
Είναι σημαντικό για ορισμένους recreational divers ακόμα, που σχεδιάζουν να περιηγηθούν στα μονοπάτια της τεχνική, να ενημερώνονται για κάποια ζητήματα που σε κάποιους μοιάζουν πλέων αυτονόητα.
Αν όντως παρατηρούνται παρατυπίες που θα μπορούσαν ενδεχόμενα να θέσουν σε κίνδυνο ανθρώπινες ζωές είναι κατά την άποψή μου χρέος μας να ενημερώσουμε (με εμπεριστατωμένο πάντα τρόπο) το καταδυτικό που διενεργεί την τεχνική εκπαίδευση και ακόμα ακόμα, την ίδια την DSAT.

Ευχαριστώ

Δημήτρης Μελαχροινός
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-09, 11:54
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Δημήτρη, δε γνωρίζω για τα standards της DSAT, αλλά πιστεύω ότι μπορώ να κρίνω όταν κάτι δεν είναι ασφαλές. Για να είμαστε συγκεκριμένοι, τα σημεία που εντοπίζω και με σειρά βαρύτητας είναι:
  • Απουσία εφεδρικού Β’ σταδίου. (δε μιλάμε καν για long hose…). Ο δύτης αυτός δεν είναι ικανός να βοηθήσει το ζευγάρι του.
  • Απουσία δεύτερου ρυθμιστή. Ο δύτης δεν έχει καμία εφεδρεία σε ότι αφορά το back gas. Θεωρώντας ότι οι άλλες δύο φιάλες έχουν αέρια αποσυμπίεσης, δεν μπορεί να τις χρησιμοποιήσει αν παρουσιαστεί πρόβλημα στο βαθύτερο σημείο της κατάδυσης.
  • Διδασκαλία σχολείου αποσυμπίεσης με μονή φιάλη στην πλάτη. Το αέριο δεν είναι επαρκές, ιδίως σε περίπτωση αστοχίας, ο δύτης είναι ακάλυπτος. Είναι εντελώς άτοπο να φέρει δύο φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης με τέτοια χωρητικότητα. Το σενάριο είναι ουτοπικό. (Πώς θα σας φαινόταν ένα παπάκι 50cc στην Εθνική, με δύο ντεπόζιτα κηροζίνης στο πλάι; )
  • Γενική διάταξη και επιλογή εξοπλισμού. Το wing είναι ακατάλληλο (υπερβολικά μεγάλο) και μονταρισμένο με λάθος τρόπο στο backplate. Η φιάλη είναι δεμένη πολύ ψηλά. Τα D-rings είναι σε λάθος θέση. Οι φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης είναι τσάτρα-πάτρα στημένες και πιασμένες. Δεν φαίνεται να φέρουν διακριτικά για το τι αέριο περιέχουν. Μάλλον είναι μπουκαλάκια αναψυχής, με αέρα, δεμένα «τεχνικαλάδικα» - τρομάρα τους. Α, είναι και σιδερένια.
  • Ο δύτης φέρει στεγανή και wing αερόστατο, αλλά αν υπάρξει αστοχία τότε τα σίδερα θα τον πάνε στον πάτο !
  • Η τάπα από τον ένα ρυθμιστή, πετάει και μπορεί να σκαλώσει κάπου (ψιλά γράμματα στο γενικότερο χάος)
Γενικά, κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτή η εικόνα είναι απαράδεκτη για σχολείο τεχνικής κατάδυσης. Το χειρότερο είναι πως αυτός ο δύτης στο τέλος μάλλον πιστοποιήθηκε και θα πάει και για τα επόμενα ! Είναι ντροπή να βγαίνει κανείς το 2009 με αυτές τις εικόνες και να τις πουλάει για σχολείο ! Πολλοί από εμάς κάναμε ταρζανιές και πειραματισμούς, αλλά αυτό ήταν πριν 10 χρόνια + . Τότε δεν ξέραμε – τώρα όμως η γνώση είναι ελεύθερη. Ορισμένα πράγματα δεν συγχωρούνται.

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-09, 13:34
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπάθησα, πραγματικά να το αποφύγω, αλλά δεν τα κατάφερα... και θα με πείτε κακό άνθρωπο, αλλά δεν αντέχω…


Το μόνο που θα πώ είναι να κοιτάξετε τις φωτογραφίες και να κρίνετε εσείς... o πρώτος που θα βρεί 5 (τουλάχιστον) αποκλίσεις από το standardized rig που διδάσκει η DSAT κερδίζει μία τεχνική κατάδυση μαζί μου.

Υπάρχουν και όρια στην strokιά (και είμαι stroke εκ πεποιθήσεως), όρια στα (έστω και στα σχετικά ευέλικτα) standards της DSAT…και βέβαια, όρια στο τι είναι επικίνδυνο και τι όχι…

I rest my case.

Enjoy: http://www.katsakou.gr/index37gr.html
Ποιός ξέρει βρε Αντρέα...ίσως αυτά τα stage να διαθέτουν προπέλες...

Υ.Γ. God help us !!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-09, 13:53
argyris argyris is offline
ο χρήστης διαγράφηκε με αίτησή του
 
Εγγραφή: 27-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 70
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Πώς θα σας φαινόταν ένα παπάκι 50cc στην Εθνική, με δύο ντεπόζιτα κηροζίνης στο πλάι; /GKAM
φανταστικό!!!!

Και το παπάκι "φτιαγμένο" και χωρίς μπροστινό προφυλακτήρα....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-09, 14:00
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη, δε γνωρίζω για τα standards της DSAT, αλλά πιστεύω ότι μπορώ να κρίνω όταν κάτι δεν είναι ασφαλές. Για να είμαστε συγκεκριμένοι, τα σημεία που εντοπίζω και με σειρά βαρύτητας είναι:
  • Απουσία εφεδρικού Β’ σταδίου. (δε μιλάμε καν για long hose…). Ο δύτης αυτός δεν είναι ικανός να βοηθήσει το ζευγάρι του.
  • Απουσία δεύτερου ρυθμιστή. Ο δύτης δεν έχει καμία εφεδρεία σε ότι αφορά το back gas. Θεωρώντας ότι οι άλλες δύο φιάλες έχουν αέρια αποσυμπίεσης, δεν μπορεί να τις χρησιμοποιήσει αν παρουσιαστεί πρόβλημα στο βαθύτερο σημείο της κατάδυσης.
  • Διδασκαλία σχολείου αποσυμπίεσης με μονή φιάλη στην πλάτη. Το αέριο δεν είναι επαρκές, ιδίως σε περίπτωση αστοχίας, ο δύτης είναι ακάλυπτος. Είναι εντελώς άτοπο να φέρει δύο φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης με τέτοια χωρητικότητα. Το σενάριο είναι ουτοπικό. (Πώς θα σας φαινόταν ένα παπάκι 50cc στην Εθνική, με δύο ντεπόζιτα κηροζίνης στο πλάι; )
  • Γενική διάταξη και επιλογή εξοπλισμού. Το wing είναι ακατάλληλο (υπερβολικά μεγάλο) και μονταρισμένο με λάθος τρόπο στο backplate. Η φιάλη είναι δεμένη πολύ ψηλά. Τα D-rings είναι σε λάθος θέση. Οι φιάλες πλάγιας αγκίστρωσης είναι τσάτρα-πάτρα στημένες και πιασμένες. Δεν φαίνεται να φέρουν διακριτικά για το τι αέριο περιέχουν. Μάλλον είναι μπουκαλάκια αναψυχής, με αέρα, δεμένα «τεχνικαλάδικα» - τρομάρα τους. Α, είναι και σιδερένια.
  • Ο δύτης φέρει στεγανή και wing αερόστατο, αλλά αν υπάρξει αστοχία τότε τα σίδερα θα τον πάνε στον πάτο !
  • Η τάπα από τον ένα ρυθμιστή, πετάει και μπορεί να σκαλώσει κάπου (ψιλά γράμματα στο γενικότερο χάος)
Γενικά, κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτή η εικόνα είναι απαράδεκτη για σχολείο τεχνικής κατάδυσης. Το χειρότερο είναι πως αυτός ο δύτης στο τέλος μάλλον πιστοποιήθηκε και θα πάει και για τα επόμενα ! Είναι ντροπή να βγαίνει κανείς το 2009 με αυτές τις εικόνες και να τις πουλάει για σχολείο ! Πολλοί από εμάς κάναμε ταρζανιές και πειραματισμούς, αλλά αυτό ήταν πριν 10 χρόνια + . Τότε δεν ξέραμε – τώρα όμως η γνώση είναι ελεύθερη. Ορισμένα πράγματα δεν συγχωρούνται.

/GKAM
Πέρα από τα standards της DSAT, υπάρχει παντελής έλλειψη standardized rig, όπου δεν έχει να κάνει με οργανισμό, μιας και είναι αποδεκτό από όλους.
Σωλήνες που κάνουν ένα 1ο στάδιο να μοιάζει με ανθισμένο λουλούδι, απαιτεί μόνο κοινή λογική για να καταλάβει κανείς ότι είναι απαράδεκτο, εκτός εαν είσαι rectecstrokας...
Σε άλλες φωτό στην ίδια σελίδα, υπάρχει 2ο στάδιο κρεμασμένο στο ύψος του αφαλού για την περίπτωση που είσαι το παιδί λάστιχο και καταφέρεις να το βάλεις στο στόμα σου, ξεμπλέκοντας όμως πρώτα το long hose που περνάει ακριβώς από πάνω....
Εδώ λοιπόν, και για να μην τα λέμε ένα-ένα τα στραβά που έχουν αποτυπωθεί στις εν λόγω φωτό, φτάνουμε στο συμπέρασμα του ότι ΔΕΝ φταίνε οι μαθητές αλλά οι εκπαιδευτές τους, που τους έμαθαν έναν λάθος τρόπο, που πολύ πιθανόν δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ...
Όλοι μας έχουμε παρατηρήσει εδώ και ένα χρόνο μια έκρηξη στο tec επίπεδο, που από μια μεριά είναι πολύ καλό να εξελίσεται ο καταδυτικός κόσμος με γνώση & εμπειρία, αλλά πολύ φοβάμαι, μιας και όλα είναι συγκυνωνούντα δοχεία (ναι το έχουμε δει και αυτό στην Ελλάδα μας) πως θα κλαίμε τίποτα collectορες πτυχίων, χάνοντας παράλληλα το δικαίωμα να βουτάμε εξ αιτίας των.
ΜΦΧ,
Μ.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-09, 14:02
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Τώρα φταίω εγώ?

Να προσθέσω στα γραφόμενα του φίλου Γιώργου:

· To necklace που στηρίζει τον εφεδρικό ρυθμιστή στο λαιμό πρέπει να είναι σε τέτοια θέση ώστε α) να μην μπορεί να μπλεχτεί σε άλλο εξοπλισμό, β) η πρόσβαση να γίνεται χωρίς χέρια. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το δεύτερο στάδιο βρίσκεται πολύ χαμηλά με κίνδυνο να μπλεχτεί και να μην υπάρχει εύκολη και γρήγορη πρόσβαση
· Ο συνδυασμός ατσάλινων φιαλών με μονό σάκο είναι πολύ επικίνδυνος και εκτός standards της DSAT
· Η χρήση κλείστρων International απαγορεύεται από την DSAT
· H χρήση long hose είναι υποχρεωτική σύμφωνα με την DSAT

Και άλλα πολλά…

Η θέση του GKAM περί απαράδεκτου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Υπάρχουν βέβαια και άλλα θέματα περί ευθύνης του Instructor και του Instructor Trainer, που διδάσκουν και προωθούν επικίνδυνες πρακτικές κατάδυσης καθώς και το θέμα της τεράστιας απόκλισης από τα standards ενός οργανισμού όπως η PADI/DSAT.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.