Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Ιστορία της Αυτόνομης Κατάδυσης
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ιστορικά στοιχεία από τη γέννηση της αυτόνομης κατάδυσης μέχρι σήμερα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-08, 21:48
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Δεν ξέρω αν κάποιος το έχει ποστάρει αυτό.... είναι αναλυτικότατο και ενημερωτικό. (ίσως και λόγο ονόματος....)

http://wwk.kathimerini.gr/kath/7days...9/13091998.pdf (προσοχή, κατεβάζει .pdf)

Post Scriptum: Thanks Babis
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-08, 00:55
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Εξαιρετικό και συναρπαστικό.

Το διάβασα μονορούφι.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-08, 10:37
kmarmarinos kmarmarinos is offline
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Όλες αυτές οι ιστορικές αναδρομές και αφηγήσεις είναι πάρα πολύ ωραίες και εξάπτουν την φαντασία. Είναι όμως επιδερμική για μένα, που εργάζομαι και κατάγομαι από το νησί. Τα ακούσκατά μου από μικρό παιδί και όσα έχω δεί και βιώσει περιέχει μια άλλη αλήθεια, όχι και τόσο μαγευτική..Οι περισσότεροι άντρες σπρώχτηκαν από ανάγκη στην δουλειά αυτή, υπό άθλιες συνθήκες δουλειάς, εξωπραγματικές θα έλεγα, για να πλουτίσουν καμμιά δεκαριά καραβοκύριδες και άλλοι τόσοι γραμματιζούμενοι. Μην ξεχνάτε ότι για να γραφούν αυτές οι πράγματι χρυσές σελίδες καταδυτικών κατορθωμάτων, ναυτοσύνης και ναυτικών θρύλων και δεν εννοώ μόνο αυτά που έχουν γραφεί, γιατί τα σημαντικά και μερικά αδιανόητα δεν θα γραφούν ποτέ, χάθηκαν ΧΙΛΙΑΔΕΣ ζωές στην θάλασσα. Βαρύς ο φόρος αίματος..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-08, 12:23
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kmarmarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεχνάτε ότι για να γραφούν αυτές οι πράγματι χρυσές σελίδες καταδυτικών κατορθωμάτων, ναυτοσύνης και ναυτικών θρύλων και δεν εννοώ μόνο αυτά που έχουν γραφεί, γιατί τα σημαντικά και μερικά αδιανόητα δεν θα γραφούν ποτέ, χάθηκαν ΧΙΛΙΑΔΕΣ ζωές στην θάλασσα. Βαρύς ο φόρος αίματος..
Απόλυτα σωστός!!!
Έτσι είναι όπως τα λες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-08, 12:43
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kmarmarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλες αυτές οι ιστορικές αναδρομές και αφηγήσεις είναι πάρα πολύ ωραίες και εξάπτουν την φαντασία. Είναι όμως επιδερμική για μένα, που εργάζομαι και κατάγομαι από το νησί. Τα ακούσκατά μου από μικρό παιδί και όσα έχω δεί και βιώσει περιέχει μια άλλη αλήθεια, όχι και τόσο μαγευτική..Οι περισσότεροι άντρες σπρώχτηκαν από ανάγκη στην δουλειά αυτή, υπό άθλιες συνθήκες δουλειάς, εξωπραγματικές θα έλεγα, για να πλουτίσουν καμμιά δεκαριά καραβοκύριδες και άλλοι τόσοι γραμματιζούμενοι. Μην ξεχνάτε ότι για να γραφούν αυτές οι πράγματι χρυσές σελίδες καταδυτικών κατορθωμάτων, ναυτοσύνης και ναυτικών θρύλων και δεν εννοώ μόνο αυτά που έχουν γραφεί, γιατί τα σημαντικά και μερικά αδιανόητα δεν θα γραφούν ποτέ, χάθηκαν ΧΙΛΙΑΔΕΣ ζωές στην θάλασσα. Βαρύς ο φόρος αίματος..
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόλυτα σωστός!!!
Έτσι είναι όπως τα λες.
Φίλοι, δεν συμφωνώ μαζί σας. Νομίζω αντιθέτως ότι στο άρθρο αναλύεται ανατριχιαστικά το τίμημα που πλήρωσαν οι άνθρωποι τα χρόνια εκείνα, καθώς και στις προσπάθειες που γίνονταν για την κατάργηση "της μηχανής".
Εγώ νομίζω ότι είναι ένα ολοκληρωμένο άρθρο, που εξετάζει το θέμα του από πολλές πλευρές και δεν το ξεπετάει σε δυο τρεις σελίδες με πολλές φωτογραφίες.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-06-08, 12:54
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ νομίζω ότι είναι ένα ολοκληρωμένο άρθρο, που εξετάζει το θέμα του από πολλές πλευρές και δεν το ξεπετάει σε δυο τρεις σελίδες με πολλές φωτογραφίες.
Κι΄ εσύ δίκιο έχεις!!!

Το άρθρο είναι πολύ καλό και έχει γίνει εκπληκτική δουλειά, αλλά οι ζωές που στοίχισε ο γρήγορος πλουτισμός, η εκμετάλλευση, η φοβερή σωματική και ψυχολογική πίεση, και οι θάνατοι από πνιγμό, εμβολή και νόσο, είναι ένα βιβλίο που ακόμα δεν έχει γραφεί. Μια προσπάθεια προσέγγισης γίνεται στο βιβλίο της
Faith Warn με τον τίτλο Bitter Sea, αλλά οι στατιστικές και η κοινωνιολογική έρευνα του επαγγέλματος των σφουγγαράδων δεν έχει ακόμα πραγματοποιηθεί.

Επίσης ένα πολύ καλό βιβλίο είναι το "Ο Σφουγγαράς" του Π. Ιστράτι, όπου ο συγγραφέας περιγράφει τις εμπειρίες του και τις μεθόδους των σφουγγαράδων (πολλές απαγωγές και εξαναγκαστική εργασία) όπως τις έζησε ο ίδιος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 27-06-08 στις 13:11.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-08, 13:23
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Δημήτρη, τρελαίνομαι να έχουμε όλοι δίκιο, είναι πολύ χαλαρωτικό

Διαβάζοντας (πρόχειρα στη δουλειά) το άρθρο για το οποίο συζητάμε, έκανα την αντιδιαστολή με το άρθρο που δημοσιεύτηκε τις προηγούμενες ημέρες βασισμένο στο θαυμάσιο post του Φοίβου για του σκουπίδια του Παγασητικού. Ενώ υπήρχε τόσο υλικό και στο thread το ίδιο του Φοίβου αλλά και εδώ για να γίνει ένα άρθρο το οποίο ο αναγνώστης θα το θυμάται όλο το καλοκαίρι κάθε φορά που θα πηγαίνει στη θάλασσα, έγινε μια ξεπέτα επιπέδου "δελτίου των 8.00".
Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ήθελα να επισημάνω την ικανοποιητική κάλυψη της σπογγαλιείας στο συγκεκριμένο άρθρο.

__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geogeo : 12-01-09 στις 15:06.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-06-08, 13:35
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
(...)
όπου ο συγγραφέας περιγράφει τις εμπειρίες του και τις μεθόδους των σφουγγαράδων (πολλές απαγωγές και εξαναγκαστική εργασία) όπως τις έζησε ο ίδιος.
Απαγωγές? Εξαναγκαστική εργασία?
Μιλάμε για πολύ χοντρές καταστάσεις...

Μου θυμίζει τους τρόπους που στρατολογούσε επί εποχής Νέλσον το Αγγλικό Ναυτικό, γυρνώντας στα bar και βάζοντας ανυποψίαστους μεθυσμένους να υπογράφουν, οι οποίοι έβρισκαν εαυτόν την επόμενη μέρα σε ένα καράβι μεσοπέλαγα




Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι΄ εσύ δίκιο έχεις!!!

[ΑΣΧΕΤΟ mode ON]

Πηγαίνουν δύο στον Χότζα για κτηματικές διαφορές.

Περιγράφει ο πρώτος το πρόβλημά του, ότι δηλ. θεωρεί πως ένα συγκεκριμένο κομμάτι γής είναι δικό του, για τούτους και κείνους τους λόγους.
Χότζας: Δίκιο έχεις

Αναπτύσει και ο δεύτερος τα επιχείρηματά του, όπου υποστηρίζει φυσικά ότι το συγκεκριμένο κομμάτι γης ανήκει σ' αυτόν.
Χότζας: Κι εσύ δίκιο έχεις

Πετάγεται ένα τρίτος: Κάτσε βρε Χότζα, πως είναι δυνατόν να έχουν κι οι δύο δίκιο?
Χότζας: Εσύ να δείς πόσο δίκιο έχεις
[ΑΣΧΕΤΟ mode OFF]
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-06-08, 13:47
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαγωγές? Εξαναγκαστική εργασία?
Μιλάμε για πολύ χοντρές καταστάσεις...

Μου θυμίζει τους τρόπους που στρατολογούσε επί εποχής Νέλσον το Αγγλικό Ναυτικό, γυρνώντας στα bar και βάζοντας ανυποψίαστους μεθυσμένους να υπογράφουν, οι οποίοι έβρισκαν εαυτόν την επόμενη μέρα σε ένα καράβι μεσοπέλαγα
Ακριβώς έτσι όπως τα λες.
Εσύ να δεις τι δίκιο έχεις!!!!!

Πάντως αν δεν διαβάζεις κάτι αυτό το διάστημα, διάβασε το.

Ο σφουγγαράς και άλλα διηγήματα
Istrati, Panait
Κάκτος
(2006)
292 σελ.
ISBN 960-382-677-4
ISBN-13 978-960-382-677-4
Τιμή €12,54
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-06-08, 18:18
kmarmarinos kmarmarinos is offline
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 23
Απάντηση: Σφουγγάρι και σφουγγαράδες

Παιδιά δεν διαφωνώ με το άρθρο. Αυτό που φοβάμαι και ειδικότερα για τα παιδιά που ξεκινάνε τώρα ή για τους πιο ενθουσιώδεις είναι μην απομείνει η λυρικότητα της αφήγησης μιας ιστορίας. Για τις ντόπιες μάνες όπως και η δική μου, η ενασχόληση με τις καταδύσεις ισοδυναμεί με θάνατο, ως η έσχατη λύση χειρότερη και από το πεδίο της μάχης. Αυτό είναι το βίωμά τους που το κληρονόμησαν από γιαγάδες και προγιαγιάδες. Από μια μικρή έρευνα που έχω κάνει το νούμερο νεκρών και "χτυπημένων" βαριά είναι τεράστιο..Μιλάω από τα χρόνια της ελεύθερης έως τώρα και μόνο για την Κάλυμνο. Δεν τολμώ καν να το αναφέρω γιατί λίγοι θα το πιστέψουν. Γιατί αυτός ο αριθμός δεν έχει καν αφηθεί να ενοηθεί σε κανένα σύγγραμα. Εδώ είναι η ένστασή μου..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.