Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 31-03-09, 15:01
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Eϊ, πιο Τρίκερι; Δε θα το φέρετε σήμερα (Τρίτη) στο στέκι.. ?
Στο Τρίκερι θα τον δουν οι φίλοι μας που μένουν μακριά.

Για τους ντόπιους, φυσικά θα παρουσιάσουμε τον ρυθμιστή μας και θα γιορτάσουμε το γεγονός την επόμενη Τρίτη 07.04.09 στο Σύλλογο.

Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-03-09, 16:16
Το avatar του χρήστη DrIVER
DrIVER DrIVER is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 42
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Παιδιά μπράβο και απο εμένα πολύ καλή δουλειά το μεράκι μαζί με μαστοριά κάνουν θαύματα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-03-09, 16:41
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

προσωπικα θα κανω τον δικηγορο του διαβολου και θα ζητουσα να μου απαντηθει το ερωτημα της αστοχιας υλικου...

ειναι σιγουρο οτι ο μαστορας της γειτονιας μου μπορει να κατασκευασει μονος του ενα μηχανημα το οποιο θα λειτουργει ακουραστα και αποδοτικα χωρις καμια αστοχια κατω απο απειρες παραλλαγες περιβαλλοντικων συνθηκων και απαιτησεων χειριστη?

και αν ναι τοτε γιατι ολοι οι δυτες που ξερω οτι γραφουν εδω εχουν επωνυμους ρυθμιστες και οχι no-name made in italy που πουλουντιαι στην αγορα και σε καλη τιμη?

δεν θελω σε καμια περπιπτωση να μειωσω τον κοπο και το μερακι των παιδιων, καθε αλλο.....ισα ισα που σεβομαι τον ιδρωτα τους....

ομως πριν αρχισουμε να βουταμε στο τρικερι ή οπου αλλου με ενα εργαλειο αμφιβολης στιβαροτητας θα επρεπε να αναλογιστουμε αν ειμαστε σιγουροι οτι θελουμε να αφησουμε τη ζωη μας πανω του....

(το οτι λεει ο κωστας ή ο χρηστος οτι δουλευει δεν μου λεει τιποτα, θα προτιμουσα εναν εξειδικευμενο κριτη επ'αυτου, οπως δε μου λεει τιποτα οτι δουλευει στις 100 πρωτες καταδυσεις...)

Να ξαναπω οτι ειμαι παντελως ακαταλληλος να αποφανθω αν ο "πρωτος ελληνικος ρυθμιστης" μπορει να με συντροφευσει στις καταδυσεις μου....

αλλα μεχρι να με πεισει καποιος, καπως, προτιμω να μενω στα μπραβο για το κοπο των κωστα - χρηστο...και τιποτα αλλο....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-03-09, 16:54
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Γιώργο όσο κι αν ήθελα να μπω στον πειρασμό της σκέψης σου, συγκρατήθηκα και δεν το έκανα.

Και δεν το έκανα διότι, εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο το μεράκι και τη δουλειά του Χρήστου/Κώστα, και κάθε ερασιτέχνη, από οποιοδήποτε φίρμα που το μόνο που επιθυμεί είναι η αύξηση του κέρδους και η μείωση του κόστους.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-03-09, 17:16
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

αποστολε ποιος αμφιβαλει για το μερακι?

δεν μιλαμε για τα βατραχοπεδιλα ή τη μασκα ή ραπτομηχανη της γιαγιας, μιλαμε για το ρυθμιστη αναπνοης.....

να θυμησω μηπως την αποσυρση μοντελων επωνυμων εταιριων (των φεραρι των ρυθμιστων) γιατι μετα απο συγκεκριμενες συνθηκες παρουσιασαν στρεβλωσεις , θραυσεις και λοιπες αστοχιες?

δεν ξερω αποστολε,

θα προτιμησω τον επωνυμο ρυθμιστη μου , ο οποιος εχει παραχθει κατω απο αυστηρες προδιαγραφες και και χρησιμοποιειται απο χιλιαδες δυτες στον κοσμο...

Πριν ακομα ανεβασει το ποστ εδω ο Χρηστος ειχα σπευσει να πω μπραβο στο Κωστα...

γιατι οντως αξιζει το μπραβο....

αλλα πριν αρχισει η μαζικη χρηση κ ισως παραγωγη για γνωστους κ φιλους θα σκεφτομουν πολλα....

και οσο το αναλυω τοσο προβληματιζομαι

Ειναι βεβαια προφανες οτι ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες των πραξεων του....

ΥΓ οι πιστοποιησεις υλικων, εργαλειων, διαδικασιων παραγωγης ειναι περιττες χαρτουρες?
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-03-09, 17:32
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ

να θυμησω μηπως την αποσυρση μοντελων επωνυμων εταιριων (των φεραρι των ρυθμιστων) γιατι μετα απο συγκεκριμενες συνθηκες παρουσιασαν στρεβλωσεις , θραυσεις και λοιπες αστοχιες?
thats my point!!! Ακόμα και αυτοί οι ρυθμιστές που:

Παράθεση:
ο οποιος εχει παραχθει κατω απο αυστηρες προδιαγραφες και και χρησιμοποιειται απο χιλιαδες δυτες στον κοσμο...
δεν σε εξασφαλίζουν!!!

Παράθεση:
Πριν ακομα ανεβασει το ποστ εδω ο Χρηστος ειχα σπευσει να πω μπραβο στο Κωστα...

γιατι οντως αξιζει το μπραβο....
Καλά αυτό δεν το συζητάμε!!!

Παράθεση:
αλλα πριν αρχισει η μαζικη χρηση κ ισως παραγωγη για γνωστους κ φιλους θα σκεφτομουν πολλα....
Και εγώ ακόμα περισσότερα.

Παράθεση:
ΥΓ οι πιστοποιησεις υλικων, εργαλειων, διαδικασιων παραγωγης ειναι περιττες χαρτουρες?
Περιττές όχι !!!! Αλλά έχοντας περάσει απο αρκετές εταιρίες στις 2 εκ των οποίων εργαζόμουν στο τμήμα ποιοτικού ελέγχου, πλέον είμαι σίγουρος οτι καμία εταιρία δεν πληρεί τις προδιαγραφές για τις είναι πιστοποιημένη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-03-09, 17:49
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Βρε Γιώργο, προκύπτει από κάπου ότι το πρώτο στάδιο που σχεδίασαν και κατασκεύασαν ο Χρήστος και ο Κώστας θα μπει σε κάποιου είδους παραγωγή? Έγραψαν πουθενά, ότι μετά από μια δοκιμή στη θάλασσα είναι έτοιμοι να κατακτήσουν την αγορά?

Εγώ τουλάχιστον, μιλώντας με τον Χρήστο την περασμένη εβδομάδα, δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Μάλλον μάλιστα το εντελώς αντίθετο κατάλαβα.

Οι "παραγγελία" μου ήταν έκφραση της χαράς μου για την επιτυχία των παιδιών. Χαρά για την χαρά τους. Την χαρά της δημιουργίας.

Εσύ είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνεις αυτό
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-03-09, 18:11
fantomas fantomas is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Μηνύματα: 19
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Είναι σίγουρο ότι και οι δύο θα είναι γενικά πολύ προσεκτικοί. Οπότε μην μασάτε ρε !!! Συγχαρητήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-03-09, 19:00
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Την συζήτηση την έχω ζήσει συχνότατα μιας και κατά πολλούς έχω “deathwish” αφού εδώ και χρόνια κατασκευάζω ή μετασκευάζω συσκευές και μετά καταδύομαι με εκείνες. Για μένα, η λογική είναι απλή. Αν κάποιος είναι αδαής, αφελής ή απλά επικίνδυνος για τον εαυτό του, τότε αναλαμβάνει ο Δαρβίνος και τον απαλείφει από το gene pool και τελειώνει η ιστορία. Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Δε βλέπω λόγο «να του την πέφτει κανείς», εκτός αν μπορεί να τεκμηριώσει την θέση του και να αποδείξει ότι υπάρχει πραγματικά σφάλμα.

/GKAM

Υ.Γ. Που και να δείτε άλλα projects που παρουσιάζοναι σύντομα !
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 31-03-09, 19:26
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

περιμενα την τοποθετηση του gkam πως και πως....

γιατι γνωριζω την επιστημονικοτητα με την οποια προσεγγιζει τα θεματα...

εδω ομως δεν ειδα ουσιαστικα κανενα επιχειρημα....και δεν μπορει να θεωρηθει επιχειρημα το
Παράθεση:
Δε βλέπω λόγο «να του την πέφτει κανείς», εκτός αν μπορεί να τεκμηριώσει την θέση του και να αποδείξει ότι υπάρχει πραγματικά σφάλμα.
ενα μαθημα αντοχης υλικου και αυτο στη β λυκειου ειχα γιωργο, τι να αποδειξω? δικια μου δουλεια ειναι?

Γραφω μονο για την αναγκαιοτητα σκεπτικισμου ....ειδικα οταν διαβλεπω ενθουσιασμο απο τον κοσμο για να παει να βουτηξει με εναν home made ρυθμιστη αναπνοης...


Πραγματικα αν υπαρχει πεσιμο σε καποιον σε αυτο το ποστ τοτε ειναι σε αυτους που θελουν να τρεξουν να δοκιμασουν κατι το οποιο ουτε οι ιδιοι οι κατασκευαστες του δεν το εχουν δοκιμασει καλα καλα....

οσο για το δαρβινο και τις αποψεις του , υπηρξα ανεκαθεν φανατικος οπαδος του....

ΥΓ ουσιαστικα το ποστ μου εχει ως σκοπο να βγει ο χρηστος και ο κωστα και να μου εξηγησουν που κανω λαθος στο συλλογισμο μου...

να καταλαβω αν το να φτιαξεις ενα ρυθμιστη αναπνοης ειναι κατι το οποιο θελει μονο ακριβεια στον τορνο και τιποτα αλλο....
μακαρι να με πεισουν....ειμαι ο ορισμος του καλοπροαιρετου

Ξαναλεω.... ειμαι ενα απλος δυτης , ασχετος παντελως απο την τεχνη του Κυρου Γραναζη....
και επισης ειμαι ο τελευταιος που θα την πεσω σε καποιον απο υστεροβουλια...

ποσο μαλλον σε μερακληδες της θαλασσας....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.