Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 31-03-09, 19:45
Το avatar του χρήστη rampidis
rampidis rampidis is offline
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Εφόσον σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε το πρώτο κομμάτι ήταν μια επιτυχία. Από εδώ και πέρα πρέπει να γίνουν πάρα πολλές δοκιμές του ρυθμιστή σε διάφορες συνθήκες και για πάρα πολλές ώρες. Και η αστοχία θα έρθει κάποια στιγμή, και οι νέες ιδέες θα έρθουν, και οι βελτιώσεις με τη σειρά τους. Έτσι αποκτάται τεχνογνωσία, σιγά σιγά και με βήματα... Με υπομονή...

Τώρα για τον έλεγχο του ρυθμιστή. Μια ιδέα είναι να προσομοιαστούν οι συνθήκες λειτουργίας του ρυθμιστή κατά σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Για παράδειγμα να τοποθετηθεί ο ρυθμιστής και μια φιάλη σε μια μικρή δεξαμενή και με κάποιο τρόπο να εφαρμόζονται περιοδικές υποπιέσεις στο 2ο στάδιο (ώστε να προσομοιαστεί ανθρώπινη αναπνοή). Αυτό θα μπορούσε να γίνει πχ με χρήση ενός σχετικά απλού μηχανισμού εμβόλου (και με κατάλληλη σχεδίαση). Είμαι σίγουρος πως ο σχεδιαστής της ομάδας κάτι θα έχει στο μυαλό του! Έτσι θα μπορούσε να ελεγχθεί ο ρυθμιστής για πάρα πολλές ώρες χωρίς κανένα σοβαρό κόπο ή κίνδυνο, και μάλιστα για διάφορες παραμέτρους (θερμοκρασία νερού, παροχή αέρα, τύπο εισπνεόμενου αερίου κτλ). Σχετικά τώρα με την επίδραση της εξωτερικής πίεσης (επίδραση βάθους)... Και γι'αυτό είμαι σίγουρος πως ο σχεδιαστής κάτι θα σκεφτεί, με τον καιρό...

Αλλά δε γίνονται όλα μαζί. Ένα ένα βήμα τη φορά. Και όσο το επίπεδο θα ανεβαίνει τόσο φαντάζομαι και η ομάδα (αν έχει σκοπό να συνεχίσει την προσπάθειά της) θα αρχίσει να ψάχνει και για πιο σύνθετες λύσεις, πιο βαριά επιστημονικά-ερευνητικά άρθρα, πατέντες κτλ. Είναι πιθανό να δούμε ακόμα και κάποια καινοτόμα ιδέα! Και μάλιστα κατά τη γνώμη μου είναι πιο πιθανό να προκύψει καινοτομία από άτομα που δεν έχουν την απόλυτη εξειδίκευση πάνω σε ένα αντικείμενο, καθώς με την εξειδίκευση καλουπώνεται και η σκέψη και δε μπορεί να ξεφύγει από τα τετριμμένα...

Σε κάθε περίπτωση το πρώτο βήμα που έγινε είναι πάρα πολύ σημαντικό (ίσως το πιο σημαντικό!) και μόνο επιβράβευση του αξίζει κατά τη γνώμη μου. Εγώ προσωπικά θα κρατήσω τις (πάρα πολλές!) επιφυλάξεις μου για να τις παραθέσω ως προτάσεις για διερεύνηση, εξέλιξη και βελτίωση για το μέλλον!

Φιλικά,

ΗΡ
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 31-03-09, 20:07
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

δεν υπαρχει ουτε μια διαφωνια με αυτα που γραφει ο rampidis...

μαλλον εχουν παρεξηγηθει εντελως οι προθεσεις μου....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 31-03-09, 21:22
Το avatar του χρήστη rampidis
rampidis rampidis is offline
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει ουτε μια διαφωνια με αυτα που γραφει ο rampidis...

μαλλον εχουν παρεξηγηθει εντελως οι προθεσεις μου....
Καμία διάθεση αρνητικής διάθεσης ή κριτικής σε αυτά που είπες Γιώργο (εξάλλου δίκιο έχεις!). Απλά και γω σαν μηχανικός και κατά μια έννοια και "δημιουργός" (αφού ανήκω στο χώρο της Ε&Τ) έχω την τάση να είμαι υπερ-προστατευτικός με τις νέες δημιουργίες-ιδέες-κατασκευές και τους εμπνευστές τους... Και επειδή ξέρω πόσο εύκολο είναι να αποθαρρύνεις κάποιον... παίρνω κατευθείαν αμυντική (και πιθανόν υπερβολική) στάση υπέρ του!

Σε καμία καμία περίπτωση πάντως αρνητική διάθεση σε όσα λέω!

Υ.Γ. Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να μάθουμε ποια είναι τα πλάνα της ομάδας για ποιοτικούς ελέγχους, μελλοντικές βελτιώσεις κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 31-03-09, 21:52
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Βρε παιδια ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!!!!
Παλι θα ξεφυγει το θεμα και θα πλατιααααααασει
Μην αναλωνεστε σε posts που ξεφευγουν απο το θεμα....

1ον Εχει δικιο ο Γιωργος για τις ανησυχιες του (υψηλες πιεσεις ειναι αυτες)
Το εγραψε και ο Φοιβος (μην τρελλαθουμε) και δεν ειναι μασκα ή πεδιλα ετσι?
Εδω συμφωνουμε ολοι νομιζω.

2ον Νομιζω (ολοι μας ανεξαιρετως) επικροτουμε την προσπαθεια και μενουμε προς το παρον σε αυτο καθ'αυτο το γεγονος της δημιουργιας.

Τωρα, ενα μεγαλο θεμα ειναι (και σωστα επισημαινει ο Γιωργος) το γεγονος της εξισου καλης λειτουργιας και παροχης κατω απο ολες τις συνθηκες.
Προς το παρον δουλευει και δεν εχουμε παρα να περιμενουμε να περασει απο διαφορα τεστ υποβρυχιως.

Ειναι γεγονος οτι στην αγορα κυκλοφορουν αρκετοι ΝΟ-ΝΑΜΕ ρυθμιστες πιεσης (Ιταλικοι / Αμερικανικοι κ.α.)
Προσωπικα εχω 2 τετοια κομματια και σας πληροφορω δεν εχουν κανενα προβλημα σε πολλες καταδυσεις που εχουν με τα σχολεια.
Το θεμα που μπαινει ειναι γιατι ολοι μας δεν αγοραζουμε εναν τετοιο φθηνο ρυθμιστη και ζηταμε παντα για προσωπικη μας χρηση τον καλυτερο και ακριβοτερο?
Αλλα αυτο καλυτερα να μην το συζητησουμε ΕΔΩ!
Ας γινει ενα σχετικο post - Θερμη παρακληση.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 31-03-09, 23:14
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Καταρχήν σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια !!!
Ελπίζω να σας εκπλήξουμε και με τις επόμενες κατασκευές μας!!!


Παράθεση:
ΥΓ ουσιαστικα το ποστ μου εχει ως σκοπο να βγει ο χρηστος και ο κωστα και να μου εξηγησουν που κανω λαθος στο συλλογισμο μου...

να καταλαβω αν το να φτιαξεις ενα ρυθμιστη αναπνοης ειναι κατι το οποιο θελει μονο ακριβεια στον τορνο και τιποτα αλλο....
Γιώργο το να δουλέψεις ένα τόρνο (και κάποια αλλά εργαλεία) με τέτοια ακρίβεια ώστε να πετυχεις τις ανοχές ενός πρώτου σταδίου είναι από απίστευτα δύσκολο (ακατόρθωτο) μέχρι πολύ εύκολο έως και γελοίο!!!
Όλα έχουν να κάνουν με την υπομονή σου , το μεράκι σου και την εμπειρία σου....

Ο ρυθμιστής κατασκευάστηκε και μαζί εκπλήρωσε ένα όνειρο ζωής για το Χρήστο και μένα και ο σκοπός δεν είναι εμπορικός.
Δεν έχουμε σε καμία περίπτωση τη διάθεση να τον δανείζουμε δεξιά και αριστερά για βουτιές , παρά μόνο για δοκιμές στις δικες μας βουτιές που με τον καιρό θα δούμε και τα αδύνατα σημεία του…(που μάλλον με σχεδιαστή το Χρήστο δεν παίζει κάτι τέτοιο) αλλά λέμε τώρα!!

Ναι έχουν να κάνουν μόνο με υλικά-κατεργασία-ανοχές και ακρίβειες….όλα τα άλλα είναι design και καινοτομίες που κατά καιρούς κάνουν τη διαφορά στη οψη αλλά όχι στη βασική ιδέα της κατασκευής.
Ρυθμιστές πίεσης έφτιαχναν πολλά χρόνια πίσω οι εταιρίες κατάδυσης και όχι μόνο…
Οι ρυθμιστές του Χρήστου είναι 25ατιας….φαντάζεσαι την τεχνολογία τότε?
Τίποτα…ένα απλό τίποτα (σε σχέση με σήμερα)…και όμως έφτιαχναν ρυθμιστές…δεν είναι δα και τόσο σπουδαίο…
Βάζω στοίχημα ότι εάν έβλεπαν τα μηχανήματα που χρησιμοποίησα εγώ για αυτή τη κατασκευή θα πίστευαν ότι κατέβηκα από τον Άρη…(δεν λέω το φεγγάρι γιατί τότε είχαν πάει)…αν και γω είμαι αυτός που αναρωτιέμαι πως τα έφτιαχναν τότε…
Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω…δεν παρακάμπτω σε καμία περίπτωση ούτε την ασφάλεια και την ποιότητα αν και αυτό αφορά εμένα και το Χρήστο διότι δεν έχουμε όπως είπα εμπορικό σκοπό!!!

Ακόμα έχουμε πολλά τεστ να κάνουμε πάνω σε αυτό το κομμάτι και σύμφωνα με τα (ισως) νέα δεδομένα να προχωρήσουμε σε ένα ακόμα πιο εργονομικό πρώτο στάδιο…

Για μένα είναι απόλυτα δεκτοί και κατανοητοί όλοι οι προβληματισμοί και τα ερωτήματα σας για αυτό και με το Χρήστο θα προχωρήσουμε σε όσους παραπάνω ελέγχους μπορούμε για να βεβαιωθούμε στο μέγιστο ότι πρώτα από όλα αυτά που κάνουμε είναι ασφαλή για τους εαυτούς μας .
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-03-09, 23:19
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει ουτε μια διαφωνια με αυτα που γραφει ο rampidis...

μαλλον εχουν παρεξηγηθει εντελως οι προθεσεις μου....
Με εκπλήσεις βρε Γιώργο...
Άμα ξαναδιάβαζες αυτά που γράφεις, θα έβλεπες ότι δεν είναι τυχαίο που παρεξηγήθηκαν οι απόψεις σου.

π.χ. αυτά που έγραψες εδώ:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
να καταλαβω αν το να φτιαξεις ενα ρυθμιστη αναπνοης ειναι κατι το οποιο θελει μονο ακριβεια στον τορνο και τιποτα αλλο....
μακαρι να με πεισουν....ειμαι ο ορισμος του καλοπροαιρετου
νομίζω πως είναι υποτιμητικά και για τον Κώστα και για τον Χρήστο.
Ο Χρήστος είναι συνταξιούχος μηχανολόγος-μηχανικός με εμπειρία χρόνων σε χειρισμό βιομηχανικού εξοπλισμού υπερ-υψηλών πιέσεων και ο Κώστας είναι ένας εξαιρετικός τεχνίτης μηχανουργείου (ως γνωστός ο τόρνος δεν δημιουργεί μόνος του εξαρτήματα - ακόμη κι αν είναι CNC).

Στην πέφτω λοιπόν ελαφρώς, γιατί θεωρώ πολύ σημαντικά αυτά που αναφέρει ο φίλος Ηλίας εδώ:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rampidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμία διάθεση αρνητικής διάθεσης ή κριτικής σε αυτά που είπες Γιώργο (εξάλλου δίκιο έχεις!). Απλά και γω σαν μηχανικός και κατά μια έννοια και "δημιουργός" (αφού ανήκω στο χώρο της Ε&Τ) έχω την τάση να είμαι υπερ-προστατευτικός με τις νέες δημιουργίες-ιδέες-κατασκευές και τους εμπνευστές τους... Και επειδή ξέρω πόσο εύκολο είναι να αποθαρρύνεις κάποιον... παίρνω κατευθείαν αμυντική (και πιθανόν υπερβολική) στάση υπέρ του!
και ειδικά εδώ (τα bold δικά μου):
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rampidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά δε γίνονται όλα μαζί. Ένα ένα βήμα τη φορά. Και όσο το επίπεδο θα ανεβαίνει τόσο φαντάζομαι και η ομάδα (αν έχει σκοπό να συνεχίσει την προσπάθειά της) θα αρχίσει να ψάχνει και για πιο σύνθετες λύσεις, πιο βαριά επιστημονικά-ερευνητικά άρθρα, πατέντες κτλ. Είναι πιθανό να δούμε ακόμα και κάποια καινοτόμα ιδέα! Και μάλιστα κατά τη γνώμη μου είναι πιο πιθανό να προκύψει καινοτομία από άτομα που δεν έχουν την απόλυτη εξειδίκευση πάνω σε ένα αντικείμενο, καθώς με την εξειδίκευση καλουπώνεται και η σκέψη και δε μπορεί να ξεφύγει από τα τετριμμένα...
Οι "παραγγελίες" όπως λέει κι ο geogeo ήταν φυσικά εικονικές εν είδη συγχαρητηρίων (είναι δυνατόν να μη το κατάλαβες αυτό?).

Όσον αφορά τις επιφυλάξεις για τις δοκιμές που πρέπει να γίνουν και ότι δεν είναι λογικό να αρχίσει να βουτάει κόσμος με ένα αδοκίμαστο εξάρτημα είμαι μαζί σου -και δεν νομίζω πως κανένας θέλει να το ρισκάρει, να το δούμε θέλουμε κατ' αρχήν και να το θαυμάσουμε- αλλά με στεναχώρησε αυτή η αρνητική σου στάση επειδή πραγματικά σε θεωρώ ανοιχτό μυαλό...

Ευτυχώς δηλ. που δεν ήσουν στο πλήρωμα του Κουστώ όταν δοκιμάζαν τους πρώτους ρυθμιστές... θα υπήρχε κίνδυνος να τους πείσεις ότι η ελεύθερη κατάδυση κι ο αναπνευστήρας είναι καλύτερος γιατί είναι δοκιμασμένος
...και να δούμε αν θα είχαμε τώρα τίποτα να βουτάμε...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-03-09 στις 23:24.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-03-09, 23:46
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Αν και η πρώτη σκέψη μου (ομολογώ) διαβάζοντας το post ήταν παρόμοια με του Γιώργου, η δεύτερη ήταν ότι μπροστά σε ένα τόρνο ή πάνω σε μία χαρτοπετσέτα έχουν γίνει τα εκπληκτικότερα πράγματα που έχουμε όλοι μας στην καθημερινότητά μας.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-04-09, 09:09
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

πολύ ωραία δουλειά παιδιά!
συγχαρητήρια!


__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-04-09, 10:40
Το avatar του χρήστη Rabea
Rabea Rabea is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Πυλαία Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 162
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Συγχαρητήρια για το μεράκι και τη δουλειά, η δημιουργικότητα φέρνει πάντα θετικά συναισθήματα

Τώρα όσον αφορά το αν θα το χρησιμοποιούσε κάποιος (ναι οκ κατανοητή η συμβολική "παραγγελία" ως επιβράβευση) θα συμφωνήσω με τις σκέψεις και τους προβληματισμούς του Γιώργου Δελβερούδη καθώς από τα γραφόμενά του αυτό που κατάλαβα είναι αναγνώριση αλλά και σκεπτικισμός για τη συνέχεια
Η ερώτηση που έκανα ήταν μια: αν ήταν να κάνει τη πρώτη του κατάδυση ο ανιψιός μου θα τον άφηνα να τον χρησιμοποιήσει?? ε! η απάντηση ήταν ΟΧΙ!! και αυτό με όλη μου την ειλικρίνεια και χωρίς καμία διάθεση να θίξω ικανότητες, εμπειρία, βιογραφικά. Μπράβο και στους δύο για τη δημιουργικότητα και τα ικανά σας χέρια
__________________
“You know, you really shouldn’t call this planet Earth; you should call it Ocean! You get up there in space and look at it, its primary color is blue.”


Arthur Clarke


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-04-09, 10:59
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Πρώτο στάδιο ρυθμιστή Self made

Η αρχή λειτουργίας:

Η αρχή λειτουργίας ενός πρώτου σταδίου στηρίζεται στην φυσική και έχει να κάνει με εξισορροπημένες πιέσεις (δυνάμεις). Η μέγιστη δύναμη που ασκείται στο πρώτο στάδιο είναι σε όλους τους ρυθμιστές πιστονιού που γνωρίζουμε περίπου 60 kg και δρα στην επιφάνεια του εμβόλου. Στον “δικό μας” ρυθμιστή είναι 58,8 kg ακριβώς, μικρή (αστεία) δύναμη για τα υλικά που χρησιμοποιούμε.

Γνωρίζεται όλοι πιστεύω, πως οι ρυθμιστές δεν έχουν εξαρτήματα τα οποία μπορούν να φθαρούν εκτός από τα O-Ring οι οποίες είναι οι μοναδικές επιφάνειες επαφής (τριβής στην τεχνική γλώσσα) και η διαδρομή που κάνουν είναι 2 – 2,5 mm, στον “δικό μας” ρυθμιστή είναι ακριβώς 1,8 mm.

Επιλογή υλικού:

Το ποιό κατάλληλο υλικό είναι ο μπρούτζος και με μπρούτζο είναι κατασκευασμένοι η πλειοψηφία των ακριβών ρυθμιστών (κόστος υλικού 10 €), υπάρχουν βέβαια και ρυθμιστές τιτανίου απλά τον πληρώνουμε ποιο ακριβά χωρίς κανένα εμφανή λόγο εκτός από την ωραία εμφάνιση που προσφέρουν. Ο “δικό μας” ρυθμιστής είναι κατασκευασμένος από ένα κράμα μπρούτζου με μικρή περιεκτικότητα αλουμίνιου, πιστοποιημένο υλικό Γερμανικής προέλευσης.

Έχει τα εξής πλεονεκτήματα:

• Άριστη συμπεριφορά κατεργασίας.

• Μεγαλύτερη αντοχή.

• Αποκλείεται η αστοχία υλικού (διεθνή εγγύηση του κατασκευαστή).

• Διεθνές αναγνωρισμένο πιστοποιητικό (Certificate).


Ας προσπαθήσουμε να δούμε μια πραγματικότητα, όλοι μα όλοι οι ρυθμιστές πιστονιού λειτουργούν με την αρχή της φυσικής από τότε που πρώτοκατασκευάστηκαν δεν έχει αλλάξει τίποτε στην φιλοσογία της λειτουργίας και για να γίνω ποιο κατανοητός θα αρκεστώ σε ένα παράδειγμα.

Τα έμβολα ενός μεγάλου κατασκευαστή (ακριβού ρυθμιστή) δεν έχουν αλλάξει ποτέ από τότε που πρωτοκατασκευάστηκαν, ακριβώς τα ίδια έμβολα χρησιμοποιούν και οι ιταλικοί no-name ρυθμιστές και είναι τα ίδια έμβολα που χρισημοποιούν και άλλοι έπόνημοι κατασκευαστές, πιθανόν να είναι όλα από τον ίδιο προμηθευτεί.

Συμπέρασμα λοιπόν είναι, ότι οι όποιες αλλαγές γίνονται είναι ελάχιστες και μη μετρήσιμες για τον απλό αυτοδύτη (καταναλωτή) εκτός από την εξωτερική εμφάνιση και κριτήρια, όπως, αν έχει 3 ή 4 εξόδους χαμηλής πίεσης ή περιστρεφόμενη κεφαλή κ.λ.π.

Το πραγματικά κριτήριο είναι να ανταποκρίνονται στις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές EN 250 ή ακόμα καλύτερα είναι να ανταποκρίνονται στις λίγο ποιο αυστηρές αμερικάνικες προδιαγραφές, όλα τα άλλα είναι marketing "με τον φόβο".

Για να μην σας κουράζω περισσότερο εμπιστεύομαι τον παλιό μου ρυθμιστή (είναι 30 χρόνων) Scubapro Mark 5, για όσους δεν γνωρίζουν, η λειτουργία του είναι ακριβώς ίδια με τον ΜΚ25 του σήμερα.

Εξ ίσου εμπιστεύομαι τον “δικό μας” ρυθμιστή ο οποίος δεν υστερεί σε τίποτε με τα ακριβά μας μοντέλα και καλύπτει πλήρως τις προδιαγραφές ΕΝ 250.


Υ.Γ Γιώργο Δελβερούδη,
χαίρομαι που διαφωνείς και προβληματίζεσαι, μου δίνεις έτσι την ευκαιρία να γράψω μερικά πράγματα, όχι οπωσδήποτε να σε πείσω για την κατασκευή μου/μας, αλλά ποιο πολύ να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα.

Χρήστος Ευθυμίου
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.