Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-01-13, 15:15
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Πρωτη στολη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο n-a-147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους...αυτό είναι το πρώτο μου μηνυμα και το γραφω μιας και ειμαι σε δίλημμα! Ειμαι μεταξύ της waterproof W1 και της W2 και δεν ξέρω ποια να διαλέξω. Η ουσιαστική διαφορά είναι στο ανοιγμα (w1 ανοιγμα εμπρος ενω w2 άνοιγμα πίσω) αλλά η W1 θεωρείται πιο premium...Τι λένε οι πιο έμπειροι?
preimium ... δηλαδή?

Φίλος που έχει την w1 (μπροστινό φερμουάρ), δυσκολεύται αρκετά να την βγάλει. Οπότε δοκίμασε και τις δύο και δες τι βολεύει εσένα.

Κατά τα άλλα είναι και οι δύο πολύ καλές στολές.

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-13, 16:30
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Πρωτη στολη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο n-a-147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους...αυτό είναι το πρώτο μου μηνυμα και το γραφω μιας και ειμαι σε δίλημμα! Ειμαι μεταξύ της waterproof W1 και της W2 και δεν ξέρω ποια να διαλέξω. Η ουσιαστική διαφορά είναι στο ανοιγμα (w1 ανοιγμα εμπρος ενω w2 άνοιγμα πίσω) αλλά η W1 θεωρείται πιο premium...Τι λένε οι πιο έμπειροι?
Γενικότερα το πίσω φερμουάρ έχει κάποια πλεονεκτήματα παραπάνω
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-13, 17:07
Το avatar του χρήστη ViDim
ViDim ViDim is offline
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Μηνύματα: 6
Smile Απάντηση: Πρωτη στολη

Εγώ έχω την W1 και όντως έχει δυσκολία στο βγάλσιμο..
Αν και εδώ που τα λέμε πάντα υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει.. Εκτός και γίνονται μοναχικές καταδύσεις..
Άλλος συνδύτης που έχει την W2 παραπονιέται ότι μπάζει από πίσω στο σβέρκο εκεί που κλείνει το φερμουάρ.. Σε αυτό το σημείο μπορώ να πω ότι υπερτερεί η W1 γιατί έχει καλύτερο θα έλεγα κλείσιμο, ή τουλάχιστον δεν έχω εγώ τέτοιο πρόβλημα..
Μιλάω για τα 5mm Το χειμώνα με το κρύο σίγουρα το ακούς.. Εγώ βάζω μια ψαροντουφεκάδικη 5,5 mm ξυρισμένη και είμαι καλύτερα.. την W1 την έχω για το καλοκαίρι.. Από 19 έως 25+ τα πάει μια χαρά..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-01-13, 18:11
manta_ray manta_ray is offline
 
Εγγραφή: 11-11-2009
Μηνύματα: 34
Απάντηση: Πρωτη στολη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ViDim Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω την W1 και όντως έχει δυσκολία στο βγάλσιμο..
Αν και εδώ που τα λέμε πάντα υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει.. Εκτός και γίνονται μοναχικές καταδύσεις..
Άλλος συνδύτης που έχει την W2 παραπονιέται ότι μπάζει από πίσω στο σβέρκο εκεί που κλείνει το φερμουάρ.. Σε αυτό το σημείο μπορώ να πω ότι υπερτερεί η W1 γιατί έχει καλύτερο θα έλεγα κλείσιμο, ή τουλάχιστον δεν έχω εγώ τέτοιο πρόβλημα..
Μιλάω για τα 5mm Το χειμώνα με το κρύο σίγουρα το ακούς.. Εγώ βάζω μια ψαροντουφεκάδικη 5,5 mm ξυρισμένη και είμαι καλύτερα.. την W1 την έχω για το καλοκαίρι.. Από 19 έως 25+ τα πάει μια χαρά..
Εσύ ViDim έχεις και την μανίτσα του παράθυρου για να βγάλεις τη στολή. Θυμάσαι???????????????????????
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-13, 18:37
overseas overseas is offline
 
Εγγραφή: 28-10-2012
Μηνύματα: 42
Απάντηση: Πρωτη στολη

...και επειδή δεν έχεις και την προηγούμενη εμπειρία αγοράς, μην κάνεις το λάθος να πάρεις στολή που να σου είναι εντάξει στο μέγεθος προβαρισμένη στεγνή σε μαγαζί μόνο, γτ μπορεί να σου είναι μεγάλη στο νερό. αν είσαι ανάμεσα σε 2 μεγέθη, προτίμησε το μικρότερο για καλύτερη εφαρμογή. ιδανικά βούτα με μία σαν αυτή που θέλεις να πάρεις πριν να πάρεις.

δεν υπάρχει πρέμιουμ, η w2 είναι ό,τι η w1 με το φερμουάρ πίσω.

με την δική μου 5άρα w1 δεν έχω κανένα πρόβλημα στο βάλε βγάλε μόνος μου (την πρώτη φορά ίσως λίγο), ούτε και κανένα θέμα να παίρνει νερό από πουθενά, το αντίθετο μάλλον, οι νεοπρέν μονώσεις σε χέρια, πόδια και λαιμό κάνουν πολύ καλή δουλειά.

φαίνεται δυστυχώς πως η waterproof τα έσπασε με το εργοστάσιο που της προμήθευε την hextex πορτοκαλοκόκκινη εσωτερική επένδυση και την έχει καταργήσει στα μοντέλα του '13. πιστεύω ότι το hextex θεωρητικά κρατάει καλύτερα το νερό στις κυψέλες (=τη θερμοκρασία) συν ότι η αίσθησή του είναι κορυφαία.

από θέμα κρύου, όποιος σου πει ότι είσαι οκ με 5άρα (ή 7άρα αζ α μάττερ οφ φακτ) με 14-15 βαθμούς νερού το χειμώνα πρέπει να είναι πολύ τούμπανο , σε χαλαρές 30άρες βουτιές της 1ας ώρας προσωπικά κρυώνω και με τη στεγανή μου αν δεν βάλω κανα καλό ισοθερμικούλι από μέσα (αλλά εγώ πάλι δεν είμαι τούμπανο ).

καλές βουτιές!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-13, 19:33
n-a-147 n-a-147 is offline
 
Εγγραφή: 12-01-2013
Μηνύματα: 18
Απάντηση: Πρωτη στολη

Επειδή στο μαγαζί που την δοκίμασα παρατηρησα και τα δύο διαφορετικα σχέδια στο εσωτερικο (hextex και λείο) ρωτησα την διαφορά αλλά δεν ικανοποιήθηκα από την απάντηση του πωλητή...τελικά εστειλα mail στην ίδια την εταιρία και μου απάντησε το παρακάτω quote. Ουσιαστικά μου απάντησαν οτι το λείο υλικό είναι νεότερο και έχει μεγαλύτερη ελαστικότητα απ'ότι το hextex. Όσο για τον όρο premium, οι ίδιοι στο mail τους τον χρησιμοποίησαν για να περιγράψουν την W1...


Για το μεγεθος που αναφερθηκε, επειδή είμαι αναμεσα σε δυο μεγεθη και ότι και να δοκιμασα είτε μου ήταν παρα πολύ μικρό (σχεδον δεν έμπαινα), είτε καπως πιο ανετο λέω να προτιμήσω το λίγο πιό ανετο και στην συνεχεια να την τροποποιήσω...ο πωλητής μου είπε οτι είναι ευκολη διαδικασία και δεν έχει επιπτώσεις στην στεγανότητα της στολής. Ποιά είναι η γνωμη σας για την τροποποίηση?


Παράθεση:
Thank you for your mail and questions.

The differences between these 2 suits is:
Outside nylon W1 is a bit more stretch
Anchor strap and compass
Waterdam ( shield) in the back of the neck and the zippullers to grab.

Either suits is a great one but W1 is our most premium suit.
But it is still made from the same neoprene, it has only a different nylon outside.

Regarding the orange plush on the inside:
We have changed to the smooth style without the hextex pattern. So the smooth one is the newest.
You will get a little bit more stretch in the suit without the hextex pattern.
But both of them are the same material and as good.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη n-a-147 : 29-01-13 στις 19:37.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-01-13, 22:27
n-a-147 n-a-147 is offline
 
Εγγραφή: 12-01-2013
Μηνύματα: 18
Απάντηση: Πρωτη στολη

Θα κανω άλλη μια ερωτηση γιατι θα ήθελα μια απάντηση ενος έμπειρου...

Ειδα τους καταλόγους με τα μεγεθη και μετρησα τις απαιτούμενες διαστάσεις και διαπίστωσα ότι ενώ στο πάνω μέρος (πλάτη, στήθος) είμαι ακριβώς στα νούμερα του Medium tall στο κάτω μέρος του σώματος (μέση, γοφοι) είμαι ακριβως στο Medium-Large tall. Πήγα από το μαγαζι και δοκιμασα το Μ/t και μου ηταν πάρα πολύ σφιχτό στους γοφούς και γενικα ένιωθα να ασφυκτιώ ενώ το ML/t μου ήταν ακριβώς όπως πρέπει από την μέση και κάτω, αλλά λιγάκι άνετο στο στηθος και τα χέρια...ποιό νούμερο να προτιμήσω, το M/t ή to ML/t?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη n-a-147 : 30-01-13 στις 22:46.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-01-13, 10:07
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Απάντηση: Πρωτη στολη

Αμα βραχεί το νεοπρέν μαλακώνει. Θα προτιμούσα την σφικτή εκτός νερού για καλύτερη στεγανότητα στο νερό.

Οπότε θα έλεγα Μ/t αλλα συζήτα το και με το μαγαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-01-13, 10:47
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πρωτη στολη

Το νεοπρεν οντως μαλακωνει και λιγο ανοιγει , αν ομως ειναι τοσο σφικτη που να σου δημιουργησει προβλημα στο μελλον , καλυτερα να ειναι λιγο πιο χαλαρη στο πανω μερος . Δυστυχως τα πατρον στις φορμες δεν ειναι φτιαγμενα για ολους τους σωματοτυπους οποτε τετοιες μικροδιαφορες τις βρισκουμε παντου . Η ιδανικοτερη λυση για καποιον που δεν βρισκει την ιδανικη εφαρμογη ειναι να ραψει φορμα σε καποιο απο τα καταστηματα και - ή βιοτεχνιες που προσφερουν αυτην την επιλογη , με πολλες επιλογες υλικων χρωματων και σχεδιων . Αλλη λυση βεβαια ειναι τα δυο κομματια , λυση που τεινει να σταματησει να επιλεγεται στην αυτονομη για πολλους λογους . Προσωπικα εχω επιλεξει τις φορμες BARE οι οποιες ειναι πιο μαλακες , οποτε ειναι πολυ ευκολες στην χρηση και με πολυ καλη θερμομονωση . Επισης ειναι αρκετα οικονομικες . Η φορμα μου ειναι 7mm και βουτω με αυτην χειμωνα καλοκαιρι χωρις να εχω προβλημα . καποιες φορες τον χειμωνα βαζω επιπροσθετως ενα αμανικο γιλεκο 2,5-3mm και παντοτε φοραω γαντια (λεπτα για να χειριζομαι την β/καμερα ) . Η μονη φορα που υπεφερα ηταν η τελευταια μου επισκεψη στην Ερυθρα θαλασσα και ελυσα το προβλημα μη φορωντας την κουκουλα .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-01-13, 13:55
n-a-147 n-a-147 is offline
 
Εγγραφή: 12-01-2013
Μηνύματα: 18
Απάντηση: Πρωτη στολη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νεοπρεν οντως μαλακωνει και λιγο ανοιγει , αν ομως ειναι τοσο σφικτη που να σου δημιουργησει προβλημα στο μελλον , καλυτερα να ειναι λιγο πιο χαλαρη στο πανω μερος . Δυστυχως τα πατρον στις φορμες δεν ειναι φτιαγμενα για ολους τους σωματοτυπους οποτε τετοιες μικροδιαφορες τις βρισκουμε παντου . Η ιδανικοτερη λυση για καποιον που δεν βρισκει την ιδανικη εφαρμογη ειναι να ραψει φορμα σε καποιο απο τα καταστηματα και - ή βιοτεχνιες που προσφερουν αυτην την επιλογη , με πολλες επιλογες υλικων χρωματων και σχεδιων . Αλλη λυση βεβαια ειναι τα δυο κομματια , λυση που τεινει να σταματησει να επιλεγεται στην αυτονομη για πολλους λογους . Προσωπικα εχω επιλεξει τις φορμες BARE οι οποιες ειναι πιο μαλακες , οποτε ειναι πολυ ευκολες στην χρηση και με πολυ καλη θερμομονωση . Επισης ειναι αρκετα οικονομικες . Η φορμα μου ειναι 7mm και βουτω με αυτην χειμωνα καλοκαιρι χωρις να εχω προβλημα . καποιες φορες τον χειμωνα βαζω επιπροσθετως ενα αμανικο γιλεκο 2,5-3mm και παντοτε φοραω γαντια (λεπτα για να χειριζομαι την β/καμερα ) . Η μονη φορα που υπεφερα ηταν η τελευταια μου επισκεψη στην Ερυθρα θαλασσα και ελυσα το προβλημα μη φορωντας την κουκουλα .

Στο καταστημα που δοκιμασα την στολή μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και οτι μπορώ να τροποποιήσω την W1 όπως θέλω, εαν το επιθυμήσω στο μέλλον...δηλαδή μπορούν να την κάνουν στα μέτρα μου. Ειναι αυτό ενδεδειγμένο ή καλύτερα όχι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:32.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.