Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-08, 10:57
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Έχω μια ερώτηση για τους έχοντες στεγανή στόλη...

Προτού αγοράσετε ή αφού αγοράσατε στεγανή στολή σκεφτήκατε να κάνετε κάποιου είδους εκπαίδευση προκειμένου να τη χρησιμοποιήσετε σωστά ή πήρατε όσες πληροφορίες χρειαζόσασταν από τον εκάστοτε πωλητή?

__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zin : 22-12-08 στις 11:06.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-08, 11:48
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Εκαπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Καλημερα Ζίνα,

Σιγουρα ειναι πιο ευκολο να μαθεις διπλα σε καποιον που ξερει να την χρησιμοποιει και γνωριζει πως να διδαξει .

Οπως επισης γινεται να ακουσεις δεκα συμβουλες και μετα να τις εφαρμοσεις μονη σου σε ελεγχομενο περιβαλλον ή ακομα και να βουτηξεις με καποιον απο δω (ερασιτεχνη δυτη) ο οποιος χρησιμοποιει ηδη στεγανη.

Η επισημη πιστοποιηση εξασφαλιζει (στη γενικοτητα) την πρωτη μου θεση αλλα βεβαια κοστιζει....

Η χρηση στεγανης δεν ειναι το πιο δυσκολο πραγμα στον κοσμο.
Η εκμαθηση χρησης της δεν ειναι οσο απαιτητικη ειναι η εκμαθηση της ιδιας της καταδυσης (οταν ξεκινησες εννοω!).

ΥΓ ο πωλητης δεν εχει απαραιτητα επαρκη γνωση χρησης της στεγανης σε πραγματικες συνθηκες
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-08, 12:25
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Λοιπον δεν ξερω πως λειτουργουν καποιες δυναμεις Ζινα και κανεις αυτην την ερωτηση σημερα (εκτος αν ειχες πληροφορηση , χεχεχεεε) , αλλα χθες μου συνεβη περιστατικο κατα την διαρκεια εκπαιδευσης ( εγω ημουν εκπαιδευομενος) , ευτυχως σε πολυ μικρο βαθος , λογω στεγανης . Εχω αγορασει κι εγω μια στεγανουλα λοιπον , πριν απο εννεα μηνες περιπου . Πανω στα γεννητουρια λοιπον , αποφασισα χθες , για πρωτη φορα να την χρησιμοποιησω , μια και κρυωνα ιδιαιτερα πολυ και πιστευα οτι δεν θα την εβγαζα καθαρη με την υγρου τυπου . Πηρα λοιπον την ανευθυνη αποφαση να την φορεσω και να μπω . Εβαλα το ....200αρι ισοθερμικο , ισοθερμικα καλτσακια και πηγα να μπω στο νερο . Απο οκτω κιλα που βαζω συνηθως μεσα στο BCD , εβαλα 14 και παλι χρειαζομουν αλλα δυο τουλαχιστον . Οπως καταλαβαινετε , παλεψα πολυ για να κατεβω στα 5 με 6 μετρα , αλλα η ισορροπια μου ηταν τοσο ευθραυστη (τα βαρη μετακινουταν συνεχως ) που μου ηταν αδυνατον να κρατηθω σε ενα σημειο . Χαλασε το μαθημα , οχι μονο για μενα , ταλαιπωρησα τον εκπαιδευτη και εμαθα το ολοδικο μου μαθημα , πρωτα να δοκιμαζω και μετα να χρησιμοποιω σε Κ.Σ.
Επισης πηρα νερο , αρκετο μαλιστα , αλλα καθως την επλενα με γλυκο νερο επεσε , μαλλον απο την βαλβιδα κομματι καλωδιου ρευματος , ρεταλακι , πιθανως απο την βαλβιδα . Αυτο δεν υπηρχε οταν την αγορασα , ειμαι απολυτα σιγουρος , επισης , μολις την αγορασα την κλειδωσα σε ντουλαπα και την εβγαλα πρωτη φορα χθες . Με τιμωρει ο Θεος ? Γιατι οχι , ειναι μια πιθανοτητα κι αυτη !!!

Επισης εχω να δηλωσω , οτι καλα να παθω , διοτι οταν η Physalia καποτε ειχε ενα ατυχες περιστατικο με στεγανη , εσπευσα να ξεκινησω το πειραγμα και διαφορες εξυπναδες , οπως , να την χρησιμοποιησουμε σαν ζωντανο DSMB και αλλες τετοιες αηδιες , τις οποιες καταπινα σαν ξυραφακια και αναμμενα καρβουνα χθες το βραδυ καθως πασχιζα να ξεπλυνω την φορμα μεσα εξω , το ισοθερμικο (εκει ξεχειλισε και το μπανιο ολοκληρο και περπατουσα ξυπολητος μεσα σε νερα και καλωδια συνδεδεμενα στο ρευμα ) κλπ κλπ και , ναι Μαρια , ΣΥΓΓΝΩΜΗ , δεν θα ξαναπω κακια (καλα , ας μη τα παραλεμε τωρα!!) και ενω ξερω οτι δεν εισαι χαιρεκακη , ο,τι και να μου συρεις , θα εχεις δικιο (ουφφφ , τα ειπα ολα).
Α , ναι , επισης εχω εναν οξυτατο μυικο πονο στην γαμπα , τοσο που με δυσκολια περπαταω (τωρα μαλλον τα ειπα ολα )
Α , ναι , επισης φορεσα στεγανη κουκουλα και τωρα ξερω πως ειναι να σου παταει το κεφαλι φορτηγο . Την εβγαλα στο νερο και ολοι οι καλοι συναυτοδυτες , θαυμαζαν απο ψηλα και στεγνα την ωραια κωμη μου και εκαναν πολυ θετικα και ενθαρρυντικα σχολια (ενω εγω πνιγομουν σε μια κουταλια νερο !)
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 22-12-08 στις 13:59.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-08, 12:33
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Εκαπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Δύσκολα θέμα...

Το να χρησιμοποιήσεις στεγανή όμως δεν είναι δύσκολο.
Υπάρχουν μάλιστα πολλοί που υποστηρίζουν ότι η πλευστότητά τους είναι καλύτερη με στεγανή παρά με υγρού.
Επίσης υπάρχουν πολλοί που έχουν δυσκολευτεί αρκετά.
Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν πολλοί που μπορούν να σου δείξουν σωστά και με ασφάλεια. Αυτοί μπορεί να είναι είτε ερασιτέχνες είτε εκπαιδευτές.
Σίγουρο επίσης είναι ότι υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα. Αυτοί μπορεί να είναι είτε ερασιτέχνες είτε εκπαιδευτές.

Δεν βοήθησα και πολύ μέχρι εδώ, ε?

Δεν υπάρχει ένας και μοναδικός τύπος στεγανής στολής και - κατά τα φαινόμενα - δεν υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος χρήσης της.

Η γνώμη μου είναι να βρεις κάποιον που να ξέρεις (όχι να σου έχουν πει ή να υποθέτεις) πως έχει πολλές βουτιές με στεγανή αλλά ταυτόχρονα να είναι και κοντά στον δικό σου τρόπο προσέγγισης της κατάδυσης γενικότερα. Δεν χρειάζεται να αναρωτηθείς αν είναι εκπαιδευτής ή όχι. Ο εκπαιδευτής – δυστυχώς – δεν είναι απαραίτητο πως θα έχει και την δυνατότητα να σε διδάξει σωστά.


Cheers
Y
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-08, 12:56
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Γνωμη μου Ζινα , πηγαινε σε καποιο μερος πολυ ευκολο , παρε μερικα εξτρα βαρη μαζι σου , και κανε δοκιμες σε μεγιστο βαθος 6 με 7 μετρα . Μετα βρες καποιον που κατεχει και βουρ σε στεγνες βουτιες (οχι σαν την δικια μου )
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-08, 14:02
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Στεγανή δεν έχω,

Από αυτά που έχω δει όμως θεωρώ προτεραιότητα να κάνω και το σχολείο λίγο πριν την αγοράσω ώστε σε μια βουτιά του σχολείου να την κάνω με την στεγανή μου. Ένας καλός εκπαιδευτής έχει να σου μάθει πολλά και για την αγορά της στεγανής αλλά και για την χρήση της.

Βέβαια όπως είπε και ο Γιώργος είναι και θέμα κόστους. Έτσι αν δεν κάνεις την ειδικότητα στεγανής είναι καλό να το κάνεις ελεγχόμενα. Είτε με κάποιον που βουτάει με την στεγανή που έχεις, είτε με κάποιον με μεγάλη εμπειρία σε "στεγανές" βουτιές, είτε με έναν εκπαιδευτή που να έχει όρεξη να σε έχει κοντά του σε ένα δικό του σχολείο. Νομίζω ότι αν πάρεις από το ίδιο μέρος και την στεγανή ένα Orientation θα σου το κάνουν.

Βέβαια στο τέλος το ιδανικό setup θα το φτιάξεις μόνη σου.

Ε! θα δυσκολευτείς στην αρχή αλλά μπρος στην ζέστη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-08, 14:28
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων

Από αυτά που έχω δει όμως θεωρώ προτεραιότητα να κάνω και το σχολείο λίγο πριν την αγοράσω
Μάλλον προτιμότερο είναι να την έχεις αγοράσει ΠΡΙΝ το σχολείο ώστε να το κάνεις με τη στεγανή σου...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-08, 14:44
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον προτιμότερο είναι να την έχεις αγοράσει ΠΡΙΝ το σχολείο ώστε να το κάνεις με τη στεγανή σου...
Η δική μου αποψη... κάνε το θεωρητικό μέρος του σχολείου πριν την αγοράσεις (κάποιες λεπτομέρειες θα μάθεις που θα σε βοηθήσουν να μην κάνεις λάθος επιλογή) και αφού πάρεις την δική σου συνεχίζεις με το πρακτικό μέρος.
"καλός δάσκαλος η εμπειρία αλλα δίνεις τις εξετάσεις πριν την εκπαίδευση"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-08, 14:44
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Εκαπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα Ζίνα,

Σιγουρα ειναι πιο ευκολο να μαθεις διπλα σε καποιον που ξερει να την χρησιμοποιει και γνωριζει πως να διδαξει .

Οπως επισης γινεται να ακουσεις δεκα συμβουλες και μετα να τις εφαρμοσεις μονη σου σε ελεγχομενο περιβαλλον ...
Εγώ έκανα αυτό που ανέφερει ο Γίωργος πιό πάνω
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-08, 15:22
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Εκπαίδευση για χρήση στεγανής στολής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sharkius Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δική μου αποψη... κάνε το θεωρητικό μέρος του σχολείου πριν την αγοράσεις (κάποιες λεπτομέρειες θα μάθεις που θα σε βοηθήσουν να μην κάνεις λάθος επιλογή) και αφού πάρεις την δική σου συνεχίζεις με το πρακτικό μέρος.
"καλός δάσκαλος η εμπειρία αλλα δίνεις τις εξετάσεις πριν την εκπαίδευση"

my 2 cents, for what they are worth:

Δυστυχώς ότι και να μεταφέρει κάποιος εμπειρότερος περί στεγανής, δεν θα λύσει τα μεγάλα θέματα όπως neopren vs trilam, latex neck seal vs neopren fold over, zip πίσω ή μπροστά, παπούτσια ή κάλτσες, ενσωματομένες γκέττες ή όχι κλπ. Επειδή όλα αυτά είναι καθαρά υποκειμενικές επιλογές, εάν δεν δοκιμάσεις, δεν μπορείς να έχεις άποψη... Δεν παω να λέω εγώ ότι θέλω...απλά μεταφέρω τις δικές μου προτιμήσεις και μόνο..
Το χειρότερο δε είναι να δοκιμάσεις στολή άλλου...εκτός βέβαια εάν πετύχεις το size με την μία και πάλι όμως δεν είναι εφικτό να δοκιμάσεις όλους τις πιθανούς συνδυασμούς ώστε να μπορείς να αποφασίσεις για την τέλεια (για σένα) στολή.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.