Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 03-09-09, 12:26
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bourboulithras Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πράγματα είναι ιδιαιτέρως απλά και στηρίζονται στον απλό μαθηματικό νόμο των πιθανοτήτων.

Αν έχεις κατα νου βουτιές ανοιχτής θαλάσσης και του στύλ "χαλαρή βουτιά", θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Υπάρχουν όμως και άλλες βουτιές. Εκεί τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά.

Φαντάσου τον εαυτό σου πχ να είσαι σε σπήλαιο ή μέσα σε ναυάγιο, να έχεις χάσει τον μπάντυ σου, άντε, να έχεις χάσει και το μίτο, και το μοναδικό σου Α στάδιο να έχει πάρει σκουπιδάκια, από τη θολούρα που έχεις σηκώσει εσύ ο ίδιος στον γενικότερο πανικό σου....

Αν πιστεύεις ότι θα βγείς και μετά θα συζητήσεις ήρεμα με τον μπάντυ σου,

τι να σου πώ, ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ότι θέλει....

Από ένα σημείο και μετά, και η κατάδυση είναι ένα πάρα πολύ πολύπλοκο πράγμα, και πολλά, μα πάρα πολλά μπορούν να πάνε στραβά.


Μην τα υπεραπλουστεύουμε τα πράγματα. Δεκτό, ότι μερικοί που γράφουμε εδώ μέσα, βλέπουμε τον κόσμο μόνο μέσα από το δικό μας οπτικό πεδίο.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 03-09-09, 17:23
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Solo Diving

E εντάξει... το πας όμως λίγο μακρυά. Νομίζω όμως ότι όλη η κουβέντα ήταν για το solo στην ερασιτεχνική κατάδυση. Για τα σπήλαια (σπηλαιοκατάδυση) όσο και για την είσοδο σε κλειστά άνωθεν περιβάλλοντα καλλίτερα να ανοίξεις ένα topic στο σωστό μέρος.

Μου αρέσει πάντως όταν εκεί που πάμε να τα βάλουμε σε μια σειρά ακούγεται το "ναιιιιι αλλά στην τεχνική κατάδυση, στον περίπατο στο διάστημα, στην εκδρομή στο φεγγάρι μπλα μπλα μπλα"
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 02-04-10, 15:59
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Solo Diving

Αν δεν καταφέρω να πίσω κάποιον φίλο να ξεκινήσει τις καταδύσεις ή τον αδερφό δεν μπορώ να πώ ότι θα μπώ στην διαδικασία να βρώ buddy που θα ζητά από την κατάδυση ότι και εγώ(θα μου πάρει χρόνια).
Γενικά θεωρώ ότι είναι μεγάλη απώλεια χρόνου και διασκέδασης η συνεχής ενασχόληση με το που, πως είναι ο buddy όταν ο ίδιος μπορεί να είσαι πολύ άνετος και προσαρμοσμένος στο νερό.
Οπότε μαζεύουμε λίγη εμπειρία ακόμα, παίρνουμε ένα έξτρα μπουκαλάκι, κάνουμε τον σταυρό μας και κάνουμε τη δουλειά μας.
Τουλάχιστον όσο είμαστε νέοι μπορούμε να το επιχειρήσουμε υποθέτοντας ότι σε συντηριτικά πλαίσια το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα είναι ο εξοπλισμος και όχι ο εαυτός μας.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 02-04-10, 20:20
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greco Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν καταφέρω να πίσω κάποιον φίλο να ξεκινήσει τις καταδύσεις ή τον αδερφό δεν μπορώ να πώ ότι θα μπώ στην διαδικασία να βρώ buddy που θα ζητά από την κατάδυση ότι και εγώ(θα μου πάρει χρόνια).
Γενικά θεωρώ ότι είναι μεγάλη απώλεια χρόνου και διασκέδασης η συνεχής ενασχόληση με το που, πως είναι ο buddy όταν ο ίδιος μπορεί να είσαι πολύ άνετος και προσαρμοσμένος στο νερό.
Οπότε μαζεύουμε λίγη εμπειρία ακόμα, παίρνουμε ένα έξτρα μπουκαλάκι, κάνουμε τον σταυρό μας και κάνουμε τη δουλειά μας.
Τουλάχιστον όσο είμαστε νέοι μπορούμε να το επιχειρήσουμε υποθέτοντας ότι σε συντηριτικά πλαίσια το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα είναι ο εξοπλισμος και όχι ο εαυτός μας.
Με την σειρά μαυρίσματος:
1ον Χμμμμ, τι ζητάς δηλαδή εσύ απο την κατάδυση;
2ον Πόσο άνετος δηλαδή είσαι στο νερό και πόσο προσαρμοσμένος;
3ον Πόση εμπειρία είναι αρκετή νομίζεις;
4ον Γιατί θεωρείς οτι με ενα έξτρα μπουκαλάκι έλυσες το πρόβλημα;
5ον Ασε τον Θεό και τους μεγάλους σταυρούς για τους παπάδες!
6ον Νέος και συντηρητικά πλαίσια δεν πάει - γέρος και χούφταλο μπορεί - και ασε τις υποθέσεις για τους δικηγόρους!
7ον Ρουλέτα θα παίξουμε; Χαλάει δεν χαλάει - κόκκινο / μαύρο - έκατσε η μπίλια! - στο έχει υπογράψει κανένας αυτό ή στο είπε ο εαυτός σου οτι δεν θα σε προδώσει; - και αν στο είπε, εσύ τον πίστεψες;


Λοιποοόν, πρώτη φορά έχω δει τόσα λάθη μαζεμένα.
Αν ήτανε γραπτό θα ερχόσουν πάλι τον σεπτέμβριο


Ακου λοιπόν.....
1ον το τι ζητάς απο την κατάδυση θα το ανακαλύψεις σε βάθος χρόνου και μπορεί και ποτέ.
2ον μην θεωρήσεις ποτέ οτι είσαι άνετος και προσαρμοσμένος σε ένα ξένο περιβάλλον - όσοι το υπερεκτιμήσανε αυτό πνίγηκαν!
3ον δεν υπάρχει έμπειρος θεωρητικά δύτης - έχουν πνιγεί οι πιο έμπειροι.
4ον ποτέ μην επενδύσεις σε έξτρα παροχές αερίων - να επενδύσεις σε έξτρα εκπαιδεύσεις πάνω στην κατάδυση!
5ον ποτέ μην εναποθέτεις την τύχη σου σε άλλους - την τύχη την φτιάχνουμε μόνοι μας!
6ον τώρα που είσαι πιτσιρικάς θα τολμήσεις (μοιραία) ακραία πράγματα, πολλές φορές και χωρίς να το καταλάβεις.
7ον εσυ θα φορτώσεις με γνώσεις καταδυτικές για να έχεις την γνώση και να μην σε προδώσει ο εαυτός σου. Στην κατάδυση να είσαι πάντα κύριος του εαυτού σου.

Ελπίζω οι φιλικές αυτές συμβουλές να σε ωφελήσουν.
Κράτα οτι θέλεις - πέταξε οτι θέλεις.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 02-04-10, 21:57
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Solo Diving

Φίλε μου greco, γράφεις αλήθειες και ανησυχώ!

Έγραψες λοιπόν,
  • Οπότε μαζεύουμε λίγη εμπειρία ακόμα και ……
  • Παίρνουμε ένα έξτρα μπουκαλάκι,
  • Κάνουμε τον σταυρό μας και κάνουμε τη δουλειά μας.
  • Το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα είναι ο εξοπλισμός και όχι ο εαυτός μας.

Και ανησυχώ διότι:
  • Το μάζεμα λίγης εμπειρίας δεν αρκεί στην κατάδυση, χρειάζεται συνεχόμενη μάθηση (εκπαίδευση), εξάσκηση και με τον καιρό έρχεται η εμπειρία.
  • Το έξτρα μπουκαλάκι μπορεί να φανεί μοιραίο χωρίς σωστή γνώση και λογική χρήση.
  • Κάνοντας τον σταυρό σου δεν σημαίνει ότι δεν θα συμβεί ποτέ κάτι, σε συμβουλέυω και ελπίζω να μην αφεθείς μόνο σ’ αυτό.
  • Στατιστικά τουλάχιστον στα περισσότερα καταδυτικά ατυχήματα συμμετέχει δυστυχώς ο κακός μας εαυτός και όχι ο εξοπλισμός μας όπως νομίζεις.
  • Πάλι στατιστικά αποδεδειγμένα, τα περισσότερα ατυχήματα συμβαίνουν σε αυτοδύτες που νομίζουν είναι έμπειροι.
Πολύ θα ήθελα να βουτήξουμε μια φορά παρέα.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 03-04-10, 08:17
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greco Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν καταφέρω να πίσω κάποιον φίλο να ξεκινήσει τις καταδύσεις ή τον αδερφό δεν μπορώ να πώ ότι θα μπώ στην διαδικασία να βρώ buddy που θα ζητά από την κατάδυση ότι και εγώ(θα μου πάρει χρόνια).
...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Πολύ θα ήθελα να βουτήξουμε μια φορά παρέα.
Φίλε greco, πέρνα μια Τρίτη βράδυ από εδώ ή σε κάποια από τις προσεχείς εκδηλώσεις του Συλλόγου μας που θα ανακοινωθούν σύντομα.

Θα εκπλαγείς από τα πόσα δεν ξέρεις ακόμα ότι μπορείς να ζητήσεις από την κατάδυση.

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 05-04-10, 22:48
defdive defdive is offline
 
Εγγραφή: 02-03-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 5
Απάντηση: Solo Diving

Απο μια μερια σας χαιρωμαι που διατυπωνετε τα σχολια σας, που τα διαβαζω για να μαθαινω κι εγω τι πραγματικα προβληματιζει τη νεα γενια που ασχολειται με την καταδυση. Απ την αλλη βλεπω την εξελιξη του εξοπλισμου που στην δικη μου εποχη, (οταν πρωτοβουτηξα) μονο σε ονειρο θα τα εβλεπα. Η δικη μου εμπειρια μ εμαθε οτι το μεγαλυτερο προβλημα ξεκινα απο τα δικα μου λαθη και αστοχιες. Καταδυωμαι απο το 1971 και απο το 1974 επαγγελματικα, εως και σημερα. Πολλες φορες μόνος, αλλα μιλαω για επαγγελματικη καταδυση, με καλυψη απο την επιφανεια. Οσες φορες αντιμετωπισα προβλημα, τις περισσοτερες φορες το σφαλμα ηταν δικο μου. Ειτε απο υπερεκτιμηση των δυνατοτητων μου είτε απο κακη εκτιμηση των συνθηκων. Εχω την αισθηση πως πολλοι απο σας μια μοναχικη βουτια στα 10 μετρα δεν την θεωρειτε επικινδυνη. Ναι αλλα μονο σε ελευθερα, καθαρα νερα, και χωρις ρευματα. Τολμω να πω οτι ετσι αποκτας και καποια αισθηση των δικων σου δυνατοτήτων, και εξοικιωνεσαι με το περιβαλον μιας και χρειαζωνται αρκετες ωρες για να μαθη κανεις ακομη και απλα πραγματα γιατον εαυτο του. Να σεβεσαι τη θαλασα μην τη φοβασαι. Τελος ζητω συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη, αλλα για να σας πω, νομιζω οτι κατι ξερω απο καταδυση οχι και απο κομπιουτερ. ουφ τελειωσα.Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 06-04-10, 08:37
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Solo Diving

ΟΚ , φίλοι μου κατανοώ απόλυτα τα όσα λέτε. ίσως απλά έχω πολύ χρόνο στα χέρια μου και απλά θέλω να τον διοχετέυσω στην κατάδυση χωρίς όμως να έχω βρεί αυτών που θα με ακολουθήσει πάνω από 1 φορά το μήνα σε κατάδυση.


Πάντως η αλήθεια είναι ότι θέλω να είμαι εντελώς αυτόνομος από πλευράς ασφάλειας, redundant σε ότι μπορώ, και να έχω την αίσθηση ότι κάποιος με παρακολουθεί και θα επέμβει αν χρειαστεί. Μόνο αν χρειαστεί όμως διότι επεμβάσεις του τύπου "πάμε γιατί κρυώνω", "επιστρέφουμε γιατί μου τέλειωσε ο αέρας - ενώ εγώ είναι στη μέση", είναι ανεπιθύμητες.
Αυτό το έχω αντιμετωπήσει και με παλικάρια που απολαμβάνουμε το ίδιο πράγμα στην κατάδυση , την εξερεύνηση και ικανοποίηση της περιέργειας μας.
Οπότε μοιραία στο μυαλό μου γυρνάν ιδέες περί ατομικής εκδρομής στην θάλασσα ή τακτικών του στίλ "βγές εσύ που κρυώνεις και εγώ που έχω ακόμα 110bar θα μείνω λίγο ακόμα"
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 06-04-10, 08:50
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greco Εμφάνιση μηνυμάτων
... Μόνο αν χρειαστεί όμως διότι επεμβάσεις του τύπου "πάμε γιατί κρυώνω", "επιστρέφουμε γιατί μου τέλειωσε ο αέρας - ενώ εγώ είναι στη μέση", είναι ανεπιθύμητες.
...
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 06-04-10, 10:49
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο greco Εμφάνιση μηνυμάτων
επεμβάσεις του τύπου "πάμε γιατί κρυώνω", "επιστρέφουμε γιατί μου τέλειωσε ο αέρας - ενώ εγώ είναι στη μέση", είναι ανεπιθύμητες.

"βγές εσύ που κρυώνεις και εγώ που έχω ακόμα 110bar θα μείνω λίγο ακόμα"
Ισως δεν ειναι ο,τι βολικοτερο , αλλα ανεπιθυμητο δεν μπορω να το χαρακτηρισω . Θα ελεγα οτι παντοτε ακολουθουμε το ζευγαρι μας το οποιο ισως αναγκαστει για οποιονδηποτε λογο να εγκαταλειψει . Επισης στο θεμα του βαθους , αν καποιος απο τους δυο θελει να μεινει π.χ. στα -20 , οσο και να θελει ο αλλος να κατεβει στα -30 -40 -.... το σωστο ειναι να μεινουμε μαζι του . Μην ξεχνας οτι οσο ατρωτος και πιστευεις οτι εισαι , καποια στιγμη μπορει να χρειαστεις κι εσυ βοηθεια και να την αναζητησεις διπλα σου . Ο χρονος ειναι υπερπολυτιμος .
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.