Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 28-06-10, 18:01
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Μετέφερα τα μηνύματα, εδώ στο θέμα που επέδειξε η Μαρία
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-06-10, 21:35
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Αρχές Μαΐου,

όπως κάθε απόγευμα μετά την δουλεία, πάω για την βουτίτσα μου....

Ξαφνικά βλέπω 2 ψαροντουφεκαδες να κουβαλάνε σακιά με αχινούς....

Βγαίνω έξω, τηλ λιμενικό, βγάζω φωτογραφίες κλπ....

Σχεδόν κάθε 3 μέρες έκανα μια καταγγελία στο Λιμεναρχείο.... (όλα ψαροντουφεκα τον μήνα Μαίο, ευτυχώς οχι ψαρομπούκαλο γιατι μάλλον πρώτα στο ΠΕΠΑΓΝΗ θα τον έστελνα και μετά θα έπερνα τον λιμεναρχείο )...

Ερώτηση....

Πώς μπορώ να ελέγξω αν αυτοί οι μλκες φάγανε καμπάνες?
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-06-10, 21:41
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαφνικά βλέπω 2 ψαροντουφεκαδες να κουβαλάνε σακιά με αχινούς....

Βγαίνω έξω, τηλ λιμενικό, βγάζω φωτογραφίες κλπ....
Δημήτρη, τελικά απαγορεύεται το ψαροντούφεκο το Μάη, ή κάθε μορφή κολυμπητής ερασιτεχνικής αλιείας;; Ρωτάω γιατί προφανώς δεν χρειάζεται κανείς όπλο για να πιάσει αχινούς και πεταλίδες και ειλικρινά δεν γνωρίζω τι προβλέπεται σχετικά με αυτό....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-06-10, 22:12
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Αφενός είχαν μαζι τους ντουφέκια (2 Rayo 90cm),
αφετέρου για την αλιεία αχινού χρειάζεται ειδική άδεια και νομιζω πως ορίζονται και περιοχές...

Αλλά, ερώτηση, πάω για ενα μπανάκι με μάσκα, και ατρομος, ορμαω και αρπάζω ενα χταπόδι με γυμνα χερια και το βγάζω έξω, είμαι παράνομος????
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-06-10, 22:18
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφενός είχαν μαζι τους ντουφέκια (2 Rayo 90cm),
αφετέρου για την αλιεία αχινού χρειάζεται ειδική άδεια και νομιζω πως ορίζονται και περιοχές...
Σωστός
(αλλά για το πως το Centrostephanus μας προέκυψε "σωλήνας", δεν έχω ιδέα )


για το χταποδάκι θα εκτιμούσα κι εγώ μια απάντηση.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-06-10, 22:50
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
........
για το χταποδάκι θα εκτιμούσα κι εγώ μια απάντηση
.....
Ψάχνω να βρω μα δε βρίσκω...

Πλάκα πλάκα, οργανο δολοφονικό δέν εχω...
Αλλά αφαιρώ αλίευμα απο τη θάλασσα...σε περίοδο που απαγορευεται...γενικά η αλιεία....(αλλά φυσικά δεν αγγίζει τους μεγάλους, ξέρετε, εκείνους με τις μεταλλικές πόρτες)...
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-06-10, 22:54
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

και υπερπηδώντας τα προηγούμενα μηνύματα, θέλησα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας μια δική μου αντίστοιχη με του geo συνάντηση με τον "εχθρό".

Καλοκαιράκι και βρίσκομαι σε γραφικό όρμο αγαπημένου νησιού όπου έχω μόλις απολαύσει την πρώτη κατάδυση των διακοπών μου.
Ξάφνου βλέπω από μακριά να πλησιάζει φουσκωτό με 4-5 άτομα και καταδυτικό εξοπλισμό.
Εν αρχή σκέφτομαι συναδελφικά και χαίρομαι. Το σκάφος δένει στην αυτοσχέδια εξέδρα και οι τύποι αρχίζουν να βγάζουν έξω πέδιλα, μάσκες, μπουκάλες και last but not least τον ΡΟΦΟ.
Το μέχρι-πριν-λίγο συναδελφικό μου χαμόγελο εξαφανίζεται και
Συφιλιάζομαι....

Βασικά είναι πολλοί και όλοι άντρες και κατά βάθος σκέφτομαι ότι θα έπρεπε ίσως να κρατήσω τη γλώσσα μου αλλά δεν τα καταφέρνω .
Αφού τους λούζω στα "ώπα ρε μάγκες, κατόρθωμα τώρα το λέτε εσείς αυτό; θα πουλήσετε και μούρη τώρα ότι είστε υπερψαράδες;" και άλλα τέτοια χαριτωμένα, αρχίζω να σημειώνω τον αριθμό του σκάφους για να ειδοποιήσω το λιμεναρχείο. Μέχρι εκείνη τη στιγμή η παρέα τους έχει χωριστεί στους καλόυς και τους κακούς μπάτσους.
Οι πρώτοι μου λένε τα γνωστά "Έλα μωρέ ένα ψαράκι, να φάει η οικογένεια, και χειρότερος είμαι εγώ δλδ από τον ψαροντουφεκά που χτυπάει όσα τους επιτρέπει ο νόμος; και (ατράνταχτο) άσε που τσάμπα θα πάρεις το λιμενικό, ξαδερφός του λιμενάρχη είναι "
Οι δεύτεροι δεν μιλάνε καθόλου, μόνο με κοιτούν εύγλωττα

Για κάποιο λόγο παρασύρομαι στη συζήτηση, αφήνω στην άκρη τα "βαράτε τα ρε, δικά σας ψάρια είναι, σε σας θα λείψουν πρώτα" και περνάω στα θέματα ασφάλειας. Προσπαθώ να καταλάβω τι καταλαβαίνουν από θέματα ασφαλούς κατάδυσης και σύντομα ανακαλύπτω ότι όσοι από αυτούς έχουν πτυχίο, έχουν ένα πρώτο αστέρι με το οποίο επιδίδονται σε καταδύσεις αποσυμπίεσης ως εξής: Ακολουθώ το ψάρι μέχρι να το πιάσω και το dive cοmputer αφού το πιάσω. Φρικάρω.

Περνάω το επόμενο δίωρο μιλώντας μαζί τους. Η άγνοιά τους είναι απελπιστική. Προσπαθώ να τους εξηγήσω ό,τι μπορώ.
Τελικά δεν τους καταγγέλω αλλά φροντίζω να τους φορτώσω με απόλυτα αγχωτικές πληροφορίες και κατάλληλα λινκς για περαιτέρω διάβασμα.

Ένα απο αυτά τα παιδιά το θεωρώ πλέον φίλο. Από τότε έχει διαβάσει πολύ κι έχει αρχίσει να καταλαβαίνει τα πράγματα. Λίγο μετά από την ανορθόδοξη γνωριμία μας, ένας φίλος του χτυπήθηκε άσχημα στη διάρκεια ψαρέματος και ο ίδιος πείστηκε πλέον ολοκληρωτικά για το μάταιο του πράγματος.
Θέλω να πιστεύω ότι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, και μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν πολύ καλύτερο το ότι μπήκα σε διάλογο παρά να έκανα απλά μια καταγγελία.

Ήταν νέα παιδιά, ήταν σημαντικότερο να καταλάβουν γιατί όχι, από το να δεχτούν απλά μια όποια τιμωρία (αμφίβολο κι αυτό με τόσες συγγένειες).

Δεν μετανιώνω που έπραξα όπως έπραξα γιατί έπραξα απολύτως συνειδητά. Σε κάποιον άλλο χωροχρόνο που θα έκρινα ως καλύτερη κίνηση την καταγγελία, θα το έκανα χωρίς τον παραμικρό δισταγμό.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-06-10, 23:32
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να πιστεύω ότι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, και μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν πολύ καλύτερο το ότι μπήκα σε διάλογο παρά να έκανα απλά μια καταγγελία.
Συμφωνώ!
Γενικά επειδή έχω απογοητευτεί με την καταστολή (γενικότερα είμαι υπέρ του να εξαντλείς την πρόληψη πριν πας στην καταστολή) θεωρώ πολύ πιο αποτελεσματικό το να κάτσεις να τσακωθείς λεκτικά με τους άλλους όπου ίσως τους προβληματίσεις...με το να πάρεις το λιμενικό θα κάνει κάτι ο ροφός στο θολάμι του (ότι και η φοράδα στο αλώνι της)...
Το λιμενικό ΞΕΡΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
__________________
Οικωλογικά αναίσθητος

Βουτήξτε και για μας...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-06-10, 09:00
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Χωρις να γινομαι χαιρεκακος , προτιμω να εχουν πληρη αγνοια κανονων προσωπικης τους ασφαλειας . Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ λογο να ενδιαφερομαι ή να φροντιζω για την ασφαλεια τους . Ισως , μετα απο πολλα αποτροπαια τετοιου ειδους ατυχηματα , καποιοι να απογοητευτουν και να μην ξαναψαρεψουν με μπουκαλες .
Επαναλαμβανω , δεν χαιρομαι καθολου με τα ατυχηματα , αλλα ειναι κι αυτα μαθηματα .
Αφηστε που .... ζουν και αναμεσα μας . Η (κωλο)μαγκια βλεπετε , ειναι χαρακτηριστικο της φυλης μας .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-06-10, 09:28
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Πως αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις να γινομαι χαιρεκακος , προτιμω να εχουν πληρη αγνοια κανονων προσωπικης τους ασφαλειας . Δεν εχω ΚΑΝΕΝΑΝ λογο να ενδιαφερομαι ή να φροντιζω για την ασφαλεια τους . Ισως , μετα απο πολλα αποτροπαια τετοιου ειδους ατυχηματα , καποιοι να απογοητευτουν και να μην ξαναψαρεψουν με μπουκαλες .
Επαναλαμβανω , δεν χαιρομαι καθολου με τα ατυχηματα , αλλα ειναι κι αυτα μαθηματα .
Αφηστε που .... ζουν και αναμεσα μας . Η (κωλο)μαγκια βλεπετε , ειναι χαρακτηριστικο της φυλης μας .
Μιχαλη, αυτό το επιχείρημα το έχω ξανακούσει.
Μετά από όσα έχω δει, διαβάσει, μάθει, είμαι πλέον πεπεισμένη ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ασφαλής συνδυασμός Αυτόνομης και Ψαροντούφεκου.
Απλά δεν υπάρχει.

Όσο και να διαβάσουν, όσο και να το ψάξουν, απλά θα καταλήξουν στο ότι δεν γίνεται.
Η ασφαλής κατάδυση έχει πλάνο. Το ψαρομπούκαλο δεν έχει.
Η ασφαλής βαθειά κατάδυση στοιχίζει σημαντικά σε χρήμα, χρόνο και κόπο.
Τα ψάρια είναι πολύ φτηνότερα.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.