Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-10-07, 08:44
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Η solo καταδυση καλως ειναι taboo και θα πρεπει να μη δοκιμαζεται καν απο εναν ερασιτεχνη. Το γιατι ειναι ευκολο στην κατανοηση....Δε σημαινει οτι δεν ανηκω στους αμαρτωλους, απλα η solo ελευθερη καταδυση με ειχε χαλασει πολυ πιο πριν ετσι κι αλλιως.
H γνώμη μου είναι ότι αν δεν ξεπερνάς τα όρια σου, μια solo κατάδυση δεν είναι απαραίτητα κακό. Το ίδιο ισχύει για όλα τα πράγματα στη ζωή μας.
Άλωστε οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε πράγματα πολύ πιο επικίνδυνα απλά δεν το έχουμε καταλάβει.
Και το πιο συνηθισμένο οδήγηση δίτροχου εντός πόλης. Στατιστικά όλοι κάποια στιγμή την πατάνε. Το πόσο πολύ είναι θέμα συγκυριών.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-10-07, 09:01
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Solo Diving

Το ζευγάρι μας στην κατάδυση είναι χρήσιμο γιατι:
- έχουμε παρέα (στη διαδρομή, στη βουτιά, στο φαγοπότι)
- ποζάρει στις φωτογραφίες μας και μας βάζει στις δικές του
- έχουμε αυτόπτη μάρτυρα για τα υπερμεγέθη ψάρια που συναντούμε
- κουβαλάει διάφορα

Το ζευγάρι μας στην κατάδυση θα μπορούσε να είναι χρήσιμο αν:
- ήμασταν σίγουροι ότι θα έχει την ψυχραιμία να βοηθήσει όταν χρειαστεί
- ήμασταν σίγουροι ότι έχει τις γνώσεις και τις ικανότητες να βοηθήσει
- δεν είχε αισθήματα-συναισθήματα, καλές-κακές μέρες
- συνοδευόταν από εγχειρίδιο και ήμασταν εμείς υπεύθυνοι για το maintenance

Η γνώμη μου τελικά είναι ότι θα πρέπει να αποφεύγεται το solo όσο αυτό είναι δυνατό, ταυτοχρονα όμως ο κάθε αυτοδύτης θα πρέπει να δουλεύει αυτό το – πώς το λένε στα ελληνικά – self-sufficient…
Θεωρώ πως εκεί κάτω είμαστε μόνοι μας έτσι κι αλλιώς. Κι όσο πιο κάτω, τόσο το χειρότερο.

Πέρα από αυτά, μια solo κατάδυση μπορεί να είναι ιδιαίτερα απολαυστική (βλ. παραλληλισμό του fin), πολύ περισσότερο από όσο θα ήταν με κόσμο... divers need some privacy as well.

NOTE: Ο καθένας μας βέβαια θα πρέπει να γνωρίζει τα όρια του (με buddy ή χωρίς).
Ε, κι αν κάνουμε λάθος... θα αναλάβει ο Δαρβίνος.
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-07, 09:30
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Solo Diving

Στα αρκετά χρόνια που βουτάω, ποτέ μέχρι σήμερα δεν πήρα τον εξοπλισμό μου για πάω μόνος μου για βουτιά. Σε ποσοστό πάνω από 95% τις βουτιές μου τις έχω κάνει με το ίδιο ζευγάρι, φίλο μου παλιό που μαζί ξεκινήσαμε τις καταδύσεις.
Παρόλα αυτά όμως είναι εξαιρετικά αμφίβολο το αν κάνω συντροφικές βουτιές. Αυτό γιατί το ζευγάρι μου είναι αφοσιωμένος φωτογράφος και όσοι συνοδεύουν τέτοιους τύπους σε βουτιές (γιατί στην ουσία αυτό κάνουν), μάλλον καταλαβαίνουν τι λέω. Αν είσαι εκτός κάδρου τότε είσαι μόνος σου. Στα 18 χρόνια που κάνουμε αυτόνομες καταδύσεις και οι δύο έχει παραπάνω από τις τριπλάσιες βουτιές από εμένα και οι περισσότερες απ’ αυτές είναι solo.
Δεν γίνεται να στερήσεις από τέτοιους δύτες την ευχαρίστηση του να βουτάνε σε κάθε ευκαιρία, ακόμα και μόνοι τους. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τους υπενθυμίζεις συνεχώς την αφοσίωση στους κανόνες της κατάδυσης και στην μη εξάντληση των ορίων ασφαλείας.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-07, 09:54
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
H γνώμη μου είναι ότι αν δεν ξεπερνάς τα όρια σου, μια solo κατάδυση δεν είναι απαραίτητα κακό. Το ίδιο ισχύει για όλα τα πράγματα στη ζωή μας.
Ποιά είναι λοιπόν Δημήτρη αυτά τα όρια και πώς τα καθορίζει κάποιος;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-07, 10:46
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά είναι λοιπόν Δημήτρη αυτά τα όρια και πώς τα καθορίζει κάποιος;;
Πολλά και για τον καθένα μας διαφορετικά. Πχ βάθος, διάθεση, συνθήκες θάλασσας, εξοπλισμός, εμπειρία, κτλ ακόμη και ο χατακτήρας του καθενός είναι παράγοντας που καθορίζει τα όρια του κινδύνου που αποδεχόμαστε. Αυτό που αποδέχομαι ως σωστό και συνετό δε σημαίνει ότι ισχύει και για σένα.
Πολλές φορές είναι και η γνώση του μεγέθους της πιθανότητας του να συμβεί κάποιο γεγονός μας οδηγεί στο να αναλάβουμε το ανάλογο ρίσκο. Όσα περισσότερα καταλαβαίνεις τόσο μεγαλύτερο "κίνδυνο" παίρνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-10-07, 11:37
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK
...Όσα περισσότερα καταλαβαίνεις τόσο μεγαλύτερο "κίνδυνο" παίρνεις.
Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι εννοείς μ'αυτό Δημήτρη...

νομίζω πως όσα περισσότερα καταλαβαίνεις τόσο μικρότερο "κίνδυνο" είσαι διατεθειμένος να πάρεις
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-10-07, 11:52
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι εννοείς μ'αυτό Δημήτρη...

νομίζω πως όσα περισσότερα καταλαβαίνεις τόσο μικρότερο "κίνδυνο" είσαι διατεθειμένος να πάρεις

Καταρχήν μιλάω για σκεπτόμενους ανθρώπους. Όχι για αυτούς που πιστεύουν ότι είναι αθάνατοι.

Σκέψου ότι δεν ξέρεις πως δουλεύει κάποιο μηχάνημα. Είναι λογικό να ακούς σχόλια από διάφορους "ειδικούς" περί αξιοπιστίας του και συχνότητα βλαβών. Ουσιαστικά φοβάσαι να το ζορίσεις γιατί δεν ξέρεις πως δουλεύει ούτε και τι μπορεί να του συμβεί.
Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως όταν κατανοείς τη λειτουργία του. Ξέρεις πλέον τα όρια του και πόσο ζόρι μπορεί να τραβήξει, φυσικά με κάποια περιθώρια ανοχής.
Αυτό ισχύει φυσικά και για τον εαυτό μας ως "μηχανή". Τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ.

Βέβαια πάντα θα υπάρχει και ο αστάθμητος παράγοντας αλλά αυτός υπάρχει για όλα και για όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-10-07, 16:20
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Solo Diving

Να παραθέσω ένα άρθρο από το περιοδικό Scuba Diving σχετικά με το Solo Diving.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-10-07, 19:35
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν μιλάω για σκεπτόμενους ανθρώπους. Όχι για αυτούς που πιστεύουν ότι είναι αθάνατοι.

Σκέψου ότι δεν ξέρεις πως δουλεύει κάποιο μηχάνημα. Είναι λογικό να ακούς σχόλια από διάφορους "ειδικούς" περί αξιοπιστίας του και συχνότητα βλαβών. Ουσιαστικά φοβάσαι να το ζορίσεις γιατί δεν ξέρεις πως δουλεύει ούτε και τι μπορεί να του συμβεί.
Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως όταν κατανοείς τη λειτουργία του. Ξέρεις πλέον τα όρια του και πόσο ζόρι μπορεί να τραβήξει, φυσικά με κάποια περιθώρια ανοχής.
Αυτό ισχύει φυσικά και για τον εαυτό μας ως "μηχανή". Τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ.

Βέβαια πάντα θα υπάρχει και ο αστάθμητος παράγοντας αλλά αυτός υπάρχει για όλα και για όλους.
Δημήτρη εντελώς γενικά ας το δω και γω το θέμα.

Λές ότι όσο περισσότερο μπαίνεις στα ενδότερα ενός μηχανήματος και του τρόπου λειτουργίας του, τόσο περισσότερο διατεθιμένος είσαι να το ζορίσεις μέχρι εκεί που η λογική πιθανότητα λέει πως είναι το όριο του χωρίς να πάθει κάποιο πρόβλημα. Σωστά? Δηλαδή όσα περισσότερα καταλαβαίνεις τόσο αυξάνεται η πιθανότητα να κινείσε ολοένα και πιο κοντά στα όρια? Σωστά το καταλαβαίνω? Δηλαδή η γνώση μας σπρώχνει στα όριά μας? Σε αντίθεση με την άγνοια που μας κρατάει αρκετά πίσω? Αν αυτό είναι που εννοείς τότε εντελώς γενικά διαφωνώ.

Η γνώμη μου είναι πως όσο περισσότερα γνωρίζεις τόσο καλύτερα μπορείς να μείνεις μακρυά από τα όρια. Το να ζορίζεις μια κατάσταση ή μια μηχανή είναι στατιστικά συνδεδεμένο με περισσότερες βλάβες ή ατυχήματα. Το να λες ότι επειδή γνωρίζω αρκετά καλά αυτό που κάνω και το τι είμαι, ξέρω πόσο ζόρι μπορώ να τραβήξω και πάω μέχρι εκεί... είναι κατά την άποψή μου ο λόγος που κάποτε μας σπρώχνει στο λάθος... λόγω λάνθασμένης στιγμιαίας εκτίμησης, και μιας συνεπαγώμενης ενέργειας που ξέφυγε λίγο από το όριο!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-10-07, 22:13
Το avatar του χρήστη Κώστας
Κώστας Κώστας is offline
 
Εγγραφή: 09-08-2007
Περιοχή: μέσα στη Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Solo Diving

καλα τα λες Σωτο αλλα νομιζω οτι ο δημητρης αλλο εννοει .σημφωνω με τον δημητρη γιατι πολυ απλα οσα περισσοτερα γνωριζεις τοσο πιο καλα και σωστα θα κανεις αυτα που εχεις σκοπο να κανεις.μετα θα βρεις και τα ορια σου νομιζω ετσι παει με την σειρα.το να βρεις τα ορια σου ειναι θεμα δικο σου και εισαι υπευθηνος για οτι συμβει.....ειναι το γοητρο το βιτσιο το κατι η εξεληξη του ειδους το θεμα ειναι να το κανεις με γνωσεις σ αυτο που πας να κανεις ....εγω μπορει να το εχω σε μικρο βαθμο και αλλος σε μεγαλο αλλα παραμενει το ιδιο συναισθημα ομως δεν αλλαζει ονομα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:14.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.