Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα ήθελες να συμμετάσχεις σε μια τέτοιου είδους συστημ
Θα ήθελα να συμμετέχω, αλλά δεν ξέρω που. 22 44,90%
Συμμετέχω ήδη σε συστηματική προπόνηση. 8 16,33%
Προπονούμαι μόνος μου / δεν μου χρειάζεται. 19 38,78%
Ψήφισαν: 49. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-10-07, 14:20
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Καταρχήν θα ήθελα να παρακαλέσω όταν γίνεται quote μια δική μου (τουλάχιστον) απάντηση να γίνεται με τρόπο που να μην αλλάζει το νόημα αυτού που έγραψα διότι αποπροσανατολίζει την κουβέντα:

πχ
Έγραψα
Μάλλον όμως προκύπτουν και άλλα ζητήματα. Τι ασκήσεις θα κάνουμε και με πια κριτήρια θα συμμετέχει κάποιος; Μπορεί ένας αρχάριος δύτης να κάνει ασκήσεις rescue;

Στο quote όμως φαίνεται
Αρχικό μήνυμα απο neokles
Μάλλον όμως προκύπτουν και άλλα ζητήματα. Μπορεί ένας αρχάριος δύτης να κάνει ασκήσεις [/color]

Στην παραπάνω ερώτηση λοιπόν δεν έχω πάρει απάντηση (αν υπάρχει), είναι κάποιος από εμάς εκπαιδευτής ώστε να δείξει σε έναν OW δύτη ασκήσεις που γίνονται στο σχολείο Rescue; Είναι σωστό να γίνονται ασκήσεις και εκπαιδεύσεις από ανθρώπους που δεν ξέρουν (ή έστω δεν έχουν πιστοποιηθεί) να το κάνουν;

Μήπως μαθαίνοντας κάποιες ασκήσεις ο δύτης πιστέψει ότι αντικατέστησε την πραγματική εκπαίδευση;
Μήπως σε κάποιο (κούφια η ώρα) ατύχημα η ευθύνη βαρύνει το ΔΣ; Είναι διατεθειμένο να πάρει την ευθύνη;

Παρακαλώ να μην παρεξηγηθεί ο λόγος μου. Απλά δεν θα ήθελα η αξιέπαινη κατά τα άλλα προσπάθεια, να βάλει τους φίλους μου (στο κάτω κάτω) σε μπελάδες (είστε και όλοι καπνιστές τρομάρα σας που να βρω τσιγάρα για όλους )

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-07, 14:29
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων

Μήπως μαθαίνοντας κάποιες ασκήσεις ο δύτης πιστέψει ότι αντικατέστησε την πραγματική εκπαίδευση;
Μήπως σε κάποιο (κούφια η ώρα) ατύχημα η ευθύνη βαρύνει το ΔΣ; Είναι διατεθειμένο να πάρει την ευθύνη;

(καλό το κουότ; )


Το πρώτο σκέλος δεν το αντιλαμβάνομαι. Ο καθένας καταλαβαίνει μια χαρά τι έχει μάθει και τι όχι, τι μπορεί να εφαρμόσει και τι όχι (....είτε έχει πιστοποίηση γι'αυτό είτε όχι. Π.χ. δεν είμαι πιστοποιημένη μαγείρισσα αλλά αναλαμβάνω συχνά πυκνά το ρίσκο να μαγειρέψω για τον εαυτό μου και άλλους τολμηρούς συνδαιτημόνες )


Το δεύτερο σκέλος πάλι δεν το κατάλαβα. Εννοείς αν συμβεί ατύχημα στην πισίνα; Ή αν συμβεί ατύχημα στη θάλασσα και σπεύσει να βοηθήσει ένας μη πιστοποιημένος δύτης;

Για πες.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-07, 15:09
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Η διαφορά είναι ότι εσύ είσαι η Μαρία, δεν είσαι ο σύλλογος ερασιτεχνών μαγείρων . Όταν οργανώνεις και δίνεις μια νομική υπόσταση σε μια ομάδα δυτών με φιλοδοξίες και όνειρα, μαζί με την φωνή και την δύναμη σου δίνει μια τέτοια κίνηση, σου δίνει και ευθύνη και υποχρεώσεις. Πίστεψέ με έχω δει ανθρώπους να μπλέκουν με πολύ λιγότερα και ακόμα πληρώνουν.

Και ναι, εννοώ αν γίνει κάτι (φτου φτου) μέσα στην πισίνα. Εκεί ξέχνα τις φιλίες και τα ιδανικά. Έρχονται οι κληρονόμοι και σε στέλνουν να μην ξέρεις που να κρυφτείς.

Μπορεί κάποιος από εμάς να είναι καλλίτερος και από όλους τους εκπαιδευτές, αν όμως δεν μπορεί να το αποδείξει τότε και αυτός και όποιος φαίνεται ότι το διοργάνωσε... τρέχει. Ας ρωτήσουμε και κανένα πιο σχετικό με νομικά από μένα, μπορεί να είμαι και υπερβολικός


Αν ισχύει όμως... αξίζει τον κόπο; Μήπως να περιοριστούμε σε καθαρά κολυμβητικά θέματα; Για τα καταδυτικά μπορούμε απλά να επαναλαμβάνουμε ότι έχουμε κάνει στα σχολεία που έχουμε παρακολουθήσει. Εδώ μπορούν να βοηθήσουν και οι DM και AI του συλλόγου (Θάνοοοοο ) κάνοντας το ρόλο του ζευγαριού και δίνοντας συμβουλές μέσα και έξω από το νερό (σίγουρα ξέρουν πως να το κάνουν)

Και για να ελαφρύνω και λιγάκι την κουβέντα και να με συγχωρέσετε που είμαι έτσι γκρινιάρης, δείτε εδώ μερικες ωραίες ασκήσεις
1
2
3

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 09-10-07 στις 15:12.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-07, 15:21
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
δείτε εδώ μερικες ωραίες ασκήσεις
1
2
3
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-10-07, 15:22
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Ο Νεοκλης έχει δίκιο σε αυτό που έγραψε, αλλά νομίζω πουθενά ο Χρήστος δεν έγραψε ότι θα γίνονται μαθήματα κατάδυσης.

Απλώς θα υπάρχει ο χώρος (η πισίνα) ώστε 2 δύτες, εάν θέλουνε, να έρχονται και να κάνουν κάποιες ασκήσεις που κάνανε σε κάποιο σχολείο τους, έτσι ώστε να βελτιωθούν.

Δηλαδή αντί να "χαλάσουμε" την βουτιά του ΣΚ κάνοντας ασκήσεις, μπορούμε να πάμε ένα βραδάκι στην πισίνα, να ανταλλάξουμε απόψεις πάνω σε κάποιες ασκήσεις που μας έμαθαν και ίσως τις ξεχάσαμε, να δοκιμάσουμε την στεγανή που φοβόμαστε να την δοκιμάσουμε στην θάλασσα, να πειραματιστούμε με την ζώνη βαρών μας, να παίξουμε λίγο με την φωτογραφική μας ώστε να φάμε τον fivo, τον grandblu και τον jdim, να μου δώσει ένας φίλος να δοκιμάσω το καινούριο jacket που πήρε και στο τέλος της ημέρας να πάμε και για ένα φαί/ποτό/σινεμά κλπ
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-10-07, 18:05
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Συμφωνώ κι εγώ με τους προβληματισμούς του Νεοκλή και προφανώς η νομική ευθύνη είναι ένα από τα αναγκαία κακά που πρέπει να ληφθούν υπόψη πριν προχωρήσουμε σε οτιδήποτε.

Επαφίεμαι σε δύο τινά όμως:

1) Ακόμα και η εκπαιδευση σε καταδυτικό προϋποθέτει δήλωση απαλλαγής ευθύνης του εκπαιδευτή σε περίπτωση ατυχήματος.
2) Ο Χρήστος είναι της... γερμανικής σχολής. Αποκλείεται να μην έχει λάβει κάτι τέτοιο υπόψη του!

Thx Νεοκλή, η καλοπροαίρετη γκρίνια ποτέ δεν έβλαψε κανέναν
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-07, 21:10
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Μήπως να γίνει ένας διαχωρισμός της έννοιας προπόνηση με την εκπαίδευση?

Ο Χρήστος εισηγείται ένα πρόγραμμα προπόνησης. Μια παρέα να βρίσκεται σε τακτά χρονικά διαστήματα να παίρνει κοπυράγιο ο ένας από τον άλλο και όλοι μαζί να κάνουνε προπόνηση. άλλος χαλαρά και άλλος όπως μπορεί... Κάποιος που δεν τραβάει ας μην βγάλει το πρόγραμμα στην αρχή. Καποιου που του φαίνονται κάποιες ασκήσεις προχωρημένες για το επίπεδο εκπαίδευσής του ας μην τις κάνει καθόλου.

Αν δηλαδή πνιγείς σε μια πισίνα επειδή έχασες τις αισθήσεις σου σε μια βουτιά θα φταίει κάποιος εκπαιδευτής επειδή παρίσταται?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-10-07, 22:29
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Ωραια ιδεα ειναι παιδια.
Και φυσικα θα πρεπει να λαβετε σαν Δ.Σ υποψιν σας ολα οσα περιεγραψε σωστα ο Νεοκλης.
Αν θελετε να το κανετε θα το πετυχετε.
Τουλαχιστον ξεκινηστε το δοκιμαστικα και βλεπετε πως θα παει και τι απηχηση θα εχει. Ειναι και ενας καλος τροπος να γνωριστητε καλυτερα και να συσφηξετε τις σχεσεις μεταξυ ολων των μελων.
Παντως να ξερετε οτι δεν φημηζομαστε οι Ελληνες για την γυμναστικη και τις αθλητικες δραστηριοτητες (σας το λεω εκ πειρας λογω επαγγελματος) αλλα ουτως η αλλως αυτοι που θα στηριξουν αυτη την προσπαθεια εκτιμω οτι θα ειναι συνειδητοποιημενοι αυτοδυτες πρωτα απ' ολα.

.....και τωρα κατι αλλο.
Ρε Νεοκλη που τα βρηκες αυτα τα βιντεο?????
Μιλαμε ελιωσα!!!!!!
Απιστευτος τυπος και περισσοτερο ξεραθηκα με τις αντιδρασεις του κοσμου!!!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-10-07, 08:02
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Νεοκλης έχει δίκιο σε αυτό που έγραψε, αλλά νομίζω πουθενά ο Χρήστος δεν έγραψε ότι θα γίνονται μαθήματα κατάδυσης. ...
Συμφωνώ με τον Θάνο.
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ ότι πρότεινε ο Χρήστος, είναι να μαζευτούνε κάποιοι, όσοι θέλουν τέλος πάντων, να κάνουν παρέα ένα πρόγραμμα βελτίωσης της φυσικής τους κατάστασης, προσαρμοσμένο στις ανάγκες του σπορ που τους αρέσει.
Το να επισείουμε τον κίνδυνο διαφόρων τύπων ευθυνών, που δεν καταλαβαίνω από που προκύπτουν, είναι ένας σίγουρος τρόπος για να αποθαρρυνθεί όποιος έχει την διάθεση να προτείνει οτιδήποτε.
Δηλαδή, για να καταλάβω, αν κάποιος ρίξει εδω μέσα μια ιδέα για βουτιά το Σ/Κ αναλαμβάνει και νομικές ευθύνες ?
__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geogeo : 10-10-07 στις 08:33.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-07, 12:32
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Χρειάζονται οι αυτοδύτες προπόνηση??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα μια ημερήσιας προπόνησης μπορεί να ξεκινήσει με ποιο απλά πράγματα και να το επεκταθεί ακόμα περισσότερο για τους πολύ προχωρημένους (απαιτητικούς) που νομίζουν ότι δεν χρειάζονται προπόνηση. Όποιος έχει την δυνατότητα να γνωρίσει την προπόνηση και να συμμετάσχει ενεργά σ’ αυτήν , πιστεύω πως δεν θα θέλει να σταματήσει.

Μπορώ να σου στείλω ένα πρόγραμμα 12 εβδομάδων στην Γερμανική γλώσσα, αν ενδιαφέρεσαι πες μου.
Θα σε είμαι υπόχρεος!!!
στειλτο μου στο petros_ornithopoulos@yahoo.gr
δεν ξέρω Γερμανικά ,αλλά κάποιος θα βρεθεί να βοηθήσει.

Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.