Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-08, 11:38
nocturna_gr nocturna_gr is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2008
Μηνύματα: 2
Επιλογη Σχολης

Γεια σε ολους,
βρισκομαι σε διαδικασια αναζητησης σχολης αυτες τις μερες... Το προβλημα ειναι οτι ολες ιδιες μοιαζουν και λιγο-πολυ τα ιδια προσφερουν. Ολες PADI ειναι, ο οποιος PADI -απο οτι διαβασα στο ιντερνετ- δεν ειναι ενας οργανισμος που επιβαλλει κ τα αυστηροτερα στανταρντς... Το μονο, το οποιο μπορω να κανω ειναι να μιλαω με τον εκπαιδευτη και να αποφασιζω αν μου εμπνεει εμπιστοσυνη ή οχι. Καμια αλλη προταση;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-08, 13:03
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Επιλογη Σχολης

Και ποιός οργανισμός ανακάλυψες ότι έχει τα αυστηρότερα στανταρτς?
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-08, 13:13
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Επιλογη Σχολης

Υπάρχουν και άλλοι οργανισμοί που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα.
Naui ο Αργύρης (ψαξε για το μέλος Nauirep στο Τηθυς) είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα.
Andi ο Παναγιώτης Βουρνάς είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα.
CMAS
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-08, 13:15
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Επιλογη Σχολης

με τη σειρα μου θα σου τονισω οτι σημασια εχει ο εκπαιδευτης και οχι ο οργανισμος....

καλη αρχη!!!!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-08, 13:18
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Επιλογη Σχολης

Καταρχην καλως ορισες στην παρεα....

Αυτος ο PADI δεν εχει τον θεο του
αμ, ο αλλος ο παλιογερος ο CMAS;
τωρα θα μου πεις μπορεις να πας και στην μεσοκοπη κυρια την ANDI
εκτος και αν επιλεξεις την μπαμπογρια την NAUI
η ρωτησεις και μια γνωμη απο την γεροντοκορη την IANTD
γιατι αν χτυπησεις την πορτα της σαβρακιασμενης γριας που την λενε ΕΟΥΔΑΤΚ μπορει να μην σε ανοιξει κανεις

Πλακα κανω ε.....
Οτι οργανισμο και να επιλεξεις φιλε μου, ο εκπαιδευτης μετραει πρωτα και μετα ποσο απο τον εαυτο σου θα βαλεις στην καταδυση!
Καλα χριστουγεννα και χρονια σου πολλα.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seafarer : 23-12-08 στις 13:39.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-08, 14:28
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Επιλογη Σχολης

Αντιθέτως νομίζω ότι η PADI είναι από τους οργανισμούς που έχει και εφαρμόζει αρκετά αυστηρά standards τα οποία ισχύουν για όλους. Έχει και ένα πολύ καλό εκπαιδευτικό υλικό το οποίο όπως και να το κάνουμε βοηθάει.

Αυτό που λες όμως είναι τελικά σωστό μια που τα standards εσύ δεν τα ξέρεις οπότε δύσκολα θα καταλάβεις αν έχουν παραβιαστεί προκειμένου να διαμαρτυρθείς στον εκπαιδευτή ή και στον ίδιο τον οργανισμό. Επιπλέον η εμπειρία και το μεράκι του εκπαιδευτή δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να μετρηθούν. Ρόλο βέβαια παίζει και πόσοι μαθητές αντιστοιχουν σε κάθε εκπαιδευτή όταν θα γίνεται το μάθημα. Όπως καταλαβαίνεις αλλιώς είναι ένας εκπαιδευτής να έχει τέσσερεις μαθητες και άλλιώς να έχει δέκα

Σε κάθε περίπτωση εσύ στο κέντρο PADI που θα πας θα πάρεις με την έναρξη των μαθημάτων κατ'ελαχιστον το βιβλίο και τον πίνακα RDP. Αυτό το βιβλίο θα είναι ο σύμμαχος σου στην εκπαίδευση προκειμένου να δεις τι πρέπει να κάνεις στο νερό και τι πρέπει να διδαχτείς. Διάβασέ το όλο και μην μείνεις μόνο σε αυτά που θα σου πουν. Στο τέλος κάθε ενότητας υπάρχει μια επανάληψη την οποία συμπληρώνεις και στην συνέχεια ένα quiz το οποίο αν μπορείς να το λύνεις είσαι έτοιμος για τις θεωρητικές εξετάσεις. Πριν πιστοποιηθείς θα δώσεις και θεωρητικες εξετάσεις. Τα quiz δεν έχουν βαθμό οι εξετάσεις όμως έχουν και πρέπει να γράψεις τουλάχιστον 75% ενώ αν τα λάθη σου είναι σε κάποιες ερωτήσεις που αποδεικνύουν ότι δεν κατέχεις καίρια σημεία (ή ότι έχεις παίξει lotto) ο εκπαιδευτής μπορεί να σου ζητήσει να ξαναγράψεις

Ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά περιλαμβάνουν
"Ασε τα quiz θα στα λύσω εγώ"
"Τις εξετάσεις θα στις κάνουμε εμείς"
"Θα σου κάνω και κάποιες παραπάνω ασκήσεις, πιο μάχημες"
και γενικώς οτιδήποτε ακυρώνει την θεωρία που γράφει το βιβλίο (το οποίο είναι στα ελληνικά και είναι καινούργιο)

Θα μπορούσαμε να γράψουμε πολλά, νομίζω ότι δεν ξέχασα τίποτα βασικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 23-12-08 στις 17:48.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-08, 15:21
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Επιλογη Σχολης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιθέτως νομίζω ότι η PADI είναι από τους οργανισμούς που έχει και εφαρμόζει αρκετά αυστηρά standards τα οποία ισχύουν για όλους. Έχει και ένα πολύ καλό εκπαιδευτικό υλικό το οποίο όπως και να το κάνουμε βοηθάει.

Αυτό που λες όμως είναι τελικά σωστό μια που τα standards εσύ δεν τα ξέρεις οπότε δύσκολα θα καταλάβεις αν έχουν παραβιαστεί προκειμένου να διαμαρτυρθείς στον εκπαιδευτή ή και στον ίδιο τον οργανισμό. Επιπλέον η εμπειρία και το μεράκι του εκπαιδευτή δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να μετρηθούν. Ρόλο βέβαια παίζει και πόσοι μαθητές αντιστοιχουν σε κάθε εκπαιδευτή όταν θα γίνεται το μάθημα. Όπως καταλαβαίνεις αλλιώς είναι ένας εκπαιδευτής να έχει τέσσερεις μαθητες και άλλιώς να έχει δέκα

Σε κάθε περίπτωση εσύ στο κέντρο PADI που θα πας θα πάρεις με την έναρξη των μαθημάτων κατ'ελαχιστον το βιβλίο και τον πίνακα RDP. Αυτό το βιβλίο θα είναι ο σύμμαχος σου στην εκπαίδευση προκειμένου να δεις τι πρέπει να κάνεις στο νερό και τι πρέπει να διδαχτείς. Διάβασέ το όλο και μην μείνεις μόνο σε αυτά που θα σου πουν. Στο τέλος κάθε ενότητας υπάρχει μια επανάληψη την οποία συμπληρώνεις και στην συνέχεια ένα quiz το οποίο αν μπορείς να το λύνεις είσαι έτοιμος για τις θεωρητικές εξετάσεις. Πριν πιστοποιηθείς θα δώσεις και θεωρητικες εξετάσεις. Τα quiz δεν έχουν βαθμό οι εξετάσεις όμως έχουν και πρέπει να γράψεις τουλάχιστον 75% ενώ αν τα λάθη σου είναι σε κάποιες ερωτήσεις ο εκπαιδευτής μπορεί

Ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά είναι περιλαμβάνουν
"Ασε τα quiz θα στα λύσω εγώ"
"Τις εξετάσεις θα στις κάνουμε εμείς"
"Θα σου κάνω και κάποιες παραπάνω ασκήσεις, πιο μάχημες"
και γενικώς οτιδήποτε ακυρώνει την θεωρία που γράφει το βιβλίο (το οποίο είναι στα ελληνικά και είναι καινούργιο)

Θα μπορούσαμε να γράψουμε πολλά, νομίζω ότι δεν ξέχασα τίποτα βασικό.
Σωστόοοοοοος!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-08, 15:53
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Επιλογη Σχολης

Από την πλευρά του τελείως newbie της κατάδυσης, ούτε 6 μήνες δεν έχω το OW, πάνω κάτω αυτά μου έρχονται στο μυαλό :

Για το βασικό επίπεδο εκπαίδευσης, οι απαιτήσεις δεν είναι τπτ σπουδαίο, και δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι και κάτι φοβερό.

Όσον αφορά στα "θεωρητικά", αν έχεις ήδη κάποιο στοιχειώδες υπόβαθρο φυσικών επιστημών (να θυμάσαι δλδ έστω και αμυδρά την φυσική του γυμνασίου/λυκείου), τότε είναι μάλλον αυτονόητα. Κάποια λίγα βασικά πράγματα μαθαίνεις επιπλέον για επίδραση του συγκεκριμένου περιβάλλοντος στην φυσιολογία του ανθρώπου και that's it. Δεν νομίζω ότι μπορούν να υπάρχουν σοβαρές διακυμάνσεις στο επίπεδο των θεωρητικών γνώσεων που θα σου προσφέρει κάποιος στο βασικό επίπεδο. Υπονοείται σαφώς ότι αν δεν τα ξέρεις ήδη, θα έχεις τη διάθεση να τα μάθεις. Αν δεν την έχεις, τότε δεν θα τα μάθεις πουθενά. Δεν είναι όμως τπτ ιδιαίτερο.
Αυτά, φυσικά, τα λέω γνωρίζοντας μονάχα την πλευρά της PADI. Ίσως και να έχω άδικο στις εκτιμήσεις μου, αλλά το πιστεύω πως για το βασικό επίπεδο εκπαίδευσης δεν χρειαζεται κάτι παραπάνω. Εννοείται πως οι πιο έμπειροι από εμένα μπορούν να μου υποδείξουν τα λάθη μου.

Πέραν των θεωρητικών, υπάρχουν και κάποια πρακτικά.
Κυρίως το ζήτημα είναι να μάθεις το "τι", το "γιατί" και το "πως" του εξοπλισμού. Όπως σε όλα τα *cough* extreme *cough* sports *cough* ο εξοπλισμός σε βασικές συνθήκες είναι το Α και το Ω, και η ύπαρξη και σωστή χρήση του είναι ό,τι χρειάζεσαι. Και πάλι, δεν είναι τίποτα φοβερά περίεργο, δύσκολο, επίπονο (ντάξει αυτό παίζεται ) να μάθεις. Μερικές παραπάνω "δεξιότητες" έχεις να μάθεις που δεν σχετίζονται με τον εξοπλισμό, αλλά και πάλι δεν είναι "ρυθμική γυμναστική"...

Εντάξει, τα quiz δεν νομίζω ότι μπορούν καν να τεθούν σε κλίμακα δυσκολίας. [Υπενθυμίζω σε "ορισμένους" ότι τα αποτελέσματα είναι προσωπικά και εμπιστευτικά... μην μπουν τπτ περίεργες ιδέες ]

Εν ολίγοις, είναι τόσο βασικά τα πράγματα που πρέπει να μάθεις, που ο οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος θα σου τα μάθει, εφ όσον θες κι εσύ να τα μάθεις.
Για μένα να βρεις κάποιο κέντρο που να σου αρέσει. Να έχει την εικόνα ενός οργανωμένου κέντρου και οι άνθρωποι να είναι ευχάριστοι και επιμελείς. Χόμπυ είναι και όχι σχολείο. Το σημαντικότερο πράγμα είναι να περνάς εσύ καλά. Αλλιώς δεν έχει νόημα.
Φυσικά και η σχέση σου με το όποιο κέντρο είναι εν πρώτοις αυτή του πελάτη. Κάποια χρήματα τους δίνεις και κάποια υπηρεσία αγοράζεις. Ούτε στο φιλικό να πληρώσεις λιγότερα, ούτε στο φιλικό να πάρεις λιγότερα. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους

Αλλά συν αυτώ είναι ΚΑΙ οι ανθρώπινες σχέσεις. Κάλλιστα εκεί μπορεί να είναι και οι άνθρωποι που θα βουτήξεις αρκετές φορές ακόμα, και σίγουρα θα περάσεις κάποιες από τις ώρες του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΧΡΟΝΟΥ σου εκεί. Το να σου "ταιριάζουν" και σαν άνθρωποι είναι σημαντικό.

Οπότε, για μένα μην αγχώνεσαι για τον οργανισμό. Σε πρώτο επίπεδο δεν νομίζω ότι έχεις κάτι φοβερό να κερδίσεις, με οτν έναν ή τον άλλο.
Τη σοβαρότητα ενός κέντρου -τουλάχιστον όσον αφορά στη βασική εκπαίδευση- πιστεύω ότι οποιοσδήποτε εχέφρων άνθρωπος έχει τηνικανότητα να την κρίνει. Δεν απαιτούνται εξειδικευμένες γνώσεις γι' αυτό.
Στην τελική, πολύ καλή ιδέα είναι να κάνεις ένα discovery dive με κάποιο υποψήφιο κέντρο. Θυμίσου ότι το κέντρο είναι υποψήφιο και όχι εσύ. Εσύ επιλέγεις και κανείς άλλος. Έτσι και θα τους δείς και από πρώτο χέρι χωρίς να έχεις δεσμευτεί για κάτι πολύ.

Και πάντα, αν σου φαίνεται κάτι περίεργο ως προς την συμπεριφορά (π.χ. τι υποχρεώσεις έχουν απέναντι σε ένα μαθητή, τι πρέπει να χρεώνεται και τι όχι) έχεις ήδη βρει που θα πρέπει να το ρωτήσεις.

Καλές βουτιές και κοίτα να το ευχαριστιέσαι πάντα !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-12-08, 16:41
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: Επιλογη Σχολης

Ως παθών και μαθών, έχω μερικές σκέψεις:
1/ Τσέκαρε όχι από τηλεφώνου απλά, αλλά και με επιτόπια επίσκεψη, το χώρο της σχολής, τα εποπτικά μέσα (έχουν οθόνη προβολής σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα ή θα βλέπεις τα DVD από λάπτοπ 11,1 ιντσών με άλλους 5 κρεμασμένους από πάνω σου, τον εξοπλισμό με τον οποίο θα κάνεις τις εκπαιδευτικές καταδύσεις (κατάσταση, κ.λπ.).
2/ Ρώτα από πριν πόσες βουτιές και πόσα θεωρητικά περιλαμβάνονται στην τιμή.
3/ Δες ποιος θα είναι ο εκπαιδευτής σου. Γνώρισέ τον και δες αν ταιριάζουν τα χνώτα σας. Πολλές φορές, άλλος είναι ο "πλασιέ" (ο χαμογελαστός don't worry μεγάλε, όλα καλά και ανθηρά κ.λπ.) και άλλος ο εκπαιδευτής που μπορεί να βαριέται, ή να είναι τόσο ξερόλας που να διστάζεις να ρωτήσεις τις εύλογες απορίες σου από φόβο μη σε αντιμετωπίσει σαν κρετίνο.
4/ Ρώτα αν στην τιμή περιλαμβάνονται βιβλία, DVD, πίνακες κ.λπ. Πολλές φορές σου λένε ότι το σχολείο κοστίζει Χ ευρώ, αλλά με επιπλέον κόστος για τα βιβλία κ.λπ. Έχω προσωπική γνώση από τύπο που χρέωνε το βιβλίο 60 ευρώ (!) για ένα σχολείο που ήθελα να κάνω και το βρήκα στο ebay ελαφρά μεταχειρισμένο 10 δολάρια...

Το δια ταύτα είναι ότι ως υποψήφιος πελάτης έχεις πολύ μεγαλύτερη δύναμη από αυτή που νομίζεις και επιπλέον τη δυνατότητα επιλογής - γιατί μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...

Αυτιά (!) τα ολίγα και ελπίζω να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου!
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-08, 00:14
Το avatar του χρήστη manthos
manthos manthos is offline
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Βριλήσσια
Μηνύματα: 28
Απάντηση: Επιλογη Σχολης

Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτούς που λένε ότι δεν κάνει ο εκπαιδευτικός οργανισμός τη διαφορά, αλλά ο εκπαιδευτής!
Θα πρέπει να αναφερθεί ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί οργανισμοί (τουλάχιστον αυτοί που επιτρέπεται να δρουν στην Ελλάδα) ακολουθούν τα ΕυρωπαΙκά πρότυπα, οπότε και παρόμοια εκπαίδευση. Και θα προσθέσω εδώ ότι το βιβλίο ή οποιοδήποτε εκπαιδευτικό υλικό είναι υποχρεωτικό. Κάποιοι οργανισμοί αφήνουν λίγο ελεύθερους τους εκπαιδευτές στο να ρυθμίσουν αυτοί το πρόγραμμά τους, ή να εκπαιδεύσουν τη θεωρία με DVD ή αυτοδιδασκαλία. Εγώ προσωπικά, προτιμώ τον εκπαιδευτή μαζί με τους μαθητές στην αίθουσα και χηση οπτικοακουστικού υλικού. Έχω παρατηρήσει καμιά δεκαριά χρόνια τώρα, ότι αποδίδεται πολύ καλύτερα η θεωρία έτσι. Επίσης λιγομελή τμήματα ή και μονομελή είναι ότι καλύτερο. Μίλησε προσωπικά με τους εκπαιδευτές που πιθανόν θα κάνεις το μάθημα. Μάθε τι περιλαμβάνεται στην τιμή. Μάθε πόσα θεωρητικά και πόσα πρακτικά μαθήματα θα κάνεις και αποφάσισε.
Τέλος να πω ότι οι περισσότεροι Έλληνες εκπαιδευτές κάνουν καλή δουλειά. Αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότεροι Έλληνες δύτες είναι καλοί και έχουμε σχεδόν μηδενικά ποσοστά ατυχημάτων.
Πάρε την απόφαση και άρχισε! Η θάλασσες σε περιμένουν γεμάτες ομορφιές...
Μάνθος
__________________
manthos marras
ANDI TriMix / Rebreather Advanced Instructor
PADI IDC Staff Instructor
DDI Pro Trainer
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.