Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-10-07, 07:51
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη εντελώς γενικά ας το δω και γω το θέμα.

Λές ότι όσο περισσότερο μπαίνεις στα ενδότερα ενός μηχανήματος και του τρόπου λειτουργίας του, τόσο περισσότερο διατεθιμένος είσαι να το ζορίσεις μέχρι εκεί που η λογική πιθανότητα λέει πως είναι το όριο του χωρίς να πάθει κάποιο πρόβλημα. Σωστά? Δηλαδή όσα περισσότερα καταλαβαίνεις τόσο αυξάνεται η πιθανότητα να κινείσε ολοένα και πιο κοντά στα όρια? Σωστά το καταλαβαίνω? Δηλαδή η γνώση μας σπρώχνει στα όριά μας? Σε αντίθεση με την άγνοια που μας κρατάει αρκετά πίσω? Αν αυτό είναι που εννοείς τότε εντελώς γενικά διαφωνώ.

Η γνώμη μου είναι πως όσο περισσότερα γνωρίζεις τόσο καλύτερα μπορείς να μείνεις μακρυά από τα όρια. Το να ζορίζεις μια κατάσταση ή μια μηχανή είναι στατιστικά συνδεδεμένο με περισσότερες βλάβες ή ατυχήματα. Το να λες ότι επειδή γνωρίζω αρκετά καλά αυτό που κάνω και το τι είμαι, ξέρω πόσο ζόρι μπορώ να τραβήξω και πάω μέχρι εκεί... είναι κατά την άποψή μου ο λόγος που κάποτε μας σπρώχνει στο λάθος... λόγω λάνθασμένης στιγμιαίας εκτίμησης, και μιας συνεπαγώμενης ενέργειας που ξέφυγε λίγο από το όριο!
Με αυτή τη λογική Σωτήρη ακόμη θα ζούσαμε στις σπηλιές.
Εντάξει δεν θα γίνουμε οι πρωτοπόροι, αυτό είναι και θέμα χαρακτήρα, αλλά όχι αν μπορώ να πάω με 100 να πηγαίνω με 50 για να είμαι σίγουρος ότι δε θα μου συμβεί κάτι άσχημο.
Όταν λέω φτάνεις στο όριο δεν λέω να το πας τέρμα το κοντέρ αλλά αν πρόσεξες μιλάω για κάποια ανοχή. Είναι το όριό σου στο 100 θα πας στο 90. Με αυτή τη λογική το "μηχάνημα" διατηρείται πολύ καλύτερα από το να πηγαίνει με ρελαντί. Γι' αυτό και μίλησα για σκεπτόμενα άτομα. Έτσι θα καταφέρεις να φτάσεις στο 110, 120 και παραπέρα. Το αν δε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο αυτό είναι άλλη κουβέντα, αλλά όταν μιλάμε για "ατομικά αθλήματα" αυτός είναι συνήθως και ο στόχος.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-10-07, 08:52
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
....Το αν δε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο αυτό είναι άλλη κουβέντα, αλλά όταν μιλάμε για "ατομικά αθλήματα" αυτός είναι συνήθως και ο στόχος.
Είναι όμως η κατάδυση "ατομικό άθλημα" ;;

Στο Accident Report που βγάζει κάθε χρόνο η BSAC, η πλειοψηφία των ατυχημάτων συμβαίνει όταν απομακρυνόμαστε απο το ζευγάρι μας.

Το να γινόμαστε πιο έμπειροι ή/και το να πηγαίνουμε βαθύτερα, σημαίνει ότι όταν κάνουμε μια solo στα 40μ, θα μπορούμε να αντιδράσουμε αποτελεσματικά σε μια βλάβη στο BCD ή στον ρυθμιστή μας;;; Υπό ποιες προϋποθέσεις;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-10-07, 09:13
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Solo Diving

Δεν με προσβάλλει η άποψή σου αλλά με βρίσκει κάπως σε έκπληξη! Αυτό που λέω και μάλλον δεν έγινε κατανοητό είναι πως η γνώση κάνει αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Σου δίνει μια καλή εικόνα του περιθωρίου ασφάλειας που έχεις και σε κρατάει μακρυά από τα όριά σου.

Τα όρια του καθενός φυσικά και ενδέχεται να μεγαλώνουν με την εμπειρία, την τριβή και την εκπαίδευση.

Σε κάθε περίπτωση όμως η αυτόνομη κατάδυση για μένα δεν είναι ένα ατομικό άθλημα. Είναι μια δραστηριότητα που δεν γίνεται για επίτευξη ρεκόρ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-10-07, 09:23
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι όμως η κατάδυση "ατομικό άθλημα" ;;

Στο Accident Report που βγάζει κάθε χρόνο η BSAC, η πλειοψηφία των ατυχημάτων συμβαίνει όταν απομακρυνόμαστε απο το ζευγάρι μας.

Το να γινόμαστε πιο έμπειροι ή/και το να πηγαίνουμε βαθύτερα, σημαίνει ότι όταν κάνουμε μια solo στα 40μ, θα μπορούμε να αντιδράσουμε αποτελεσματικά σε μια βλάβη στο BCD ή στον ρυθμιστή μας;;; Υπό ποιες προϋποθέσεις;
Αφού μιλάμε για Solo Diving μιλάμε για "ατομικό άθλημα". Όχι ότι δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά τα πράγματα και με ζευγάρι αλλά είναι πιο δύσκολο να βρεις κάποιον/κάποια που να ταιριάζεις.
Για το δεύτερό σου ερώτημα το θεωρώ προφανές ότι οι αντιδράσεις μας γίνονται και πιο έγκαιρες όσο και πιο σωστές.
Βέβαια η εμπειρία σε κάνει να εξοπλίζεσαι και καλύτερα οπότε και βλάβη να παρουσιαστεί θα το έχεις ήδη προεξοφλήσει με τον ανάλογο εξοπλισμό που κουβαλάς.
Τώρα αν θέλεις να βουτάς στα 40 με μια 12άρα μάλλον πρέπει να κάνεις το μυαλό σου restart και ξανά από την αρχή.

Παράθεση:
Δεν με προσβάλλει η άποψή σου αλλά με βρίσκει κάπως σε έκπληξη! Αυτό που λέω και μάλλον δεν έγινε κατανοητό είναι πως η γνώση κάνει αυτό ακριβώς που περιγράφεις. Σου δίνει μια καλή εικόνα του περιθωρίου ασφάλειας που έχεις και σε κρατάει μακρυά από τα όριά σου.

Τα όρια του καθενός φυσικά και ενδέχεται να μεγαλώνουν με την εμπειρία, την τριβή και την εκπαίδευση.

Σε κάθε περίπτωση όμως η αυτόνομη κατάδυση για μένα δεν είναι ένα ατομικό άθλημα. Είναι μια δραστηριότητα που δεν γίνεται για επίτευξη ρεκόρ.
Δεν έγραψα οτιδήποτε για να σε προσβάλλω και αν φάνηκε κάτι τετοιο από τα γραφόμενά μου, τότε συγνώμη.
Το ατομικό άθλημα πάει στο Solo Diving και τα όρια δεν έχουν να κάνουν μόνο με ρεκόρ βάθους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DimitrisK : 10-10-07 στις 09:37.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-10-07, 09:49
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Solo Diving

Τώρα αν θέλεις να βουτάς στα 40 με μια 12άρα μάλλον πρέπει να κάνεις το μυαλό σου restart και ξανά από την αρχή.





Αυτο ειναι μονον η προσωπικη σου αποψη , ασχετο αν συμφωνουν και αλλοι . Η συγκεκριμενη ενεργεια (βαθειες με τον minimmum εξοπλισμο) , απο αλλους θεωρειται φυσιολογικοτατη και η μοναδικη ασφαλης , ενω αντιθετα , το να φορτωνεσαι εξοπλισμους γυρω σου και να καταδυεσαι σαν μαντρα ανταλλακτικων (αστειευομαι φυσικα Δημητρη) θεωρειται απο παρα πολλους επισης απαραδεκτο και ιδιαιτερα επικινδυνο . Το τι πιστευουμε εμεις ειναι δικο μας θεμα . Ας σεβομαστε και τις αποψεις που ειναι αντιθετες πιθανως απο τις δικες μας . Αλλωστε το σοφο ρητο τα λεει ολα . Οι αποψεις ειναι .......... Ολοι εχουν απο μια !!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-10-07, 10:09
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Αυτο ειναι μονον η προσωπικη σου αποψη , ασχετο αν συμφωνουν και αλλοι . Η συγκεκριμενη ενεργεια (βαθειες με τον minimmum εξοπλισμο) , απο αλλους θεωρειται φυσιολογικοτατη και η μοναδικη ασφαλης .....
Πώς ορίζεις Μιχάλη τον minimum εξοπλισμό;;

Δεν συμφωνείς ότι υπάρχουν κάποια ελάχιστα minimum για κάθε είδους βουτιά που πρέπει να ακολουθούνται;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-10-07, 11:04
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι μονον η προσωπικη σου αποψη , ασχετο αν συμφωνουν και αλλοι . Η συγκεκριμενη ενεργεια (βαθειες με τον minimmum εξοπλισμο) , απο αλλους θεωρειται φυσιολογικοτατη και η μοναδικη ασφαλης , ενω αντιθετα , το να φορτωνεσαι εξοπλισμους γυρω σου και να καταδυεσαι σαν μαντρα ανταλλακτικων (αστειευομαι φυσικα Δημητρη) θεωρειται απο παρα πολλους επισης απαραδεκτο και ιδιαιτερα επικινδυνο . Το τι πιστευουμε εμεις ειναι δικο μας θεμα . Ας σεβομαστε και τις αποψεις που ειναι αντιθετες πιθανως απο τις δικες μας . Αλλωστε το σοφο ρητο τα λεει ολα . Οι αποψεις ειναι .......... Ολοι εχουν απο μια !!
Το τι θεωρούν φυσιολογικό μερικοί δεν μου λέει τίποτε. Οι περισσότεροι που οδηγούν δίκυκλο θεωρούν ασφάλεια το να μη φοράνε κράνος γιατί τους "περιορίζει" την όραση. Το ότι όλοι έχουν λοιπόν μία γνώμη δε σημαίνει ότι όλες είναι σωστές.
Επίσης τι θα πει 40 μέτρα? Τα είδα και έφυγα, κάθησα μέχρι να χρεωθώ 1 ώρα αποσυμπίεση, ή ανεβοκατέβαινα από τα 20 στα 40 κανά μισάωρο για να αποφύγω την απσυμπίεση και να κερδίσω μια θέση στην υπερβαρική του Αγίου Παύλου? Κι αυτά απόψεις είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-10-07, 12:47
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Solo Diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πώς ορίζεις Μιχάλη τον minimum εξοπλισμό;;

Δεν συμφωνείς ότι υπάρχουν κάποια ελάχιστα minimum για κάθε είδους βουτιά που πρέπει να ακολουθούνται;;

Ναι thano η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να τηρουνται . Καποιος ομως που βουταει 48 χρονια με σαμαρι και μια δωδεκαρα στην πλατη , δεν μπορει να υποχρεωθει να ζαλωνεται τον εξοπλισμο με τον οποιον εμεις θεωρουμε ασφαλεστερο να βουταμε (διοτι κι εγω θεωρω οτι το BCD ειναι πιο ασφαλες ) . Αν βουτα (μεσα στα πλαισια της λογικης οτι δεν αψηφα νομους της φυσικης και της χημειας ) ετσι οπως θελει αυτος και δεν παρασυρει αλλους να βουταν με τον τροπο του , δεν βλεπω γιατι θα πρεπει να χαρακτηρισθει με ασχημο τροπο . Στο κατω κατω , αυτος μπορει να αντεχει στα 40 να κανει παραμονες με την 12αρα γιατι εχει πολυ ανωτερη φυσικη κατασταση και εξοικιωση στο νερο , απο αλλους ειτε μας αρεσει ειτε οχι . Αλλωστε οπως καταλαβαινουμε ολοι μας , το καθε αρνι απο το ποδαρι του κρεμεται . Αν εγω με ολο το τσαντηρι μου και 15 λιτρα , ανεβω με 50 bar και αυτος ανεβει με 12 λιτρα και 80 bar , τοτε μαλλον εγω πρεπει να ανησυχω και οχι αυτος .
Εχω δει ανθρωπους που κανουν ο,τι κι εγω , με ελαχιστο εξοπλισμο . Βαθεια , παραμονες , αποσυμπιεσεις , καμμια μαγκια . Επειδη εγω δεν μπορω , δεν θα γραψω βιβλιο με τιτλο "Αυτος ο κακος εχει λαθος" και δεν θα τον απαξιωσω σε τριτους . Αντιθετα , αν θελω , θα κοιταξω να μαθω καποια πραγματα απο αυτο . Φυσικα κι εγω αντιτιθεμαι σε ανοητους ηρωισμους , ματαια ρεκορ κλπκλπκλπ .
Μην ξεχναμε οτι κι εγω ανηκω στην νεωτερη σχολη , που δεν εμαθα καταδυσεις για να ψαρευω ή να μεγαλωσει το πουλι μου στα ματια του κοσμου και να εχω να καυχιεμαι για κατι . Εμαθα γιατι αγαπω την φυση , αρα και το υγρο της τμημα και θελω να ειμαι κοντα της , σε οοολη μου την ζωη , υγιης , και οσο περισσοτερα χρονια γινεται .
Η επιλογη , τελος , ειναι θεμα σωστης καθοδηγησης απο τους εκπαιδευτες πρωτα και μετα θεμα ατομικης αντιληψης.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-10-07, 12:50
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Solo Diving

. Οι περισσότεροι που οδηγούν δίκυκλο θεωρούν ασφάλεια το να μη φοράνε κράνος γιατί τους "περιορίζει" την όραση.


Αυτο κι εμενα με τρελλαινει . Αυτο ομως ειναι επιλογη τους , δικο τους το κεφαλι που θα σπασει . Βεβαια αν μου λερωσει το αυτοκινητο ή τα ρουχα τοτε θα εκνευριστω παρα πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-07, 12:53
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Solo Diving

Μιχάλη νομίζω ότι κανένας δεν προσπαθεί να κάνει κάποιους ανθρώπους να αλλάξουν συνήθειες ετών... συζήτηση κάνουμε

Το ότι βουτάει κάποιος με 12άρα στα 50 μέτρα με πχ μόνο ένα 2ο στάδιο επειδή έτσι βουτάει τόσα χρόνια και δεν του έχει τήχει τίποτα, σημαίνει ότι είναι ασφαλές ;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:50.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.