Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 20-07-10, 08:39
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Το θέμα που με χαρά βλέπω και αναπτύσσεται τις τελευταίες μέρες (με χαρά διότι επιτέλους ένας επαγγελματίας συζητάει τα του επαγγέλματός του με ερασιτέχνες) στριμώχνει στο κεφάλι μου δύο παραμέτρους.

Νόμος και Ηθική.

Κατά πάσα πιθανότητα, οι δύο αυτοί στρατοί κάπου συγκρούονται, επιδεικνύοντας ο ένας στον άλλον
λάφυρα, κεκτημένες περιοχές και αριθμό βιασμένων γυναικών και ορφανών.
Η δική μου πανοπλία είναι βαμμένη με τα χρώματα του στρατού της Ηθικής (και με λίγο αίμα από κάποιες πληγές που θρασύτατα μου άνοιξαν κάποιοι στρατιώτες του Νόμου όταν με παγίδευσαν με δόλο, πριν λίγα χρόνια).

Δεν με πολυνοιάζουν οι νόμοι, υπάρχουν άλλοι νόμοι ή άλλοι άνθρωποι που ξέρουν να τους ξεπερνούν. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά ότι τους αγνοώ. Όπως και δεν σημαίνει ότι, παρόλο που τους υπακούω δεν θα τιμωρηθώ. Ή ότι, ακόμα κι αν τους παραβιάσω, δεν θα καταφέρω να ξεφύγω.

Η Ηθική με κέρδισε, είναι γυναίκα κατ’ αρχήν, με πανέμορφους μηρούς να διαγράφονται κάτω από αραχνοΰφαντο πέπλο της. Έπειτα, είναι πανέξυπνη και ξέρει να μου βάζει προκλήσεις που κανένας γνήσιος πολεμιστής δεν θα μπορούσε να αγνοήσει. Και –το καλύτερο- κάθε βράδυ, έρχεται ξυπόλητη δίπλα στο κρεβάτι μου, και μου προσφέρει να πιω μέσα από τα γυμνά της χέρια αυτό το μαγικό βότανο που χαρίζει τον πιο γλυκό ύπνο.
Κανείς δεν μπορεί να μου υποδείξει πως θα της συμπεριφερθώ και πως θα την υπερασπιστώ.

Όμως, στην μάχη επικράτησης μπαίνει κι ένα τρίτο Βασίλειο, αυτό της Προσωπικής Ελευθερίας. Ακόμα μια γυναίκα, μόνο που αυτή είναι λίγο παχουλή πράγμα που την κάνει και λίγο δυσκίνητη. Ίσως γι’ αυτό είναι συνήθως πολύ διακριτική και δεν εμπλέκεται στις δουλειές των άλλων δύο δυνάμεων.
Τα βασίλεια του Νόμου και της Ηθικής, πολλές φορές το εκμεταλλεύονται αυτό και πιέζουν την Προσωπική Ελευθερία. Μέχρι αυτή να αντιδράσει, το ‘χει κάνει στο παρελθόν και δεν θα διστάσει να το ξανακάνει αν χρειαστεί.

Στο πεδίο μάχης, είμαι περιτριγυρισμένος από Μαύρα, Άσπρα και Γκρι λάβαρα. Άλλα όρθια, άλλα πεσμένα.
Ουφ, μακάρι να μην εμφανιστούν κι άλλα.





Συγνώμη για το αλληγορικό πρωί-πρωί… αλλά κάνει ζέστη..
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-07-10, 13:41
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Κι άλλος που πρέπει να κόψει τις βαθιές

Πρόσεξε γιατί άντε να πείσεις τους "στρατιώτες του Νόμου" ότι όλο αυτό οφείλεται στο άζωτο
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-07-10, 14:24
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Θεωρώ άξια σεβασμού την προσωπική επιλογή του κάθε επαγγελματία υπό αυτές τις συνθήκες. Θα με χαλαγε να μη μου νοίκιαζαν μπουκάλα από την άλλη όμως ούτε εγώ θα ήθελα μπουκάλα με το λογότυπο μου να χρησιμοποιείται από ψαρομπούκαλους καμικάζι προς όφελος των τρομοκρατικών επιχειρήσεων τους… Στην επαρχεία δυστυχώς η κακή αντίληψη της κατάδυσης επικρατεί. Ας έχω αυτοκίνητο και τις μπουκάλες μου μαζί μου λοιπόν, αν έχω σκοπό να εξερευνήσω μονός με την παρέα μου το νησί… Σαν επαγγελματίας θα έκανα πράγματα για να αλλάξει αυτή η νοοτροπία ομως, θα άρπαζα την κάθε ευκαιρία για συμμετοχή σε δράσεις. Θα έκανα ότι μπορούσαν να προσφέρω γνώση στον τόπο μου, άσχετα από το κέρδος και θα εκμεταλλευόμουν έτσι εποικοδομητικά τις off-season φάσεις με λιγότερη δουλεία. Ας μην βολευόμαστε τουλάχιστον από την κατάσταση αυτή.. ας κάνουμε όλοι κάτι λίγο ότι μπορούμε…
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-07-10, 16:27
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

χμ .. ενδιαφέρουσα αποψη..
Γεμίζω το αμαξι μου μπουκάλες και το μεταφέρω μεχρι το νησί που θέλω να κανω καταδύσεις μιας και οι παροχοι της περιοχής δε νοικιάζουν ουτε γεμίζουν τη μπουκάλα μου επειδή κατα κανόνα (δικο τους) αυτοι που νοικιάζουν ή γεμίζουν μπουκάλες ειναι ψαρομπουκαλοί ή/και αρχαιοκάπηλοι...

(αυτο και αν θα ηταν υποπτη συμπεριφορά.. νοικιάζοντας θα ειχα υπογράψει ενα χαρτί θα ειχα δειξει μια ταυτότητα θα ξερανε ποιος ειμαι που και ποτε θα βουτηξω... )

Προς τιμής σου ειναι Deep Rhodos που δε γεμίζεις τις μπουκάλες σε δυτες που ξέρεις οτι ειναι ψαρομπουκαλοι αλλα τη λογική του "μαζί με τα ξερά καιγονται και τα χλωρα" δεν μπορώ να την ασπαστώ!!

αυτοι που παρανομουν την ξέρουν καλα την παρανομία τους και εχουν πάρει τα μέτρα τους. Δυστυχώς δεν μπορέις εσυ να τους αποτρεψεις με την τακτική σου να μη νοικιάζεις εξοπλισμό. Για αυτους χεστηκε η φοράδα στο αλώνι -για να στο πω και πιο επιστημονικά.. εγω ομως που θα ερθω να σου ζητήσω μπουκάλα και οταν δεν μου τη δώσεις εξηγώντας μου τους "ηθικους" λογους για τους οποιους δεν νοικιάζεις .... μαλλον θα παρεξηγηθώ γιατι αυτό το "εισαι δύτης.... αρα εν δυνάμει παράνομος... " δεν το δεχομαι ποσω μαλλον απο επαγγελματιές που εχουν βγάλει δυτες και δυτες στη καριέρα τους... και ξερουν-βλεπουν την αγάπη των μαθητών τους τους για τη θάλασσα και την κατάδυση...

υσ: και μη γραψει παλι καποιος κατι για μεθυσμένους πιστοποιημενους που πανε να νοικιάσουν εξοπλισμο... δεν ειναι αυτό το θέμα μας..
.
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-07-10, 17:00
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
χμ .. ενδιαφέρουσα αποψη..
Γεμίζω το αμαξι μου μπουκάλες και το μεταφέρω μεχρι το νησί που θέλω να κανω καταδύσεις μιας και οι παροχοι της περιοχής δε νοικιάζουν ουτε γεμίζουν τη μπουκάλα μου επειδή κατα κανόνα (δικο τους) αυτοι που νοικιάζουν ή γεμίζουν μπουκάλες ειναι ψαρομπουκαλοί ή/και αρχαιοκάπηλοι...

(αυτο και αν θα ηταν υποπτη συμπεριφορά.. νοικιάζοντας θα ειχα υπογράψει ενα χαρτί θα ειχα δειξει μια ταυτότητα θα ξερανε ποιος ειμαι που και ποτε θα βουτηξω... )

Προς τιμής σου ειναι Deep Rhodos που δε γεμίζεις τις μπουκάλες σε δυτες που ξέρεις οτι ειναι ψαρομπουκαλοι αλλα τη λογική του "μαζί με τα ξερά καιγονται και τα χλωρα" δεν μπορώ να την ασπαστώ!!

αυτοι που παρανομουν την ξέρουν καλα την παρανομία τους και εχουν πάρει τα μέτρα τους. Δυστυχώς δεν μπορέις εσυ να τους αποτρεψεις με την τακτική σου να μη νοικιάζεις εξοπλισμό. Για αυτους χεστηκε η φοράδα στο αλώνι -για να στο πω και πιο επιστημονικά.. εγω ομως που θα ερθω να σου ζητήσω μπουκάλα και οταν δεν μου τη δώσεις εξηγώντας μου τους "ηθικους" λογους για τους οποιους δεν νοικιάζεις .... μαλλον θα παρεξηγηθώ γιατι αυτό το "εισαι δύτης.... αρα εν δυνάμει παράνομος... " δεν το δεχομαι ποσω μαλλον απο επαγγελματιές που εχουν βγάλει δυτες και δυτες στη καριέρα τους... και ξερουν-βλεπουν την αγάπη των μαθητών τους τους για τη θάλασσα και την κατάδυση...

υσ: και μη γραψει παλι καποιος κατι για μεθυσμένους πιστοποιημενους που πανε να νοικιάσουν εξοπλισμο... δεν ειναι αυτό το θέμα μας..
.
Αγαπητέ φίλε - φίλη. Προφανώς δεν έχεις παρακολουθήσει όλη την συζήτηση από την αρχή. Ο τίτλος είναι η σχέση του καταδυτικού κέντρου με τον υποψήφιο ενοικιαστή. Η δέ δική μου παρατήρηση - απο όπου άρχισε και το θέμα - είναι το θέμα του να νοικιάσει κάποιος επαγγελματίας ή όχι εξοπλισμό σε κάποιον που δέν του γεμίζει το μάτι. Γιατί; Εγώ αναφερόμενος στην δική μου σχολή επικαλέστηκα λόγους χρήσης (ηθικής είναι μια λέξη). Είμαι σίγουρος ότι άλλοι συνάδελφοι επικαλούνται λόγους φθορών κλπ. Δέν είπα σε κανένα σημείο της συζήτησης ότι δέν δίνω εξοπλισμό γενικά. Είπα ότι για τους δικος μου λόγους δέν δίνω εξοπλισμό σε αυτούς που δέν με πείθουν. Αυτό. Τώρα το πώς το βλέπει αυτό ο καθένας..δικαίωμα του. Άλλωστε - όπως και ξαναείπα - η κοινότητα των δυτών εδώ είναι πάρα πολύ μικρή και γνωρίζουμε το ποιόν του καθενός. Με τους δε επισκέπτες, αναγκαστικά πρέπει να βολιδοσκοπούμε. Ομολογώ ότι με τους Έλληνες δύτες, τα προβλήματα που είχαμε στο παρελθόν ήταν λίγα και από μεμονωμένα άτομα (Μιλώ περισσότερο για κάτι ΕΠΟΠ που υπηρετούν στο νησί. Οι Έλληνες τουρίστες γενικά δέν μας επισκέπτονται, προφανός λόγω του κόστους διακοπών στο νησί μας βλ. Ταξιδιωτικοί πράκτορες) Επαναλαμβάνω επίσης ότι άν η ενοικίαση δέν ήταν πακέτο με την συνοδευόμενη στο bureau veritas, λίγοι συνάδελφοι θα την επέλεγαν. Τελικά δίνω ή όχι εξοπλισμό; Δίνω σε αυτούς που με πείθουν. Αυτή είναι η απάντηση μου. Και να πώ και κάτι άλλο; Επειδή το θεωρώ λίγο ...κία να πάρω 10 και 15 ευρώ, δέν παίρνω κάν λεφτά. Ούτος οι άλλος αυτό (όπως είπα) δέν συμβαίνει συχνά. Απο μόνοι τούς βέβαια οι άνθρωποι φέρνουν κάνα καφέ, καμιά πάστα (αμέσως μετά έχω ένα φοβερό ανεκδοτάκι με πάστα)...για την υποχρέωση φαντάζομαι. Αυτό εγώ το θεωρώ καλή σχέση. Αμοιβαία. Σε εξυπηρετώ και σύ προσέχεις τον εξοπλισμό μου (πόσοι σας έχουν επιστρέψει το BCD πλυμένο και δεν σε εκθέτουν. Όμορφα πραγματάκια δηλαδή. Ακολουθεί ανέκδοτο με πάστα!!!!!!!!!!!
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-07-10, 17:10
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Για να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα. Μπαίνει ένας τύπος σε ένα ζαχαροπλαστείο, πλησιάζει το ψηγείο και λέει στον ιδιοκτήτη: Βάλε μιά σοκολατίνα. Του την δίνει ο ζαχαροπλάστης, την κατασπαράζει ο τύπος...φχαριστώ, λέει, και πάει να φύγει. Εεεε!!!! φωνάζει ο Ζαχαροπλάστης..η πάστα κάνει 1 ευρώ. ΨΙτ φίλε, του λέει ο τύπος..Ξέρω καράτε. Τον κοιτάει οιδιοκτήτης..σκεύτεται (δε βαριέσαι..1 ευρώ είναι..μήν τσακωθούμε) και τον αφήνει να φύγει. Ο τύπος όμως επιστρέφει και την άλλη μερα και τα ίδια...μιά πάστα. Ρε φίλε του λέει ο ζαχαροπλάστης...μήν μου το κάνεις αυτό...έχω οικογένεια..ξέρω καράτε απαντά ο τύπος. Βρέ τι πάθαμε..σκέφτεται ο ζαχαροπλάστης..να μου δώσει και καμιά κλοτσιά Σαολίν να δούμε ποιός θα ανοίξει το κατάστημα αύριο..και τον ξαναφύνει. Το σκηνικό επαναλήφθηκε για κάμποσες μέρες όσπου ο καημένος ζαχαροπλάστης τα πήρε και έκανε το εξής: Πάει σε ένα γυμναστήριο και βρίσκει ένα ντερέκι 2 μέτρα μαυροζωνά. Του λέει τον πόνο του και αυτός υπόσχεται ότι το απόγευμα θα είναι στο μαγαζί του και θα διορθώσει τα πάντα. Στήνεται λοιπον το ντερέκι στην πόρτα, περιμένει λίγο και τσουπ!! Να ο τυπάκος. Πάει στο ψυγείο, μια πάστα...χιχιχιχι γελάει ο ζαχαροπλάστης..1 ευρώ του λέει. Ρε, δέν είπαμε ξέρω καράτε; Εκείνη την στιγμή πλησιάζει το ντερέκι, τον χτυπά αργά και γλαφυρά στην πλάτη και του λέει: Ψίτ, φίλε....ξέρω και γώ καράτε. Και ο τυπάκος του απαντάει: Φάεε και σύ μια πάστα!!! Το θυμίθηκα τώρα που έλεγα για πάστες...
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-07-10, 18:19
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

@ deep

προσεξέ το παντως, ειναι αδικο να κανεις διαχωρισμο ως προς την ενοικιαση κ μαλλον δεν εχω καταλαβει με ποια κριτηρια το κανεις.
Απο τη φατσα?.. απο τη συμπεριφορα και το body language? Ή απο τα πτυχια θα το κρινεις?
Η καταδυτικη κοινοτητα ειναι οντως μικρη, γενικοτερα, και μας χρειαζεται unity πανω απ' όλα.

Τελος, χαιρομαι που καποιοι βρισκουν τις αποψεις μου ενδιαφερουσες, αν ομως παρολα αυτα οι αποψεις μου δεν τους αρεσουν, εχω κι αλλες.


__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-07-10, 19:51
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sunshine Εμφάνιση μηνυμάτων
@ deep

προσεξέ το παντως, ειναι αδικο να κανεις διαχωρισμο ως προς την ενοικιαση κ μαλλον δεν εχω καταλαβει με ποια κριτηρια το κανεις.
Απο τη φατσα?.. απο τη συμπεριφορα και το body language? Ή απο τα πτυχια θα το κρινεις?
Η καταδυτικη κοινοτητα ειναι οντως μικρη, γενικοτερα, και μας χρειαζεται unity πανω απ' όλα.

Τελος, χαιρομαι που καποιοι βρισκουν τις αποψεις μου ενδιαφερουσες, αν ομως παρολα αυτα οι αποψεις μου δεν τους αρεσουν, εχω κι αλλες.


Όχι φίλη μου..δέν είναι άδικο. Στο κάτω κάτω δέν είμαι και μονοπώλιο. Υπάρχουν άλλες 4 σχολές στην Ρόδο οι οποίες θα σας προμηθεύσουν χωρίς καμιά ερώτηση και κανέναν ενδοιασμό. Οι τιμές είναι λίγο πολύ οι ίδιες (μετά από έρευνα που έκανα στο internet). Άρα εκ των πραγμάτων δέν σου κόβω την χαρά να καταδυθείς στα όμορφα νερά μας (βλέπετε σχετικό άρθρο στο ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Χαρακτήρισε με όπως θές. Για το έργο και το ήθος μου ώς επαγγελματίας έχω κριθεί, κρίνομαι καθημερινά και θα κρίνομαι στο μέλλον.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-07-10, 19:55
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Ακριβώς πριν από το αυτό το θέμα υπάρχει ένα άλλο με τίτλο - ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΨΑΡΟΜΠΟΥΚΑΛΟΥ. Το έχετε διαβάσει από την αρχή;
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-07-10, 14:39
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρακτήρισε με όπως θές. Για το έργο και το ήθος μου ώς επαγγελματίας έχω κριθεί, κρίνομαι καθημερινά και θα κρίνομαι στο μέλλον.
Χαίρομαι που συζητάμε, είπα από την αρχή άλλωστε πως είναι αξιοσέβαστη η απόφαση σου
-για τη δική σου επιχείρηση πρόκειται. Δεν γράφω για να σε κρίνω το «πρόσεχε» πήγαινε στο κομμάτι του ανταγωνισμού που αναφέρεις.
Iσως χάσεις πελάτες τελικά, προφανώς όμως το έχεις υπόψη σου κ το έχεις λύσει με κάποιο τρόπο ή επέλεξες να το υποστείς αν προκύψει.
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.