Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Εισαγωγή στην τεχνική κατάδυση
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Οι ερωτήσεις που πάντα θέλαμε να κάνουμε

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-07, 14:41
Το avatar του χρήστη Κώστας
Κώστας Κώστας is offline
 
Εγγραφή: 09-08-2007
Περιοχή: μέσα στη Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Εκπαίδευση tec rec της PADI???

τι γνωμη εχετε για το tec rec της padi?

...και γενικα ολο το διαχωρησμο τον σχολειων τους?
τι υλικο εχουν για τους ελληνες?
που το κανουν?πιος το κανει ?καθε ποτε ?πως το κανουν?τι κανουν? .
.
τι σχεση εχει με τους υποληπους οργανισμους για τεχνικη καταδυση? . (νταξη ξερω που θα βρω πληροφορειες εχω μια χ γνωμη )...αλλαααα θα ηθελα και την δικια σας .ευχαριστω
...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: tec rec ???

Νομίζω γενικά οτι οι εκπαιδευτές τους είτε μεταπήδησαν απο αλλο οργανισμό στη PADI- DSAT και έχουν την απαραίτητη εμπειρία, είτε είναι σχετικά νέοι εκπαιδευτές τεχνικής κατάδυσης χωρίς πολλές εμπειρίες σε τέτοιου είδους καταδύσεις.
Γενικά δεν με ενδιαφέρει και τόσο ο οργανισμός όσο ο εκπαιδευτής να είναι εμπειρος στις τεχνικές καταδύσεις, να διδάσκει συχνά το σχολείο που θα παρακολουθήσω, να θέλει να μοιραστεί τις γνώσεις, πληροφορίες και εμπειρίες του, να μου εμπνέει εμπιστοσύνη, να μην θέλει απλά να πουλήσει. Οπως ο εκπαιδευτής θα σου κάνει ερωτήσεις για να δεί το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι, δεν είναι ντροπή να του κάνεις και εσύ ένα μίνι interview για να δείς πως θα γίνουν τα μαθήματα, που, πότε, γιατί, έτσι θα δείς και πόσο συχνά διδάσκει το συγκεκριμένο σχολείο.
Το πότε, που, ποιός, πως, γιατί, δεν το γνωρίζω για Ελλάδα. Μερικά απο αυτά τα ερωτήμα θα πρέπει να σου τα απαντήση ο μελλοντικό σου εκπαιδευτής. Ρωτώντας άλλα παιδιά που έχουν κάνει τέτοια σχολεία παίρνεις και καλές απαντήσεις για το ποιός είναι καλός εκπαιδευτής και ποιός όχι, μετά θα πρέπει να κρίνεις εσύ και να αποφασίσεις προς τα πού θα κινηθείς
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-07, 22:21
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: tec rec ???

Έχω δει ένα μεγάλο κομμάτι απο το dvd του σχολείου, και όπως περίμενα είνια πολύ καλό. Νομίζω στην Ελλάδα μόνο ο Βανδώρος είναι Εκπαιδευτής της DSAT, οπότε δεν έχεις και πολλές επιλογές...

Πάντα έχει σημασία ο εκπαιδευτής, όπως είπε και ο Manta και όχι ο οργανισμός, μιας και απο αυτόν εξαρτάται τι θα μάθεις εσύ.

To μειον είναι ότι άκουσα ότι είναι λιγάκι ακριβό και απαιτεί 1 εβδομάδα συνεχούς παρακολούθησης.. σε παίρνει απο Divemaster και σε βγάζει Technical Δυτη. Προσωπικά θα προτιμώ ένα ένα τα βήματα... Advanced Nitrox πρώτα (ή όπως θές πέστο) και μετά απο ένα χρόνο και με αρκετές βουτιες κάνεις και το Technical..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-07, 22:30
Το avatar του χρήστη Κώστας
Κώστας Κώστας is offline
 
Εγγραφή: 09-08-2007
Περιοχή: μέσα στη Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: tec rec ???

ευχαριστω αν εχει καποιος τις απαντησεις παντος εγω περιμενω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-07, 23:01
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: tec rec ???

Παιδιά αν και είμαι εκπαιδευτής PADI και έχω κάποια manual και όλα σχεδόν τα DVD του DSAT, δεν έχω μελετήσει σε βάθος (προδιαγραφές και course outline) για το course αυτό. Το εκπαιδευτικό υλικό από μια προσεκτική ματιά που έριξα είναι πάρα πολύ καλό. Αυτό που μένει είναι να βρεις ένα καλό εκπαιδευτή που να σε πείθει και να τα αποδεχτείς την αναλογία κόστους / οφέλους (δεν μπορώ να σε βοηθήσω εδώ, διότι ούτε το διδάσκω ούτε ξέρω και κανένα που το κάνει) και κάντο. Και ο Βανδώρος νομίζω ότι ξεκίνησε σαν εκπαιδευτής άλλου οργανισμού στις τεχνικές ή κάνω λάθος?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-08-07, 23:08
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: tec rec ???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ο Βανδώρος νομίζω ότι ξεκίνησε σαν εκπαιδευτής άλλου οργανισμού στις τεχνικές ή κάνω λάθος?
Σωστός είσαι... το ίδιο, φαντάζομαι ισχύει για την πλειοψηφία των εκπαιδευτών της DSAT.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-08-07, 07:10
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: tec rec ???

Καταρχήν η εκπαίδευση της PADI DSAT έχει 3 επίπεδα. Από ότι κατάλαβα το πρώτο είναι κάτι σαν adv nitrox. Η εκπαίδευση γίνεται με διπλές. Συνεχίζει το δεύτερο επίπεδο που είναι η αντιστοιχία του ext. range (techical diver) άλλων οργανισμών και τρίτο είναι το επίπεδο trimix. Έχω την εντύπωση ότι για να πας στο πρώτο στάδιο προαπαιτούμενο είναι κάποιο σχολείο nitrox.
Αν έχεις κάνει adv. nitrox πας στο 2 επίπεδο και γλιτώνεις κανά 500 ευρώ. Το κόστος μόνο του 2ου επιπέδου είναι 750€. Για το επίπεδο trimix το κόστος ανέρχεται στα 1000€ ίσως και κάτι παραπάνω αλλά δεν θα το βρεις μάλλον στην Ελλάδα.
Γενικά είναι από τα ακριβά σχολεία. Τα εγχειρίδια είναι σαφώς καλύτερα από τους λοιπούς οργανισμούς αφού έχουν σκοπό να φέρουν την τεχνική κατάδυση πιο κοντά στον ερασιτέχνη αυτοδύτη χωρίς απαραίτητα να τον ετοιμάζουν για τον επόμενο "Πέλεκυ 3".
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-08-07, 08:42
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: tec rec ???

Οπως πάντα τα βιβλία και οπτικοακουστικά βοηθήματα της PADI είναι πολύ καλά!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την εντύπωση ότι για να πας στο πρώτο στάδιο προαπαιτούμενο είναι κάποιο σχολείο nitrox.
...
Σωστά
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-08-07, 15:22
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: tec rec ???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δει ένα μεγάλο κομμάτι απο το dvd του σχολείου, και όπως περίμενα είνια πολύ καλό.

A, μαλιστα......

ε, τοτε μαλλον δεν εχεις δει το καλυτερο κομματι:

2 Tech δυτες σε πισινα σε Hogarthian set up, με τον εναν να φερει τα δυο stage σε θεσεις δεξια-αριστερα και το Long hose περασμενο ΚΑΤΩ απο το δεξι stage..............

και αλλα μικρο-διαφορα.....
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-08-07, 15:29
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: tec rec ???

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Normoxic Diver Εμφάνιση μηνυμάτων
2 Tech δυτες σε πισινα σε Hogarthian set up, με τον εναν να φερει τα δυο stage σε θεσεις δεξια-αριστερα και το Long hose περασμενο ΚΑΤΩ απο το δεξι stage..............

και αλλα μικρο-διαφορα.....
Ναι αλλά η ποιότητα του DVD σε εικόνα, και το πως παρουσιάζουν τα πράγματα είναι πολύ καλή... εξάλλου σε όλους ξεφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:35.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.