Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-02-08, 00:59
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά πήγε κανένας;
Εγώ δυστηχώς έφυγα 8:30 το βράδυ απο το γραφείο και δεν τα κατάφερα
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-08, 01:27
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Εγώ κατάφερα και πρόλαβα. Πάντως δεν είχε τον κόσμο που φανταζόμουν. Είμαστε γύρω στα 15 - 20 άτομα.

Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Φιλικός, με διάθεση να μιλήσει για όλων των ειδών τις εμπειρίες του - συμπεριλαμβανομένων των αμέτρητων φορών που έχει πάθει νόσο ...

Από τις κουβέντες του απεκόμισα τα εξής :
  • Δεν είναι υπέρ των πλούσιων μειγμάτων σε ήλιο. Είπε "Helium is ok but not in the wrong hands". Φροντίζει να παίζει με END 60-70 μέτρων και παροτρύνει τους δύτες να κάνουν αντίστοιχες βαθειές βουτιές αέρα για συντήρηση.
  • Στην άνοδο σε μακρόχρονης διάρκειας βαθειά βουτιά, θεωρεί λάθος τις "νωρίς / βαθειές" αλλαγές μείγματος όπου ξεφορτώνουμε γρήγορα το ήλιο, γιατί φορτώνουμε δυσανάλογα άζωτο.
  • Καλύτερα In Water Recompression παρά θάλαμος μετά από 4 ώρες.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-02-08, 07:59
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν είναι υπέρ των πλούσιων μειγμάτων σε ήλιο. Είπε "Helium is ok but not in the wrong hands". Φροντίζει να παίζει με END 60-70 μέτρων και παροτρύνει τους δύτες να κάνουν αντίστοιχες βαθειές βουτιές αέρα για συντήρηση.


Δεν αναφέρουν τέτοια πράγματα εδώ μέσα. Θέλεις να έχουμε λιποθυμίες από τους "μαυροφορεμένους-με-μπουκάλες-δίχως-μπότες" DIR δύτες;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Φιλικός, με διάθεση να μιλήσει για όλων των ειδών τις εμπειρίες του - συμπεριλαμβανομένων των αμέτρητων φορών που έχει πάθει νόσο ...
Και αυτό τα λένε νομίζω όλα
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skipper Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Δεν είναι υπέρ των πλούσιων μειγμάτων σε ήλιο. Είπε "Helium is ok but not in the wrong hands". Φροντίζει να παίζει με END 60-70 μέτρων και παροτρύνει τους δύτες να κάνουν αντίστοιχες βαθειές βουτιές αέρα για συντήρηση.

Ανέφερε σχετικά με το Dive Software που έχει και τις διαφορές του με τα άλλα ;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-08, 11:31
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανέφερε σχετικά με το Dive Software που έχει και τις διαφορές του με τα άλλα ;
Ναι, μίλησε για το λογισμικό του. Παραθέτω ότι συγκράτησα :

Βασίζεται στους πίνακες του Γαλλικού Ναυτικού

Δεν δίνει πολλά deep stops

Περισσότερη σημασία από τον ίδιο τον αλγόριθμο έχουν οι τιμές που βάζει στις διάφορες παραμέτρους. Αυτό είναι το "μυστικό" που πληρώνουμε.

Σαν γενικό σχόλιο, είπε να φιλτράρουμε ότι βρίσκουμε στο Intenet και να μην εμπιστευόμαστε δωρεάν λογισμικά.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-02-08, 22:18
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Είπε ότι υπάρχει μία επιστροφή στους αλγόριθμους λογικής Haldane/Buehlmann και απομάκρυνση από τη λογική του RGBM με τα πολλά και μακριά deep stops. Το σημαντικότερο καταδυτικό ατύχημα που είχε προέκυψε από μία βουτιά στα -260μ για να τεστάρει αλγόριθμο RGBM που είχε προγραμματίσει ο ίδιος ο Wienke. Ξεκίνησε στάσεις από τα -240, έπαθε σοβαρότατη νόσο στα -40, όπου υποτίθεται θα είχε ξεχρεώσει, γιατί το ταβάνι κατέβαινε αντί να ανεβαίνει όσο αναδυόταν. Μετά έξέλιξε τον αλγόριθμο που πουλάει. Είπε ότι στις ρηχές τεχνικές καταδύσεις σχεδόν όλοι δουλεύουν. Βέβαια στο μέλλον πιθανώς να φανούν οι χρόνιες επιπτώσεις των αλγόριθμων.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-02-08, 23:56
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Γιατί αποφεύγει το Ήλιο και επίσης τον λόγο τόσο μεγάλου END;;

Μιας και δεν έχω σκοπό να πάω τόσο βαθιά, γιατί να έχω στις βουτιές μου τόσο μεγάλο END;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-02-08, 23:59
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Υπάρχουν δύο παράδοξα:

A. Τα μυστικά που έχει καλά φυλαγμένα ο Ellyatt φαίνεται πως δεν είναι αρκετά για να προλάβουν την νόσο στον ίδιο. Ο Ellyatt κάνει πιστεύω το λάθος να κρίνει προγράμματα και αλγορίθμους με βάση την λογική του crash test. Οι καταδύσεις του είναι τόσο ακραίες που δεν υπάρχει ούτε αρκετό υλικό αλλά ούτε και αρκετή γνώση ώστε να γνωρίζουμε τι γίνεται και πώς εφαρμόζονται (αν δηλαδή βρίσκουν εφαρμογή) οι διάφορες θεωρείες της αποσυμπίεσης στην ζώνη του λυκόφωτος όπου ο ίδιος καταδύεται.

Β. Ο παράγοντας βάθος και ο παράγοντας συχνότητα καταδύσεων που πάει? Μπορεί δηλαδή να βγάλει κανείς το συμπέρασμα ότι επειδή ο Ellyatt έπαθε τόσες φορές νόσο ότι φταίει κανένα πρόγραμμα ή ότι φταίνε οι αντιλήψεις του γύρω από ορισμένα πράγματα? Μπορεί να φταίει η επιλογή του να κάνει αυτές τις ακραίες ενέργειες. Αυτό μπορώ να το δεχτώ με κάποια μεγαλύτερη άνεση. Φταίει όμως το που δεν έιναι DIR ή το που δεν χρησιμοποιεί RGBM? Σαφώς αυτοί είναι δευτερεύοντες παράγοντες! Το να κρίνουμε κάθετιο που επιλέγει ο άνθρωπος σαν λάθος εκ του αποτελέσματος (πολλαπλά περιστατικά νόσου) που είναι το προφανές, μοιάζει με το να λέμε δοκιμάσαμε την αντοχή ενός τούβλου και βρήκαμε ότι δεν είναι καλό επειδή δεν άντεξε το βάρος της μπουλτόζας και υποχώρησε. Σωστή κριτική για μένα γίνεται αφού έχουν ληφθεί υπόψη και αφού έχουν μελετηθεί όλες οι παράμετροι! με βάση λοιπόν αυτά που ξέρουμε δεν είμαστε νομίζω σε θέση να κάνουμε κριτική κανενός Ellyatt.

ΥΓ. Δεν υπονοώ ότι ο κύριος M Ellyatt έχει καμία σχέση με τούβλο με το πιό πάνω μου παράδειγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-08, 00:26
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Και μόνο που πήγε Σώτο εκεί είναι άξιος σεβασμού..

Φαντάζομαι ότι λίγοι άνθρωποι θα υποβάλλαν τον οργανισμό τους σε τέτοια μεταχείρηση και σε βαθμό να μην τους νοιάζει ο θάλαμος... πριν κάποιες μέρες έβλέπα στην τηλεόραση για έναν Ιταλό κοραλλά, ο οποίος μετά από βουτιά στα 60 μέτρα ανέβαινε καρφί επάνω και έμπαινε κατευθίαν στον θάλαμο που είχε στο καίκι για αποσυμπίεση !!!

Δεν ξέρω εάν έχουμε πιο πλήρη αναφορά για αυτά που είπε, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζουν όσους βουτούν πολύ πιο ρηχά απο αυτόν ... δηλαδή το να λέει ότι πρέπει να βουτάει με END 60μ γιατί θέλει να πάει στα 300 το καταλαβαίνω.. αλλά δεν ξέρω πόσο αυτό είναι χρήσιμο σε όσους θέλουν να πάνε max 70-80m
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-02-08, 00:31
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ο MARK ELLYATΤ στην Αθήνα

Είναι δύο μή συγκρίσιμα μεγέθη Θάνο. Καμία σχέση οι καταδύσεις του Ellyatt με το τι κάνουμε εμείς οι περισσότεροι. Ο άνθρωπος είναι ένας κασκαντέρ της κατάδυσης. Μάλλον θα ήταν πιό σωστός αν ακολουθούσε την προσέγγιση "don't try this at home!".

Το ότι έχει γνώσεις και εμπειρίες είναι ένα θέμα και το τι φίλτρα πρέπει να έχουμε εμείς στα συμπεράσματά του είναι άλλο θέμα. Πιστεύω ότι το λάθος γίνεται και από τις δύο πλευρές. Ο Ellyatt φαίνεται να αγνοεί πως εμείς είμαστε κοινοί θνητοί και εμείς με τη σειρά μας τον κρίνουμε σαν να είναι ένας από εμάς! Καταλαβαίνεις τι λέω. Δεν εκθειάζω τα κατορθώματά του, απλά τονίζω το "έτερον εκάτερον"!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.