Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 05-06-09, 12:35
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-06-09, 13:02
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

πράγματι, αν είναι να κάτσουμε να εξετάσουμε την ομοιότητα/ανομοιότητα ενός ΙEΝΑΕ με ένα καταδυτικό φόρουμ, ακολουθώ κι εγώ την σοφή πρακτική του fin

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-06-09, 13:52
FOTINI FOTINI is offline
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 2
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Καλησπέρα σε όλους

Λόγω του ότι δε επισκέπτομαι όσο συχνά θα ήθελα το forum, δεν παρακολούθησα από την αρχή τα έρωτήματα που τέθηκαν μετά την ανακοίνωση του σεμιναρίου, που θεώρησα ότι ίσως ενδιαφέρει κάποιους. Κάποια από τα ερωτήματα, νομίζω ότι έχουν απαντηθεί μέσω της παράθεσης στοιχείων από το site του Ι.ΕΝ.Α.Ε..
Από την πλευρά μου ως μέλος του Ι.ΕΝ.Α.Ε. και μέλος της επιτροπής οργάνωσης του σεμιναρίου για το 2009 θα ήθελα να αναφέρω τα έξης:

Ο σκοπός του σεμιναρίου είναι πολλαπλός.
Τα θεωρητικά μαθήματα απευθύνονται σε όσους ενδιαφέρονται για την ενάλια αρχαιολογία - δύτες και μη - και αποτελούν μια προκαταρτική γνώση για την ενασχόληση με το αντικείμενο μέσω των διαθέσιμων φορέων στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Αποτελούν επίσης ένα μέσο διεύρυνσης των γνώσεων όσων βρίσκονται στον χώρο της κατάδυσης και ευαισθητοποίησής τους σε σχέση με την προστασία της ελληνικής υποβρύχιας πολιτιστικής κληρονομιάς, την σημασία των εναλίων αρχαιοτήτων και τον τρόπο προσέγγισής τους.

Μέσω της πρακτικής εξάσκησης, οι ενδιαφερόμενοι έρχονται σε επαφή με τις πραγματικές συνθήκες μιας υποβρύχιας αρχαιολογικής έρευνας και διδάσκονται βασικές τεχνικές προσέγγισης εναλίων ευρημάτων, σήμανσης, τεκμηρίωσης, φωτογράφισης, ανέλκυσης, καταγραφής, ημερολογίου ανασκαφής, πρώτων μέτρων συντήρησης ευρημάτων, θέματα τεχνικών εγκαταστάσεων κλπ. Από την πλευρά αυτή, το σεμινάριο αποτελεί την μοναδική δυνατότητα απόκτησης εμπειρίας στο αντικείμενο, που προσφέρεται σήμερα στη χώρα μας, σε επιστήμονες αλλά και το ευρύ κοινό. Ένας από τους σκοπούς του σεμιναρίου είναι, η μοναδική αυτή εμπειρία, να αποτελέσει και το έναυσμα για ευρύτερη εμπλοκή κάποιων στο μέλλον.

Με την ολοκλήρωση του σεμιναρίου, οι συμμετέχοντες μπορούν αν θέλουν, με κάποιες βασικές γνώσεις πλέον, να συμμετέχουν, σε εθελοντική βάση, στις δράσεις και τις αρχαιολογικές έρευνες του Ι.ΕΝ.Α.Ε.

Οι εμπλεκόμενοι με το σεμινάριο και όλοι οι εκπαιδευτές προφανώς δεν πληρώνονται, αφού συμμμετέχουν - όπως και σε όλες τις δράσεις του Ι.ΕΝ.Α.Ε. - σε εθελοντική βάση ή με την ευγενική παραχώρηση του χρόνου και των γνώσεων τους (για όσους δεν είναι μέλη του Ι.ΕΝ.Α.Ε.)

Για το έργο και μορφή του Ι.ΕΝ.Α.Ε. μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.ienae.gr . Πολύ σύντομα αναφέρω ότι το Ι.ΕΝ.Α.Ε. από την ίδρυσή του το 1973, είναι καταξιωμένος φορέας διεθνώς στον τομέα της ενάλιας αρχαιολογίας και ναυτικής ιστορίας, με πολυδιάστατο ερευνητικό και εκπαιδευτικό έργο.

Αποτελεί «φυτώριο» νέων επιστημόνων στο εξειδικευμένο πεδίο της υποβρύχιας αρχαιολογικής έρευνας.Το ανθρώπινο δυναμικό που στελεχώνει σήμερα το Ι.ΕΝ.Α.Ε., απέκτησε εμπειρία και εξειδικευμένες γνώσεις συμμετέχοντας στις έρευνες και παρακολουθώντας τα εκπαιδευτικά σεμινάρια που έχουν κατά καιρούς οργανωθεί. Οι άνθρωποι αυτοί είναι σήμερα υπεύθυνοι σημαντικότατων ερευνών που διεξάγονται στον Παγασητικό, στον Ευβοϊκό, τον Αργοσαρωνικό Κόλπο και την Κύπρο. Όλοι καταξιωμένοι στο χώρο τους.

Τέλος να αναφέρω ότι για τα μέλη του ΤΗΘΥΣ πού ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο σεμινάριο θα ισχύσει η φοιτητική έκπτωση σε συνεννόηση με την οργανώτρια Time Heritage.

Ασχέτως του σεμιναρίου, όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν και να συμμετέχουν στις δράσεις του Ι.ΕΝ.Α.Ε. θα ήταν μεγάλη μας χαρά να έρθουν σε επαφή μαζί μας.

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-06-09, 13:56
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεοκλή έχω την εντύπωση ότι από τα παραπάνω η ανομοιότητα είναι προφανής.
Δεν προκειται να παίξω την κολοκυθιά, οπότε sorry, δεν θέλω να συνεχίσω
ΟΚ. Αν εσύ είδες κάτι τέτοιο εγώ βλεπω μια ομόρρυθμη εταιρεία που πουλάει υπηρεσίες και κατά την γνώμη μου από αυτά που έχουν φανεί (αντί για απάντηση στο ερώτημα που έθεσα πριν από μερικούς μήνες απλά το βάθος σβύστηκε, χωρίς βέβαια να γίνει κάποια αναφορά περί του αντιθέτου) δεν φαίνεται ούτε η ασφάλεια, ούτε καν αν η εταιρεία έχει το δικαίωμα να παρέχει υπηρεσίες κατάδυσης, είτε ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά (άραγε οι συμμετέχοντες θα πάρουν άδεια επαγγελματία δύτη; στις απαιτήσεις δεν φαίνεται να ζητείται κάτι τέτοιο)

Επιπλέον ο χρήστης FOTINI έχει όλο κι όλο ένα μήνυμα και αυτό διαφημιστικό. Στο abyss έχει 3 μηνύματα, όλα διαφημίσεις. Εγγράφεται δηλαδή μόνο και μόνο για να διαδώσει τα προϊόντα που πουλάει χωρίς καν να απαντάει σε εύλογες ερωτήσεις ανθρώπων που έστω για λίγο σκέφτηκαν να δώσουν 1000 ευρώ για να προσφέρουν στην συνέχεια δωρεάν υπηρεσίες και βλέπουν όμως ότι θα χρειαστεί να κατέβουν στα 45 μέτρα μονομπούκαλοι με δικό τους recreational εξοπλισμό και βουρ για αποσυμπίεση. Το ότι δεν έχει σχέση με recreational καταδύσεις συμφωνώ αλλά μόνο και μόνο για αυτό θα έπρεπε οι συμμετέχοντες να να έχουν ήδη την εκπαίδευση για αυτά τα μέτρα και μ'αυτές τις συνθήκες ώστε τελικά να μάθουν το αρχαιολογικό κομάτι. Αλλιώς δεν βλέπω ποιός θα μας μάθει αποσυμπίεση, ο divemaster; Μήπως να κάνω κι εγώ μια προσφορά μαθημάτων TecRec με το αζημείωτο και χωρίς πιστοποίηση φυσικα; Ξαναλέω θα ήμουν ο πρώτος που θα συμμετείχε και θα ήμουν υπερήφανος να προσφέρω δωρεάν έστω και ένα λιθαράκι στην αρχαιολογική έρευνα. Όχι με έτσι όμως.

Από την άλλη έτσι όπως το θέτεις μοδερατορας δεν είμαι, στο ΔΣ δεν είμαι, οπότε... it is your call. Κατά τα άλλα όταν έρθει το mamasoui-dive-club.gr και μας ενημερώσει ότι θα πάει εκδρομή με καταδυτικό και κόστος 200 ευρώ, να πέσουμε να τον φάμε, αφού έχει μάλιστα και διαφήμηση το ntourountourou travel από την οποία μπορει να πάρει και 1000 ευρώ τον χρόνο.

Let the records show that I do not agree. Ο apeiranthos, o οποιος είναι υπόδειγμα ήθους με πολύ μεγάλη συμμετοχή στο forum και προσφορά στην κατάδυση, έχει ακολουθήσει τους κανόνες του forum και έχει κάνει ενσταση δίνοντας και τις σχετικές αναφορές. Την ένστασή του την συνυπογράφω.

Ελπίζω να έκανα ξεκάθαρη την θέση μου, όπως ελπίζω ότι δεν χρειάζεται όταν διαφωνούμε να στενοχωριόμαστε.

Πάλι φίλοι είμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-06-09, 14:07
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Στα περισσότερα, ίσως σε όλα, συμφωνώ με το Νεοκλή
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-06-09, 14:21
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Ο φίλος Apeiranthos, νομίζω οτι ρωτάει (ρητορικά, βεβαίως...) απόλυτα ορθές ερωτήσεις.
H Time Heritage συνεργάζεται με την ΙΕΝΑΕ και όχι το αντίστροφο.
Διάβασα με προσοχή την απάντηση του μέλους (?) Fotini, αλλά για να είμαι ειλικρινής, διάβασα αρκετά ομορφα και ταυτόχρονα αόριστα πράγματα.

Για παράδειγμα, η φράση:
"Τα θεωρητικά μαθήματα απευθύνονται σε όσους ενδιαφέρονται για την ενάλια αρχαιολογία - δύτες και μη - και αποτελούν μια προκαταρτική γνώση για την ενασχόληση με το αντικείμενο μέσω των διαθέσιμων φορέων στην Ελλάδα και το εξωτερικό" τι σημαίνει σε δεύτερη ανάγνωση? Έίναι δυνατή η εμπλοκή κάποιου που παρακολούθησε το εν λόγω σεμινάριο, σε μελλοντικές έρευνες? Σε όλο τον κόσμο? Και αν ναί, είναι σίγουρο οτι θα γίνει δεκτός? Επίσης, μπορεί ο μελλοντικός συμμετέχων να μην είναι αρχαιολόγος?
Θεωρώ, οτι όταν κάποιος καλείται να καταβάλει 1.000 € για ένα 3ήμερο σεμινάριο, παρακολουθώντας "Βασικές" αρχές μιας επιστήμης, θα έπρεπε να ενημερωθεί σε τι θα του χρησιμεύσουν στο μέλλον αυτές οι "βασικές αρχές".
΄Ετσι, θα μπορούσα, να βγάλω το αποτέλεσμα κόστους / απόδοσης, και να αποφασίσω αν κάτι τέτοιο είναι ακριβό ή όχι.
Σε καμία περίπτωση, δεν θα κατέβαλα το ποσό των 1.000 €, για να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο "Βασικών αρχών χειρουργικής" (μη όντας γιατρός) με ζωντανή παρακολούθηση - στο χειρουργείο - εγχείρησης στομάχου.
Αν το αποτέλεσμα είναι - τελικά - να ικανοποιηθεί η περιέργειά μου στην ερώτηση "Τι κάνουν οι γιατροί όταν χειρουργούν", το κόστος είναι υπερβολικό.
΄Αρα, εύλογα αναρωτιέται κανείς, ποιά θα είναι η "επόμενη ημέρα" μετά την καταβολή ενός σεβαστού ποσού. Γιατί αυτό αναρωτιώνται όλοι, άσχετα αν εκφράζεται πλημελώς.
΄Αποψή μου, είναι ο φορέας (Λίγο με νοιάζει αν είναι Ο.Ε., Α.Ε., επιδοτούμενος, συνεργαζόμενος, κερδοσκοπικός ή μη, Παγκόσμιος, Ελληνικός ή συμπράττων) να μας "πουλήσει" το περιεχόμενο και το μελλοντικό αποτέλεσμα, με τους όρους της ιδιωτικής αγοράς και με λίγο πιο "πρακτικά" λόγια.
Η πρακτικότητα και η απλοποίηση, δεν στερούν "Επιστημονικότητα" και συμβάλλουν απεριόριστα στην μείωση της αοριστίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-06-09, 14:38
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Στα θέματα ασφάλειας, εξοπλισμού, βάθους, δεν θα εκφέρω άποψη. Κυρίως επειδή με κάλυψε η τοποθέτηση του Fin τον οποίο και εμπιστεύομαι απόλυτα. Θα με ενδιέφερε οπωσδήποτε πάντως να ακούσω μια απάντηση στα ερωτήματα του Νεοκλή από τη Φωτεινή ή άλλον εκπρόσωπο του ΙΕΝΑΕ....

Κατά τα άλλα, εξακολουθώ να φρικάρω με την ταύτιση του ΙΕΝΑΕ (και της ομόρρυθμής του, χωρίς την οποία προφανώς απλά δεν στέκει νομικά το εγχείρημα....) με επαγγελματίες-παρόχους καταδυτικών υπηρεσιών ή τουρ-οπερέιτορς και σκουλ-ακαντεμις......


Ο Άκης πάντως θέτει πολύ καλύτερα από εμένα τον αρχικό μου προβληματισμό (τι δίνω-τι παίρνω)

Όπως και να'χει, ελπίζω ότι η συζήτηση αυτή θα βοηθήσει έστω και λίγο το νέο αυτό θεσμό καταρχήν να αυτοπροσδιορισθεί καλύτερα (υπάρχει μια ασάφεια, στις ανακοινώσεις αν μη τι άλλο, κακά τα ψέμματα) και κατά δεύτερον να ενδυναμωθεί και να εδραιωθεί επάξια στο χώρο.

Σαν ιδέα πάντως τη βρίσκω πολύ καλή. Σαν υλοποίηση πιστεύω σίγουρα ότι μπορεί και καλύτερα....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-06-09, 15:24
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
...χωρίς καν να απαντάει σε εύλογες ερωτήσεις ανθρώπων που έστω για λίγο σκέφτηκαν να δώσουν 1000 ευρώ για να προσφέρουν στην συνέχεια δωρεάν υπηρεσίες και βλέπουν όμως ότι θα χρειαστεί να κατέβουν στα 45 μέτρα μονομπούκαλοι με δικό τους recreational εξοπλισμό και βουρ ...
Ολες αυτές τις πληροφορίες για 45μ μια μπουκάλα που τις βλέπεις?? Προσπαθώ να τις βρώ αλλα τιποτα
Πόσες καταδύσεις θα γίνουν τελικά??
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-06-09, 15:33
Το avatar του χρήστη rampidis
rampidis rampidis is offline
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολες αυτές τις πληροφορίες για 45μ μια μπουκάλα που τις βλέπεις?? Προσπαθώ να τις βρώ αλλα τιποτα
Πόσες καταδύσεις θα γίνουν τελικά??
Αυτά που λέει ο Νεοκλής μου φαίνεται τα έλεγε στην προηγούμενή τους ανακοίνωση.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-06-09, 17:16
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο FOTINI Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος να αναφέρω ότι για τα μέλη του ΤΗΘΥΣ πού ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο σεμινάριο θα ισχύσει η φοιτητική έκπτωση σε συνεννόηση με την οργανώτρια Time Heritage.

To παπαπάνω δηλώνει εμμέσως αποδοχή ότι πρόκειται περί προσφοράς, άρα περί επαγγελματιών. Νο problem with that, επίσης δε νομίζω ότι πρέπει να μπει κανείς στο τρυπάκι να πολυσχολιάσει την τιμή. 'Αλλωστε τόσο κοστολογούν και αξιολογούν τις υπηρεσίες τους οι διοργανωτές. Παρέχουν όμως υπηρεσίες επί πληρωμή, it is as simple as that.
Συμφωνώ με το Νεοκλή.
Για το καταδυτικό σκέλος δε γνωρίζω αν υπάρχει βουτιά στα -45, αλλά αν όντως είναι έτσι, κανενα μέτρο ασφαλείας δεν αντικαθιστά την εκπαίδευση για βουτιά deco σε τέτοιο βάθος. Εκτός και αν στην τιμή περιλαμβάνεται και τεχνικό σχολείο... Και αν ο recreational δύτης πάει στο θάλαμο με νόσο μετά από αυτή τη βουτιά, ποιος έχει την ευθύνη? Υποψιάζομαι ότι θα έχει υπογράψει κάποιο χαρτί απαλλαγής ευθυνών του διοργανωτή. Δηλαδή ο διοργανωτής καλεί κόσμο μη ικανά πιστοποιημένο σε προγραμματισμένη βαθεια κατάδυση, για την οποία έχει πληρώσει΄, και αν αυτός πάθει κάτι, του λέει ότι εσυ φταις. Είναι προφανές το παράδοξο. Τελικά μόνο του σπανού τα γένια δε γίνονται σε αυτήν τη χώρα...
Όλα αυτά δε λέγονται με προκατάληψη, είναι δυστυχώς ψυχρή λογική. Το ίδιο πιστεύω και για το σχόλιο του απείρανθου και του νεοκλή, είναι λογικοί συνειρμοί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eye love scuba : 05-06-09 στις 18:46.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:27.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.