Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-13, 00:16
Το avatar του χρήστη panos7424
panos7424 panos7424 is offline
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 52
Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

Καλησπέρα.
Έχω ένα Suunto Vyper Air. Πέρυσι το καλοκαίρι μου έβγαλε ένδειξη αλλαγής μπαταρίας αλλά επειδή ήταν η τελευταία βουτιά δεν ασχολήθηκα να αλλάξω μπαταρία και το αμέλησα...
Πριν μερικές μέρες που το άνοιξα η ένδειξη μπαταρίας είναι γεμάτη. Αγόρασα από e-bay μπαταρία-τσιμούχα και γράσο σιλικόνης με σκοπό να την αλλάξω μόνος μου προληπτικά αλλά δεν το επιχείρησα μιας και φοβήθηκα θέματα στεγανότητας. Στο youtube υπάρχει ανάλογο βιντεάκι και η διαδικασία φαίνεται απλούστατη...
Έχει κανένας από δω ανάλογη εμπειρία; Τι θα με συμβουλεύατε;
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-13, 00:39
Jsub Jsub is offline
 
Εγγραφή: 01-11-2010
Μηνύματα: 159
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

Καλησπέρα Πάνο.

Η διαδικασία είναι απλούστατη. Άλλαξε τη μόνος σου.
Το o-ring και η μπαταρία δεν χρειαζόταν να τα παραγγείλεις απ'έξω. Είναι standard και μπορούσες να τα βρείς εύκολα και εδώ.

Το o-ring πολύ πιθανό να μη χρειάζεται καν αλλαγή. Κοίταξε το να δείς σε τι κατάσταση είναι. Πρόσεχε το καινούργιο o-ring να είναι ίδιας διάστασης και καλής ποιότητας. Αυτό είναι που κάνει όλη τη δουλειά της στεγανοποίησης. Κοίτα να μην έχει καμιά ατέλεια.

Όταν τα ξαναβάλεις πρόσεξε οι επιφάνειες να είναι καθαρές. Στο o-ring βάζεις πολύ λίγη σιλικόνη. Ίσα ίσα να γυαλίζει.

Καλοβούτηχτο και φέτος..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-13, 10:54
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

Γεια σου Πανο !

Οπως πολυ σωστα λεει ο Jsub , δεν υπαρχει κανενας λογος να αγορασεις το kit αλλαγης μπαταριας . Εχω αλλαξει μπαταρια δυο φορες στο Vyper μου , ξοδευοντας το ιλιγγιωδες ποσο των 2,5 ΕΥΡΩ και απλα καθαριζοντας προσεκτικα το O ring αφου προγηθηκε ελεγχος της καταστασης του . Αν ακολουθησεις σωστα τις οδηγιες στο βιντεακι (και αν εξαιρεσεις την δυσκολια στο να προσαρμοσεις το λουρακι $#^%$ !!!) , δεν θα εχεις κανενα προβλημα στεγανοτητας . Μια ακομα παρατηρηση . Και το δικο μου μου ειχε βγαλει ενδειξη χαμηλης μπαταριας , αλλα μετα ηταν ΟΚ . Προληπτικα την αλλαξα και οταν μετρησα την παλια μπαταρια ηταν πανω απο 75% . Βεβαια , δεν μετανοιωνω που προχωρησα στην αλλαγη , γιατι καλο ειναι να εισαι παντοτε οσο πιο σιγουρος μπορεις οτι θα λειτουργει ο εξοπλισμος σου σε καθε βουτια .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-13, 14:23
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

Να τα χαίρεστε τα Suunto... πότε θα κλάψει καμμιά μανούλα δεν ξέρω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-13, 15:24
Antonelos Antonelos is offline
 
Εγγραφή: 20-10-2009
Περιοχή: Αθήνα Αττικής
Μηνύματα: 43
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα χαίρεστε τα Suunto... πότε θα κλάψει καμμιά μανούλα δεν ξέρω...
καλησπερα.
Ως προς απαντηση στο φιλο Πανο,αλλαξε τη μονος.Παιχνιδακι ειναι.
Απλα προσεχε στην εφαρμογη του o-ring.
Για ποιο λογο το λες Γιωργο?
Εχω δυο,το D6,οπου το αποστελλω παντα για αλλαγη μπαταριας αλλα και το
Vytec,οπου εχω αλλαξει πολλες φορες μπαταρια μονος μου,με το απαραιτητο κιτ.
(μηπως παιζει κατι που δεν ξερω....?)
Σ ευχαριστω.
__________________
SEA SAFE ***
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-13, 18:07
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

εχω ενα zoop το οποιο σε μια καταδυση κολλησε-τρελλαθηκε, ευτηχως, πριν ξεκινησω την καταδυση! Το εστειλα στην αντιπροσωπεια και μου το αλλαξαν με καινουριο μετα απο 2 μηνες βεβαια!
Οταν χρειαστει να ξαναπαρω DC θα επιλεξω αλλη εταιρια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-13, 20:13
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ANTONELOS 8ANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω δυο,το D6,οπου το αποστελλω παντα για αλλαγη μπαταριας αλλα και το
Vytec,οπου εχω αλλαξει πολλες φορες μπαταρια μονος μου,με το απαραιτητο κιτ.
(μηπως παιζει κατι που δεν ξερω....?)
Σ ευχαριστω.
Τη γνώμη μου για τη Suunto και το περίφημο "Service" της την έχω γράψει.
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=5468

Πρόσφατα μου δόθηκε η ευκαιρία να πάρω από φίλο ένα Gekko. Θα το έπαιρνα για δεύτερο γιατί δεν εμπιστεύομαι την εταιρεία θεωρώντας ότι τα dc της έχουν σοβαρό πρόβλημα στους αισθητήρες.

Το κομπιουτεράκι ήταν ελάχιστα χρησιμοποιημένο και ο κάτοχός του είναι σοβαρός και σχολαστικός.
Όταν το πήρα του είπα ότι το παίρνω κατόπιν δοκιμής λόγω σοβαρών αναστολών. Φυσικά λόγω της χαμηλής τιμής του το πήρα για όσο αντέξει, χωρίς βλέψεις για μελλοντικό σέρβις κλπ..

Το Gekko αυτό δεν δούλεψε , δεν έδειχνε καθόλου βάθος αρχικά σε 2 δοκιμές. Στη συνέχεια το ξαναδοκίμασα στο 1 μέτρο και έδειξε 1,5 και στην επιφάνεια έκανε 1 ώρα να σβήσει μειώνοντας το βάθος κατά 10 cm κάθε 10 λεπτά.
Στο μεταξύ είχα αλλάξει και μπαταρία αλλά τζίφος , και αυτό είχε πρόβλημα αισθητήρα. Και ο ιδιοκτήτης του που το παρέλαβε πίσω άκουσε τα ίδια από το κατάστημα που είχα προμηθευτεί και εγώ το δικό μου Vyper πριν κάτι χρόνια.... Αν και δώσαμε ένα σκασμό λεφτά παραπάνω για να έχουμε εγγύηση και service η εταιρεία δεν το σέβεται τελικά λέγοντας ότι έχει συγκεκριμένη πολιτική που συμφέρει βασικά όποιον ψωνίζει από το internet.

Η βλάβη στον αισθητήρα την ώρα της βουτιάς που συνέβη σε εμένα είναι σοβαρό θέμα.

Διάβασα κάπου όμως ότι τα Suunto χρειάζονται αλλαγή μπαταρίας ακόμα και αν δεν δείξει από μόνο του χαμηλή μπαταρία όταν έχουν περάσει 2-3 χρόνια. Η πεσμένη έστω και λίγο μπαταρία τους δημιουργεί το πρόβλημα. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει αυτό και ούτε έχω τη διάθεση πια να το ψάξω....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-13, 02:41
Skipper Skipper is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 217
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

Εγώ, πάλι, έχω ένα Vytec DS εδώ και 5 χρόνια και έχω κάνει απρόσκοπτα πάνω από 300 βουτιές ακόμα και σε μεγάλα βάθη. Δεν είχα (μέχρι τώρα) προβλήματα με τον αισθητήρα. Το μόνο που με ενοχλεί στα Suunto, είναι ότι κλειδώνουν εύκολα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα κάπου όμως ότι τα Suunto χρειάζονται αλλαγή μπαταρίας ακόμα και αν δεν δείξει από μόνο του χαμηλή μπαταρία όταν έχουν περάσει 2-3 χρόνια. Η πεσμένη έστω και λίγο μπαταρία τους δημιουργεί το πρόβλημα. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει αυτό και ούτε έχω τη διάθεση πια να το ψάξω....
Και εγώ πιστεύω ότι 3 χρόνια είναι οριακά για το DC αν και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα λόγω εξασθενημένης μπαταρίας. Εκεί, όμως, που διαπίστωσα δυσλειτουργία, όταν άρχισε να πέφτει λίγο η μπαταρία, ήταν στο transmitter της πίεσης της φιάλης.
__________________
Not Today
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-13, 14:35
Antonelos Antonelos is offline
 
Εγγραφή: 20-10-2009
Περιοχή: Αθήνα Αττικής
Μηνύματα: 43
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

Ισως ετυχε;
Δεν ξερω.πολλες φορες καποιος παιρνει ενα ακριβο καλο αυτοκινητο και ολη την ωρα μπαινοβγαινει στα συνεργεια...
Προσωπικα,δεν εχω κανενα λογο να τα αλλαξω,αλλα και αν τα αλλαξω,παλι Suunto θα παρω.
Το D6 καθε δυο χρονια το στελνω στο φιλο Μανθο,οπου με εξυπηρετει αψογα και δεν τον βρισκω ακριβο.
Το vytec,το αλλαζω μονος,παλι καθε δυο χρονια.
Και τα δυο ρολογια,κανουν πολλες βουτιες,χειμωνα καλοκαιρι αλλα ποτε δεν συναντησα το παραμικρο προβλημα.
Ισως ειμαι τυχερος,δεν γνωριζω. Αλλα και κανενας απο την παρεα μου δεν ειχε ποτε αναλογο θεμα.
Εκτος αν εξαιρεσεις ενα stinger ,οπου το θεωρω και λογικο. εμ,δεν γινεται να το εχεις τοοοοοσα χρονια,να το εχεις ξεζουμισει και παλι να δουλευει το κακομοιρο αψογα. Ολα εχουν χρονο ζωης...
__________________
SEA SAFE ***
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-10-16, 09:21
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

μονο η αντιπροσωπεια κανει αλλαγη μπαταριας στα suunto?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:31.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.