Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-08, 14:20
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Χταπόδι Octopus macropus κ.α.

Σε χθεσινή νυχτερινή κατάδυση στο Β' Λιμανάκι της Βουλιαγμένης συνάντησα τον παρακάτω κύριο:





Απο το χρώμα και τα στίγματα, υποθέτω ότι είναι Μελιδόνα (κοινώς Μοσχοχτάποδο) και όχι το κοινό μας χταπόδι (Octopus vulgaris).

Έχω μπερδευτεί όμως, γιατί ήξερα ότι η Μελιδόνα έχει μια σειρά βεντούζες στα πλοκάμια, ενώ αυτό βλέπω να έχει σε κάποια μία σειρά και σε κάποια δύο σειρές...

Μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία, γιατί δε ξέρω το επιστημονικό του όνομα και ψάχνοντας στα ελληνικά για "Μελιδόνα" βρήκα μόνο ...συνταγές μαγειρικής

Επίσης -αν μπορεί κανείς να βγάλει τέτοια συμπεράσματα- μου φάνηκε πιο "έξυπνο" από τα συνήθη χταπόδια, κυρίως γιατί οι κινήσεις του και οι αντιδράσεις παρουσίαζαν μεγαλύτερη πολυπλοκότητα κι ήταν πιο απρόβλεπτες, αλλά μάλλον είναι ιδέα μου γιατί δε το συναντάω συχνά, οπότε δεν είμαι εξοικιωμένος με την συμπεριφορά του...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg fivos_vouliagmeni_2o_melidona_01.jpg (134,6 KB, 118 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg fivos_vouliagmeni_2o_melidona_02.jpg (141,2 KB, 120 εμφανίσεις)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-08, 14:35
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μπερδευτεί όμως, γιατί ήξερα ότι η Μελιδόνα έχει μια σειρά βεντούζες στα πλοκάμια, ενώ αυτό βλέπω να έχει σε κάποια μία σειρά και σε κάποια δύο σειρές...
Φοβάμαι ότι ο λόγος που νομίζεις ότι η Μελιδόνα έχει μία σειρά βεντούζες είναι γιατί το είχα πει εγώ κάποια στιγμή κάπου στo Abyss (στον jdim αν δεν απατώμαι) και ήταν λάθος.
Το είχα αναπαραγάγει από κάποιον (έμπειρο) δυστυχώς χωρίς να το ελέγξω....

Χίλια συγγνώμη. Το χταπόδι σου είναι Μελιδόνα Octopus macropus (και όχι μοσχοχτάποδο, οι Μοσχοί είναι άλλο γένος Eledone spp).
Δεν έχω δει ποτέ μου Μελιδόνα ως τώρα
Οι διαφορές στη συμπεριφορά του είναι πολύ πιθανό να οφείλονται στο ότι το είδος αυτό δεν τα πάει καθόλου καλά με το φως γενικότερα και αυτό του φακού σου ειδικότερα....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 27-06-08 στις 20:06. Αιτία: αλλαγή link
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-08, 14:52
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μελιδόνα (Octopus macropus)

Επανέρχομαι για να συμπληρώσω και να ξεμπερδέψω λίγο (ναι, καλά) την κατάσταση.

Το πρόβλημα, όπως πάντα, βρίσκεται στις κοινές ονομασίες. Αυτές κάνουν όλη τη ζημιά

Έτσι, με μια πρόχειρη αναζήτηση στο γούγλα, βλέπω ότι για πολλούς η Μελιδόνα και το Μοσχοχτάποδο είναι το ίδιο και το αυτό.
Αν έχουν δίκιο (τo Eledone με το Μελιδόνα, κολλάει ηχητικά πάντως), τότε απλά δεν ξέρω κοινή ονομασία για το Octopus macropus και ως τώρα χρησιμοποιούσα το "Μελιδόνα" λάθος.
Μιλάω για το κόκκινο με άσπρα στίγματα χταπόδι στη φωτό του Φοίβου, με τα πολύ μακριά πλοκάμια που κυκλοφορεί μόνο τα βράδια και -απ' ό,τι γνωρίζω- δεν τρώγεται.

Αν κανείς γνωρίζει άλλες κοινές ονομασίες και μπορεί να μας ξεμπλέξει λίγο, θα το εκτιμούσα ΠΟΛΥ
Heeeelp!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-08, 15:09
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβάμαι ότι ο λόγος που νομίζεις ότι η Μελιδόνα έχει μία σειρά βεντούζες είναι γιατί το είχα πει εγώ κάποια στιγμή κάπου στo Abyss (στον jdim αν δεν απατώμαι) και ήταν λάθος.
Το είχα αναπαραγάγει από κάποιον (έμπειρο) δυστυχώς χωρίς να το ελέγξω....
Να προσέχεις λοιπόν αγαπητή μας δασκάλα
Όπως βλέπεις οι μαθητές σου αποροφούν την γνώση σαν σφουγγάρι και τα θυμούνται όλα 2-3 χρόνια μετά
μακάρι να θυμόμουν έτσι και τις καθημερινές βλακείες που με κουράζουν στη δουλειά...
πως λέγεται να δεις αυτό... επιλεκτική μνήμη νομίζω ?


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαφορές στη συμπεριφορά του είναι πολύ πιθανό να οφείλονται στο ότι το είδος αυτό δεν τα πάει καθόλου καλά με το φως γενικότερα και αυτό του φακού σου ειδικότερα....
Κατάλαβα... την επόμενη φορά να μη του ζητήσω να μου ποζάρει...
Ευτυχώς γι αυτό, είχα μόνο 30 bar στη φιάλη και ήμουν στην άνοδο (-2 βάθος), οπότε του τράβηξα μόνο 3 πόζες
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-08, 15:12
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μελιδόνα (Octopus macropus)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανείς γνωρίζει άλλες κοινές ονομασίες και μπορεί να μας ξεμπλέξει λίγο, θα το εκτιμούσα ΠΟΛΥ
Heeeelp!!
Έψαξα και στο www.fishbase.org που έχει κοινές ονομασίες στα ελληνικά αλλά αυτοί δεν ασχολούνται με κεφαλόποδα.
Χρειαζόμαστε ένα www.octopusbase.org αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-06-08, 18:19
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Χταπόδι Octopus macropus

www.cephbase.org www.thecephalopodpage.org Octopus macropus escaping out of a 2.5 cm hole.
Αλλωστε κεφαλοποδα δεν ειναι ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 27-06-08 στις 18:26.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-08, 18:28
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χταπόδι Octopus macropus

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
www.cephbase.org www.thecephalopodpage.org
Αλλωστε κεφαλοποδα δεν ειναι ?
Βεβαίως και είναι κεφαλόποδα Μιχάλη

Αλλά εδώ το πρόβλημά μας δεν είναι να βρούμε το είδος.
Το είδος είναι 100% το O. macropus (δεν με πιστεύετε πια, ε;)
Στην κοινή ελληνική ονομασία έχουμε κολλήσει που δυστυχώς δεν υπάρχει στο cephbase.

Δεν μπορεί, κάποιος από εσάς θα έχει ακούσει κάποιο όνομα για τον μακροπόδαρο της φωτό του Φοίβου, από ψαράδες ή άλλους παραδοσιακούς γνώστες....όχι;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-08, 11:19
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χταπόδι Octopus macropus

Μου'γραψε χτες ένας φίλος από τα παλιά ο οποίος το κατέχει το αντικείμενο...

Συμπέρασμα: Ο Μακροπόδαρος του Φοίβου (Octopus macropus) δεν έχει κοινή ελληνική ονομασία.
Το Μελιδόνα τέλος. Είναι η κοινή ονομασία του Eledone cirrhosa που λένε ότι μοιάζει με τον Mακροπόδαρο αλλά μεταξύ μας, καμία σχέση. Eκτός από το γεγονός ότι μοιράζονται τον ίδιο περίπου βιότοπο, το E. cirrhosa έχει αφενός μία σειρά βεντούζων και αφετέρου τελείως διαφορετική αναλογία μήκους κουκούλας-ποδιών (πολύ πιο κοντά πόδια). Δύσκολα μπορεί να μπερδέψει κανείς ενήλικα άτομα -αν και σε νεότερα στάδια ανάπτυξης ή και από φωτό τραβηγμένη σε περίεργη γωνία, θα μπορούσε να υπάρξει μια σύγχυση.

Παρόμοιο είδος με τη Μελιδόνα είναι και ο Μοσχιός, Μοσχός, Μοσχοχτάποδο, Καλαμαροχτάποδο και αμετακλήτως Eledone moschata (Ζήτω η λατινικούρα!!!) για το οποίο ο ίδιος παλιός φίλος μας λέει:
Παράθεση:
Το καλαμαροχταποδο (λεγεται ετσι γιατι εχει μεγαλη "κουκουλα" και μοιαζει με καλαμαρι).
Ζει σε μεγαλα βαθη, και οχι σε βραχωδεις βυθους αλλα σε αμμωδεις, και
ως εκ τουτου το εχουν εξολοθρευσει προ πολλου οι ανεμοτρατες.
Τα βγαζαν εδω και τα πουλαγανε πολυ μικρα, μιλαμε για μεγεθη τα 10 να ειναι ουτε
μισο κιλο (μαξουμια δηλαδη), και τα περναν τα ουζερι για μεζε.
Πλεον εχουν σταματησει να βγαζουν.
Παντως πριν 2 περιπου χρονια, εδω σε μια ακτη εξεβρασε η θαλασσα ενα ψοφιο
μοσχοχταποδο σε αποσυνθεση, το οποιο ητανε πανω απο 10 κιλα, και αναρωτιωντουσαν
ολοι αν ειναι χταποδι η τεραστιο καλαμαρι
Thx Θωμά!

ΥΓ. Να διευκρινίσω ότι σε ό,τι αφορά τα Eledone spp., και τα δύο μεσογειακά είδη ζουν σε πολύ μεγάλο εύρος βαθών το οποίο μπορεί να ξεκινάει από πολύ ρηχά και να ξεπερνάει κατά πολύ τα 100 μέτρα (αυτά από μελέτες για το Αιγαίο).
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-08, 11:35
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Χταπόδι Octopus macropus

Και για του λόγου το αληθές, ορίστε τα φωτογραφικά πειστήρια για να καταλάβουμε πόσο μακριά τα έχει τα πόδια ο "μακροπόδαρος"!

...


Τα χρώματα φυσικά αλλάζουν, και από υπόλευκο όταν κρύβεται στην άμμο γίνεται έντονο κόκκινο όταν το πλησιάσεις...




Τώρα, το χταπόδι που έχω παρακάτω δεν ξέρω πoιο είναι, μοιάζει να έχει μεγάλο κεφάλι και κοντά πόδια πάντως...



Τα μάτια μου φάνηκαν επίσης διαφορετικά απο το κλασσικό O.vulgaris, αλλά μάλλον αυτό δεν αποτελεί ειδοποιό διαφορά
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 29-06-08 στις 11:42.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-08, 11:44
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Χταπόδι Octopus macropus

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων



Τα μάτια μου φάνηκαν επίσης διαφορετικά απο το κλασσικό O.vulgaris, αλλά μάλλον αυτό δεν αποτελεί ειδοποιό διαφορά
Αυτό μοιάζει πολύ με μοσχοχτάποδο!
Βάθος;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.