Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-07, 17:19
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Εδώ και πολύ καιρό αναρωτιόμουν ποιες να είναι άραγε οι διαδικασίες ταξινόμησης (classification) των ειδών και ποιοι οι αντίστοιχοι ορισμοί (termini) διάταξης τους στο βιολογικό δέντρο στα ελληνικά; Στο πρώτο ερώτημα βρήκα απαντήσεις από βιβλία βιολογίας (Linaeus) και από την όμορφη περιγραφή και ανάλυση του Charles Darwin σε σχέση με τα κοτόπουλα στην Αγγλία (δεν θέλω γέλια). Σε σχέση με το δεύτερο ερώτημα και μετά από ψάξιμο έφτιαξα μόνος μου έναν κατάλογο με την αγγλική ορολογία και τους αντίστοιχους ελληνικούς όρους. Ο κατάλογος αυτός χρειάζεται σίγουρα διορθώσεις, μια και είμαι σίγουρος ότι περιέχει αρκετά λάθη, και αυτός είναι ο λόγος που τον παραθέτω εδώ μια και γνωρίζω ότι πολλά από τα μέλη του φόρουμ ασχολούνται με το αντικείμενο. Τον παραθέτω λοιπόν για να αποφανθούν οι ιδικοί. Σίγουρα θα ένοιωθα πολύ καλύτερα αν είχα την δυνατότητα να αναφέρομαι στα ζώα που τόσο αγαπώ με ταξινομικούς ορισμούς της ελληνικής γλώσσας. Ευχαριστώ εκ΄ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

Kingdom = Βασίλειο
Phylum = Συνομοταξία
Subphylum = Υποσυνομοταξία
Class = Κλάση
Subclass = Ομοταξία
Order = Τάξη
Family = Οικογένεια
Genus = Γένος
Species = Είδος

Για να δώσω ένα παράδειγμα θα αναφερθώ στο ζώο Cetorhinus maximus προσπαθώντας να το κατατάξω σύμφωνα με την ελληνική ορολογία. Εντάξει, από τα λατινικά ονόματα δεν θα γλιτώσουμε, αλλά ας έχουμε τους σταθερούς όρους στα ελληνικά. Ο Cetorhinus maximus είναι αυτός ο τεράστιος άκακος και συμπαθέστατος καρχαρίας, γνωστός σαν basking shark στα αγγλικά, ο οποίος συναντιέται και στην δικιά μας περιοχή. Αποτελεί δε εκάστοτε σημαντικό τρόπαιο της τεστοστερόνης των Ελλήνων ψαράδων και της ηλιθιότητας των υστερικών μέσων μαζικής ενημέρωσης και παραπληροφόρησης. Ξεκινώ.

Βασίλειο = Animalia
Συνομοταξία = Chordata
Υποσυνομοταξία = Vertebrata
Κλάση = Chondrichthyes
Ομοταξία = Elasmobranchii
Τάξη = Lamniformes
Οικογένεια = Cetorhinidae
Γένος = Cetorhinus
Είδος = maximus

(Είναι σωστά; )

Γνωρίζω ότι η παράθεση του γένους και του είδους αρκούν για την αναφορά σε κάποιο ζώο ή φυτό, πολλές φορές όμως χρειάζεται να αναφερθεί κανείς και σε άλλα στοιχεία όπως π.χ. της οικογένειας, ίσως για να δείξει κοινά χαρακτηριστικά των διαφόρων μελών της συγκεκριμένης οικογένειας, π.χ. balistidae (βαλιστές). Σε τέτοιες περιπτώσεις πια άλλα χαρακτηριστικά είναι απαραίτητα, -πέρα από το ουσιαστικό που θα γραφεί με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα και το επίθετο που θα γραφεί με μικρό το πρώτο γράμμα π.χ. Rhynchodon typus-, που πρέπει να αναφερθούν; Φαντάζομαι ότι το βασίλειο, η συνομοταξία και η υποσυνομοταξία (αν είναι σωστά όπως τα έχω παραθέσει) είναι αυτονόητα και δεν χρειάζεται να αναφερθούν. Αν και κάπου πάντα νοιώθω την ανάγκη να καταχωρήσω την συνομοταξία και την παράξενη συγγένεια την οποία αυτή καθορίζει, δημιουργώντας ανεξίτηλους δεσμούς, ανάμεσα σε τόσο παράξενα είδη όπως π.χ. τα θαλάσσια ασκίδια και τον άνθρωπο, μια και τα δυο αυτά είδη ανήκουν σαν μακρινοί συγγενείς στα Chordata. Μεγάλα τα μυστήρια της φύσης και της ζωής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 31-07-07 στις 18:02.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-07, 18:06
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Δημήτρη, το σύστημα ταξινόμησης έχει αλλάξει πολλές φορές μέσα στα χρόνια και συνεχίζει να αλλάζει ακόμα και σήμερα. Αυτό είναι φυσικό καθώς νέα στοιχεία επιτρέπουν τον επαναπροσδιορισμό των φυλογενέσεων και των εξελικτικών σχέσεων κυρίως μέσω των γενετικών αναλύσεων.... αλλά σίγουρα έχει δημιουργήσει ένα στοιχειώδες χάος σε εκείνους που προσπαθούν απλά να καταλήξουν. Σε κάποια θέματα οι ταξινομικοί διαφωνούν ακόμα μεταξύ τους (ακόμα και ως προς τα βασίλεια υπάρχουν διαφωνίες....)

Όσο είμαι σε θέση να βοηθήσω/διορθώσω σε κάτι από αυτά που αναφέρεις:

Το Phylum μεταφράζεται απλά ως Φύλο. Στην κατάταξη των Φυτών/ συνηθιζόταν παλιότερα αντί για Φύλο να χρησιμοποιείται η λέξη Διαίρεση αλλά νομίζω ότι η τρέχουσα τάση είναι να τα θεωρούμε όλα Φύλα.
Για το Subphylum νομίζω χρησιμοποιείται το Υποφύλο και η Υποδιαίρεση.


Class Κλάση.
Order Τάξη.
Family Οικογένεια
Genus Γένος
Species Είδος

Σε ό,τι αφορά τις υποκατηγορίες είμαι κι εγώ πολύ μπερδεμένη (δεν τις χρησιμοποιώ κιόλας) αλλά θα το κοιτάξω όσο μπορώ....

Πιθανόν ανάλογα με το βασίλειο να αλλάζουν και κάποιοι όροι (όπως στο Φύλο/Διαίρεση) και ίσως εκεί να οφείλεται όλη αυτή η Βαβέλ.

Δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό να αναφέρεις όλες τις πληροφορίες προκειμένου να παρουσιάσεις ένα είδος. Το Φύλο είναι βέβαια σημαντικό και δίνει πολλή πληροφορία. Από εκεί και πέρα η οικογένεια είναι συχνά αρκετή προκειμένου να επισημάνεις κάποιες σχέσεις (π.χ. Όλα τα Τetraodontidae ή Cetorhinidae έχουν όντως κάποια κοινά χαρακτηριστικά) και οπωσδήποτε φυσικά το ονοματεπώνυμο (γένος είδος).

Εξαρτάται πάντα από τους σκοπούς σου.
Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ το Φύλο, την Κλάση, την Τάξη, το Γένος και το Είδος
Συχνά όμως θα φτάσω μόνο σε επίπεδο Oικογένειας ή Γένους αν θέλω να μιλήσω για ένα άθροισμα ειδών και τις ιδιότητες που μοιράζονται.

Τελικά δεν ξέρω αν βοήθησα ή αν σε έμπλεξα περισσότερο!!!!!
Επιφυλάσσομαι να το ψάξω και παραπάνω (δε θα με χαλάσει...)

ΥΓ. Όσον αφορά στο Φύλο, το θέμα είναι ακριβώς όπως το έθεσες. Κι εγώ θα το παρέθετα σε τέτοιες περιπτώσεις όπως των ασκιδίων, τονίζοντας τη σχέση του με το υποφύλο των Σπονδυλόζωων!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 31-07-07 στις 18:26.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-07, 18:21
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Λοιπόν μολις διαπίστωσα ότι Κλάση και Ομοταξία είναι ένα και το αυτό (να γιατί το'χουμε χάσει έτσι).

Ομοταξία είναι μάλλον καλύτερη λέξη και πιο ελληνική.
Οπότε το Subclass μάς έρχεται και πιο εύκολο Υφομοταξία.

Η Τάξη διαιρείται στην Υπερτάξη, Υποτάξη και Infraordo (Ανθυποτάξη;)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 02-06-08 στις 10:07.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-07, 18:46
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Χωρίς αυτό να έχει απαραίτητα κάποια σχέση ή σημασία, να πω και ένα δυο πραγματάκια σε σχέση με τις λατινικές ονομασίες.
Τα είδη γράφονται με το όνομα του γένους (αρχικό κεφαλαίο) και το όνομα του είδους (όλα μικρά) με πλάγιους χαρακτήρες italics
π.χ. Aplysia fasciata

Όταν γνωρίζουμε το όνομα του γένους αλλά όχι του είδους μπορούμε να γράψουμε
Aplysia sp.

Όταν αναφερόμαστε σε περισσότερα από ένα είδη του ίδιου γένους μπορούμε να γράψουμε
Aplysia spp.

Όταν γνωρίζουμε το γένος και υποψιαζόμαστε το είδος χωρίς να είμαστε απολύτως σίγουροι, χρησιμοποιούμε το cf. (λατιν. confer)

Aplysia cf. fasciata

Αν έχετε κάποια άλλη σχετική απορία, νομίζω ότι το θρεντ που άνοιξε ο Δημήτρης ενδείκνυται για τέτοιες συζητήσεις....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 31-07-07 στις 20:13.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-07-07, 18:56
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Μαρία ευχαριστώ πολύ. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου λοιπόν, τα στοιχεία ταυτότητας του συμπαθή Cetorhinus maximus θα μπορούσαν να συνοψιστούν στα:

Φύλο = Chordata (στα φέροντα χορδή = chorda, τουτέστιν σπονδυλική στήλη ή κάτι ανάλογο που τα στηρίζει στην ανόρθωση)
Κλάση = Chondricthyes (Ιχθείς λοιπόν οι οποίοι αντί για κόκαλα έχουν χόνδρους)
Τάξη = Lamniformes (με την φόρμα lamnas, ίσως από το λατινικό lammina = λάμα; )
Οικογένεια = Cetorhinidae (no idea ???)
Γένος = Cetorhinus
Είδος = maximus (εντάξει ο „μέγιστος“, του ταιριάζει κιόλας)

Με τα υπόλοιπα, Animalia, Vertebrata, Elasmobranchia κλπ., τι κάνουμε;
Κάτι άλλο, εκεί που αναφέρεις ότι „ακόμα και ως προς τα βασίλεια υπάρχουν διαφωνίες....“ μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα; Γιατί τελικά τι έχουμε; Τα φυτά και τα ζώα.
Πάντως με βοήθησες να καταλάβω ότι και οι ιδικοί έχουν τα προβληματάκια τους. Η κάθε τέχνη έχει τα μικρά μυστικά της......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 31-07-07 στις 19:01.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-07-07, 19:16
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Και φυσικά δεν έχουμε μόνο τα φυτά και τα ζώα. Ή ίσως αυτά είχαμε την εποχή του Λιναίου αλλά από τότε έχουν ανακαλυφθεί άπειροι οργανισμοί που δεν εντάσσονται σε καμιά από τις παραπάνω κατηγορίες!

Τα πέντε βασίλεια που όλοι λίγο πολύ παραδέχονται είναι τα
Plantae Φυτά
Animalia Ζώα
Monera Μονήρη (προκαρυωτικά βακτήρια)
Fungi Μήκυτες (πολυκύτταροι φυτόμορφοι οργανισμοί που όμως είναι ετερότροφοι όπως τα ζώα -βλ. μανιτάρια)
Protista Πρώτιστα (μία ομάδα κυρίως μονοκύτταρων οργανισμών, κάποιων φυτόμορφων, κάποιων ζωόμορφων -ισως καταλαβαίνεις τώρα που ακριβώς αρχίζουν και προκύπτουν οι διαφωνίες...)

Η ταξινόμηση είναι ανθρώπινη έμπνευση. Δεν είναι απαραίτητο ότι όλα τα ζωντανά πλάσματα μπορούν να μπουν σε μερικά κουτάκια.
Ειδικά όσο περνάει ο καιρός κι αρχίζουμε να αντιλαμβανόμαστε ότι τα πάντα είναι ρώσικες μπαμπούσκες προβλέπω τα "γενεαλογικά δέντρα" να κόβονται από τις ρίζες τους.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 02-08-07 στις 17:54.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-07-07, 19:23
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάξη = Lamniformes (με την φόρμα lamnas, ίσως από το λατινικό lammina = λάμα; )
Οικογένεια = Cetorhinidae (no idea ???)
Αυτά τα ονόματα.... δεν είναι απαραίτητο ότι μεταφράζονται αν και σίγουρα αυτός που τα επινόησε είχε κάτι στο μυαλό του!

Το λαμνα νομίζω σημαίνει κουπί. Είναι ελληνική λέξη (λαμνοκοπώ).
Κωπήμορφος (όπως τα γνωστά "κωπήποδα" του ζωοπλαγκτού) θα μπορούσε να στέκει....

Cetorhinae Κητορίνος;; (Κήτος + Ρινα μύτη)
Εγώ στη θέση σου δε θα επιχειρούσα τέτοιες μεταφράσεις!!!!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-07-07, 19:31
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Μια σχετική αναφορά από τη ελληνική Wikipedia σχετικά με την Ταξινομία του Λινναίου:Βλέπω ότι ακολουθεί σε μεγάλο βαθμό την αρχική λατινική ταξινόμηση που περιέγραψε ο Δημήτρης με μερικές διαφοροποιήσεις, δηλ. υπάρχει μια αντιστοιχία λέξη-προς-λέξη:

Kingdom = Βασίλειο
Phylum = Φύλο
Subphylum = Υποφύλο
Class = Κλάση
Subclass = Υποκλάση
Order = Τάξη
Family = Οικογένεια
Genus = Γένος
Species = Είδος

Με την προυπόθεση ότι η απόδοση των παραπάνω ελληνικών όρων είναι δόκιμη, μήπως είναι πιο πρακτικό όταν βρίσκουμε την κατηγοριοποίηση ενός είδους στα Λατινικά να μεταφράζουμε απευθείας τις κατηγορίες όπως στον παραπάνω κατάλογο για να μην μπερδευόμαστε ?

Ισχύει η παραπάνω μετάφραση των λατινικών όρων ή είναι απλά μια ανακρίβεια της ελληνικής Wikipedia ?


ΥΓ:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Cetorhinae Κητορίνος;; (Κήτος + Ρινα μύτη)
Εγώ στη θέση σου δε θα επιχειρούσα τέτοιες μεταφράσεις!!!!!!
...και κατά τη γνωστή ατάκα από το My Big Fat Greek Wedding:
Κιμονό = ελληνική λέξη = Κιμώνας, Χειμώνας = η ρόμπα που φοριέται τον χειμώνα
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 31-07-07 στις 20:51.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-07-07, 19:40
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Φοίβε είναι η ίδια ακριβώς ταξινόμηση που συζητούσαμε
Αν πας στο κλάση θα δεις ότι το αναφέρει και σαν Ομοταξία (προσωπικά το δεύτερο το βρίσκο πιο εύηχο, το κλάση είναι απλό αντιδάνειο).

Μια χαρά μου φαίνεται η Wikipedia.\


και ασε τα κιμονό στην άκρη. Όλο το σύστημα ταξινόμησης βασίζεται στην ελληνική και τη λατινική γλώσσα.
Το κήτος (μεγάλο ζώο) και η ρίνα χρησιμοποιούνται ως συνθετικά πάρα πολλών ονομασιών!!!!

Εψιλοοοοοοννν
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-07-07, 20:08
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Classification ή ρωτώντας πάνε στην Πόλη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Φύλο = Chordata (στα φέροντα χορδή = chorda, τουτέστιν σπονδυλική στήλη ή κάτι ανάλογο που τα στηρίζει στην ανόρθωση)
Τα χορδωτά είναι αυτά που φέρουν νωτιαία χορδή ή κεντρικό νωτιαίο μυελό, ιδιότητα που περισσότερο υποδεικνύει την ύπαρξη ενός εγκεφάλου και τη διάχυση της πληροφορίας μέσω ενός κεντρικού νεύρου.

Η στήριξη είναι δευτερεύον χαρακτηριστικό και είναι πιο σαφής στα Σπονδυλωτά (Υποφύλο)

Άλλα υποφύλα των Χορδωτών είναι τα Ουροχορδωτά (τα ασκίδια που λέγαμε) και τα Κεφαλοχορδωτά (αμφίοξοι, είδη που μοιάζουν σαν μικρά ψάρια) τα οποία επίσης φέρουν υποτυπώδη νωτιαία χορδή και ως εκ τούτου θεωρούνται οι πρόδρομοι των σπονδυλωτών.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:46.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.