Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-08, 20:05
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Θαλάσσια Φίδια

χαζεύντας πριν από 4-5 χρόνια ένα μαζαμένο παραγάδι με διάφορα καλούδια στην Αλόνησο΄εκτός από τα συνηθισμένα ψάρια (ζαργούς , σαλούβαρδους, σκαθάρια κλπ) υπάρχαν και 2 ψάρια τα οποία μου έκαναν μεγάλη εντύπωση και ο κυρ' Παντελής ο βαρκάρης γελούσε που γούρλωσα τα μάτια μου από έκπληξη
το ένα ήταν φίλι της θάλασσας με γκριζωπό χρώμα , δηλητηριώδες , πάρα πολύ γνωστό στον παππούλη , μου λέει λοιπόν ...Νικόλα έρχονται συχνά πυκνά επιστήμονες από τη Γερμανία και τα παίρνουν , τα αγοράζουν για να κάνουν φάρμακα , βγάζω μεροκάματο. Κουφάθηκα
έχουμε θαλάσσια φίδια physalitsa???????

Το δεύτερο ήταν τρομερό και φοβερό πραγματικά
μαύρο γυαλιστερό, γύρω στο 1,70 μ. με ύψος 0,15 μ. ολόιδιο με σπαθί
πολύ πλατύ με πάχος 8-10 πόντους. Ανοιξα το στοματάκι του (το χρυσό μου!!!) και πρόσεξα δοντάρες μεγαλύτερες από τη σμέρνα κυκλικά αλλά και στη βάση του ουρανίσκου. ........αυτό Νικόλα στα μέρη μας το λέμε σπάθα και το τράβηξα από το 60 μέτρα.
Η ονομασία σπάθα/σπαθόψαρο κλπ τελικά αφορά 4-5 είδη τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-08, 18:50
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ψάρι "Σπάθα" ή "Κορδέλα" Trachipterus trachypterus

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
χαζεύντας πριν από 4-5 χρόνια ένα μαζαμένο παραγάδι με διάφορα καλούδια στην Αλόνησο΄εκτός από τα συνηθισμένα ψάρια (ζαργούς , σαλούβαρδους, σκαθάρια κλπ) υπάρχαν και 2 ψάρια τα οποία μου έκαναν μεγάλη εντύπωση και ο κυρ' Παντελής ο βαρκάρης γελούσε που γούρλωσα τα μάτια μου από έκπληξη
το ένα ήταν φίλι της θάλασσας με γκριζωπό χρώμα , δηλητηριώδες , πάρα πολύ γνωστό στον παππούλη , μου λέει λοιπόν ...Νικόλα έρχονται συχνά πυκνά επιστήμονες από τη Γερμανία και τα παίρνουν , τα αγοράζουν για να κάνουν φάρμακα , βγάζω μεροκάματο. Κουφάθηκα
έχουμε θαλάσσια φίδια physalitsa???????
Μη με μαλώσεις, Ε, κάπως το έχασα αυτό το επεισόδιο...

Όχι, δεν έχουμε θαλάσσια φίδια στη Μεσόγειο, ή τουλάχιστον αυτή ήταν η δική μου περιορισμένη αντίληψη έως τώρα... σε παρακαλώ αν έχεις στοιχεία που να επιβεβαιώνουν το αντίθετο ενημέρωσε κι εμένα γιατί δεν είναι δυνατό να μην γνωρίζω τέτοια βασικά πράγματα και να πηγαίνω να διαδίδω ψευδώς ότι η Μεσόγειος είναι η ακινδυνότερη θάλασσα στον κόσμο!!!

Μπορούμε μήπως να ρωτήσουμε τον παππούλη έστω και την κοινή ονομασία του είδους;; Μπορούμε ίσως να έχουμε μια φωτό;; Μπορώ να έχω το e-mail του Γερμανού; Μπορώ να έχω έστω το φάρμακο;;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-08, 15:47
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Ψάρι "Σπάθα" ή "Κορδέλα" Trachipterus trachypterus

Οι ιστορίες για φίδια στις ελληνικές θάλασσες είναι πολύ διαδεδομένες στους ψαράδες. Τα τελευταία χρόνια έχω έρθει σε επαφή με αρκετούς αλιείς από το ΒΑ Αιγαίο. Από τις ιστορίες που μου διηγήθηκαν, μου προκάλεσαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον αυτές για θαλάσσια φίδια που πιάστηκαν στα δίχτυα τους ή για σμέρνες που βγήκαν στην ακτή και ζευγάρωσαν με οχιές που κατεβήκαν από τα βράχια! Φυσικά τέτοιες ιστορίες ανήκουν στη σφαίρα του φανταστικού και μας θυμίζουν τους παλιούς μύθους και θρύλους των θαλασσοπόρων ναυτικών που προσωπικά με συναρπάζουν. Όμως κάθε ιστορία κρύβει μια μικρή δόση αλήθειας… Οι ψαράδες μου έδειξαν φωτογραφίες των περιβόητων ‘φιδιών’. Εκ πρώτης όψεως εντυπωσιάστηκα γιατί έβλεπα κάτι που δεν είχα ξαναδεί. Ψάχνοντας στα έντυπα και ηλεκτρονικά κιτάπια μου βρέθηκα μπροστά σε βαθύβια είδη ‘φιδόμορφων’ ή καλύτερα ‘χελόμορφων’ ψαριών των οικογενειών Nettastomatidae και Ophichtidae. Το όνομα της τελευταίας οικογένειας όπως αντιλαμβάνεστε, εύλογα προέρχεται από την ελληνική λέξη ‘όφις’. Το είδος της παλιάς φωτογραφίας, που απέκτησε φολίδες ερπετού στη φαντασία των αλιέων, ήταν το Ophisurus serpens. Δύο φορές φίδι καθότι Ophissurus serpens (=ερπετό) ή ‘serpent eel’ στα αγγλικά, δηλαδή ‘φιδόχελο’ (1, 2, 3).

Δεν ξέρω αν τα ‘φίδια’ των ψαράδων της Αλόννησου ανήκουν στο χέλι Ophisurus serpens ή σε κάποιο άλλο είδος της οικογένειας των ‘Οφιχθυδών’ (Ophichtidae). Συχνά οι ψαράδες αναφέρονται σε ‘θαλάσσια φίδια’ για να κατονομάσουν ψάρια όπως σμέρνες, χέλια και μουγγριά που φυσικά δεν είναι ερπετά. Δεν είναι ίσως τυχαία τα όσα ακούστηκαν για το δηλητήριο αυτών των φιδόμορφων ψαριών. Αν και άγνωστο στους περισσότερους, οι σμέρνες και τα χέλια διαθέτουν δηλητήριο! Στο αίμα της κοινής ελληνικής σμέρνας Muraena helena υπάρχει μια τοξική ουσία, ευαίσθητη στη θερμότητα, η οποία δεν δρα με την πέψη αλλά μόνο παρεντερικά (μισό γραμμάτιο της τοξίνης αυτής μπορεί να επιφέρει το θάνατο ενός μεγαλόσωμου σκυλιού σε 4 λεπτά, εάν εισαχθεί με ένεση στο αίμα του ζώου). Στον ουρανίσκο της σμέρνας υπάρχει ένας αδένας με δηλητήριο, που επικοινωνεί με ένα δόντι και διοχετεύει την τοξική ουσία στο αίμα των θηραμάτων της (Παπαναστασίου, 1999). Υπάρχουν ενδείξεις για την ύπαρξη αυτής της τοξίνης στα τραύματα ανθρώπων που έχουν δεχθεί δάγκωμα από σμέρνα (π.χ. Barreiros & Haddad, 2008). Τα κοινά χέλια (Anguilla anguilla) έχουν στο πλάσμα του αίματος μια τοξική ουσία που θα μπορούσε να προκαλέσει φαινόμενα δηλητηρίασης στον άνθρωπο, μόνο στην περίπτωση που εισαχθεί στο αίμα (παρεντερικά). Η τοξίνη αυτή είναι ευαίσθητη στην υψηλή θερμοκρασία με αποτέλεσμα να αποσυντίθεται και να καθίσταται ακίνδυνη κατά το μαγείρεμα των χελιών για κατανάλωση από τον άνθρωπο. Έχει αποδειχθεί εργαστηριακά ότι τα χέλια παρουσιάζουν μεγάλη αντοχή στο δηλητήριο φιδιών όπως της οχιάς, εξαιτίας της ανοσίας που έχουν αποκτήσει από την ύπαρξη του δικού τους δηλητήριου (Παπαναστασίου, 1999).

Τελικά όμως υπάρχουν όντως άλλα θαλάσσια ερπετά στις ελληνικές θάλασσες πέρα από τα 3 είδη θαλάσσιων χελωνών της Μεσογείου (Caretta caretta, Chelonia mydas και Dermochelys coriacea); Κι όμως η απάντηση είναι πως ναι! Σύμφωνα με το βιβλίο ‘Ερπετά της Ελλάδας και της Κύπρου’ (Α. Δημητρόπουλος & Γ. Ιωαννίδης) του Μουσείου Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας, τον Ιούνιο του 1985 υπήρξε μία - και μοναδική μέχρι σήμερα εξ όσων γνωρίζω – αναφορά θαλάσσιου φιδιού από την ακτή της Παλαιοκαστρίτσας στην Κέρκυρα! Επρόκειτο για το είδος φιδιού Laticauda colubrina (ένα από τα 55 είδη θαλάσσιων φιδιών που υπάρχουν στον κόσμο), που έχει γυαλιστερές μαύρες (σπάνια καφετιές) κάθετες ραβδώσεις σε λευκό ή λευκογάλαζο φόντο (όπως της ζέβρας). Το μήκος του φτάνει τα 110 cm και η ουρά του είναι πλευρικά πιεσμένη, σε σχήμα κουπιού. Είναι τροπικό είδος που ζει στον Α. Ινδικό και Δ. Ειρηνικό Ωκεανό. Πρέπει να θεωρηθεί σίγουρο ότι το ζώο αυτό έχει μεταφερθεί (π.χ. έμμεσα με το έρμα κάποιου πλοίου) αφού είναι απίθανο να αναπτυχτεί πληθυσμός αυτών των ζώων στην περιοχή, κάτω από τις υπαρχουσες κλιματολογικές συνθήκες. Μην ξεχνάτε ότι τα φίδια είναι ποικιλόθερμα ζώα (η θερμοκρασία του σώματος του δεν παραμένει σταθερή αλλά ποικίλει ανάλογα με εκείνη του περιβάλλοντος) και τα νερά της Παλαιοκαστρίτσας είναι παγωμένα ακόμη και την περίοδο του καλοκαιριού…

Ναι οι ελληνικές θάλασσες και η Μεσόγειος παραμένουν ακίνδυνες!

Δείτε επίσης:
The Poisonous Fishes of the Croatioan Adriatic
Hazardous Mediterranean Fish

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 29-10-08 στις 20:35.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-08, 16:33
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Ψάρι "Σπάθα" ή "Κορδέλα" Trachipterus trachypterus

@ Tiburon
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-08, 21:47
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Ψάρι "Σπάθα" ή "Κορδέλα" Trachipterus trachypterus

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη με μαλώσεις, Ε, κάπως το έχασα αυτό το επεισόδιο...

Όχι, δεν έχουμε θαλάσσια φίδια στη Μεσόγειο, ή τουλάχιστον αυτή ήταν η δική μου περιορισμένη αντίληψη έως τώρα... σε παρακαλώ αν έχεις στοιχεία που να επιβεβαιώνουν το αντίθετο ενημέρωσε κι εμένα γιατί δεν είναι δυνατό να μην γνωρίζω τέτοια βασικά πράγματα και να πηγαίνω να διαδίδω ψευδώς ότι η Μεσόγειος είναι η ακινδυνότερη θάλασσα στον κόσμο!!!

Μπορούμε μήπως να ρωτήσουμε τον παππούλη έστω και την κοινή ονομασία του είδους;; Μπορούμε ίσως να έχουμε μια φωτό;; Μπορώ να έχω το e-mail του Γερμανού; Μπορώ να έχω έστω το φάρμακο;;
δυστυχώς φυσαλίτσα δεν μπορώ να έχω το e-mail του Γερμανού αλλά μπορώ να βρώ το τηλέφωνο του παππούλη που έχει το 1 από τα 2 ταβερνάκια στο Πατητήρι και ψαρεύει για το μαγαζάκι του.
Αλλά γιατί τόσο έκπληξη???? γιατί το αποκλείεις???
και γιατί δεν εξεπλάγης για τη σπάθα που αναφέρω χαρακτηριστικότατα και την είδα με τα μάτια μου ε? για πες για πες
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-08, 21:57
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Ψάρι "Σπάθα" ή "Κορδέλα" Trachipterus trachypterus

Tiburon
το φωτογράφησα στο koh lipe / Andaman archipelago
αναλυτικότατος και άψογος , συγχαρητήρια
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_2074.JPG (27,6 KB, 14 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_2075.JPG (96,6 KB, 7 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg seasnake.JPG (49,9 KB, 9 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg seasnake Thai.JPG (94,1 KB, 9 εμφανίσεις)
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-08, 00:56
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Ψάρι "Σπάθα" ή "Κορδέλα" Trachipterus trachypterus

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epsilon Εμφάνιση μηνυμάτων
Tiburon
το φωτογράφησα στο koh lipe / Andaman archipelago
αναλυτικότατος και άψογος , συγχαρητήρια

Τέλειες φωτογραφίες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:42.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.