Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-07, 17:45
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Υποβρύχιες Συνυπάρξεις

Μετά από πληροφορίες της Μαρίας, άρχισα να ψάχνω για μικρές γαρίδες ανάμεσα στα πλοκάμια μιας σχετικά κοινής ανεμώνης. Με έκπληξη μάλιστα την βρήκα (ανεστίαστη) σε ανάμεσα σε παλαιότερες φωτογραφίες ανεμώνων.

Στις τελευταίες 5-6 βουτιές δεν είχα μηχανή μαζί μου λόγο σέρβις του housing, και κατάφερα να εντοπίσω την γαρίδα η οποία είναι πρακτικά διάφανη, και μικροσκοπική (υπολογίζω να είναι γύρω στα 4-5mm)..... Δυστυχώς δεν είχα μηχανή μαζί μου!


Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ραντεβού με το θηρίο, και έτσι το Σάββατο κατάφερα να την εντοπίσω.

Μαρία, ποια είναι η ονομασία της ανεμώνης και της γαρίδας?




">

Για μεγαλύτερη ανάλυση, δείτε εδώ:

http://picasaweb.google.com/sfougarisb/Kalamaki




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-07, 22:19
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Κατ'αρχήν μού είναι φοβερά ευχάριστο να βλέπω επιτέλους φωτογραφίες από οργανισμούς οι οποίοι είναι εκ φύσεως φτιαγμένοι να μην βλέπονται!!

Περισσότερο από όσα γνωρίζω για τη συμβιωτική της σχέση και λιγότερο επειδή είμαι σε θέση να την κατατάξω συστηματικά από τις φωτό σου Μπάμπη νομίζω ότι είναι ένας Περικλιμένης (Periclimenes sp.)

Το νου σας, παρόλο που μόλις βλέπεται (μετά βίας πιάνει τα 20-30 χιλιοστά!) είναι πολύ σοβαρός και επιθετικός τύπος. Στη φωτό του Μπάμπη μπορείτε να το δείτε και μόνοι σας: έχει ήδη λάβει θέση μάχης και το ύφος του δε φαινεται να σηκώνει πολλά-πολλά!

Εξαιρετική μορφή κατά τη γνώμη μου. Αξίζει το ψάξιμο.....

H ανεμώνη μου φαίνεται σαν μια Condylactis aurantiaca.


(Έχουμε πολλά ακόμα να ανακαλύψουμε στους χιλιοβουτηγμένους μας βυθούς...)


ΥΓ. Εδώ νομίζω ότι εικονίζεται η ίδια ακριβώς γαρίδα. Την αναφέρει ως Periclimenes scriptus (Risso 1822)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 19-09-07 στις 21:41.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-07, 22:38
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι πρακτικά διάφανη, και μικροσκοπική (υπολογίζω να είναι γύρω στα 4-5mm)
Μπάμπη, πολύ όμορφη η γαριδούλα σου

Πιστεύω πάντως ότι είναι ελαφρώς μεγαλύτερη, 4-5mm είναι τα μωβ άκρα της ανεμώνης στην οποία κρύβεται...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-07, 09:26
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Πραγματικά, το μέγεθος της πρέπει να είναι κοντύτερα στο μέγεθος της αναφοράς της Μαρίας, στα 20 με 30mm. Χθες το βράδυ μπέρδεψα τα νούμερα μου λόγο της ακατάσχετης εκλογολογίας.... .. .

Και εδώ μια φώτο από την στιγμή στην οποίο το Θηρίο είχε πλέων ηρεμήσει και στρογγυλοκαθισμένη στη ανεμώνη της, είχε πάρει πόζα και με χάζευε....

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-07, 11:08
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Thumbs up Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Sir Sfougaris...
μας έχεις τρελάνει με τις φωτογραφίες σου..

Είμαι πολύ περίεργη να σε δω πως τις βγάζεις..

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-07, 02:45
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Η Μαρία (Physalia) είναι ο θησαυρός του φωτογράφου: Δεν χρειάζεται να πει τίποτα, αρκεί να βουτήξεις μαζί της και να παρακολουθείς τι παρατηρεί και που ψάχνει

Μετά τις πληροφορίες περί γαρίδας στη συγκεκριμένη ανεμώνη άρχισα κι εγώ το ψάξιμο και την πέτυχα στο Τρίκερι και μάλιστα ρηχά (γύρω στα 3-4 μέτρα), οπότε βρήκα την ευκαιρία να τραβήξω μερικές φωτογραφίες με φυσικό φως.




Είναι τόσο διάφανες, που αν προσέξετε στην τελευταία φωτογραφία το πίσω μέρος του σώματός έχει εξαφανιστεί και κάπου μετά εμφανίζεται απ' το πουθενά μια ουρά

Στην ίδια ανεμώνη, εκτός από τις 3 γαρίδες που φαίνεται να είναι ίδιες με αυτές του Μπάμπη και είχαν μήκος γύρω στα 1.5 - 2 cm, βρήκα και την παρακάτω γαριδούλα που είναι σαφώς διαφορετική και έχει μήκος γύρω στα 3 cm:



Να είναι άραγε διαφορετικό είδος ή μήπως είναι το αρσενικό - θηλυκό του ίδιου είδους ?



ΥΓ: Τώρα είδα ότι αυτή η δεύτερη είναι ίδια με το link που έδωσε η Μαρία παραπάνω...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 18-09-07 στις 02:57.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-07, 18:43
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να είναι άραγε διαφορετικό είδος ή μήπως είναι το αρσενικό - θηλυκό του ίδιου είδους ?

Ουφ, έτσι εξηγείται το πράγμα!! Όταν είχα πρωτοδεί τη γαρίδα στο Καλαμάκι ήμουν σίγουρη ότι είχα δει τον Περικλιμένη τον αμέθυστο (Periclimenes amethysteus). Βλέποντας όμως μετά τις φωτό του Μπάμπη, έπαψε να μου φαίνεται το ίδιο είδος....
Και μάλλον η εξήγηση είναι αυτή! Μ'ενα σμπάρο δυο τρυγονάκια....

Εχουμε και τον P. scriptus και τον P. amethysteus!!

Να'στε καλά βρε παιδιά με τις σούπερ φωτογραφίες σας που διευρύνετε τους ορίζοντες μας!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 05-07-08 στις 11:23.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-07, 01:18
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Μαρία, ξανακοίταζα λίγο τα links που έχεις δώσει και μπερδεύτηκα

Periclemenes scriptus (Risso 1822)

Periclemenes amethysteus

Οι φωτογραφίες εμένα μου φαίνονται ίδιες (και οι δύο γαρίδες έχουν τις πορτοκαλί βούλες στην πλάτη) οπότε μάλλον είναι το δεύτερο είδος στις φωτογραφίες που ανέβασα.

Την γαρίδα που φαίνεται στις φωτογραφίες του Μπάμπη (που μάλλον συμφωνούν με το πρώτο είδος που ανέβασα κι εγώ) δεν την βλέπω πουθενά

(εκτός κι αν έχουν ανεπαίσθητες διαφορές που δεν τις διακρίνω - αλλά νομίζω είναι φανερό πως αυτή δεν έχει βούλες στην πλάτη - μόνο 2 γαλάζιες γραμμές)

ΥΓ: Βρήκα και δύο άλλα links με καθαρές φωτογραφίες αλλά πάλι δεν βλέπω το είδος με τις γαλάζιες γραμμές:

Periclemenes A
methysteus

Periclimenes Scriptus



__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-07, 11:40
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Μα ναι, σας είπα, είναι μεσογειακότατη και μάλιστα έχω γνωστό που την έχει βρει από σπόντα σε δειγματοληψία κάπου κοντά στην Μακρόνησο....
Δυστυχώς πέραν του ότι είναι πολύ νυκτόβιος τύπος κι ότι της αρέσουν τα λιβάδια της Ποσειδωνίας, σε βάθη απο λίγα έως πολλά μέτρα, δεν έχω άλλα τιπς να διαθέσω.... Σας δίνω την ευχή μου αλλά όταν τη βρείτε, ποστάρετε και σε μας μια φωτό να τη θαυμάσουμε εε?


Φοίβε, η δική σου ερώτηση θέλει πολλή μελέτη.....
Αν δεν την έχει κάνει κανένας άλλος στο μεταξύ, θα επανέλθω....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-07, 21:08
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρία, ξανακοίταζα λίγο τα links που έχεις δώσει και μπερδεύτηκα

Periclemenes scriptus (Risso 1822)

Periclemenes amethysteus

Οι φωτογραφίες εμένα μου φαίνονται ίδιες (και οι δύο γαρίδες έχουν τις πορτοκαλί βούλες στην πλάτη) οπότε μάλλον είναι το δεύτερο είδος στις φωτογραφίες που ανέβασα.

Την γαρίδα που φαίνεται στις φωτογραφίες του Μπάμπη (που μάλλον συμφωνούν με το πρώτο είδος που ανέβασα κι εγώ) δεν την βλέπω πουθενά

(εκτός κι αν έχουν ανεπαίσθητες διαφορές που δεν τις διακρίνω - αλλά νομίζω είναι φανερό πως αυτή δεν έχει βούλες στην πλάτη - μόνο 2 γαλάζιες γραμμές)

ΥΓ: Βρήκα και δύο άλλα links με καθαρές φωτογραφίες αλλά πάλι δεν βλέπω το είδος με τις γαλάζιες γραμμές:

Periclemenes A
methysteus

Periclimenes Scriptus

Κατόπιν δίκαιης αμφισβήτησης του παρατηρητικότατου Φοίβου (βρε μπας και πρέπει να αλλάξεις επάγγελμα εσύ?) έπεσα με τα μούτρα στις γαρίδες.

Μια που δεν έχω και κάτι καλύτερο, νομίζω ότι ο οδηγός Crustikon
του Μουσείου Tromsø μπορεί να θεωρηθεί ασφαλής.

Είδα όλες τις γαρίδες μία προς μία αλλά αυτή που ψάχνουμε, στην πραγματικότητα, δεν ήταν πουθενά....
Και πολύ περισσότερο, δε γινόταν παρά να είναι κάποιος Periclimenes, δείτε όλα τα είδη που αναφέρονται στο Crustikon και θα καταλάβετε, το μόνο που αλλάζει είναι το σχέδιο πάνω στο διάφανο σώμα.

Τελικά στη σελίδα του P. scriptus, διάβασα το εξής:

Remarks.- The 4 Periclimenes of the group amethysteus: P. aegylios Grippa & d'Udekem d'Acoz, 1996, P. amethysteus (Risso, 1827), P. sagittifer (Norman, 1861) and P. scriptus (Risso, 1822) are morphologically very similar and there has been a lot of confusions in literature.


Έψαξα λοιπόν στο google αυτόν τον P. aegylios (που δεν υπάρχει στο Crustikon) και voila!

Τώρα, για να πω την αλήθεια μου, η αναγνώριση με οδηγό το ιντερνετ δεν είναι και η εγκυρότερη μέθοδος. Αυτό το naturfoto-online π.χ., έχει πολύ όμορφες φωτογραφίες αλλά δεν βλέπω καμία διαπίστευση σε σχέση με την αναγνώριση των οργανισμών. Όπως και να’χει εγώ τους πιστεύω κι αν συμφωνείτε, ας ξαναβαφτίσουμε τη γαρίδα σας Περικλιμένη αιγύλιο (τι είναι αυτό πάλι;; )

Σε ότι αφορά το P. scriptus νομίζω ότι η αναγνώριση είναι ok. Στο Crustikon οι φωτό δε φαίνεται να του μοιάζουν και πολύ αλλά το λένε και μόνοι τους ότι η γαρίδα τους είναι νεκρή και ως εκ τούτου τα χρώματά της πειραγμένα.
Ας την κρατήσουμε λοιπόν ως έχει μέχρι αποδείξεως του εναντίου...

Άρα διαγράψτε τον αμέθυστο αλλά βάλτε τον στο πρόγραμμα! Δεν τον έχουμε βρει ακόμα!!
(ίσως τελικά και να κάνει παρέα με τον κρασοπώλη... με τέτοιο όνομα, μάλλον ο καλύτερος πελάτης του θα είναι!!)

Ελπίζω να σας ξεμπέρδεψα και όχι το αντίθετο!



ΥΓ. Αυτό το θρεντ μου φέρνει προς γαριδοσαλάτα!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 19-09-07 στις 21:28.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.