Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-03-08, 17:53
Το avatar του χρήστη paris
paris paris is offline
 
Εγγραφή: 02-09-2007
Μηνύματα: 88
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Tiburon Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή την εικόνα συμβίωσης ανάμεσα σε ψαράκια και μέδουσες την παρατηρούμε συχνά.
Δηλαδή, αν συμπεραίνω σωστά, αυτά τα ψαράκια μπορεί να είναι οποιαδήποτε ψαράκια και όχι κάποιο συγκεκριμένο είδος. (?)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-03-08, 18:46
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, αν συμπεραίνω σωστά, αυτά τα ψαράκια μπορεί να είναι οποιαδήποτε ψαράκια και όχι κάποιο συγκεκριμένο είδος. (?)
Νομίζω κι εγώ ότι η Cotylorhiza δεν εξυπηρετεί μόνο ένα συγκεκριμένο είδος... Όποιος πρόλαβε την ομπρέλα πήρε είναι μάλλον η κατάσταση. Προφανώς ο θώκος αφορά αποκλειστικά νεαρά πελαγικά ψάρια. Η πιο συχνή αναφορά πάντως (ίσως είναι και το δικό σου αλλά δεν είμαι καλή με τα ψάρια) είναι τα σαυρίδια.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-03-08, 19:24
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο paris Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, αν συμπεραίνω σωστά, αυτά τα ψαράκια μπορεί να είναι οποιαδήποτε ψαράκια και όχι κάποιο συγκεκριμένο είδος. (?)
Δεν νομίζω Πάρη. Συνήθως είναι συγκεκριμένο είδος που έχει εξελιχθεί ώστε να μην ενοχλείται από το δηλητήριο της μέδουσας.
Βέβαια η συγκεκριμένη μέδουσα νομίζω είναι σχετικά αθώα (μάλλον δεν πολυ-τσιμπάει).
Ας μας διαφωτίσει ο Βασίλης


Παρόμοια είναι πάντως και η συμβιωτική σχέση που φαίνεται και στις παρακάτω φωτογραφίες μεταξύ της ανεμώνης και του συγκεκριμένου είδους ψαριού.
Δεν έχω δει κανένα άλλο ψαράκι να μπαίνει μέσα στα πλοκάμια της - μόνο αυτό.
Η τελευταία φωτογραφία είναι ένα close-up σ' ένα "συννεφάκι" από μικρά ψάρια (μέγεθος γύρω στο 1/2 cm) μέσα στην ανεμώνη που υποψιάζομαι ότι είναι γόνος των συγκεκριμένων ψαριών, μια που τα μεγαλύτερα ήταν πολύ προστατευτικά και επιφυλακτικά όταν τα φωτογράφιζα.

ΥΓ: Με πρόλαβε η Μαρία - τελικά μάλλον δεν είναι συγκεκριμένα τα ψαράκια στη μέδουσα
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg p7168286-01_01.jpg (95,3 KB, 12 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg p7168292-01_01.jpg (90,6 KB, 13 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg p7168294-01_01.jpg (93,2 KB, 22 εμφανίσεις)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-03-08, 19:56
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω Πάρη. Συνήθως είναι συγκεκριμένο είδος που έχει εξελιχθεί ώστε να μην ενοχλείται από το δηλητήριο της μέδουσας.
Βέβαια η συγκεκριμένη μέδουσα νομίζω είναι σχετικά αθώα (μάλλον δεν πολυ-τσιμπάει).
Έχεις δίκιο στο ότι δεν αντέχουν όλα τα είδη ψαριών. Αν και η τοξίνη της Cotylorhiza tuberculata μπορεί να είναι σε συγκεντρώσεις που κάποιοι από εμάς (οι πιο αναίσθητοι ) ούτε καν καταλαβαίνουμε*, είναι ακριβώς η ίδια που η μέδουσα χρησιμοποιεί για να παραλύσει τα θύματά της -που συχνά είναι μικρά ψαράκια. Άρα πρέπει να έχεις αυτό το "κάτι" για να καταφύγεις στα πλοκάμια της.... πράγμα που μου δίνει μια ιδέα...
Ίσως τελικα η συμβίωση να είναι όντως αμοιβαία. Ίσως τα ψαράκια-μεζέδες να ξεγελιούνται από τα ψαράκια με ανοσία και να πέφτουν οικειοθελώς στην τοξική αγκαλιά της μέδουσας (πάω για νόμπελ ή απλά θα με μουτζώσετε;)
(Μεταγενέστερη προσθήκη: Απλά μουτζώστε με διότι το μεγαλύτερο ψάρι που τρώει η Cotylorhiza ανήκει στην κατηγορία ιχθυοπλαγκτού! )

Παράθεση:
Η τελευταία φωτογραφία είναι ένα close-up σ' ένα "συννεφάκι" από μικρά ψάρια (μέγεθος γύρω στο 1/2 cm) μέσα στην ανεμώνη που υποψιάζομαι ότι είναι γόνος των συγκεκριμένων ψαριών, μια που τα μεγαλύτερα ήταν πολύ προστατευτικά και επιφυλακτικά όταν τα φωτογράφιζα.
Χμμμμμμμ, αν και τα μεγάλα ψάρια είναι όντως γωβιοί (Gobius bucchichi) που έχουν επίσης αναπτύξει θαυμαστή ανοσία στα πλοκάμια της Anemonia viridis (=Anemonia sulcata), το "νέφος" σου δεν είναι παρά "γαριδάκια" της τάξης των Mysidacea τα οποία είναι επίσης γνωστά για τη συνήθειά τους να καταφεύγουν στη συγκεκριμένη ανεμώνη για προστασία.
Αν είχαμε φωτό σε μεγαλύτερη ανάλυση ίσως καταφέρναμε να διακρίνουμε καλύτερα τις ανατομικές λεπτομέρειες.

Μπράβο ρε παιδιά.... Ωραίες εικόνες και ωραία "ταξίδια" σήμερα....


*Διαβάστε πόσο ανώδυνα την παρουσιάζει ο Αλέξανδρος Φραντζής εδώ αν και -μεταξύ μας- δε θα τολμούσα να το δοκιμάσω....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 26-04-08 στις 10:10.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-03-08, 22:24
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Γαρίδα - Ανεμώνη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμμμμμ, αν και τα μεγάλα ψάρια είναι όντως γωβιοί (Gobius bucchichi) που έχουν επίσης αναπτύξει θαυμαστή ανοσία στα πλοκάμια της Anemonia viridis (=Anemonia sulcata), το "νέφος" σου δεν είναι παρά γαριδάκια της τάξης των Mysidacea τα οποία είναι επίσης γνωστά για τη συνήθειά τους να καταφεύγουν στη συγκεκριμένη ανεμώνη για προστασία.
Αν είχαμε φωτό σε μεγαλύτερη ανάλυση ίσως καταφέρναμε να διακρίνουμε καλύτερα τις ανατομικές λεπτομέρειες.
Δεν έχω καλύτερη φωτογραφία...
Το σχήμα τους έχεις δίκιο ότι θυμίζει γαρίδες αλλά αν θυμάμαι καλά τον τρόπο κίνησης και από το γεγονός ότι "αιωρούνταν" συνέχεια γύρω από την ανεμώνη χωρίς να κάθονται πάνω της ή στο βυθό, πιο πολύ μου φέρναν σε ψαράκια
Με προβλημάτισες...
Την επόμενη φορά, θα τραβήξω καμμιά πιο καθαρή φωτογραφία
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-03-08, 01:38
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Μέδουσα-Ψάρι

Φοίβε, είναι όντως γαριδάκια όπως λέει η Μαρία, παρά τον προβληματισμό σου...

Έχεις δίκιο πάντως για τον τρόπο που κινούνται, είναι "μαγευτικός"!


Έχω μια κοντινή φωτογραφία, αλλά ο Μπάμπης ξέρω ότι έχει ακόμη καλύτερη με περισσότερη λεπτομέρεια (νομίζω ότι είναι από τη Μυλοκοπή)...



__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 08-03-08 στις 01:41.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-03-08, 22:53
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Smile Απάντηση: Μέδουσα-Ψάρι

Με εντυπωσιάζει ευχάριστα η εξέλιξη της συζήτησης! Πια δεν προλαβαίνω να παρακολουθήσω τις εξελίξεις εδώ πέρα… Όπως σας υποσχέθηκα να ελέγξω μόλις γυρίσω σπίτι:

Σύμφωνα με το λεξικό AQUALEX (A Glossary of Aquaculture Terms) ο όρος ‘Commensalism’ μεταφράζεται ως ‘Ομοσιτισμός’: Συμβίωση μεταξύ δύο ειδών η οποία συμφέρει καθαρά το ένα είδος ενώ δεν επιδρά στο άλλο.

Αντίστοιχα δύο είδη που ζουν μαζί χωρίς βλαβερές επιπτώσεις, αλλά με πιθανό κέρδος για το ένα είδος, λέγονται ‘Ομόσιτα’ (commensals)

Ρίχνοντας μια ματιά και σε κάτι παλιές σημειώσεις από τη σχολή, ο όρος ‘Commensalism’ περιγράφεται ως ‘ουδέτερη συμβίωση’.

Παράθεση:
Δηλαδή, αν συμπεραίνω σωστά, αυτά τα ψαράκια μπορεί να είναι οποιαδήποτε ψαράκια και όχι κάποιο συγκεκριμένο είδος. (?)
Τώρα σε ότι αφορά τα ψαράκια, σύμφωνα με τον Riedl, συχνά στα πλοκάμια των μεδουσών της Μεσογείου και πιο συχνά στην Rhizostoma pulmo που είναι και η μεγαλύτερη μέδουσα της Μεσογείου, βρίσκουμε νεαρά Trachurus spp. (σαυρίδια), Boops boops (Γόπες) και Seriola dumerili (Μαγιάτικα), δηλαδή νεαρά πελαγικά ψάρια.

Παράθεση:
Ίσως τελικα η συμβίωση να είναι όντως αμοιβαία. Ίσως τα ψαράκια-μεζέδες να ξεγελιούνται από τα ψαράκια με ανοσία και να πέφτουν οικειοθελώς στην τοξική αγκαλιά της μέδουσας (πάω για νόμπελ ή απλά θα με μουτζώσετε;)
Σχετικά με αυτή την άποψή σου Μαρία περί ‘ψαρο-μεζέδων’ – δολωμάτων, νομίζω ότι μπορεί να ισχύει σε κάποιο βαθμό αλλά ίσως σε άλλα πιο ‘επικίνδυνα’ είδη μέδουσας (μου θυμίζει κάτι από κάποιο ντοκιμαντέρ…).

Παράθεση:
*Διαβάστε πόσο ανώδυνα την παρουσιάζει ο Αλέξανδρος Φραντζής εδώ αν και -μεταξύ μας- δε θα τολμούσα να το δοκιμάσω....
Πολύ καλό το site Μαρία! Πραγματικά φοβερή η περιγραφή!

Κι επειδή βλέπω πως κάποιοι διψούν για γνώση, σας παραπέμπω σε μερικά ωραία site

Για τον 'Πορτογάλο Πολεμιστή' (Physalia physalis - σας θυμίζει κάτι;)
http://www.thecephalopodpage.org/Mar...aphysalis.html
http://www.aloha.com/~lifeguards/portugue.html

Για τα διάφορα είδη των Συμβιωτικών σχέσεων (έχει παραδείγματα και για τις αγαπημένες μας γαριδούλες):
http://www.seaslugforum.net/factsheet.cfm?base=symbio
http://www.bio.tamu.edu/courses/biol...reNotes020.pdf

Ένα ολόκληρο κεφάλαιο για τα Θαλάσσια Ασπόνδυλα (και τα Κνιδόζωα):
http://www.amscopub.com/%5Cimages%5Cfile%5CFile_144.pdf

Εννοείται πως η αναζήτηση στο διαδίκτυο από εκεί και πέρα δεν έχει τελειωμό…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tiburon : 08-03-08 στις 23:08.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-03-08, 23:23
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Μέδουσα-Ψάρι

Χθές έγινα μάρτυρας ακόμα μιας περίπτωσης συμβίωσης, αστακού με γυμνοβράγχιου! Δεν ξέρω αν είναι συνηθισμένο, αλλα πρώτη φορά το αντίκρυσα και κατάφερα να το φωτογραφίσω!

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-03-08, 01:00
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Μέδουσα-Ψάρι

Μπράβο! Ωραία λεπτομέρεια! Την απάντηση θα μπορούσε να μας τη δώσει ίσως to SeaSlug Forum ή ο 'Γυμνοβραγχιολόγος' της παρέας... Δήμητη τι λες; Μου φαίνεται για Caloria elegans αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-03-08, 09:55
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Μέδουσα-Ψάρι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθές έγινα μάρτυρας ακόμα μιας περίπτωσης συμβίωσης, αστακού με γυμνοβράγχιου! Δεν ξέρω αν είναι συνηθισμένο, αλλα πρώτη φορά το αντίκρυσα και κατάφερα να το φωτογραφίσω!

Καλημέρα σας,

όντως είναι Caloria elegans, δεν θα το έλεγα "συμβίωση" αλλά απλά ήταν περαστική και είπε να πει ένα για στον αστακούλι....

Αλήθεια, που την βρήκες (περιοχη, βάθος)?
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.