Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Η Ζωή στο Βυθό και το Πέλαγος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Ό,τι ξέρουμε ή θέλουμε να μάθουμε για τους θαλάσσιους οργανισμούς

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-03-10, 12:44
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Ευχαριστώ και συγγνώμη, άλλαξα του συνδέσμους στο αρχικό, τώρα φαίνεται ότι είναι εντάξει....

Β.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-03-10, 14:43
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Βασίλη, δυστυχώς δεν μου είναι εύκολο να σπάσω το μήνυμά σου στη μέση και να το χωρίσω σε δυο ξεχωριστές θεματολογίες.

Μπορείς όμως, αν το προτιμάς, να ανοίγεις εξαρχής διαφορετικά θρεντ όταν θεωρείς ότι τα ζωντανά σου είναι πολύ άσχετα μεταξύ τους. Μπορείς μάλιστα να βαφτίζεις τα θρεντ αυτά και από μόνος σου αφού όπως καταλαβαίνω είσαι μια χαρά σε θέση να καταλάβεις ότι κάτι είναι κοράλλι και κάτι ανεμώνη...
(δεν χρειαζόμαστε κατι πιο συγκεκριμένο στους γενικούς τίτλους ούτως ή άλλως, το φόρουμ μας δεν απευθύνεται σε βιολόγους, αλλά σε αυτοδύτες με ενδιαφέρον για τη θαλάσσια ζωή. Κοράλλια, ανεμώνες, σπόγγοι, φύκη κλπ ακούγονται ίσως σε σένα σαν πολύ γενικές κατηγορίες, με τις οποίες όμως δεν παίζουμε απαραίτητα όλοι με την ίδια άνεση )

Στην συγκεκριμένη πάντως περίπτωση, τα νέα σου θέματα ταιριάζουν μια χαρά με το παλιότερο που ανοίξαμε με αφορμή και πάλι τις κοραλλοφωτογραφίες σου, οπότε και σας μετακόμισα ξανά εδώ.

Για πάμε λοιπόν να δούμε τι καλούδια μας έφερες αυτή τη φορά:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vasilis_UW Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μερικά κοράλλια ακόμα, αλλά επειδή έχω και δύο ανεμώνες, το βάζω εδώ το post με τρόπο που να χωρίζεται στη μέση για να το μετακινήσετε όπου ταιριάζει.

Κοράλλια και πάλι λοιπόν. Συνήθως είναι μονήρη αλλά προφανώς όχι πάντα. Είναι αρκετά κοινό είδος, το βλέπω συχνά (αλλά δεν έχουμε συστηθεί ακόμα).
http://outdoors.webshots.com/photo/2745411660041237880VoXSZo

Πράγματι κοραλλάκι, μονήρες, σκληρακτίνιο, πολύ τυπικό των μεσογειακών βράχων: τα ρηχά και ολιγοτροφικά νερά είναι η ειδικότητά του, μια που συμβιώνει με ζωοξανθέλλες οι οποίες παράγουν συμπλήρωμα της διατροφής του με φωτοσύνθεση.

Balanophyllia europae λοιπόν (και δεν νομίζω ότι μπορεί να μπερδευτεί με οποιοδήποτε άλλο).

Παράθεση:
Αυτά τα 3, ήταν μιρκότερα από 1cm, και γύρω τους ο βράχος ήταν καλυμμένος από σπόγγο. Όπως και για το παραπάνω, πολύ θα ήθελα να δω τους πολύποδες, πρέπει να πάω βράδυ; Βγαίνουν τη νύχτα;
http://outdoors.webshots.com/photo/2197038580041237880NPVJJG
Ωραία φωτό!
Αν και θα μπορούσα να το τραβήξω λίγο, λέω να σου προτείνω μόνο το γένος: μια Caryophyllia.
Κι αυτό σκληρακτίνιο, βαθύτερο, χωρίς συμβιώτες και, ναι, το βράδυ έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να αποκτήσεις μια φωτό ακόμα πιο εντυπωσιακή!

Παράθεση:
Ανεμώνες.
Μια ανεμώνα με διάμετρο περίπου 3-4 cm, (2 άτομα) μάλλον κρύβονταν κάτω από την πέτρα και βγήκαν λίγο μετά τη δύση του ήλιου (είναι από κατάδυση που έγινε περίπου 10min - 1 ώρα μετά τη δύση, βόρεια Αττική). Δεν την έχω ξαναδεί, ούτε πριν ούτε έκτοτε.
http://outdoors.webshots.com/photo/2674496160041237880WEEuJm
http://outdoors.webshots.com/photo/2...41237880PFxCTe
Cereus pedunculatus?
Μου μοιάζει αρκετά τυπικήη όψη του αλλά δεν γνωρίζω τόσο καλά τα υπόλοιπα είδη του γένους για να είμαι σίγουρη, ίσως μπορεί να μας προτείνει κάτι παραπάνω ο Tiburon.

Παράθεση:
Μια δεύτερη ανεμώνα, από το ίδιο μέρος και την ίδια ώρα είναι και η παρκάτω. Στην αρχή, όταν την είδα από πάνω, μου φάνηκε για Cerianthus membranaceus αλλά μετά που την είδα από το πλάι, δεν νομίζω.
http://outdoors.webshots.com/photo/2...41237880XuEikL

Καμιά ιδέα, για το γένος έστω;

Βασίλης_ΥΒ
Cerianthus membranaceus indeed!

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-03-10, 15:27
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων

Cereus pedunculatus?
Μου μοιάζει αρκετά τυπικήη όψη του αλλά δεν γνωρίζω τόσο καλά τα υπόλοιπα είδη του γένους για να είμαι σίγουρη, ίσως μπορεί να μας προτείνει κάτι παραπάνω ο Tiburon.


Cerianthus membranaceus indeed!

Και γιατί όχι αυτό???

Pachycerianthus multiplicatus
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-03-10, 15:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τι γνωρίζετε για αυτό;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί όχι αυτό???

Pachycerianthus multiplicatus
not bad at all!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-03-10, 16:19
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: (Εξα)Κοράλλια των θαλασσών μας

--- Για τον την tube anemone παιδιά δεν κατάλαβα ποτέ πως τα ξεχωρίζουν και πάνω κάτω όσο κοιτάω διάφορες φωτογραφίες όλοι λένε πως στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να της ξεχωρίσουμε με ασφάλεια. Το είδος που λέει ο Πουρσανίδης είναι λίγο χλωμό διότι δεν είναι Μεσογειακό από το ότι βλέπω εγώ. Υπάρχουν αρκετές πανομοιότυπες της Cerianthus membranaceus στην Μεσόγειο όπως η Pachycerianthus dohrnidohrn?), η Cerianthus lloydii (η οποία επίσης σε πολλές φάσης δεν αναφέρετε σαν Μεσογειακό είδος και σε άλλες πάλι αναφέρετε σαν Μεσογειακό), η Pachycerianthus solitarius όπου όλες αυτές μεταξύ τους είναι «πιάσε το αυγό και κουρευτώ».
--- για τη άλλη την ανεμώνη νομίζω πως θα συμφωνήσω με την φυσαλίδα μιας και επιπλέον το άτομο της φωτογραφίας πέρα από την δομή του με τα μικρά πλοκάμια κτλ. έχει τα χρώματα που έχει συνήθως αυτό το είδος στα νερά μας.
--- ΤοBalanophyllia europaea εγώ το έχω πετύχει ανοικτό μεσημέρι όπως φαίνεται σε αυτήν την φώτο http://www.sealifebase.org/Photos/Pi...0&what=species
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-03-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: (Εξα)Κοράλλια των θαλασσών μας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
--- Για τον την tube anemone παιδιά δεν κατάλαβα ποτέ πως τα ξεχωρίζουν και πάνω κάτω όσο κοιτάω διάφορες φωτογραφίες όλοι λένε πως στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να της ξεχωρίσουμε με ασφάλεια. Το είδος που λέει ο Πουρσανίδης είναι λίγο χλωμό διότι δεν είναι Μεσογειακό από το ότι βλέπω εγώ. Υπάρχουν αρκετές πανομοιότυπες της Cerianthus membranaceus στην Μεσόγειο όπως η Pachycerianthus dohrnidohrn?), η Cerianthus lloydii (η οποία επίσης σε πολλές φάσης δεν αναφέρετε σαν Μεσογειακό είδος και σε άλλες πάλι αναφέρετε σαν Μεσογειακό), η Pachycerianthus solitarius όπου όλες αυτές μεταξύ τους είναι «πιάσε το αυγό και κουρευτώ».
και όμως, ο Δημήτρης δεν το είπε στην τύχη, το Pachycerianthus solitarius υπάρχει μια χαρά στη Μεσόγειο και νομίζω ότι είναι πανεύκολο να το ξεχωρίσεις από τον κλασικό κηρίανθο: δεν έχει μεμβρανώδη σωλήνα!

Είναι πασιφανές αν το προσέξει κανείς, απλά εγώ ήμουν βιαστική και δεν έδωσα τη δέουσα προσοχή, πόσω μάλλον που ο Βασίλης μας είχε ψυλλιάσει ότι κάτι του είχε φανεί διαφορετικό από την αρχή!
Ο Δημήτρης πρέπει να έχει δίκιο, ξαναδές το!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-03-10, 16:40
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: (Εξα)Κοράλλια των θαλασσών μας

Σίγουρα είναι δύσκολο να μιλήσουμε για ένα είδος μόνο από μια φωτογραφία, αλλά μίλησα για το συγκεκριμένο είδος (Pachycerianthus multiplicatus) διότι διέκρινα αφενός έναν σωλήνα χωρίς μεμβράνη, αφετέρου οι κεραίες έχουν στίγματα - διαγραμμίσεις (κάθετα χωρίσματα...)

http://www.marlin.ac.uk/speciesinfor...speciesID=4003

Αλλά και εδω μια λίστα με ανθόζωα απο την Κροατία (άρα Μεσόγειο)
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-03-10, 17:22
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: (Εξα)Κοράλλια των θαλασσών μας

Ναι ρε φυσαλίδα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι έτσι τα πράγματα αλλά από ότι έχω καταλάβει πάντως αποφεύγουν να επιλέγουν σαν κριτήριο τον σωλήνα. Ίσως υπάρχουν Cerianthus membranaceus με ασθενέστερο σωλήνα καθώς και Pachycerianthus sp. με ισχυρότερο. Ακόμα έτσι όπως είναι στημένο το άτομο της φωτογραφίας μπορεί και να μας παραπλανεί και να υπάρχει ο σωλήνας μέσα στην λάσπη ή να τον έχασε για κάποιο λόγο ή να είναι όλος και όλος αυτό που φαίνεται να προεξέχει 2 cm. από την λάσπη. Ενδιαφέρων το pdf Δημήτρη, ίσως είναι και έτσι πάντως η απουσία του είδους Pachycerianthus solitarius με μπερδεύει.
Πάντως σε κάποια παραλία (αχχχχχχ) έχω τρακάρει αρκετές ανεμώνες με τούτονα το χρωματισμό οι οποίες μου μοιάζαν για Cerianthus membranaceus.

__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-03-10, 18:08
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: (Εξα)Κοράλλια των θαλασσών μας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
...να το ξεχωρίσεις από τον κλασικό κηρίανθο: δεν έχει μεμβρανώδη σωλήνα!
...πόσω μάλλον που ο Βασίλης μας είχε ψυλλιάσει ότι κάτι του είχε φανεί διαφορετικό από την αρχή!
Σας ευχαριστώ πολύ για τς απαντήσεις ! Κοίταξα όλα όσα προτείνατε και διάβασα τα σχετικά που βρήκα.

@Physalia: Ναί, αυτό ήθελα να πω, ότι δεν είδα να έχει σωλήνα, ούτε άλλα 2-3 παρόμοια άτομα (με λίγο διαφορετικό χρωματισμό) είχαν σωλήνα, όλα έβγαιναν από την άμμο χωρίς να διακρίνεται σωλήνας, αλλά αυτό που έστειλα στο αρχικό post το επέλξα επειδή ήταν πολύ πιο εμφανές από τα άλλα λόγω μήκους. Σας στέλνω φτογραφία από εκεί δίπλα, τα κεντρικά πλοκάμια είναι ανοιχτόχρωμα σε αυτό.
http://outdoors.webshots.com/photo/2...41237880fGHnRr

Την επόμενη φορα θα είμαι πιο συγκεκριμένος, θα πρέπει να σας λέω τι παρατήρησα, να υπάρχει ή να απουσιάζει ενώ συνήθως υπάρχει σε άλλα είδη, δεν είστε υποχρεωμένοι να μαντεύετε τι σκεφτόμουν όταν έγραφα. . .

Β._ΥΒ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.