Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 07-10-08, 10:44
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

Παράθεση:
Δημήτρη το οτι είναι μονοπώλειο δε σημαίνει ότι η υπηρεσία δεν είναι ακριβή και αυτό ακριβώς επισημαίνεται. Όλους μας ενώνει η αγάπη για την κατάδυση. Δεν έχουν όλοι την ίδια οικονομική δυνατότητα και αυτός είναι ένας λόγος που γίνεται αυτή η συζήτηση.
Σε αυτην την αποψη του Αλκη θα ηθελα να επικεντρωθω και εγω με την σειρα μου αφου παρακολουθησα ολους με πολυ ενδιαφερον.
Σκεφτητε κατι...
Ενας αρχαριος αυτοδυτης στο ξεκινημα του αντιμετωπιζει μια τετοια κατασταση και απογοητευεται πληρως!
Θελει να κανει καποιες βουτιες (μεχρι να βρει τα χρηματα να αγορασει εξοπλισμο) αλλα δεν θα παει την Κυριακη που μας ερχεται με την παρεα γι' αυτο ακριβως τον λογο. Η πιο πανω αναφορα ειναι πραγματικη!!!
Ο φιλος επαθε την πλακα του και στα ματια του η καταδυση δεν ξερουμε πως φανταζει. Σημειωστε οτι ενα νεο καταδυτικο ζευγαρι (και στην ζωη) θελουν να χαρουνε τις πρωτες τους βουτιες και θα πρεπει για να νοικιασουν πραγματα να πληρωσουν 140 ευρω!!! (Για μια βουτια απο ακτη - για μια μερα στη Χαλκιδικη) Προσπαθηστε να μπητε λιγο στην ψυχολογια τους.

Τιθεται αυτοματως το ερωτημα:
Τι ειδους πελατιακη πολιτικη ειναι αυτη?
Τι εξυπηρετει?

Θα απαντησω πρωτος εγω με καθαρη γνωμη.
Ειναι μια λαθος αντιμετωπιση περα ως περα.
Εξυπηρετει μοναχα μια πλιατσικο κατασταση του στυλ οτι αρπαξουμε τωρα.
Δεν προσφερει τιποτα στην αναπτυξη του σπορ (εκτος απο τα 70 ψωροευρο που ουτως η αλλως δεν μας σωζουνε)
Ξεκαθαρα μια αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα.

Αν ειναι πολιτικη των παιδιων του συγκεκριμενου καταδυτικου κεντρου εχει καλως. Ειναι επαγγελματιες και δεν θα καθορισουμε εμεις ουτε κανενας τις τιμες που αυτοι εχουν επιλεξει. Οπως και να 'χει ομως το να χρεωνεις για μια ζωνη 5 ευρω ειναι νομιζω απαραδεκτο.

Οσον αφορα σε αυτα που λεει ο Κωστας εχω να προτεινω (για να κλεισω χαρουμενα) το εξης:
Δεν κανεις και ενα παραρτημα στην Βορειο Ελλαδα!!!
Τετοιου ειδους επαγγελματισμο (και ανταγωνισμο) χρειαζεται ο χωρος!
Για να ξυπνανε μερικοι......
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-10-08, 11:51
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

παρακολουθω ολη αυτην την κουβεντα κατι μερες τωρα....

το μονο που πραγματικα με εχει ενοχλησει και για αυτο γραφω ειναι η ειρωνια σου αποστολε (akef) (ειδικα επειδη ξερουμε καλα ο ενας τον αλλο) σχετικα με την εκδρομη στο πατρις του καταδυτικου στο οποιο δουλευω ....

85 ευρω αποστολε δεν ειναι πολλα για την δρaστηριοτητα την οποια ετοιμασαμε....
και δεν ειναι πολλα γιατι η ποιοτητα των υπηρεσιων που προσφεραμε κοστιζε 85 ευρω....ουτε παραπανω ουτε παρακατω...


Δεν μας την εδωσε ξαφνικα ωστε να καταστρεψουμε την εικονα που εχουμε δημιουργησει στην αγορα με πολυ κοπο σε μια μονο μερα....την εικονα του επαγγελματια που διατηρει μεσα του την αγωνια του ερασιτεχνη....την εικονα του ανθρωπου που σε κοιταζει στα ματια και οχι στο πορτοφολι...


Ομως πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι νιωθεις την αναγκη να ειρωνευτεις κατι που δεν το εχεις δοκιμασει ποτε και που τελικα αν δεν το θελεις δεν το αγοραζεις....

αν οι υπηρεσιες του Κωστα σε καλυπτουν πληρως καλα κανεις και τις αγοραζεις, οπως επισης πολυ καλα κανεις και τις διαφημιζεις. Το γεγονος ομως αυτο δεν θα επρεπε να σε οδηγει να λοιδωρεις τον οποιο "ανταγωνισμο" του αγαπημενου σου καταδυτικου....

εδω δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα εμεις (οι αμεσα ενδιαφερομενοι, ο κωστας, η ειρηνη, η αφεντια μου), γιατι να μπεις εσυ σε αυτην την διαδικασια?


By the way
Το γεγονος οτι η καταδυση με σκαφος στο diving store κοστιζει 30 ευρω (εκτος απο τις καταδυσεις που ειναι μακρια (βλ. Αvantis, Πατρις), και βεβαια οχι επειδη ειναι ναυαγια), σε υποχρεωνει να μας παρεις τηλεφωνο για να κανονισουμε ποτε θα ερθεις να εκτελεσεις την υπηρεσια του νυχτοφυλακα.

ΥΓ. και επειδη ο γραπτος λογος ειναι παντα παρεξηγησιμος , ελπιζω να μην τα παρεις στην κρανα , γιατι ουτε εγω τα πηρα...απλα βαζω καποια πραγματα στη θεση τους,

σιγουρα θα προτιμουσα να τα λεγαμε κατ'ιδιαν αλλα η δημοσια παρεμβαση σου βλαπτει εμμεσως την επαγγελματικη μου εικονα και για αυτο σου απανταω δημοσιως.......
αααααααααα και το βιντεο θα βγει σουπερ (θα ειναι κατι σαν το μπεν χουρ)!!!!

ΥΓ2 μου την σπαει παρα πολυ να γραφω στο Τηθυς ως επαγγελματιας....ειναι λιγο σχιζοφρενικο αυτο που μου συμβαινει. το ξερω!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 07-10-08 στις 14:24.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-10-08, 12:59
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

Γιώργο, το να νοιώθεις ανάμεικτος επαγγελματίας και ερασιτέχνης (Με την καλή έννοια και των δύο όρων) δεν είναι ψυχασθένεια.
Μου τυχαίνει συχνά και εμένα, ξέρεις...
Να τονίσω επίσης οτι σε εκτιμώ και για τα δύο (Σλούρπ, σλούρπ).
Με ανάμεικτα λοιπόν συναισθήματα και ρόλους, έχω να πώ:
Ο Απόστολς έχει ένα κάποιο στύλ όταν γράφει, αλλά πιστεύω οτι του έχει γίνει δεύτερη φύση, πλέον.
Αν δεν την "πεί" κάπως, δεν μπορεί να γράψει πόστ...
΄Αλλο όμως το στύλ κάποιου, και άλλο η ουσία των όσων λέει.
Και με την ουσία συμφωνώ.
Αν μια εκδρομή των 50 μιλίων και του ενός συνοδού + βαρκάρης, περιλαμβάνει 8 δύτες Χ 85 Ευρώ, εισπράτουμε 680 Ευρώ.
Το αν είναι φορολογημένα ή όχι (Και αν περιλαμβάνουν ΦΠΑ) είναι ένα θέμα, αλλά όχι μόνο...
Χωρίς να είμαι λογιστής, και χωρίς να έχεις την υποχρέωση, θα πρέπει σε εμένα, που είμαι δυνητικός πελάτης, να μου αποδείξεις οτι "η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών, τόσο έκανε!" αντί απλά να μου το καταθέτεις.
Ζητάς (΄Οχι εσύ, αλλά τέλως πάντων...) το 1/10 του βασικού (+...) μισθού κάποιου, για να τον πάς αυτή την κατάδυση.
Αν πιστεύεις οτι όλα έχουν καλώς, γιατί φαντάζεσαι οτι αυτή η ενότητα μετράει 7 σελίδες και δεν έληξε άμεσα?
Απο έμφυτη γκρίνια κάποιων ή για τα γνωστά καβούρια της τσέπης?
΄Οχι φίλε! Κάτι πρέπει να σας προβληματίσει, κάποια στιγμή.
Μπορεί να είναι η χώρα, ο καιρός ή το κακό ριζικό μας, αλλά υπάρχει πρόβλημα.
Πρόβλημα στο Mark up των υπηρεσιών, που θα δυσκολευτείς να με πείσεις οτι είναι στο 40% μόνο.
Τελειώνοντας, σου θυμίζω οτι περνάμε στην εποχή των προιόντων Market oriented και αφήνουμε πίσω αυτήν του Product oriented.
Αν πιστεύεις το αντίθετο, μπορείς να παραμείνεις εκεί, αλλά σου θυμίζω οτι κοστίζει πολλά! Αν δεν τα έχεις, δύσκολα θα πείσεις την αγορά, αν πρώτα θέλεις να σχεδιάζεις το προιόν, χωρίς να την ρωτήσεις.
Η Κόκα-κόλα το κάνει χρόνια τώρα, αλλά...
Καταλαβαίνεις... Υπάρχει μια κάποια διαφορά...
΄Αλλη μια διαφορά, είναι οτι εμείς... "Είμαστε η αγορά" !
Ρωτήστε μας άφοβα.
Απαντάμε σε όλα...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-10-08, 13:34
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
και δεν ειναι πολλα γιατι η ποιοτητα των υπηρεσιων που προσφεραμε κοστιζε 85 ευρω....ουτε παραπανω ουτε παρακατω...
85 για πόσες βουτιές (παλιο λοποδύτη);
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-10-08, 15:18
Ειρήνη Ειρήνη is offline
 
Εγγραφή: 07-10-2008
Μηνύματα: 4
Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

Τιμοκατάλογος Diving Store 2008 για καταδύσεις με σκάφος.

Καταδύση με σκάφος + εξοπλισμός 42 ευρώ
Κατάδυση με σκάφος, μπουκάλες, βάρη 30 ευρώ
Κατάδυση στο Κυρά Ελένη, Πατροκλος + εξοπλισμό 50 ευρώ
Κατάδυση στο Κυρά Ελένη, Πατροκλος μπουκάλες βάρη 40 ευρώ
Νυχτερινη κατάδυση με σκάφος + εξοπλισμό 42 ευρώ
Νυχτερινή κατάδυση με σκάφος μπουκάλες βάρη 30 ευρώ
Διπλή κατάδυση Αίγινα/Τζιά + εξοπλισμός 95 ευρώ
Διπλή κατάδυση Αίγινα / Τζιά, μπουκάλες βάρη 85 ευρώ

Δωρεάν Nitrox
20% έκπτωση σε Divemaster, Instuctors, επαγγελματίες κλπ
20% στα μέλη μας

Ευχαριστώ
για το Diving Store
Ειρήνη Μητσοτάκη

Σύντομα και ο τιμοκατάλογος στο site μας.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-10-08, 15:54
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

Μου αρέσει αυτό που συμβαίνει σε αυτό το θέμα, δηλαδή ότι υπάρχουν απαντήσεις με τιμές από διάφορα καταδυτικά κέντρα (ελπίζω να δούμε κι άλλες).
Έτσι και εμείς οι πελάτες, τους μπορούμε να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση όχι απλά βασιζόμενοι σε εμπειρίες ή σε φήμες αλλά και στις δικές τους τις απαντήσεις πάνω στο θέμα ή ακόμα καλύτερα και με την δική τους συμμετοχή στην συζήτηση.

Τελικά το καταδυτικό τοπίο έχει αλλάξει πιο πολύ από ότι φανταζόμουν, εύχομαι σε ακόμα καλύτερες μέρες.
__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-10-08, 15:54
Λοιζοs Λοιζοs is offline
 
Εγγραφή: 06-10-2008
Μηνύματα: 25
Thumbs up Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

Νέος στο forum αλλά 15 χρόνια δύτης , για τις τιμές ένα ξέρω όμιλος είναι η λύση τουλάχιστο για τη Λεμεσό , κατάδυση με βάρκα μετά από 45 λεπτά πορεία και επιστροφή 8-10ευρο . έγγραφη και συνδρομή 70 εύρο μέχρι τι απόκτηση διπλώματος εξοπλισμός ΔΩΡΕΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-10-08, 08:11
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

Καλώς τον Λοίζο. Πού χάθηκες βρέ παιδί?

Καλό αν έχεις τα δικά σου υλικά, το ζευγάρι σου, γράφεις τους υπόλοιπους (ακολουθείς το δικό σου πλάνο για κατάδυση) και απλά ψάχνεις για μεταφορικό μέσο για κατάδυση

Ξέρεις τη εννοώ
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manta : 08-10-08 στις 13:37.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-10-08, 14:13
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
85 ευρω αποστολε δεν ειναι πολλα για την δρaστηριοτητα την οποια ετοιμασαμε....
και δεν ειναι πολλα γιατι η ποιοτητα των υπηρεσιων που προσφεραμε κοστιζε 85 ευρω....ουτε παραπανω ουτε παρακατω...

...

αν οι υπηρεσιες του Κωστα σε καλυπτουν πληρως καλα κανεις και τις αγοραζεις, οπως επισης πολυ καλα κανεις και τις διαφημιζεις. Το γεγονος ομως αυτο δεν θα επρεπε να σε οδηγει να λοιδωρεις τον οποιο "ανταγωνισμο" του αγαπημενου σου καταδυτικου....
Κατ' αρχήν δεν έχω τίποτα προσωπικό με εσένα, τον Κώστα, την Ειρήνη, το DivingStore ή οποιοδήποτε άλλο καταδυτικό, ούτε έχω προσωπικό συμφέρον από κάποιο. Κάποιος άλλος ειρωνεύτηκε και έφερε σαν παράδειγμα το DivingStore, οπότε αναλόγως απάντησα κι εγώ.

Παράθεση:
εδω δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα εμεις (οι αμεσα ενδιαφερομενοι, ο κωστας, η ειρηνη, η αφεντια μου), γιατι να μπεις εσυ σε αυτην την διαδικασια?
Νομίζω οτι το παραπάνω απαντάει και σε αυτό σου το ερώτημα.

Παράθεση:
By the way
Το γεγονος οτι η καταδυση με σκαφος στο diving store κοστιζει 30 ευρω (εκτος απο τις καταδυσεις που ειναι μακρια (βλ. Αvantis, Πατρις), και βεβαια οχι επειδη ειναι ναυαγια), σε υποχρεωνει να μας παρεις τηλεφωνο για να κανονισουμε ποτε θα ερθεις να εκτελεσεις την υπηρεσια του νυχτοφυλακα.
At your services!!!!

To μακρυά όμως δεν δικαιολογεί πολλές φορές το κόστος!!! Αν είναι πολλά τα καύσιμα, μπορείτε κάλλιστα να ρίξετε το σκάφος από αλλού.

Γκουμας+++++
Τα είπες καλύτερα κι από εμένα!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akef : 08-10-08 στις 14:17.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-10-08, 14:25
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ενοικίαση Εξοπλισμού - Προβληματισμοί !! – παροχές καταδυτικών.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιος άλλος ειρωνεύτηκε και έφερε σαν παράδειγμα το DivingStore, οπότε αναλόγως απάντησα κι εγώ.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:16.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.