Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-07, 10:59
Αντρεας Αργυρου Αντρεας Αργυρου is offline
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 3
Dive-sites Σαντορινης

Help-Help
παιδια ψαχνω τα καλυτερα dive-site στην Σαντορινη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-07, 12:54
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

Γεια σου Αντρέα.

Νομίζω ότι το καλύτερο dive site της Σαντορίνης θεωρείται η ξέρα Αδιάβατος, λίγο πιο χαμηλά (νότια) από το Ακρωτήρι. Νομίζω ότι και τα 4 (?) καταδυτικά κέντρα της Σαντορίνης οργανώνουν βουτιές σε αυτό το σημείο. Όμορφη ξέρα, με πολύ καλή μορφολογία και εύκολη πρόσβαση στα 40-45. Τα δε "σκαλοπάτια" της, λες και τα έχουν σκαλίσει με καταδυτική ακρίβεια για όλες τις πιθανές στάσεις αποσυμπίεσης. Απο ζωή έχει αρκετό ενδιαφέρον και νομίζω ότι γενικά αξίζει 1-2 βουτιές τουλάχιστον....

Για εύκολη πρόσβαση από ακτή, πολύ όμορφη είναι η θέση Ρεμέτζο (πάλι κοντά στο Ακρωτήρι) όπου έχει και την καταδυτική του βάση ο Παύλος Στεφανίδης (Santorini Dive Centre νομίζω). Η φωτογραφία στο προφίλ μου με τον απίθανο λούτσο (barracuda), είναι ακριβώς από εκεί.

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το "καλύτερο dive cite" (αν π.χ ψάχνεις βουτιές τύπου ναυάγια, σπηλιές κλπ) αλλά πιστεύω ότι σε ένα τόσο ιδιαίτερο νησί όσο η Σαντορίνη όλες οι βουτιές μπορούν να έχουν ενδιαφέρον... στη θέση σου, ας πούμε, θα αναζητούσα ηφαιστειακές βουτιές (Ν. Καμένη, Παλιά Καμένη και Κολούμπο). Είναι πολύ ιδιαίτερες τοποθεσίες αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν ο τρόπος που το βλέπω εγώ θα καλύψει και τις δικές σου απαιτήσεις....
Προσπάθησε να κάνεις και καμιά νυχτερινή, έχω ακούσει μέχρι και για συναντήσεις με Ναυτίλους....

Υ.Γ. Ο Γ. Δελβερούδης (που δούλεψε κάτι φεγγάρια εκεί) θα μπορει να σου/μάς πει πολύ περισσότερα...
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-07, 12:55
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

λοιπον εχουμε και λεμε

Ακρωτηρι - ινδιανος στις σπηλιες για μια δυο βουτιες ειναι μια χαρα ( μαξ 11μετρα βαθος)

Θεση μεσα βουνο ( τωρα το λενε perissa rock ) αναμεσα στο καμαρι και την περισσα, απο τις αγαπημενες μου

Αδιαβατοι ειναι μαστ οπως λεει και η φυσαλια

καποτε πηγαιναμε στον υφαλο Μανσελ , δεν ξερω αν πηγαινουν ακομα, αν ναι ΜΗΝ το χασεις, για μενα ειναι οτι καλυτερο εχει η σαντορινη

νεα καμμενη , ειναι απολυτως βαρετη βουτια αν και το να βουτηξεις μια φορα εκει δεν ειναι χασιμο χρονο λογο της αναρχης μορφολογιας του βυθου (λαβα)

Παλαια καμμενη αξιζει τον κοπο ειδικα στο νοτιοδυτικο της ακρο

Το κολουμπο ειναι πολυ μακρια και δε νομιζω οτι το κανουν. Αν εχεις σκαφος ομως (και Gps) αξιζει , εχει απιστευτα πολυ ζωη, εχει ομως και τα πιο μυστηρια ρευματα που εχω συναντησει στην ελλαδα, άλλα πανω άλλα κατω...

περισσοτερες λεπτομερειες ευχαριστως να στις πω τηλεφωνικα αν θες.

Το καταδυτικο που πρτεινω ειναι το Santorini diving center http://www.divecenter.gr/
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 24-04-10 στις 17:28.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-07, 13:42
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καποτε πηγαιναμε στον υφαλο Μανσελ , δεν ξερω αν πηγαινουν ακομα, αν ναι ΜΗΝ το χασεις, για μενα ειναι οτι καλυτερο εχει η σαντορινη
Γιώργο, θυμάμαι μια βουτιά σε ένα ύφαλο στο εσωτερικό του "δαχτυλιδιού" της Σαντορίνης που έμοιαζε με τεράστιο υποβρύχιο τείχος.
Έκανε κεφάλι στα 10-12 και μετά έπεφτε σχεδόν κάθετα μέχρι τα 30 όπου έκανε άλλο ένα σκαλοπάτι κι ύστερα χανόταν στα τάρταρα...
Καταπληκτική αίσθηση δέους, τρομερή ορατότητα... από τις καλύτερες βουτιές μου ever...
Αυτός είναι ο ύφαλος Μανσελ ?

Παράθεση:
νεα καμμενη , ειναι απολυτως βαρετη βουτια αν και το να βουτηξεις μια φορα εκει δεν ειναι χασιμο χρονο λογο της αναρχης μορφολογιας του βυθου (λαβα)

Παλαια καμμενη αξιζει τον κοπο ειδικα στο νοτιοδυτικο της ακρο
Θυμάμαι επίσης μια βουτιά που το πρώτο στρώμα νερού στην επιφάνεια (1-1.5 μ. βάθος) ήταν αδιάφανο και πρασινο-κίτρινο από τα θειώδη συστατικά που ήταν διαλυμένα στο νερό και μόλις κατέβαινες πιο βαθιά ήταν όλα διάφανα και φωτισμένα από αυτό το κίτρινο φως που φιλτραριζόταν από το πάνω στρώμα. Βέβαια κατεβαίνοντας, δεν είχε και πολλά να δεις εκτός από τα περίεργα πετρώματα του ηφαιστίου.
Αυτό να υποθέσω ότι ήταν στη νέα καμμένη?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-07, 15:44
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

Ελληνικά έχουν και δεν τα βρίσκω;


BTW
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν την νυχτα μεσα στο γαλα σε σχεση
Γάλα με νύχτα!!! μμμμ Τρελή πατέντα! Βλέπω να αλλάζεις επάγγελμα και να πουλάς γάλα!.

Γάλα ΔΕΛΒΕ! Τώρα και σε οικονομική συσκευασία 2λτ με νύχτα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-07, 10:02
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

αντε ρε νεοκλη!!!!!

σωστος ο φοιβος με μνημη ελεφαντα.

Το μανσελ ειναι ενας υφαλος με τεραστια εκταση και ειναι το εξωτερικο οριο του αρχαιου νησιου....απλωνεται απο το φαρο εως τη θηρασια με ενδιαμεσο το ασπρονησι...το ρηχοτερο κεφαλι του ειναι κοντα στη θηρασια στα -5μ. ο τοιχος ειναι τελειως καθετος μεχρι τα -20 που κανει κατι σα μπαλκονι, μετα εχει αλλο ενα σκαλοπατι στο -40 και κατοπιν χανεται στα -300...

Το φαινομενο που περιγραφει ο φοιβος με τα θειϊκα διαλυματα εχει να κανει με το ανεμο και δεν το συναντας παντα, σου δινει ομως (οταν υπαρχει ) μια μεφιστοφελικη διασταση στη βουτια...

μια αλλη βουτια που μου αρεσε ηταν στο Β ακρο του ασπρονησιου οπου και εκει εχει ενα τελειως καθετο τοιχο μεχρι τα -65...


εκει που δεν λεει να βουτηξει κανεις, ειναι το ναυαγιο στη ν.καμμενη οπου ναι μεν το ναυαγιο ειναι ομορφο αλλα η πυκνοτητα των σκουπιδιων (απο ψυγεια αυτοκινητων μεχρι ειδη προικος) προκαλει απολυτη αηδια...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-07, 07:42
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε ρε νεοκλη!!!!!

...

μια αλλη βουτια που μου αρεσε ηταν στο Β ακρο του ασπρονησιου οπου και εκει εχει ενα τελειως καθετο τοιχο μεχρι τα -65...


εκει που δεν λεει να βουτηξει κανεις, ειναι το ναυαγιο στη ν.καμμενη οπου ναι μεν το ναυαγιο ειναι ομορφο αλλα η πυκνοτητα των σκουπιδιων (απο ψυγεια αυτοκινητων μεχρι ειδη προικος) προκαλει απολυτη αηδια...
Αυτά είναι τα δύο σημεία στα οποία έχω βουτήξει και 'γω στη Σαντορίνη και συμφωνώ και στα δύο προηγούμενα σχόλια του Γιώργου...
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-07, 14:25
Το avatar του χρήστη elena
elena elena is offline
 
Εγγραφή: 21-06-2007
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 20
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

Την προηγούμενη Παρασκευή βρεθήκαμε για 2 βουτιές στη Σαντορίνη (στα πλαίσια ενός γάμου, ξεκλέψαμε λίγο χρόνο για καταδυσούλα ).

Βουτίξαμε στο Ηφαίστειο και στην Αδιάβατη, η οποία μας άφησε τουλάχιστον άφωνους:


Αυτό όμως που με εντυπωσίασε και ήθελα να ρωτήσω κι εσάς είναι το εξής: Δύο βουτιές δεν είναι κριτήριο, αλλά στις 2 που έκανα εκεί, δεν είδα ούτε ένα ψάρι... Ούτε μικρό, ούτε μεγάλο, ούτε μεσαίο... Δεν θυμάμαι εάν υπήρχε 'κανα μικρό γιλάκι, αλλά σε αντίθεση με όλα τα άλλα νησιά της Ελλάδας που έχει τύχει να βουτήξω, στη Σαντορίνη δεν είδα ούτε ένα ψάρι. Ωραία μορφολογία βυθού, αλλά από ψάρια... γιοκ!

Ας μου λύσετε λοιπόν την απορία: Έτυχε ή πέτυχε;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-07, 13:45
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

δεν ετυχε ελενη ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

ισως θα πρεπει να κανεις κανα σχολειο υπερ βαθεων καταδυσεων για να δεις κανα ψαρακι στην ελλαδα ( αμφιβαλλω αν σε αλλα μερη εχει περισσοτερη ζωη απο την σαντορινη)

και ειναι οι αδιαβατοι....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-07, 13:57
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Dive-sites Σαντορινης

Εγώ πάλι έχω αντίθετη άποψη... Πριν από ένα μήνα που έκανα 6 καταδύσεις στη Σαντορίνη, το τι ψάρι είδα δεν περιγράφεται!

Μέχρι και κοπάδι λούτσους είδα, που δεν είχα ξαναδεί μέχρι στιγμής. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι τα ψάρια δεν έδειχναν να φοβούνται τους δύτες...

Φωτογραφίες να ζητήσετε από τη Physalia, οι δικές μου δεν είναι καλές
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.