Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Καταδυτικοί Υπολογιστές
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Dive Computers: Συγκρίσεις και απορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-13, 15:46
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Γεια σε όλους!
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν μπόρεσα να βρώ κάτι παρόμοιο κάπου και γιατί έχω την εντύπωση ότι θα ενδιαφέρει πολλούς να έχουν συγκεντρωμένή γνώση σε ένα thread γύρω από dive computers με πιο τεχνικό χαρακτήρα. (αλλαγές αερίων / trimix compatible κλπ).

Πριν από αυτό όμως να πω κάτι πιο φιλοσοφικο.

Αρχικά να σημειώσω τις δικιές μου απορίες γύρω από το θέμα μιας και σιγά σιγά τον χειμώνα που έρχεται σκέφτομαι να προχωρήσω και να να κάνω το πρώτο βήμα στις λεγόμενες "τεχνικές" καταδύσεις. (adv.nitrox/technical nitrox - tec 40-45 ή αντίστοιχα σχολεία άλλων οργανισμών).

Τα περισσότερα παιδιά απ'ότι έχω διαβάσει προτιμούν τον συνδιασμό bottom timer / πινάκων με σαφές πλάνο κατάδυσης "κλειδωμένο" από πριν. Η απορία μου είναι η εξής: Αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος να πραγματοποιείται μια τεχνική κατάδυση? Και εξηγώ:

Ας πάρουμε ένα "πραγματικό" σενάριο. Εγώ και ο buddy μου έχουμε τελειώσει τα απαιτούμενα σχολεία και πάμε παρέα στην Στέρνα πχ να ξεκινήσουμε να προπονούμαστε πάνω σε αυτά που μάθαμε. Βγάζουμε λοιπόν ένα πλάνο για τα 40 μέτρα με αέρα και 50αρι nitrox για accelerated αποσυμπίεση. Έχουμε συμφωνήσει ότι στο 20' θα ξεκινήσουμε άνοδο και έχουμε βγάλει και τις στάσεις αποσυμπίεσης από το V-planner τις οποίες τις έχουμε γράψει για να τις πάρουμε μαζί μας. Όλα καλά ως εδώ.
Το άγχος το δικό μου ξεκινά από τη στιγμή που θα αλλάξει έστω ένας από τους παράγοντες που έχουμε προσημφωνήσει: Άλλη ταχυτητα ανόδου ή καθόδου λόγω φυσιολογίας του βυθού (δεν μπορείς να κατέβεις με 20μ/λεπτο πχ), κάτι συμβαίνει και φέυγεις στο 23' αντί απο το 20', κάτι συμβαίνει και ξανακατεβαίνεις από τα 20 στα 26 μέτρα και κάθεσαι άλλα 3 λεπτά κλπ κλπ και μπορώ να σκεφτώ πολλά πολλά ακόμα.
Αυτήν την κατάσταση με ποιο τρόπο την αντιμετωπίζουν όσοι δουλευουν μόνο με bottom timer και πίνακες? Η ας πούμε απλά οτι δεν νοείται να υπάρξει μια αλλαγή (είναι απαράδεκτο δηλαδή)? Κι αν τελικά υπάρξει? Και καλά με 2 μίγματα πές ότι ξαναυπολογίζεις από τον πίνακα, αν έχεις 3 ή 4 μίγματα πιο μετά τι κάνεις?

To προηγούμενο ήταν ουσιαστικά μια μεγάλη παρένθεση στο θέμα

Πάμε τώρα και στα technical computers. (υποθέτοντας ότι κρίνει κάποιος ότι τα χρειάζεται τελικά).
Τα μοντέλα που παίζουν στην αγορά (όχι την Ελληνική - γενικά) απ'οτι έχω δει είναι:
- Liquidvision X1 / Xeo
- Shearwater Predator / Petrel
- VR Tchnology VRX (Hollis DG05)
- Suunto HelO2 / D9
- Scubapro Galileo Sol
- Heinrichs weikamp OSTC2/OSTC3
- Cochran EMC-16/EMC-20
- Dive Rite Nitek X
και νομίζω ξεχνάω 1-2.

Απορίες:
- Στην Ελλάδα αντιπροσωπείες υπάρχουν μόνο για τα suunto, hollis scubapro και cochran?
- Χρησιμοποιείτε κανένα απο τα παραπάνω (ή κάποιο άλλο?). Υπέρ - Κατά?

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας.
Είναι τελικά καλό να τα χρησιμοποιούμε? Και αν ναι εσείς ποιο θα επιλεγατε?

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά προκαταβολικά.
Sorry αν κούρασα με το μέγεθος του post.

Καλές βουτιές να έχουμε! Τώρα είναι τα πιο ωραία Σεπτέμβριο - Οκτώβριο- Νοέμβριο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-13, 17:23
miker miker is offline
 
Εγγραφή: 13-06-2011
Μηνύματα: 253
Απάντηση: Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dknikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα είναι τα πιο ωραία Σεπτέμβριο - Οκτώβριο- Νοέμβριο!
και δεκεμβριο και ιανουαριο και ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-13, 23:02
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Nίκο καλησπέρα,

Τα ερωτήματα που θέτεις, όσων αφορά την εκτέλεση μιας τεχνικής κατάδυσης, αποτελούν ύλη τεχνικού σχολείου και δεν απαντώνται εύκολα μέσα από ένα φόρουμ.

Θα σου απαντήσω εν συντομία ότι όλα αυτά που αναφέρεις ( …και πολλά ακόμα !) λαμβάνονται υπόψη σε κάθε περίσταση, είτε βουτάς με πίνακες και bottom timer, είτε με υπολογιστή κατάδυσης, είτε και με τα δύο.

Οι τεχνικές καταδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο και πρέπει να υπολογίζονται με σαφή περιθώρια ασφαλείας.

Είμαι υπέρ την εξάσκησης των δεξιοτήτων ( προπόνηση ), πράγμα που μπορείς να κάνεις και στα πέντε μέτρα, ή να «εξομοιώσεις» μια βουτιά no deco, με deco και πραγματικές στάσεις αποσυμπίεσης, αλλαγές αερίων και υποτιθέμενες αστοχίες υλικού μέχρι να νιώσεις 100% σίγουρος για εσένα και τον buddy σου, χωρίς να χρειάζεται να τρέχεις στη Στέρνα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-13, 09:08
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dknikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους!
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν μπόρεσα να βρώ κάτι παρόμοιο κάπου και γιατί έχω την εντύπωση ότι θα ενδιαφέρει πολλούς να έχουν συγκεντρωμένή γνώση σε ένα thread γύρω από dive computers με πιο τεχνικό χαρακτήρα. (αλλαγές αερίων / trimix compatible κλπ).

Πριν από αυτό όμως να πω κάτι πιο φιλοσοφικο.

Αρχικά να σημειώσω τις δικιές μου απορίες γύρω από το θέμα μιας και σιγά σιγά τον χειμώνα που έρχεται σκέφτομαι να προχωρήσω και να να κάνω το πρώτο βήμα στις λεγόμενες "τεχνικές" καταδύσεις. (adv.nitrox/technical nitrox - tec 40-45 ή αντίστοιχα σχολεία άλλων οργανισμών).

Τα περισσότερα παιδιά απ'ότι έχω διαβάσει προτιμούν τον συνδιασμό bottom timer / πινάκων με σαφές πλάνο κατάδυσης "κλειδωμένο" από πριν. Η απορία μου είναι η εξής: Αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος να πραγματοποιείται μια τεχνική κατάδυση? Και εξηγώ:

Ας πάρουμε ένα "πραγματικό" σενάριο. Εγώ και ο buddy μου έχουμε τελειώσει τα απαιτούμενα σχολεία και πάμε παρέα στην Στέρνα πχ να ξεκινήσουμε να προπονούμαστε πάνω σε αυτά που μάθαμε. Βγάζουμε λοιπόν ένα πλάνο για τα 40 μέτρα με αέρα και 50αρι nitrox για accelerated αποσυμπίεση. Έχουμε συμφωνήσει ότι στο 20' θα ξεκινήσουμε άνοδο και έχουμε βγάλει και τις στάσεις αποσυμπίεσης από το V-planner τις οποίες τις έχουμε γράψει για να τις πάρουμε μαζί μας. Όλα καλά ως εδώ.
Το άγχος το δικό μου ξεκινά από τη στιγμή που θα αλλάξει έστω ένας από τους παράγοντες που έχουμε προσημφωνήσει: Άλλη ταχυτητα ανόδου ή καθόδου λόγω φυσιολογίας του βυθού (δεν μπορείς να κατέβεις με 20μ/λεπτο πχ), κάτι συμβαίνει και φέυγεις στο 23' αντί απο το 20', κάτι συμβαίνει και ξανακατεβαίνεις από τα 20 στα 26 μέτρα και κάθεσαι άλλα 3 λεπτά κλπ κλπ και μπορώ να σκεφτώ πολλά πολλά ακόμα.
Αυτήν την κατάσταση με ποιο τρόπο την αντιμετωπίζουν όσοι δουλευουν μόνο με bottom timer και πίνακες? Η ας πούμε απλά οτι δεν νοείται να υπάρξει μια αλλαγή (είναι απαράδεκτο δηλαδή)? Κι αν τελικά υπάρξει? Και καλά με 2 μίγματα πές ότι ξαναυπολογίζεις από τον πίνακα, αν έχεις 3 ή 4 μίγματα πιο μετά τι κάνεις?

To προηγούμενο ήταν ουσιαστικά μια μεγάλη παρένθεση στο θέμα
Ένας καλός εκπαιδευτής θα σου μάθει να λύνεις το θέμα της αποσυμπίεσης με run time ... Στην αρχή φαίνεται βουνό αλλά γι αυτό υπάρχουν τα σχολεία.... Θα σε μάθει και τι θα κάνεις αν κάτι δεν πάει σύμφωνα με το πλάνο. Στο τέλος του σχολείου θα μάθεις ότι δεν χρειάζεσαι DC που λόγω και των εποχών δύσκολα παίζει....

Αν χρειαστεί να βάλεις τριτο αέριο που λές αυτό θα είναι το οξυγόνο και δεν θα σε μπερδέψει αφού θα το κοτσάρεις στο τέλος της βουτιάς και θα το εισπνεύσεις ανάλογα με το πλάνο στο τέλος .....

Δεν μπορώ να δω τη δυσκολία, μάλλον μετά το σχολείο δεν θα έχεις τέτοιες απορίες....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-13, 10:01
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dmanetakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Nίκο καλησπέρα,

Τα ερωτήματα που θέτεις, όσων αφορά την εκτέλεση μιας τεχνικής κατάδυσης, αποτελούν ύλη τεχνικού σχολείου και δεν απαντώνται εύκολα μέσα από ένα φόρουμ.

Θα σου απαντήσω εν συντομία ότι όλα αυτά που αναφέρεις ( …και πολλά ακόμα !) λαμβάνονται υπόψη σε κάθε περίσταση, είτε βουτάς με πίνακες και bottom timer, είτε με υπολογιστή κατάδυσης, είτε και με τα δύο.

Οι τεχνικές καταδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο και πρέπει να υπολογίζονται με σαφή περιθώρια ασφαλείας.

Είμαι υπέρ την εξάσκησης των δεξιοτήτων ( προπόνηση ), πράγμα που μπορείς να κάνεις και στα πέντε μέτρα, ή να «εξομοιώσεις» μια βουτιά no deco, με deco και πραγματικές στάσεις αποσυμπίεσης, αλλαγές αερίων και υποτιθέμενες αστοχίες υλικού μέχρι να νιώσεις 100% σίγουρος για εσένα και τον buddy σου, χωρίς να χρειάζεται να τρέχεις στη Στέρνα.
Όχι Νίκος -> Δημήτρης

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στέρνα το είπα γιατί μας αρέσει να πηγαίνουμε λόγω βυθού έτσι κι αλλιώς. Και γιατί όσα μέτρα και να θέλεις να πας και 20 και 30 τα έχεις ξεκούραστα κάτω απο τα πόδια σου (στην κυριολεξία)

Οσο αφορά αυτά που λες: πράγματι παω να ρωτήσω πράγματα που περιέχονται στο σχολείο πριν το κάνω.
Απλά μου αρέσει να ψάχνομαι και να διαβάζω συνέχεια πάνω στο θέμα. Προπόνηση όπως λες κάνουμε πολύ συχνα με τον buddy, απλά μέχρι τώρα είχε να κάνει περισσότερο με συνεχή εξάσκηση της πλευστότητας / στάσης σώματος για να γίνεται πλεον μηχανικά και με αλλαγές αέρα, τοποθέτηση και αλλαγή stage, χταποδιών κλπ. και όχι τόσο με simulated deco. Θα το αρχίσουμε και αυτό παράλληλα με το σχολείο σίγουρα.

Εσύ με τι πραγματοποιείς τις καταδύσεις σου? Και με τα δύο ή μόνο με πίνακες?

Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-13, 10:04
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο τέλος του σχολείου θα μάθεις ότι δεν χρειάζεσαι DC που λόγω και των εποχών δύσκολα παίζει....

Δεν μπορώ να δω τη δυσκολία, μάλλον μετά το σχολείο δεν θα έχεις τέτοιες απορίες....
Μακάρι!!!! Δεν είμαστε για άλλα έξοδα!

Thanx Γιώργο!!!

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-13, 10:18
submarine1980 submarine1980 is offline
 
Εγγραφή: 12-05-2008
Περιοχή: Aberdeen
Μηνύματα: 85
Smile Απάντηση: Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Εγω κανω το πλανο της καταδυσης σε v-planner πριν την καταδυση
και επιβεβαιωνω οτι εχω τα μειγματα που χρειαζομαι για την καταδυση
μετα κανω την καταδυση με τους 2 υπολογιστες μου (Shearwater Predator & OSTC 2n)

Εχω κανει καταδυσεις που ο καπετανιος καταφερε (ακομα δεν ξερω πως) να μας δωσει λαθος
βαθος για το ναυαγιο που καναμε και επειδη εκανα καταδυση με πινακες ημουν ολη την ωρα
2 μετρα πανω απο το υποβρυχιο!!! Βλεπεις αυτο ελεγε το σχεδιο καταδυσης που ειχαμε κανει.

Οταν εκανα καταδυσεις με κομμενο προγραμμα εκανα καταδυσεις με
τουλαχιστον 3 ετοιμα προγραμματα

1 αυτο που ηθελα να κανω
1 για χαμενο back gas (και αναλογα με το ποσσα deco gases ειχα τοσα plans)
και ενα deeper and longer (αυτο ειναι και η απαντηση σε αυτο που ρωταγες νωριτερα για τις κλειδωμενες καταδυσεις)

δεν ειμαι οπαδος του πινακα
εχω κανει καταδυσεις που κατεβηκα στον πυθμενα και 10 λεπτα μετα αποφασισαμε οτι
η ορατοτητα ηταν αθλια, ηταν κρυα και σκοτεινα τα παρατησαμε και ανεβηκαμε πανω

αν δεν εχεις υπολογιστη σε αυτη την περιπτωση πρεπει να κανεις το προγραμμα του πινακα
ακομα και αν αυτο ειχε υπολογισει στασεις αποσυμπιεσης για 40 λεπτα στον πυθμενα

γιατι? – δεν βλεπω την λογικη / δεν μου αρεσει

Μετα ειναι το ratio deco
δεν ειμαι GUE diver
δεν εχω εκπαιδευτει στην χρηση του και θα αφησω αλλους να σου πουν για αυτο
αλλα απο τη δικη μου μερια

1 δεν ειμαι καλος στη αριθμιτικη – δεν θελω να κανω αριθμιτικη κατω απο το νερο οταν εχω προβληματα εξοπλισμου

2 επειδη το ratio deco παει μαζι με την υπολοιπη φιλογοφια GUE μιλαμε για standard gases και επεισης το ratio deco
χρησιμοποιει bands δηλαδη για μεχρι ενα συγκεκριμενο βαθος και χρονο. χρησιμοποιεις συγκεκριμενα αερια και συγκεκριμενους
αλγοριθμους

αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κανεις (ενοιοτε) περισοτερο χρονο σε αποσυμπιεση απ οση θα χρειαζοσουν αν εκανες την
ιδια καταδυση με υπολογιστη,

για αυτο το λογο και εγω τελειωνω τις στασεις αποσυμπιεσης μου νωριτερα απο τα ζευγαρια μου που εχουν κανει GUE
εκπαιδευση και καταδυονται χρησιμοποιωντας ratio deco (και σε ανοιχτο κυκλωμα ενω εγω ειμαι σε κλειστο – οκ)

τωρα περισσοτερες στασης αποσυμπιεσης μπορει να μην σου ακουγεται σαν κακο. και σιγουρα ειναι πιο ασφαλες
ναι
αλλα ειναι επισης και αφοριτα βαρετο

Με 40 λεπτα στα 60 μ εχεις περιου 35 λεπτα στα 6 μ
αυτο ειναι αρκετα βαρετο απο μονο του (χωρις να εχει χαλασει / flood το ipod σου)
φαντασου τωρα αντι για 35 λεπτα να πρεπει να κανεις 50 λεπτα...

στη μεση της Μαγχης αναμεσα σε busy shipping lanes
η στη Βορεια Θαλασσα

απλα δεν μου αρεσει και το αποφευγω...

hope this helps

Δ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-13, 10:35
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο submarine1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω κανει καταδυσεις που ο καπετανιος καταφερε (ακομα δεν ξερω πως) να μας δωσει λαθος
βαθος για το ναυαγιο που καναμε και επειδη εκανα καταδυση με πινακες ημουν ολη την ωρα
2 μετρα πανω απο το υποβρυχιο!!! Βλεπεις αυτο ελεγε το σχεδιο καταδυσης που ειχαμε κανει. Δ
Bάζε πάντα 2-3 μέτρα παραπάνω στο πλάνο....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο submarine1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 δεν ειμαι καλος στη αριθμιτικηΔ
να ξεκινήσεις deco στο 1/2 του μέγιστου βάθους δεν νομίζω να είναι σοβαρό πρόβλημα αριθμητικής.... και οι υπόλοιπες στάσεις είναι λίγο πολύ στάνταρ....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο submarine1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
στη μεση της Μαγχης αναμεσα σε busy shipping lanes
η στη Βορεια Θαλασσα Δ
Come and try Patraikos or Thermaikos


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο submarine1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
"2 μετρα πανω απο το υποβρυχιο!!! " Δ
ποιό υποβρυχιο; Ξέρεις βλέπω και εγώ υποβρύχια τελευταία στον ύπνο μου αλλά μάλλον... και στο ...ξύπνιο μου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-13, 10:46
dknikos dknikos is offline
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Απάντηση: Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο submarine1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
hope this helps

Δ
Ακριβώς αυτά που σκέφτομαι!

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα κάνω GUE εκπαίδευση (IANTD κατά 99%) οπότε μετά πρέπει να βρώ κάποιον GUE να μου δείξει αυτό το ratio deco αν είναι ευκολος τρόπος για On-the-fly αλλαγές.

Άσχετο: To shearwater και το OSTN για service που τα στέλνεις???

Thanx!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-13, 10:47
submarine1980 submarine1980 is offline
 
Εγγραφή: 12-05-2008
Περιοχή: Aberdeen
Μηνύματα: 85
Smile Απάντηση: Tech Dive Computers - Απορίες και προβληματισμοί

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιό υποβρυχιο; Ξέρεις βλέπω και εγώ υποβρύχια τελευταία στον ύπνο μου αλλά μάλλον... και στο ...ξύπνιο μου...
Αν εκανες καταδυσεις, αντι να κοιμασαι (ορθιος), θα εβρισκες υποβρυχια...

Δ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.