Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-10, 14:28
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Επανάσταση του 2010

ή η επανάσταση του ****** που όντως ήταν ******* τόσα χρόνια...
ή το τέλος των Καγιέν λαμογιέν
ή το τέλος της μονιμότητας
ή το τέλος της Βουλευτικής ασυλίας

και τέλος το τέλος των 300 αν δεν τα δώσουν πίσω όσα έκλεψαν!

http://1453-2009.pblogs.gr/2010/01/2...panastash.html
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-10, 22:40
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Επανάσταση του 2010 - Όνειρο εαρινής νυκτός

Γιώργο και όλοι οι φίλοι.
Από αυτούς που μας κυβερνούν τόσα χρόνια
δεν είναι κανένας ικανός και όλοι είναι βουτηγμένοι στα σκατά.
Τέλος.
Το πήραμε απόφαση. Από τον εξτρεμιστή της αριστεράς έως τον μέχρι πρότεινος σοσιαλιστή.
Εφτασε ο καιρός να σταματήσουμε να αναλώνουμε τη σκέψη μας σε ανώφελα τερτύπια.

Όπως τα γεφύρια φτιάχνονται για να καλύψουν την ανάγκη επικοινωνίας
όπως τα νοσοκομεία δημιουργούνται από την ανάγκη των ανθρώπων για θεραπεία
- άσχετα με την καπηλεία της δημιουργίας τους από τους κορδελοκόφτες των εγκαινίων -
έτσι ας κάνουμε και με τα κόμματα και την πολιτική ηγεσία.

ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

Δεν μπορούμε να τους χτυπήσουμε με καδρόνια και μολότωφ
ούτε με σημαίες και με νταούλια να πάρουμε την ανηφόρα που τόσα χρόνια
κατρακυλάμε. Η εργατική τάξη είναι κατεστημένη και εξαπατημένη κι αυτή τόσα χρόνια.

Πρέπει ή να απέχουμε από το παιχνίδι τους και να γίνουμε αγρίμια,
ή να παίξουμε στο παιχνιδάκι τους και να αποδείξουμε πως είμαστε καλύτεροι.

ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ
ΕΝΟΣ ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΣΧΗΜΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΥ ΗΓΕΤΗ.
ΕΙΜΑΙ ΑΓΡΙΜΙ ΑΛΛΑ ΜΕΝΩ ΕΔΩ.

Πιστεύω ότι πρέπει να προτείνει ο καθένας μας εναν άνθρωπο ή ανθρώπους,
που πιστεύει ότι μπορούν να συστήσουν ή να ηγηθούν ενός δυναμικού σχήματος στο Πανελλήνιο στερέωμα.

Ανθρώπων που να αποδέχεται η οντότητα του Ελληνισμού.

Τα μπλόγκ, τα φορουμ και το διαδύκτιο μας δίνουν αυτή τη δυνατότητα
ας τα χρησιμοποιήσουμε.

Ποιοί μας φαίνονται έντιμοι και ικανοί συμπολίτες μας και ταυτόχρονα είναι
γνωστοί συμπαθείς και αποδεκτοί από μεγάλες ομάδες των Ελλήνων ;

Να τους ορίσουμε, να τους βρούμε, να τους προσεγγίσουμε, όχι μόνο εμείς στο ΤΗΘΥΣ
αλλά να το περάσουμε σε όλο το διαδύκτιο, όπου μπορούμε.

Σε αυτούς να το προτείνουμε, στα γόνατα να πέσουμε, να τους παρακαλέσουμε αν δεν θέλουν να αναμειχθούν με την πολιτική,
γιατί θα είναι πολύ πιθανό οι σώφρονες και οι ιδεολόγοι να εμμένουν σε αποχή από την πολιτική σκηνή.
Να φτιάξουν κόμμα να πληρώσουμε ότι είναι και να το στηρίξουμε. Είναι ανάγκη και θα πεισθούν.

Μόνο μέσα από ένα τέτοιο, πολιτικό, κομματικό να το πεις, μέτωπο,
μπορεί ίσως να καταφέρουμε ανατροπή του σκηνικού που εως τώρα θλίβει και εξοργίζει
τους κατοίκους αυτής της περιοχής του πλανήτη που κάποιοι ονόμασαν
Ελλάδα.

Προσωπικά, δεν θα ονομάσω κανέναν για να μην θαρρεί ο άγνωστος ή φίλος αναγνώστης,
ότι έχω οποιαδήποτε σκοπιμότητα ούτε και θεωρώ τον εαυτό μου ικανό για συμμετοχή στο σχηματισμό αυτό.

Είναι η ιδέα μου, και σαν φιλαράκια που σας νιώθω εδώ, λέω πως δε θα πάει χαμένη.
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apeiranthos : 06-05-10 στις 22:52.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-10, 22:55
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Επανάσταση του 2010

Η λέξη επανάσταση είναι λίγο πακετομένη από την ιστορία. Όπως και η λέξη δημοκρατία. Για κακή της τύχη η πλέων ακέφαλη, αυθεντική, δημοκρατική και βεβηλωμένη μερίδα της κοινωνίας μας περίμενε από μια φασιστική κυβέρνηση να κράτηση τα δημοκρατικά προσχήματα. Δυστυχώς και σε αυτό οι πολιτικοί-μαριονέτες αποτύχαν. 30000 άνθρωποι, ούτε μισός κουκουλοφόρος ούτε μισή μολότοφ, προσαγωγές, δακρυγόνα και μονόπλευρη βία από έξω, διαγραφές, παιχνίδια και μαφία μέσα. Η ειρηνική συγκέντρωση διαμαρτυρίας διαλήθικε με τον γνωστο μίζερο τρόπο. Καλό είναι να καταλάβουμε ότι μπήκαμε στην τελέυτεα φάση της πτώσης μας και η συγκρούση είναι ευτυχώς αθέμιτη αλλά δυστυχώς αναπόφευκτη. Διστυχώς ο Δεκεμβρης δεν έγινε μάθημα για τους ισχυρούς. Αφησε πίσω του μονάχα ενα συνοθύλευμα αδιασαφήνιστων ανταρτών που δεν είχαν καμία σχέση με την δικαιοσύνη και την κοινωνικη συνείδηση. Όξυνε την κοινωνική δράση και οργάνωσε την κρατική αντιδραση. Ο Γιωργάκης ο Τρίτος ο αυτοαποκαλούμενος σοσιαλιστής χτες μας έλεγε ότι έχουμε το δικαίωμα να διαδηλώνουμε και να μην συμφωνούμε αλλα να είμαστε κόσμιοι. Άραγε μεθύσμένος ήταν σήμερα? Σήμερα ο Κουλογλου έγραψε της παπάρες του αρκετοί κομψότατοι κύριοι και κυρίες των παραθύρων δήλωσαν ότι βρέθηκαν χτες στην κόλαση που βρεθήκαμε εμείς και μας τα εχώσαν ότι είμαστε ανήθικοι και δολοφόνοι. Ίσως η κοινωνία κερδίσει διότι η εξουσία εκτός από τα υπολοιπά εξι θανάσιμα αμαρτηματα έχει και μειωνέκτιμα της ηλιθιότητας. Το έβδομο θανάσιμο αμάρτημα είναι η οργή και αυτή είναι το μόνο πράγμα που μπορείς να χρεώσεις τους ελευθέρους πολίτες αυτής της χώρας.

Οποιοδήποτε μέτρο θα μπορούσε να γίνει απόδεκτα διότι την φιλοπατρία των ελλήνων την θεωρώ δεδομένη και μπορεί να μας δημιουργήσει την κοινωνικη συνοχή που χρειάζετε για να κάνουμε την κίνηση που χρειάζετε για τραβίξουμε το αλέξιπτωτο. Διστυχως όμως δυσνομούμενηγ κοινωνία δεν μπορεί να έχει καμοια συνοχή και πολύ φοβάμαι ότι ακόμα και η ασπιρίνη του δημοψηφίσματος αν δεν συνοδευτεί με δικαστική ηθική αποκατάσταση της κοινωνικής ευθύνης δεν μπορεί να σταματίση την πτώση μας. Ο κόσμος ζητάει δικαιοσύνη δεν ζητάει λεφτά.

κ.Σακοράφα κ. Οικονόμου και κ.Δημαρά σας ευχαριστώ που μου επιτρέπετε να κοιτάω ακόμα περήφανος τους φίλους μου την οικογένεια μου και τους συμπολίτες μου. Το μακρύ χέρι του κράτους αλωνίζει και σήμερα είμαστε αύριο δεν είμαστε. Ας ξεκαθαρίσουμε όλοι μέσα μας ότι η ιδέες τις ανθρωπιάς και της δικαιοσύνης είναι ακόμα ακέρεες μέσα μας και ας τις απαιτήσουμε. Η δημοκρατία δεν χαρίζετε αποκτιέται. Προσωπικά θεωρώ την κυβέρνηση ανήθικη και θεωρώ απαραίτητη την διεξαγωγή δημοψηφίσματος με το όχι να σημαίνει ακόμα και διεθνή απομόνωση. Με τους υπόλοιπους του πλανήτη θα τα ξαναβρούμε το σημαντικό είναι να τα βρούμε μεταξύ μας. Δεν έχουμε τίποτα να φοβηθούμε ας αφήσουμε τους τρομοκράτες της τι-βι έξω από τα σπίτια μας τους ανήθικους και βέβηλους έξω από τους αγώνες μας.
__________________
www.tortugadive.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-10, 23:12
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Επανάσταση του 2010 - Όνειρο εαρινής νυκτός

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι η ιδέα μου, και σαν φιλαράκια που σας νιώθω εδώ, λέω πως δε θα πάει χαμένη.
Συμφωνώ! Η κατάρρευση από μόνη της δεν είναι αρκετή. Μετά τι?

Στο όνειρο αυτό είμαστε μαζί Μανώλη...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 06-05-10 στις 23:17.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.