Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Συσκευές Κλειστού Κυκλώματος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μηχανάκια του διαβόλου? Δε νομίζω...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-07, 22:51
Το avatar του χρήστη Κώστας
Κώστας Κώστας is offline
 
Εγγραφή: 09-08-2007
Περιοχή: μέσα στη Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Exclamation Rebreathers - Πλεονεκτηματα και Μειονεκτηματα

πια ειναι αραγε τα πλεονεκτηματα που νομιζετε οτι εχει ενα rebreather ανεξαρτυτου τυπου κλειστου ημικλειστου ,με μια συσκευη scuba?
και πια μπορει να θεωρηθει πιο ασφαλη παντα με την σωστη χρηση ... ειναι η δεν ειναι μια σωστη αρχη για ενα βημα σε καποιον που θελει

να κανει τεχνικη καταδηση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-07, 23:52
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
πια ειναι αραγε τα πλεονεκτηματα που νομιζετε οτι εχει ενα rebreather ανεξαρτυτου τυπου κλειστου ημικλειστου ,με μια συσκευη scuba?
και πια μπορει να θεωρηθει πιο ασφαλη παντα με την σωστη χρηση ... ειναι η δεν ειναι μια σωστη αρχη για ενα βημα σε καποιον που θελει

να κανει τεχνικη καταδηση?
Εγώ Κώστα, νομίζω τώρα έτσι? Ένας επαναπνευστήρας ( ) έχει τα εξής πλεονεκτήματα:

A. Μικρότερο συνολικό βάρος εξοπλισμού ιδιαίτερα σε μια τεχνική βαθειά κατάδυση όπου χρειάζεσαι περίπου 100 κιλά με ανοικτό κύκλωμα.

Β. Μεγαλύτερη αυτονομία, καθότι χάνεις μόνο αέριο από τις εξισώσεις στη μάσκα, και τις εκπνοές από τη μύτη για ρύθμιση πλευστότητας, και το οξυγόνο που καίς λόγω μεταβολισμού.

Γ. Το αερίο που εισπνέεις είναι πιό ζεστό σε σύγκριση με μια συσκευή ανοικτού κυκλώματος, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό αν σκεφτείς ότι σε βαθείες τεχνικές καταδύσεις μένεις για αρκετή ώρα στο νερό.

Δ. Παρέχουν καλύτερο προφίλ αποσυμπίεσης διότι το εισπνεώμενο μίγμα αλλάζει διαρκώς ώστε το οξυγόνο να είναι σε κάποιες βέλτιστες τιμές οπότε και το άζωτο / ήλιο στις ελάχιστες δυνατές σε κάθε βάθος.

Ε. Είναι αθόρυβες και κάποιοι ισχυρίζονται πως μπορούν να προσεγγίζουν τα ψάρια πιό εύκολα (δεν το έχω επιβεβαιώσει προσωπικά).

Mειονεκτήματα:

Αν και γενικά η ασφάλεια με τους επαναπνευστήρες βελτιώνεται συνεχώς πρόκειτε για ένα εργαλείο που δεν έχει χρησιμοποιηθεί τόσο πολύ όπως η συσκευή ανοικτού κυκλώματος. Υπάρχουν ατυχήματα αλλά ας το δούμε ειλικρινά. Ατυχήματα υπάρχουν και με τις συσκευές ανοικτού κυκλώματος. Δεν είμαι σε θέση να πω αν τα ατυχήματα προκαλούνται λόγω αστοχιών του εξοπλισμού ή αν υπάρχει μια στατιστική συσχέτιση με το βάθος. Πάντως το ρίσκο αυξάνεται με το βάθος και οι επαναπνευστήρες επιτρέπουν με μεγαλύτερη ευκολία σε ότι αφορά τα logistics βαθείες καταδύσεις. Όπως και στις τεχνικές καταδύσεις με ανοικτό κύκλωμα έτσι και στους επαναπνευστήρες τα λάθη πληρώνονται ακριβά, ίσως λίγο ακριβότερα στην δεύτερη περίπτωση!

Υπάρχει ανάγκη για χρονοβόρα συντήρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-08-07, 08:49
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Oι περισσότερες εταιρείες που πουλούν rebreather έχουν τα συστήματα για trimix κλειδωμένα για λόγους ασφαλείας. Στα περισσότερα συστήματα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 50 ώρες λειτουργιας (με μέγιστο βάθος τα 40μέτρα) πρίν μπορεσεις να έχεις του κώδικες για trimix. Ετσι δεν νομίζω ότι μπορείς να αγοράσεις τώρα ένα rebreather και να αρχίσεις να μαθαίνεις με αυτό τεχνική κατάδυση.
Οσο αφορά τα ημίκλειστα συστήματα χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση νομίζω ότι δεν κάνουν γι' αυτό το είδος καταδύσεων.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-07, 10:42
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι περισσότερες εταιρείες που πουλούν rebreather έχουν τα συστήματα για trimix κλειδωμένα για λόγους ασφαλείας. Στα περισσότερα συστήματα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 50 ώρες λειτουργιας (με μέγιστο βάθος τα 40μέτρα) πρίν μπορεσεις να έχεις του κώδικες για trimix. Ετσι δεν νομίζω ότι μπορείς να αγοράσεις τώρα ένα rebreather και να αρχίσεις να μαθαίνεις με αυτό τεχνική κατάδυση.
Οσο αφορά τα ημίκλειστα συστήματα χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση νομίζω ότι δεν κάνουν γι' αυτό το είδος καταδύσεων.
Οι εταιριες αυτες εχουν κλειδωμενο το trimix μονο στο ενσωματωμενο υπολογιστη αποσυμπιεσης απ'οτι ξερω. Δεν εμποδιζει καποιον να βαλει trimix για diluent και να βουτηξει εχοντας ενα άλλο υπολογιστη να παρακολουθει την αποσυμπιεση του ή έχοντας ένα πλάνο απο pc.
Το setpoint controller θα λειτουργει κανονικα. Βεβαια αυτο δεν ειναι κι οτι καλυτερο καθως αυτο το όριο 50 ωρών έχει μπει για καποιο λογο.....

Γενικα τα rebreather εχουν μεγαλη καμπυλη εξοικειωσης και αρκετες διαφορες απο το OC. Το ποσο ασφαλη ειναι εξαρταται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο τον χειριστη τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-07, 15:11
Το avatar του χρήστη Κώστας
Κώστας Κώστας is offline
 
Εγγραφή: 09-08-2007
Περιοχή: μέσα στη Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

ποιος ασχολειται με τους επαναπνευστηρες εδω στην θεσσαλονικη?
ποιος εκπαιδευει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-07, 17:36
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Κυριε Hal,

ειμαι PADI, μπορεις σε παρακαλω να με συνοδευεις σε καθε βουτια μου γιατι νοιωθω unsafe at any depth....

Pleaseeeeeeeeeeeeee

το βλεπω κατι μερες τωρα και ολο λεω οτι, οκ ο καθενας λεει οτι θελει , αλλα κανε μου τη χαρη και την ευθεια δυφημιση κρατα τη για το σαλονι σου...

ΥΓ. ζητω συγγνωμη απο τους υπολοιπους αλλα, παρολο που δεν ειμαι ο εκπροσωπος τυπου κανενος οργανισμου, πιστευω οτι αν ο χαλ επιθυμει να λοιδωρησει ας το κανει τουλαχιστον με επιχειρηματα και οχι με αβαταρ που προσβαλουν -εμενα τουλαχιστον- καθε φορα που τα βλεπω σε καθε ποστ...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-08-07, 18:35
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος ασχολειται με τους επαναπνευστηρες εδω στην θεσσαλονικη?
ποιος εκπαιδευει?
Στο Seaworld από του χρόνου, (έτσι λένε δηλαδή). Έχει ήδη αγοράσει δύο συσκευές. Όχι τίποτε φευγάτο, με SC Draeger Dolphin για "τουριστικές" βουτιές. Πρέπει να είναι κάποια ειδικότητα της PADI.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-08-07, 19:47
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριε Hal,

ειμαι PADI, μπορεις σε παρακαλω να με συνοδευεις σε καθε βουτια μου γιατι νοιωθω unsafe at any depth....

Pleaseeeeeeeeeeeeee

το βλεπω κατι μερες τωρα και ολο λεω οτι, οκ ο καθενας λεει οτι θελει , αλλα κανε μου τη χαρη και την ευθεια δυφημιση κρατα τη για το σαλονι σου...

ΥΓ. ζητω συγγνωμη απο τους υπολοιπους αλλα, παρολο που δεν ειμαι ο εκπροσωπος τυπου κανενος οργανισμου, πιστευω οτι αν ο χαλ επιθυμει να λοιδωρησει ας το κανει τουλαχιστον με επιχειρηματα και οχι με αβαταρ που προσβαλουν -εμενα τουλαχιστον- καθε φορα που τα βλεπω σε καθε ποστ...
Γιώργο, μόνο από την χιουμοριστική του πλευρά μπορώ να το δώ. Εντελώς ρεαλιστικά αν το δούμε και κάπως σοβαρά κάποιος που ισχυρίζεται αυτό το πράγμα για την PADI το ισχυρίζεται για τους περισσότερους από τους μισούς δύτες του πλανήτη. Ας είναι όμως. Καλά να είμαστε να βουτάμε. Ο κάθενας βεβαίως έχει τις απόψεις του με βάση την προσωπική του εμπειρία, τα βιώματά του, και αυτό το σέβομαι. Αν έχει ο Hal, και ο κάθε Hal κάτι που αν θα το μοιραζόταν μαζί μας θα μας ήταν χρήσιμο δεν θα με χάλαγε να το ακούσω. Δεν είναι και κακό πράγμα η κριτική! Και να ξέρεις τις πιό βαρείες κριτικές και τις πιό σοβαρές επιθέσεις τις δέχεται πάντα ο έχων τη μερίδα του Λέοντος σε κάθε πίτα. Νομίζω...

Hal, συνέχισε το χιούμορ σου!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-08-07, 19:52
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο Seaworld από του χρόνου, (έτσι λένε δηλαδή). Έχει ήδη αγοράσει δύο συσκευές. Όχι τίποτε φευγάτο, με SC Draeger Dolphin για "τουριστικές" βουτιές. Πρέπει να είναι κάποια ειδικότητα της PADI.
Δημήτρη η PADI το έχει σαν ειδικότητα αλλά χρησιμοποιεί το manual του κατασκευαστή για το course της. Δεν είναι όμως αποκλειστικότητα της PADI. Είναι θα έλεγα ένα καλό σημείο να αρχίσει κάποιος την εξερεύνηση του με τα rebreathers. Στο course μαθαίνεις ωραία και βασικά skills.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-08-07, 21:52
Το avatar του χρήστη Κώστας
Κώστας Κώστας is offline
 
Εγγραφή: 09-08-2007
Περιοχή: μέσα στη Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα

δηλαδη ρε Σωτο για να καταλαβω, η padi χρισημοποιει το manual του κατασκευαστη για να κανει το course? η με το manual του κατασκευαστη της συσκευης και παραληλα το manual του course κανει το course?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:53.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.