Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Νομοθεσία
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Νομικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-08-08, 14:10
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
... ομως καθώς ειμαι σίγουρη οτι τα καταδυτικά κεντρα παρακολουθούν τα θέματα στα καταδυτικά forum...μόλις κατι αναφερθεί, την επόμενη κιολας μερα το προβλημα θα έχει διορθωθεί..
...
Αυτό μόνο θετικά μπορώ να το δώ... θα έχουμε πετύχει κάτι...
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-08-08, 15:11
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου

Έχουμε πιάσει το θέμα πολύ θεωρητικά και έτσι όπως πάει θα το ξεμαλιάσουμε και θα το ξεσκίσουμε!!! Αν υπάρχει συμβάν ας αναφερθεί... να τελειώνουμε!!! Να δούμε ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντίδρασης και αντιμετώπισης.

Σκοπός βέβαια δεν είναι να βάλουμε το σύλλογο να τρέχει για εμάς!!! Αν κάποιος έχει να καταγγείλει κάτι ας το κάνει και ο σύλλογος θα δείξει και την ευαισθησία του αλλά και την συμπαράσταση του.

Το να λέμε "Ξέρω ποιος το έκανε αλλά δεν το λέω" μου θυμίζει παιδάκια δημοτικού!!!

Αν είστε σίγουροι οτι "κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές" ή νιώθετε πραγματικά θιγμένοι από μια διαφήμιση κάντε επιτέλους κάτι από το να λέτε "δεν βαριέσαι ... εγώ δεν ξαναπάω εκεί".

Αυτό το "κάτι" μπορεί να είναι ένα post σε ένα forum, μια επιστολή σε ένα περιοδικό του χώρου ζητώντας να κρατήσουν την ανωνιμία σας ή μια επίσημη καταγγελία στους αρμόδιους φορείς.

Αλλιώς πάμε ξανά για ύπνο με την συνείδησή μας "καθαρή"!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-08-08, 15:55
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου

Πάντα αιχμηρός ο akef αλλά δεν μπορεί κανείς παρα να συμφωνήσει. Με πλησιάζουν φίλοι αυτδύτες και μου λένε διάφορα για διάφορα καταδυτικά και εκπαιδευτές. Καλά κάνουν αλλά θα έκαναν καλλίτερα αν το προχωρούσαν και λίγο παραπέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-08-08, 15:58
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου

Όπως είπα και πρίν, το θέμα τέθηκε σε καθαρά θεωρητική βάση, αν και είναι ενα σενάριο που ίσως δεν απέχει και πολύ απο περιστατικά που μπορεί να έχουμε υπάρξει μάρτυρες και οι ίδιοι.
Εάν επρόκειτο για συγκεκριμένο περιστατικό, φυσικά και θα είχε αναφερθεί ώς γεγονός, όπως άλλωστε είχε γίνει και πρόσφατα με ένα άλλο θέμα.

Σκοπός μου λοιπόν θέτοντας το συγκεκριμένο "ερώτημα", ηταν να ξεκινήσει μια συζήτηση σχετικά με τον τρόπο που θα πρέπει να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας ώς αυτοδύτες, Εάν τύχουμε θύματα αντιεπαγγελματικής συμπεριφόρας, πράγμα που προσωπικά θεωρώ καθόλου απίθανο και λυπάμαι αν αυτό δεν έγινε εξ' αρχής κατανοητό και θεωρήθηκε ώς false alarm.

Πιστεύω πως είναι προτιμότερο να γνωρίζω τα περιθώρια την στιγμή που διαδραματίζεται κάτι, παρά να ψάχνω το πως θα έπρεπε να είχα αντιδράσει, κατόπιν εορτής.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-08-08, 21:45
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπα και πρίν, το θέμα τέθηκε σε καθαρά θεωρητική βάση, αν και είναι ενα σενάριο που ίσως δεν απέχει και πολύ απο περιστατικά που μπορεί να έχουμε υπάρξει μάρτυρες και οι ίδιοι.
Εάν επρόκειτο για συγκεκριμένο περιστατικό, φυσικά και θα είχε αναφερθεί ώς γεγονός, όπως άλλωστε είχε γίνει και πρόσφατα με ένα άλλο θέμα.

Σκοπός μου λοιπόν θέτοντας το συγκεκριμένο "ερώτημα", ηταν να ξεκινήσει μια συζήτηση σχετικά με τον τρόπο που θα πρέπει να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας ώς αυτοδύτες, Εάν τύχουμε θύματα αντιεπαγγελματικής συμπεριφόρας, πράγμα που προσωπικά θεωρώ καθόλου απίθανο και λυπάμαι αν αυτό δεν έγινε εξ' αρχής κατανοητό και θεωρήθηκε ώς false alarm.

Πιστεύω πως είναι προτιμότερο να γνωρίζω τα περιθώρια την στιγμή που διαδραματίζεται κάτι, παρά να ψάχνω το πως θα έπρεπε να είχα αντιδράσει, κατόπιν εορτής.
Παναγιώτη μπορείς να φέρεις οποιαδήποτε καταγγελία στο φόρουμ ή στο Σύλλογο. Ο Σύλλογος θα χρειαστεί να το ερευνήσει φυσικά ώστε να διαπιστώσει στην πράξη τις καταγγελίες σου (και επομένως να μαζέψει περισσότερους μάρτυρες και στοιχεία). Στη συνέχεια θα το τρέξει συλλογικά ώστε να μη χρειάζεται καν να αναφερθει το δικό σου όνομα.
Προσωπικά θα το έκανα έτσι και ομολoγώ ότι αυτός είναι από τους κυριότερους λόγους για τους οποίους πίστευα εξαρχής στην ανάγκη ύπαρξης ενός συλλογικού οργάνου....
Δεν πρόκειται να πάω μόνη μου να το παίξω μάγκας με κανένα. Άσε που δε θα μου είναι εξίσου ευχάριστο με το να το τρέχουμε όλοι μαζί.

Αν πάντως προτιμάτε να το κάνετε ατομικά, μπορείτε πάντα να ρωτήσετε τον δικηγόρο σας και να σας συμβουλεύσει καλύτερα. Είμαι σίγουρη ότι ακόμα και το ΙΝΚΑ θα μπορούσε να δώσει υποστήριξη σε κάτι τέτοιο.
Απλά δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση καλύτερη την ατομική προσέγγιση, όχι στη χώρα που ζούμε....
It's your choice anyway
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-08-08, 22:13
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου

Μαρία, πραγματικά δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο σχετικά με καταγγελία στο μυαλό μου!!!

Μπορεί η αφορμή για να ξεκινήσω το θέμα να ήταν κάποια παράπονα που μου μετέφερε κάποιος φίλος, και επίσης να είναι κάτι που με έχει απασχολήσει αρκετές φορές τελευταία αλλά σε καμμία περίπτωση δεν συνιστούν θέμα καταγγελίας ούτε έχω στο νου μου κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό που να θεωρώ επιλήψιμο σε βαθμό που να σηκώνει καταγγελία!

Το όλο θέμα είναι κυριολεκτικά υποθετικό, και σε υποθετική βάση το έθεσα προς συζήτηση, όπως θα μπορούσα να θέσω ας πούμε και κάτι σχετικό με εξοπλισμό για παράδειγμα!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-08-08, 08:50
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Καταγγελία καταδυτικού κέντρου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρία, πραγματικά δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο σχετικά με καταγγελία στο μυαλό μου!!!
Παναγιώτη, το κατάλαβα αυτό από την πρώτη στιγμή που το είπες!

Και το προηγούμενο ποστ μου αναφέρεται στη γενική και αόριστη περίπτωση που κάτι συμβεί.... δεν εννοούσα κάτι άλλο....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.