Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-06-09, 10:47
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: 12-13-14/06/2009: HUTS.GR - Καθαρισμός Βυθού στη Βασιλική Λευκάδας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beracuda Εμφάνιση μηνυμάτων

Μια πρόταση που ενδεχομένως να αξίζει οι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί (ΤΗΘΥΣ, HUTS, ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ-SOS κ.ά.) να συντονίσουν θα ήταν ένα "κολλάζ" απο φωτογραφίες αποτελεσμάτων καθαρισμών βυθών από πολλές περιοχές που πραγματοποιήθηκαν το τελευταίο διάστημα, σε μορφή αφίσας μαζί με ένα συνοδευτικό δικτυακό τόπο (π.χ. Flickr, ImageShack) όπου να υπάρχει συγκέντρωση των φωτογραφιών με επεξηγηματικές λεζάντες ή/και βίντεο στο Youtube.

Οι αφίσες θα μπορούν να διανεμηθούν με την ενεργή συνδρομή των μελών μας σε όλη την Ελλάδα, στα καταδυτικά κέντρα, στα παράλια καταστήματα και εστιατόρια κ.ο.κ.

Με τον τρόπο αυτό "ίσως" να αυξηθεί η ευαισθητοποίηση του ευρύτερου κοινού αλλά και των τοπικών ενδιαφερομένων (stakeholders) που σιγά-σιγά αντιλαμβάνονται ότι οι "Καθαρές ακτές/λιμάνια" έχουν άμεση σχέση με την επιβίωση και ευημερία των επιχειρήσεων τους και του τόπου τους.
Αφού σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια θα ήθελα να σου πω ότι θεωρώ (προσωπικά αλλά και σαν HUTS) την πρόταση σου πολύ ενδιαφέρουσα και νομίζω πως υπάρχει αρκετό υλικό αλλά και διάθεση από μέρους μας για να πραγματοποιηθεί .

Ευτυχώς ο χώρος του διαδικτύου μπορεί να βοηθήσει στην προώθηση της σαν ενέργεια, αλλά γιατί να σταθούμε μέχρι εδώ. Ισως ακόμα και μία ολόκληρη καμπάνια σχετικά με την προστασία του βυθού θα μπορούσε να δώσει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στο μέλλον με ακόμα μεγαλύτερη και από κοινού οργάνωση αλλά και συμμετοχή.

Και όταν λέω καμπάνια στο μυαλό μου δεν έχω την ενέργεια του καθαρισμού αυτή καθ’ αυτή αλλά και άλλες ενέργειες ευαισθητοποίησης κοινωνικών ομάδων που τους θέλουμε κοντά μας (βλ. Σχολεία, Συλλόγους κλπ)

Νομίζω πως η καλύτερη διαμαρτυρία είναι η προβολή τέτοιων ενεργειών σε αντιπαράθεση με την προβολή της αδιαφορίας των υπευθύνων (και όχι το αντίστροφο)

Ευελπιστώ πως θα βρεθεί ο σωστός δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ μας στο μέλλον έτσι ώστε τέτοιες ενέργειες να είναι ακόμα πιο αποτελεσματικές.


Οπότε για να επανέλθουμε στην πρόταση σου περιμένουμε τρόπους για να την υλοποιήσουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:57.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-06-09, 10:35
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: 12-13-14/06/2009: HUTS.GR - Καθαρισμός Βυθού στη Βασιλική Λευκάδας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια θα ήθελα να σου πω ότι θεωρώ (προσωπικά αλλά και σαν HUTS) την πρόταση σου πολύ ενδιαφέρουσα και νομίζω πως υπάρχει αρκετό υλικό αλλά και διάθεση από μέρους μας για να πραγματοποιηθεί.

Ευτυχώς ο χώρος του διαδικτύου μπορεί να βοηθήσει στην προώθηση της σαν ενέργεια, αλλά γιατί να σταθούμε μέχρι εδώ. Ισως ακόμα και μία ολόκληρη καμπάνια σχετικά με την προστασία του βυθού θα μπορούσε να δώσει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στο μέλλον με ακόμα μεγαλύτερη και από κοινού οργάνωση αλλά και συμμετοχή.
Χαίρομαι, και μαζί σου/μου υποθέτω ότι θα συμφωνήσουν αρκετά μέλη ΟΛΩΝ των συλλόγων από ΟΛΗ την Ελλάδα. Το να υπάρχει ευρύτερη συναίνεση και διάθεση για ενεργοποίηση στο συγκεκριμένο θέμα, δηλ. μιας καμπάνιας ευαισθητοποίησης για το τι σκουπίδι υπάρχει στους βυθούς των λιμανιών & παραλιών μας, είναι όσο και αν ακούγεται αυτονόητο, σημαντικός παράγοντας.

Παράθεση:
Και όταν λέω καμπάνια στο μυαλό μου δεν έχω την ενέργεια του καθαρισμού αυτή καθ’ αυτή αλλά και άλλες ενέργειες ευαισθητοποίησης κοινωνικών ομάδων που τους θέλουμε κοντά μας (βλ. Σχολεία, Συλλόγους κλπ).
Παράθεση:
Νομίζω πως η καλύτερη διαμαρτυρία είναι η προβολή τέτοιων ενεργειών σε αντιπαράθεση με την προβολή της αδιαφορίας των υπευθύνων (και όχι το αντίστροφο)
Πολύ σωστά. Η καμπάνια ευαισθητοποίησης πρέπει να συμπεριλάβει τους νέους, τα σχολεία, τους δασκάλους αλλά και όσο το δυνατόν ευρύτερα τις τοπικές κοινωνίες μέσα και από τις όποιες οργανώσεις διαθέτουν (επαγγελματικά επιμελητήρια, μη κερδοσκοπικές & μη κυβερνητικές οργανώσεις, συλλόγους, τοπική αυτοδιοίκηση κ.ο.κ.).

Παράθεση:
Ευελπιστώ πως θα βρεθεί ο σωστός δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ μας στο μέλλον έτσι ώστε τέτοιες ενέργειες να είναι ακόμα πιο αποτελεσματικές.


Οπότε για να επανέλθουμε στην πρόταση σου περιμένουμε τρόπους για να την υλοποιήσουμε
Νομίζω από το σημείο αυτό και μετά το θέμα περνά σε διαδικαστική και συντονιστική φάση. Έχουμε ήδη δει πετυχημένες και αποτελεσματικές "Διασυλλογικές Δράσεις". Άρα δε μένει παρά οι διοικήσεις των Συλλόγων μας να λάβουν τις σχετικές αποφάσεις και να ξεκινήσει μια ομάδα συντονισμού & δράσης για την υλοποίηση της καμπάνιας. Με την ένωση δυνάμεων και δημιουργικών ιδεών σίγουρα μπορεί να "βγει" κάτι πολύ ωραίο και αποτελεσματικό.

Δηλώνω εθελοντής σε μια τέτοια Ομάδα.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 28-04-21 στις 03:58.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.