Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-06-13, 18:39
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ηταν δωρακι απο τον υδροστατικο . Ειχα το ιδιο προβλημα απο το γεμισμα του Σαββατου απο το ιδιο καταστημα . Τηλεφωνησα στο καταστημα και με διαβεβαιωσε οτι θα κανει τους απαραιτητους ελεγχους και κινησεις για να μην ξανασυμβει . Το κακο ειναι οτι γεμισα και την δευτερη μου (μια 15αρα) και τωρα πρεπει να την αδειασω και πιθανως καθαρισω , κατι που αποκλειεται να κανω , οποτε μαλλον οταν την βουτηξω θα κανω παλι "Εξατμιση ΚΤΕΛ του 70" dive (θα δημιουργησω και distinctive specialty στην PADI) .
Να προσθεσω οτι η μυρωδια και η γευση ηταν εντονα αισθητες στα πρωτα 5 λεπτα της βουτιας . μετα ή συνηθισα ή τελειωσε το λαδι (της φιαλης οχι το δικο μου )
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-13, 20:32
Το avatar του χρήστη pkiriakos
pkiriakos pkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ηταν δωρακι απο τον υδροστατικο . Ειχα το ιδιο προβλημα απο το γεμισμα του Σαββατου απο το ιδιο καταστημα . Τηλεφωνησα στο καταστημα και με διαβεβαιωσε οτι θα κανει τους απαραιτητους ελεγχους και κινησεις για να μην ξανασυμβει . Το κακο ειναι οτι γεμισα και την δευτερη μου (μια 15αρα) και τωρα πρεπει να την αδειασω και πιθανως καθαρισω , κατι που αποκλειεται να κανω , οποτε μαλλον οταν την βουτηξω θα κανω παλι "Εξατμιση ΚΤΕΛ του 70" dive (θα δημιουργησω και distinctive specialty στην PADI) .
Να προσθεσω οτι η μυρωδια και η γευση ηταν εντονα αισθητες στα πρωτα 5 λεπτα της βουτιας . μετα ή συνηθισα ή τελειωσε το λαδι (της φιαλης οχι το δικο μου )
Αφού μιλάμε πλέον για τον ίδιο προμηθευτή Μιχάλη και αν κρίνω απο τις δικές μου φιάλες δεν νομίζω να έχεις λάδι μέσα.Επίσης εγώ βούτηξα με αυτό τον αέρα βαθιά (γνωρίζεις τι σημαίνει αυτό) και δεν είχα καμία ενδειξη δηλητηρίασης.Οπότε μην αγχώνεσαι πάρα πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-06-13, 21:12
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

ουτε εγω πιστευω πως εχω λαδι . Δεν αγχωνομαι απλα θελω να αναπνεω καθαρο αερα .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-06-13, 08:24
Το avatar του χρήστη pkiriakos
pkiriakos pkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε εγω πιστευω πως εχω λαδι . Δεν αγχωνομαι απλα θελω να αναπνεω καθαρο αερα .
Δεν τίθεται θέμα φίλε Μιχάλη.Εννοείται οτι ο αέρας που αναπνέουμε είναι το α και το ω.Δυστυχώς το βλέπω και στον ευατό μου οτι απο την υπερβολική εμπειρία καταργούμε ή δεν σκεπτόμαστε να κάνουμε κάποιους ελέγχους οι οποίοι είναι βασικοί για την υγεία μας και γενικότερα για την ασφάλεια μας.Εχουμε και υπερβολική εμπιστοσύνη στον προμηθευτή που δεν πάει με τίποτα το μυαλό οτι θα αμελήσει την συντήρηση ενός αεροσυμπιεστή.Και................. .................
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-06-13, 11:01
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Το θετικο και ευχαριστο ειναι οτι τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτεροι παροχοι προσεχουν και συντηρουν τους συμπιεστες τους , με αποτελεσμα να εχουμε την πολυ καλη ποιοτητα αρεα ως δεδομενη (επιτελους) και τετοια περιστατικα ειναι σπανια και συνηθως διορθωνονται αμεσα . Το ιδιο μπορω να πω οτι ισχυει και για τα σχολεια και την ποιοτητα εκπαιδευσης .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-06-13, 14:50
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Λόγω του ότι ο συμπιεστής είναι ένα μηχανικό σύνολο εξαρτημάτων , με συγκεκριμένο χρόνο ζωής που δουλεύουν κάτω από υψηλές πιέσεις και θερμοκρασίες και καταπονούνται , πιθανό να παραχθούν διάφορα υποπροϊόντα ( Διοξείδιο του άνθρακα , Μονοξείδιο του Ανθρακα, Ατμοί Λιπαντικού, Οξείδια του Αζώτου, Οσμή, Γεύση , Στερεά Σωματίδια , Υδρατμούς ) που δεν πρέπει να ξεπερνάνε τις επιτρεπόμενες τιμές έκθεσης του ανθρώπινου οργανισμού σε αυτά .
Εάν προσθέσουμε στο σύνολο και τον κακό αερισμό του συμπιεστή, τη πιθανή ρύπανση της ατμόσφαιρας , το βάθος και το χρόνο παραμονής σε αυτό κατά τη διάρκεια της βουτιάς μας … τότε έδεσε η κομπόστα !

Ολο το παιχνίδι "παίζεται" στις τιμές ( μερικές πιέσεις ) και έκθεση σε χρόνο , που μπορούν όλα τα προαναφερθέντα καλούδια να λάβουν κατά τη διάρκεια μιας βουτιάς.

Πχ. άλλη η μερική πίεση του οξυγόνου στην επιφάνεια της θάλασσας επ’ αόριστο , άλλη στα -20μ για έκθεση ωρών , άλλη στα -100μ για μερικά λεπτά ή δευτερα . ( ) .
Και αν ακόμα για το ίδιο το οξυγόνο υπάρχει πρόβλημα , φανταστείτε τι μπορεί να συμβεί με όλα τα άλλα …

Γι ‘αυτό ο κατασκευαστής έχει μεριμνήσει με συνιστώμενα λιπαντικά, ανταλλακτικά, αναλώσιμα και κύκλους service , παράλληλα με τη χρήση φίλτρων , ώστε το τελικό προϊόν ( αέρας ) να πληρεί συγκεκριμένες προδιαγραφές ασφαλείας. Με κακή συντήρηση ή ασύμβατα ανταλλακτικά ή κλασσικές ελληνικές πατέντες και ωχαδερφισμό είναι πολύ εύκολο οι προδιαγραφές αυτές να πάνε στο βρόντο .

Σε καμία περίπτωση δεν εξαιρούμε και την πιθανή ύπαρξη βλάβης που να μην έχει υποπέσει στην αντίληψη του ιδιοκτήτη ή χειριστή του συμπιεστή , παρόλη την ευλαβική τήρηση των οδηγιών του κατασκευαστή. Οπότε πριν καταδικάσουμε , καλό είναι πρώτα να έχουμε γνώση .

Ατμοί λιπαντικού
Λιπαντικά με βάση το πετρέλαιο δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιούνται. Σε περίπτωση που βρεθούν σε υψηλές συγκεντρώσεις στο συμπιεσμένο αέρα, δεν μπορούν να απορροφηθούν και να μεταβολιστούν από το σώμα , επικαλύπτουν τις εσωτερικές επιφάνειες των πνευμόνων, οδηγώντας σε ασφυξία . Αντ ‘αυτού έχουν εξελιχθεί συνθετικά λιπαντικά ή λιπαντικά φυτικής προέλευσης για χρήση σε συμπιεστές.

Μονοξείδιο του άνθρακα
Το μονοξείδιο του άνθρακα είναι ένα αέριο που είναι παρόν στα καυσαέρια των κινητήρων εσωτερικής καύσης, συμπεριλαμβανομένων και εκείνων που χρησιμοποιούνται συχνά και στους συμπιεστές. Επίσης μπορεί να παραχθεί από το λιπαντικό του συμπιεστή όταν αυτός δουλεύει σε υψηλή θερμοκρασία ή δεν έχει αλλαχθεί στις συνιστώμενες ώρες λειτουργίας . Είναι άοσμο, άχρωμο, άγευστο. Μπορεί να είναι θανατηφόρο ακόμα και σε μικρές ποσότητες, επειδή συνδέεται άμεσα με την αιμοσφαιρίνη στα ερυθρά αιμοσφαίρια και έτσι καταστρέφει την ικανότητα του αίματος να μεταφέρει οξυγόνο.

Στερεά σωματίδια
Μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στην ομαλή λειτουργία των ρυθμιστών μας , με ότι αυτό συνεπάγεται .

Υδρατμοί
Περιέχονται στον ατμοσφαιρικό αέρα που αναπνέουμε ( … και συμπιέζουν οι συμπιεστές στις φιάλες μας ). Προκαλούν οξείδωση των φιαλών και μπορούν να προκαλέσουν πάγωμα των ρυθμιστών μας. ( 1ο στάδιο )

Διοξείδιο του άνθρακα
Παράγεται από την καύση του άνθρακα και των υδρογονανθράκων , τη ζύμωση , την αναπνοή όλων των ζωντανών οργανισμών και εκλύεται από ηφαίστεια , θερμές πηγές , θερμοπίδακες κλπ. Μπορεί να προκαλέσει υπνηλία, νάρκωση, ζάλη , κεφαλαλγία, οπτική και ακουστική δυσλειτουργία και απώλεια των αισθήσεων , ασφυξία .

Οξείδια του αζώτου
Οι διαδικασίες καύσεως κυρίως ορυκτών καυσίμων, παράγει κατά κύριο λόγο μονοξείδιο του αζώτου. Αυτό με διάφορες χημικές αντιδράσεις που ενισχύονται με την παρουσία της ηλιακής ακτινοβολίας μετατρέπεται σε διοξείδιο του αζώτου. Είναι αέριο με καφεκίτρινο χρώμα και ιδιάζουσα οσμή. Σε υψηλές συγκεντρώσεις δίνει το χαρακτηριστικό χρώμα του στην όψη του ουρανού στις αστικές περιοχές. ( Τι ωραίο ! ) Θεωρείται υπεύθυνο για τη δημιουργία ασθματικών καταστάσεων και αναπνευστικών προβλημάτων.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-06-13, 19:42
Το avatar του χρήστη pkiriakos
pkiriakos pkiriakos is offline
 
Εγγραφή: 11-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 59
Απάντηση: Πλήρωση φιαλών με μολυσμένο αέρα.

Σήμερα παρέλαβα τις φιάλες.Ολα αποκαταστάθηκαν και ο αέρας δεν μυρίζει πλέον οτιδήποτε.Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:07.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.