Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Εκδηλώσεις, Εκθέσεις, Διαγωνισμοί, Σεμινάρια, Δράσεις
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Δελτία τύπου για ...'στεγνές' επαφές που μας φέρνουν πιο κοντά και μεγαλώνουν την καταδυτική κοινότητα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-09, 21:09
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Χαίρετε, πήγα σήμερα μια βόλτα από την έκθεση ΝΑΤΕΧ στο Ελληνικό.

Τα περίπτερα με αμιγώς καταδυτικό εξοπλισμό και των καταδυτικών οργανισμών είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Περίπτερα κάποιας οικολογικής οργάνωσης δεν είδα.

Αντιθέτως τα περίπτερα με ψαροντούφεκα, καλάμια ψαρέματος, δίχτυα και κάθε είδους παρελκόμενα ψαρέματος, ήταν πάρα πολλά (συνολικά πρέπει να έχει γύρω στους 140 εκθέτες). Όπου είχε οθόνη με DVD τεχνικών υποβρύχιου ψαρέματος έβλεπα λαό να παρακολουθεί προσηλωμένος.

Παρεπιπτόντως, οι ροές του πλήθους θα μπορούσαν να είχαν σχεδιαστεί πιό εργονομικά.

Είδα πάντως κάποιους καλούς φίλους, οπότε χαλάλι :-)
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-09, 08:01
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Φτωχά και με σημαντικές "απώλεις" τα πράγματα φέτος...
Πολύ καλάμι ρε αδερφέ μου πάντως.
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-09, 08:52
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτωχά και με σημαντικές "απώλεις" τα πράγματα φέτος...
Πολύ καλάμι ρε αδερφέ μου πάντως.

Γιατί βρε παιδιά ? Στατιστικά άμα το δείτε, όποτε λέτε ότι ασχολείστε με την κατάδυση, σας ρωτάνε "τι έπιασες" ... 'Ετσι δεν είναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-09, 10:53
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Νομίζω πως ο χώρος της αυτόνομης κατάδυσης πρέπει να αποκτήσει την δική του έκθεση και σύντομα μάλιστα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-09, 11:01
Το avatar του χρήστη pierre-sifnos
pierre-sifnos pierre-sifnos is offline
 
Εγγραφή: 16-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 154
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως ο χώρος της αυτόνομης κατάδυσης πρέπει να αποκτήσει την δική του έκθεση και σύντομα μάλιστα.
Μακάρι, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει στην Ελλάδα η υποδομή και η πελατεία να στηρίξει μια τέτοια έκθεση. Οι περισσότεροι ψωνίζουμε μέσω internet και όταν π.χ. ακούς κάποιον να χρεώνει ένα BCD ή ένα καταδυτικό κομπιούτερ 40% παραπάνω απ' όσο το βρίσκεις σε ένα e-shop, γιατί να στηρίξεις την ελληνική αγορά;

Αν υπήρχε η πελατεία και οι έμποροι θεωρούσαν προσοδοφόρα την παρουσία τους στην έκθεση, δε θα βλέπαμε 3-4 περίπτερα μέσα στα 140... Άρα η προσοφρά ανταποκρίνεται στη ζήτηση...

ΥΓ: Μ' αυτά που είδα χθες, σκέφτομαι ν'αγοράσω ένα καλάμι ψαρέματος σούπερ-ντούπερ, να κατεβαίνω στα -30 μέτρα και ν'αράζω σε κάνα βράχο να ψαρεύω :-P
__________________
Ladies & Gentlemen, I am floating in Space
http:ww2wrecks.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-09, 12:49
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pierre-sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει στην Ελλάδα η υποδομή και η πελατεία να στηρίξει μια τέτοια έκθεση. Οι περισσότεροι ψωνίζουμε μέσω internet και όταν π.χ. ακούς κάποιον να χρεώνει ένα BCD ή ένα καταδυτικό κομπιούτερ 40% παραπάνω απ' όσο το βρίσκεις σε ένα e-shop, γιατί να στηρίξεις την ελληνική αγορά;

Αν υπήρχε η πελατεία και οι έμποροι θεωρούσαν προσοδοφόρα την παρουσία τους στην έκθεση, δε θα βλέπαμε 3-4 περίπτερα μέσα στα 140... Άρα η προσοφρά ανταποκρίνεται στη ζήτηση...
Διαφωνώ!

Η αυτόνομη κατάδυση έχει ένα κοινό. Το κοινό αυτό μεγαλώνει. Αργά μεν μεγαλώνει δε. Ξεκινάς λοιπόν με μια έκθεση, μικρή-μεγάλη δεν έχει σημασία. σημαντικό όμως είναι να την κάνεις σωστά. Θέλεις μια πισίνα με κάποιο βάθος να μπορεί ο κόσμος να δοκιμάσει το BCD την μάσκα, τον ρυθμιστή, τα πέδιλα... Μια μέρα για επαγγελματίες και άλλες 2-3 για όλο τον κόσμο... Κάνεις παρουσιάσεις νέων προϊόντων κάνεις παρουσιάσεις νέων καταδυτικών... δείχνεις σε μη δύτες πως μπορούν να γίνουν... Αν είσαι κοντά σε θάλασσα κάνεις και ένα ωραίo Discover Scuba (ασκήσεις στην πισίνα βόλτα στην θάλασσα) σε όσους ενδιαφέρονται... Έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός, έχεις ενημερωμένο κοινό, προσελκύεις νέους δύτες. Όσο για τις τιμές εγώ σπάνια πια βλέπω πια τέτοιες διαφορές, τουλάχιστον στα προϊόντα που ψωνίζω. Αν κάποιοι νομίζουν ότι μπορεί να έχουν τέτοιες διαφορές στο Leroy Merlin έχει αυτη την εποχή προσφορά ΛΟΥΚΕΤΑ. Ας πάρουν μερικά γιατί αργά ή γρήγορα...

Πιστεύω ότι όταν καταλαβουν οι επαγγελματίες του χώρου τα οφέλη από μια τέτοια έκθεση θα την κάνουν από μόνοι τους και δεν θα περιμένουν κανεναν να τους την φτιάξει. Μόνοι τους. Μπορούν, το ζήτημα είναι να θέλουν να επενδύσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-09, 13:26
Το avatar του χρήστη katerina
katerina katerina is offline
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Μηνύματα: 27
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Γειά σας. Εγώ βέβαια είμαι πολύ καινούρια σε σχέση με αρκετούς από εσάς, στον χώρο της κατάδυσης (προέρχομαι από τον χώρο της σπηλαιολογίας) αλλά να σας πω μια ιδέα που μου ήρθε μόλις τώρα;
Γιατί δεν οργανώνετε κάτι (σαν έκθεση ας πούμε) κατ' αρχήν από εσάς τους ίδιους (θα τολμούσα να πω να με συμπεριλάβετε κι εμένα και άλλους που θέλουν να βοηθήσουν). Ας πούμε, να ζητήσετε ένα χώρο (υπάρχουν!!!) και εκεί να οργανωθεί μία έκθεση όπως την φαντάζεστε (φανταζόμαστε!)
Από υλικά, φωτογραφίες μέχρι ζωγραφική!
Δεν ξέρω... ιδέα πέταξα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-09, 17:54
Το avatar του χρήστη rampidis
rampidis rampidis is offline
 
Εγγραφή: 23-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ!

Η αυτόνομη κατάδυση έχει ένα κοινό. Το κοινό αυτό μεγαλώνει. Αργά μεν μεγαλώνει δε. Ξεκινάς λοιπόν με μια έκθεση, μικρή-μεγάλη δεν έχει σημασία. σημαντικό όμως είναι να την κάνεις σωστά. Θέλεις μια πισίνα με κάποιο βάθος να μπορεί ο κόσμος να δοκιμάσει το BCD την μάσκα, τον ρυθμιστή, τα πέδιλα... Μια μέρα για επαγγελματίες και άλλες 2-3 για όλο τον κόσμο... Κάνεις παρουσιάσεις νέων προϊόντων κάνεις παρουσιάσεις νέων καταδυτικών... δείχνεις σε μη δύτες πως μπορούν να γίνουν... Αν είσαι κοντά σε θάλασσα κάνεις και ένα ωραίo Discover Scuba (ασκήσεις στην πισίνα βόλτα στην θάλασσα) σε όσους ενδιαφέρονται... Έτσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός, έχεις ενημερωμένο κοινό, προσελκύεις νέους δύτες. Όσο για τις τιμές εγώ σπάνια πια βλέπω πια τέτοιες διαφορές, τουλάχιστον στα προϊόντα που ψωνίζω. Αν κάποιοι νομίζουν ότι μπορεί να έχουν τέτοιες διαφορές στο Leroy Merlin έχει αυτη την εποχή προσφορά ΛΟΥΚΕΤΑ. Ας πάρουν μερικά γιατί αργά ή γρήγορα...

Πιστεύω ότι όταν καταλαβουν οι επαγγελματίες του χώρου τα οφέλη από μια τέτοια έκθεση θα την κάνουν από μόνοι τους και δεν θα περιμένουν κανεναν να τους την φτιάξει. Μόνοι τους. Μπορούν, το ζήτημα είναι να θέλουν να επενδύσουν.
Συμφωνώ. Οι καιροί αρχίζουν και γίνονται δύσκολοι και θα γίνουν δυσκολότεροι. Άνθρωποι με ξεπερασμένες νοοτροπίες δεν πρόκειται να τα καταφέρουν και θα αρχίσουν να εκλείπουν σιγά σιγά... Οι μόνοι που θα καταφέρουν να επιβιώσουν στην αγορά θα είναι από τη μια οι μεγάλες (αλλά απρόσωπες) φίρμες και έμποροι με τις αχτύπητες τιμές, και από την άλλη νέοι και σύγχρονοι άνθρωποι (όχι σε ηλικία αλλά σε ιδέες και νοοτροπία), οι οποίοι θα μπορούν να αντιπαραβάλουν (στις αχτύπητες τιμές) προσωπική επαφή, νέες πρωτότυπες υπηρεσίες, εξυπηρέτηση κτλ.

Να πηγαίνεις δηλαδή να πάρεις κάτι που στο ίντερνετ έχει 350, και να λες δεν πειράζει θα δώσω 400-420 για να το πάρω από τον τάδε που είναι και φιλαράκι μου, και βουτάμε και μαζί μια στις τόσες, και στο κάτω κάτω δεν έχει σκοπό να με καταγδάρει, απλά δεν μπορεί (εκ των πραγμάτων) να χτυπήσει τις τιμές των μεγαλοεμπόρων του ίντερνετ. Αν όμως το 350 μου το δίνει 600, ε τότε αυτό σημαίνει πως δε με υπολογίζει και απλά με βλέπει σαν πορτοφόλι, και επομένως ούτε προσωπική επαφή μπορεί να υπάρξει, ούτε τίποτα.

Φρέσκοι άνθρωποι, με φρέσκα μυαλά και ιδέες είναι η λύση κατά την προσωπική μου άποψη κύριοι... Τα "μπαγιάτικα" δεν περνάν άλλο είναι προφανές. Και όσοι δεν είναι και φρέσκοι και σύγχρονοι και ορεξάτοι να κοιτάξουν να γίνουν, γιατί σε λίγο όχι μόνο θα ψωνίζουν όλοι οι Έλληνες εκτός Ελλάδος, αλλά θα βουτάν και εκτός... Χρόνος υπάρχει για αλλαγή, και το καταδυτικό κοινό το μόνο σίγουρο είναι πως αυξάνει όλο και περισσότερο. Κανείς δεν πρόκειται να χάσει! Θέληση δεν ξέρω όμως κατά πόσο υπάρχει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-09, 19:00
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως ο χώρος της αυτόνομης κατάδυσης πρέπει να αποκτήσει την δική του έκθεση και σύντομα μάλιστα.


Απαραιτητως Νεοκλη (και λοιποι)
Αφηστε το αγοραστικο κοινο (μικρο κ.λ.π.)
Πολλες εκθεσεις ξεκινησαν με μικρο αγοραστικο κοινο και εξελιχθηκαν μεσα στον χρονο....
Ετσι να γινει και εδω. Να την στηριξουν οι μεγαλοι πρωτα και γιατι οχι να παρουν μερος και ο κλαδος των Ελληνικων ηλεκτρονικων καταστηματων (e-shops)
Δεν ξερω τις παραμετρους και αν ειναι εφικτο αυτο αλλα....

Οσο για τις τιμες καποιοι θα αναγκαστουν να αναπροσαρμοσουν την πολιτικη πωλησεων τους στο μελλον.
Αλλιως θα βλεπουν τις πωλησεις τους καθε χρονο να μειωνονται.
Καποια στιγμη θα εξισωθουνε καποια πραγματα....
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-09, 20:33
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: Εντυπώσεις από τη ΝΑΤΕΧ 2009

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rampidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πηγαίνεις δηλαδή να πάρεις κάτι που στο ίντερνετ έχει 350, και να λες δεν πειράζει θα δώσω 400-420 για να το πάρω από τον τάδε που είναι και φιλαράκι μου, και βουτάμε και μαζί μια στις τόσες, και στο κάτω κάτω δεν έχει σκοπό να με καταγδάρει, απλά δεν μπορεί (εκ των πραγμάτων) να χτυπήσει τις τιμές των μεγαλοεμπόρων του ίντερνετ. Αν όμως το 350 μου το δίνει 600, ε τότε αυτό σημαίνει πως δε με υπολογίζει και απλά με βλέπει σαν πορτοφόλι, και επομένως ούτε προσωπική επαφή μπορεί να υπάρξει, ούτε τίποτα.
+1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.