Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-10, 02:21
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA


Η συζήτηση που είχα χθες με τον Vidar, μου προκάλεσε συναισθήματα θαυμασμού από την μία, και ανακούφισης από την άλλη, που έστω και καθυστερημένα (μόλις το 2009) είχα την τύχη να ακούσω για το SDK (Stavanger DykkerKlubb), και να γίνω και γω μέλος του.


Ο Vidar, είναι μόλις 31 ετών, Μηχανολόγος στο επάγγελμα, και δουλεύει ως υπεύθυνος συστημάτων ασφαλείας σε πλατφόρμα πετρελαίου. Απλός, χαμηλών τόνων, με ένα ζεστό χαμόγελο όταν το κρίνει η περίσταση, και πρόθυμος να σταματήσει οτιδήποτε κάνει για να βοηθήσει όσες φορές μας διέκοψε κάποιος αυτοδύτης-μέλος ζητώντας την γνώμη του για κάποιο θέμα.....

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για την λειτουργία του Klubb, απλά θα σταθώ σε κάποια σημεία που μου έκαναν εντύπωση.
  • Το Klubb δημιουργήθηκε το 1983 από μία ομάδα φίλων αυτοδυτών, και στεγάζεται σε ενα παλιό ξύλινο παραδοσιακό διώροφο σπίτι 150 περίπου ετών. Έχει παραχωρηθεί από τον ιδιοκτήτη του στο klubb, με την προϋπόθεση τα μέλη του να το διατηρούν σε καλή κατάσταση. http://www.pvv.org/~meldahl/sdk/
http://kart.gulesider.no/query?profile=no&mop=yp&what=map&advert_code=Z0HB2 5A2
  • Το ΔΣ εκλέγεται τον πρώτο μήνα κάθε χρόνου, και ο πρόεδρος έχει την ονομασία leader of the klubb. Ο Vidar λοιπόν, είναι ο leader, και όπως μου εκμυστηρεύτηκε, ο τίτλος αυτός είναι τιμητικός στην Νορβηγική κοινωνία, διότι σημαίνει ότι έχει κερδίσει τον σεβασμό όλων των μελών για το ήθος τον χαρακτήρα και τις γνώσεις του. Τα εκλεγμένα μέλη μετά τον Leader, ειναι : Ο Υπεύθυνος ασφαλείας, υπεύθυνος σκάφους, υπεύθυνος για τους αεροσυμπιεστές, οικονομικός διαχειριστής, γραμματέας-web master,υπεύθυνος κτιριακής εγκατάστασης.
  • To ΔΣ στην πρώτη του συνεδρία στην αρχή του χρόνου καθορίζει το ετήσιο πρόγραμμα δραστηριοτήτων του klubb. Όλα τα μέλη καλούνται να λάβουν μέρος δίνοντας ιδέες. (Brainstorming) http://www.pvv.org/~meldahl/twiki/pub/SDK/HoyreSide/kalenderen.pdf
  • Το klubb Αριθμεί 100 μέλη, σε μία πόλη μόλις 130.000 κατοίκων.
  • Όλα τα μέλη πληρώνουν ετήσια συνδρομή 50 ευρώ, και 35 ευρώ ετησίως για για όσα γεμίσματα αέρα θέλουν.
  • Κάθε συμμετοχή σε σκαφάτη βουτιά κοστίζει 6-10 ευρώ, ανάλογα ta διανυθέντα μίλια.
  • Κάθε Νέο μέλος , μετά τις 5 πρώτες καταδύσεις, και αφού κερδίσει την εμπιστοσύνη των υπολοίπων μελών, αποκτά το δικό του κλειδί (key-card) για το klubb.
  • Το σκάφος ελλιμενίζεται ακριβώς μπροστά στην είσοδο του klubb, και βγαίνει κάθε Τετάρτη, Πέμπτη, και Κυριακή, εφόσον είναι διαθέσιμος κάποιος χειριστής/μέλος.
http://www.pvv.org/~meldahl/sdk/
Ένα μέλος μπορεί να εξουσιοδοτηθεί από το ΔΣ ως χειριστής, εφόσον έχει συμμετάσχει σε αρκετές πλεύσιμες καταδύσεις, και έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη των παλαιότερων χειριστών.....
  • Ένα απλό μέλος που βουτάει με αέρα, μπορεί να συμμετέχει και σε πληρώσεις ΝΙΤRΟΧ αρκεί να πληρώσει εφάπαξ ποσό 50ευρώ (αποθεματικό κεφάλαιο). Δηλαδή γίνεται συνέταιρος στον εξοπλισμό υποστήριξης ΝΙΤRΟΧ. ( 50αρες φιάλες Ο2, εργαλεία καθαρισμού φιαλών, αναλυτές Οξυγόνου, Ο-rings κτλ.). Οι ΝΙΤROXαδες λοιπόν φροντίζουν μόνοι τους για την προμήθεια και μεταφορά του Ο2 , την διαδικασία πλήρωσης, και ότι άλλο χρειάζεται ..... Συνεννοούνται μεταξύ τους και μοιράζουν αρμοδιότητες χωρίς τσακωμούς και γκρίνιες. Ηχρέωση για κάθε 15αρα φιάλη είναι 2,5Ευρώ, όσο ακριβώς και στα καταδυτικά καταστήματα της περιοχής ώστε να μην δημιουργηθεί θέμα ανταγωνιστικότητας.
Ανάλογο καθεστώς υπάρχει και για τα μέλη που είναι Tech divers. Mόνοι
τους φροντίζουν για την προμήθεια των μιγμάτων, για την ασφάλεια των μεταγγίσεων, κτλ. με την εφάπαξ καταβολή ανάλογου ποσού.
2 Sub-clubs into the club. 3 σε συσκευασία ενός.
  • Εκείνο που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση όσες φορές επισκέφθηκα το klubbγια βουτιά, είναι το πόσο απλά και αθόρυβα λειτουργούν όλα. Στην πρώτη μου βουτιά, μετά την επιστροφή του σκάφους , ρώτησα σε ποιόν πληρώνω τα 6 ευρώ. Έμεινα κατάπληκτος όταν κάποιος μου έδειξε ένα κουτί δίπλα από ένα τετράδιο. Πήγα λοιπόν άνοιξα το κουτί, έβαλα μέσα τις 100 Κορώνες, πήρα ρέστα 50 , και στο τετράδιο σημείωσα το όνομα μου, το όνομα του buddy μου, ημερομηνία βουτιάς, το ποσό που έβαλα στο κουτί, και υπογραφή. Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να δει αν έβαλα η όχι τις 100 κορώνες στο κουτί. Αναρωτιόμουν πόσα τέτοια κουτιά υπάρχουν, ποιος ελέγχει αν πληρώνουν το γεμίσματα του ΝΙΤROX, ποιος μαζεύει τα λεφτά μετά από κάθε βόλτα, ποιος μαζεύει τι και πότε???????
  • Όταν ρώτησα τον Vidar, πως είναι δυνατόν να δουλεύουν όλα τόσο απλά, να μαζεύονται τα λεφτά , να γίνονται οι δουλειές , να μην υπάρχουν γκρίνιες..... .......με κοίταξε με ένα διαπεραστικό βλέμμα, χαμογέλασε συγκαταβατικά σαν να περίμενε την απορία μου αυτή....και μου απάντησε κάτι που μου φάνηκε....κάπως.... για την δική μου Ελληνική πραγματικότητα: Το SDK στηρίζεται στην εθελοντική εργασία και στην αμοιβαία εμπιστοσύνη των μελών του.. Ο καθένας προσφέρει όπως μπορεί. Άλλοι με προσωπική εργασία, άλλοι με γνώσεις, άλλοι χαρίζοντας κάτι στο klubb ( έπιπλο, οικιακή συσκευή, ηλεκτρική συσκευή, κτλ). Σίγουρα κάποια μέλη προσφέρουν λιγότερη προσωπική εργασία από κάποια άλλα λόγω περιορισμένου ελεύθερου χρόνου, αλλά το πάθος και η αγάπη μας για την κατάδυση μας κρατάει ενωμένους χωρίς γκρίνια και ίντριγκες.


Και δεν ειναι μονο ο Vidar με το SDK. Ειναι ολόκληρη η Νορβηγική κοινωνία που λειτουργεί με αυτές τις αρχές.

Επειγόντως μετάγγιση DNA...........

Δημ. Αδάμης




__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-10, 10:09
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA

Αιγεα μου .......
Ωραια ολα αυτα, αλλα στη Νορβηγια.
Οχι στην Ελλαδα!
Ειμαστε χιλιομετρα μακρια απο αυτη την νοοτροπια και αμφιβαλλω αν θα την κατακτησουμε ποτε!
Οι λογοι ειναι αμετρητοι και ξεκινανε απο τα πιο απλα (καταδυτικα) μεχρι τα πιο συνθετα (κοινωνικο-πολιτικα)
Ας μην τους αναλυσουμε.
Ολοι μας γνωριζουμε λιγο-πολυ τα περι DNA των νεο-Ελληνων.

Παντως απολαυσα το post σου και θα σου πω γιατι.
Γιατι (στην πολυ κλειστη του δομη) καπως ετσι λειτουργει και ο Σ.Κ.Α.
Σαν δηλαδη μια παρεα που συννενοητε με τα ματια και εχει εμπιστοσυνη ο ενας στον αλλο. Αυτη ηταν και παραμενει η αρχικη ιδεα απο την ιδρυση του.
Ο βασικος κορμος του συλλογου εχει βαλει κατι απο την προσωπικη του περιουσια στον συλλογο. Μεγαλο ή μικρο δεν εχει σημασια. Κυριως ομως εχει καταθεσει τον εαυτο του σε σχεση με τους αλλους για να ανεχτει εμενα (που δεν ειμαι και ευκολος ανθρωπος πανω στα καταδυτικα) ή τα αλλα μελη του συλλογου που ειμαστε ολοι διαφορετικοι ετσι; Μας ενωνει ομως η κοινη τρελλα, η παρεα, η συντροφικοτητα στη βουτια, η αγαπη για την θαλασσα. Ανθρωποι παθιασμενοι με την καταδυση, που την αγαπανε πραγματικα και οχι πλασματικα, τυποι που τους αρεσει η διαδικασια απο την αρχη ως το τελος, αυτοδυτες που πηρανε το πτυχιο τους για να βουτανε παντα και οχι να τα παρατησουν στην πρωτη ευκαιρια.
Η πρωτη ευκαιρια αυτη μπορει να ειναι:

1. Του χρονου θα μαθω σκι και θα παρω τα βουνα.
2. Μετα θα γινω skipper και θα σκιζω τις θαλασσες.
3. Υστερα θα παω για rafting.
4. Αργοτερα με συνεπηρε το canoe-cayak
5. Αποφασισα να ασχοληθω με το snowboard
6. Δεν βρισκω καθολου - μα καθολου χρονο! Ποτε να παω;
7. Παντρευτηκα τωρα και δεν με αφηνει η γυναικα μου (αυτο δεν το λεμε - αλλα ετσι ειναι)
8. Βρηκα μια γκομενα και δεν θελω να την χασω φευγοντας για καταδυσεις!
9. Ακολουθω παντα τα θελω και την τρελλα των αλλων (των φιλων μου ή της φιλης μου)
10. Πηρα το πτυχιο μου αλλα ειναι ακριβο σπορ, δεν γινετε να την βγαζουμε τζαμπα; (η τσιγκουνια μερικων σπαει κοκκαλα)
Και αλλοι πολλοι λογοι φιλε μου καλε....

Επειδη ο αθλητισμος ειναι το επαγγελμα μου θα σου πω τα εξης:
Oι Ελληνες δεν αγαπανε τα σπορ! Μονο ενα μικρο ποσοστο! Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Και δεν φταινε μονο αυτοι βεβαια. Φταιει ενας κρατικος σχεδιασμος για την ''δια βιου ασκηση'' που μονο στα βιβλια των σχολειων υπαρχει σαν θεωρια. Στην πραξη μηδεν! Το κρατος απεχει σαν παχυσαρκος κυριος που καθετε και βλεπει τον γονεα να κουβαλαει το παιδι του απο μικρο στον αθλητισμο μηπως και του μεταδωσει το ωραιο αυτο μικροβιο - να αγαπησει τα σπορ.
Ως εκ τουτου παρουσιαζετε το φαινομενο ατομων που κατεχουν 20 πτυχια σε διαφορες δραστηριοτητες και ειναι ασχετοι σε ολα!!!
Ποτε δεν θα γινουν καλοι καπου - δεν θα φτασουν σε καποιο επιπεδο, ουτε τους ενδιαφερει. Γιατι;
Γιατι ειναι ανθρωποι χωρις παθη - χωρις την τρελλα!
Επισης ειναι εγωιστες και καχυποπτοι.
Εχουν μεγαλη ιδεα για τον μικρο εαυτο ολων μας και παντα οι αλλοι εχουν αδικο και τα κανουν λαθος! Καμμια ιδεα δεν ειναι σωστη, γιατι δεν την σκεφτηκαν αυτοι! Μπαινουν σε συλλογους και οργανωσεις και τις κανουν μπαχαλο με την συμπεριφορα τους. Βαζουν λογια και ιδεες, λενε φανφαρες δεξια και αριστερα, προσπαθουν να κανουν κλικες ή βλεπουν κλικες εκει οπου δεν υπαρχουν.

Στο τελος 2 πραγματα συμβαινουν: ή βρισκουν το εδαφος για να ελειγχουν και να παρεισφρησουν στον συλλογο με αποτελεσμα να τον διαβρωσουν και πολλες φορες να τον διαλυσουν (αυτοι ειναι το φρενο σε εναν συλλογο), ή αυτο αποβαλλονται γιατι βλεπουν οτι δεν τους παιρνει!

Ετσι λοιπον συνεβη και σε εμας (και οχι μονο)
Αλλα ο βασικος κορμος της ομαδας μας παραμενει παντα κλειδωμενος σε θεματα ενοτητας και το κλειδι το εχω καταπιει εγω!
Οταν θα πεθανω βλεπουμε........ αντε γεια και χαιρετισμους εκει επανω!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seafarer : 28-02-10 στις 18:06.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-10, 14:00
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA


Δημήτρη,
εκτός από το DNA και τα γονίδια -που τα μεταγγίζει κανείς τόσο δύσκολα και αργά, όσο ακριβώς και ευχάριστα- υπάρχουν και τα μιμίδια (sensu Dawkins).

Συνέχισε να μας τα στέλνεις, όλο και κάπου θα πιάσουν τόπο!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-10, 15:42
Το avatar του χρήστη alkis
alkis alkis is offline
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 188
Απάντηση: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA

Δημήτρη καλησπέρα
Με το post σου παρασύρθηκα και έκανα πολύ ωραίες σκέψεις!
Δεν θέλω να κάνω σύγκριση γιατί πολύ απλά δε μπορεί να γίνει.
Είμαι σίγουρος και αυτούς τους απασχολεί κάτι.

Επέτρεψέ μου να αντιγράψω την εμπειρία και τις σκέψεις σου και στο δικό μας forum.
Μπορεί κάτι καλό να βγει.

Καλή επιστροφή στην πατρίδα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkis : 28-02-10 στις 15:50.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-10, 20:19
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alkis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη καλησπέρα
Με το post σου παρασύρθηκα και έκανα πολύ ωραίες σκέψεις!
Δεν θέλω να κάνω σύγκριση γιατί πολύ απλά δε μπορεί να γίνει.
Είμαι σίγουρος και αυτούς τους απασχολεί κάτι.

Επέτρεψέ μου να αντιγράψω την εμπειρία και τις σκέψεις σου και στο δικό μας forum.
Μπορεί κάτι καλό να βγει.

Καλή επιστροφή στην πατρίδα
Αλκη

δεν χρειάζεται να σου δώσω την αδειά μου για να υιοθετήσετε πρακτικές που θα βοηθήσουν την ΕΑΘ.

Ο λόγος που έγραψα για τον SDK, ειναι για να δώσω τροφή για σκέψεις και ιδέες στην Ελληνική Καταδυτική Κοινωνία. Το καλό με την ΕΑΘ ειναι οτι εχει πρόεδρο εναν ανθρωπο που εχει ζήσει στην Νορβηγία, και γνωρίζει απο πρώτο χέρι τα πράγματα. Αν μάλιστα θελήσετε να μπείτε σε λεπτομέρειες, μπορείτε μέσω της ιστοσελίδας του klubb, να επικοινωνήσετε και να σκάψετε λίγο βαθύτερα.....(Ευκαιρία για τον Μίλτο να ξεσκονίσει τα Νορβηγικά του....)

PHYSALIA

Η αλήθεια ειναι οτι μέχρι σήμερα δεν γνώριζα για τα μιμίδια.
Ομως για να γίνει μιά μετάγγιση δεν αρκεί να βρεθεί μόνο ο δότης. Θα πρέπει να υπάρχει η ανάλογη υποδομή. Νοσοκομείο, προσωπικό, κατάλληλος εξοπλισμός, και φυσικά κάποιος ασθενής. Προσοχή ομως γιατί και οι μεταγγίσεις κρύβουν κινδύνους.....

Seafarer

Δεν γνωριζόμαστε προσωπικά.
Σχετικά με όσα γράφεις , σε άλλα συμφωνώ και σε άλλα οχι. Δεν νομίζω ομως οτι ειναι ο κατάλληλος χώρος για να το αναλύσουμε σε βάθος.
Ισως κάποια στιγμή απο κοντά πίνοντας το καφεδάκι μας (οταν κατέβω Ελλάδα)
__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-10, 08:51
Το avatar του χρήστη Ingeborg
Ingeborg Ingeborg is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 283
Απάντηση: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA

AIGAIAS, είσαι τυχερός, γνώρισες πως λειτουργεί ένα καταδυτικός σύλλογος στην Νορβηγία. Εάν κατάλαβα σωστά σου άρεσε αυτός το τρόπος λειτουργίας καθώς και το αποτέλεσμα:«πρόθυμος να βοηθήσει», «έχει κερδίσει τον σεβασμό», «κερδίσε την εμπιστοσύνη των υπολοίπων μελών», «εθελοντική εργασία", "αμοιβαία εμπιστοσύνη», «Ο καθένας προσφέρει όπως μπορεί» κ.λ.π.).

Αμέσως αναρωτήθηκα (μάλλον και εσύ) αν μπορούσε να λειτουργήσει ένα τέτοιο σύστημα και στην Ελλάδα. Διαβάζοντας τα πρώτα σχόλια στο θέμα, ένιωσα την ανάγκη να γράψω κάτι που με απασχολεί εδώ και χρόνια:
Ζω εδώ και 23 χρόνια στην Ελλάδα, κάθε φορά με ξαφνιάζει ποσό μερικοί Έλληνες δεν μπορούν να βλέπουν αυτά που βλέπω εγώ κάθε ημέρα. Οι Έλληνες είναι έξυπνοι, φιλότιμοι, ευέλικτοι, δυναμικοί, έχουν ανοιχτό μυαλό, μεγάλη καρδιά, έχουν πάντα μια λύση και μπορούν να μετακινήσουν βουνά, αρκεί να το έχουν αποφασίσει. Δεν τους λείπει τίποτα και δεν χρειάζεται να ζηλέψουν κανέναν Νορβηγό.

Όπως καταλαβαίνεις, είμαι βέβαια ότι αυτό το σύστημα μπορεί να λειτουργεί και εδώ, αρκεί να το θέλουμε. Όλα τα πράγματα έχουν τουλάχιστον δυο πλευρές και έμενα με βοηθάει αφάνταστα να βλέπω το ποτήρι μισό γεμάτο.

Αυτό που βρήκες εσύ έτοιμο στην Νορβηγία, κάποιοι άλλοι το έχουν χτίσει πολύ πριν.

Νομίζω με την ίδρυση του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ έχει γίνει το πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση. Στο Σύλλογο συμμετέχουν απλοί άνθρωποι, ανάλογα με το χαρακτήρα του καθενός. Όλοι βάζουν το πετραδάκι τους και σιγά σιγά υλοποιείται ένα όραμα παρόμοιο με αυτό που περιγράφεις. Ο καθένας μας συμμετέχει και προσφέρει εθελοντικά ανάλογα με τις δυνατότητες που έχει. Κάθε αρχή και δύσκολη όπως λέει και η παροιμία.

Όποιος έχει όρεξη και θέλει να μας γνωρίσει από κοντά μπορεί να έρθει στο Σύλλογο (κάθε Τρίτη το βράδυ). Θα ήταν ωραίο κάποια στιγμή να μας πεις από κοντά την δική άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-10, 11:29
Το avatar του χρήστη AIGAIAS
AIGAIAS AIGAIAS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 23-05-2008
Περιοχή: NORWAY......
Μηνύματα: 74
Απάντηση: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA

Aγαπητή Ingeborg,
Καλημέρα και καλό μήνα.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι.
Ο λόγος που ανοιξα αυτό το thread, ηταν για να δώσω τροφή για σκέψεις οχι μόνο στο σύλλογο αλλά και σε ολους τους περιστασιακούς επισκέπτες του forum.
Συμφωνώ απόλυτα οτι ο ΤΗΘΥΣ ειναι ενας σύλλογος (δεν θα ελεγα klubb), που κάνει φιλότιμες προσπάθειες να κρατηθεί όρθιος και να βρεί την ταυτότητα του μέσα στο ομιχλώδες τοπίο της Ελληνικής Αυτόνομης Κατάδυσης. Γνωρίζω πως στον σύλλογο γίνεται αξιόλογη και αθόρυβη δουλειά, και επίσης καταλαβαίνω την αγωνία σου για το μέλλον του Συλλόγου.
Το post μου ομως σε καμία περίπτωση δεν εχει σκοπό να συγκρίνει η να κρίνει το εργο που συντελείται στον Σύλλογο μας. Λυπάμαι αν σου εδωσε αυτή την εντύπωση.


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τον δυναμισμό του Ελληνικού στοιχείου οπως ακριβώς το περιγράφεις. Ακόμη περισσότερο, θα συμφωνήσω με το μπουκέτο αρετών που εύστοχα αναγνωρίζεις για τον χαρακτήρα του σύγχρονου Έλληνα.
(Αλλωστε αυτό μας το αναγνωρίζει και ο Γερμανικός τύπος με το περιοδικό FOCUS).
Πράγματι, για να πραγματοποιήσει κάτι ο Ελληνας προυποθέτει να το θέλει πολύ. Μα και ο Νορβηγός/Αγγλος/Γερμανός για να πραγματοποιήσει κάτι δεν θα πρέπει να το θέλει εξίσου πολύ και εκείνος?

Κατά την γνώμη μου, η διαφορά εντοπίζεται στούς κρίσιμους εκείνους παράγοντες που κατευθύνουν το decision making process του Έλληνα. Ποιοί ειναι αυτόι? Με λίγα λόγια κάτω απο ποιές προυποθέσεις αποφασίζουμε να κάνουμε μια επιθυμία/σκέψη μας πραγματικότητα?
Η αλλοιώς, κάτω απο ποιές προυποθέσεις αποφασίζει ο Ελληνας να κινήσει ‘γή και ουρανό’ όπως ειπες, για να πραγματοποιήσει αυτό που εχει αποφασίσει?

Θέλεις να το συζητήσουμε τώρα???????

Ειναι πολλά «τα αυγά που θα σπάσουν.».................

Επιτέλους Ανοιξη!!! Υπόσχομαι κάποια Τρίτη να βρεθώ στο Σύλλογο, ετσι στο ξεκούδουνο.....και να τα πούμε απο κοντά.....

Δημ. Αδάμης


__________________
αισθάνομαι καυτή την ανάσα του χρόνου.......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-10, 15:09
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alkis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το post σου παρασύρθηκα και έκανα πολύ ωραίες σκέψεις!

Και εγώ!!!!!!! Να σας στείλω μια λίστα με γονίδια που θέλουμε από τις Νορβηγέζες? Αν είναι να την κάνουμε την δουλεία να την κάνουμε σωστά. Μην αφήσουμε εκκρεμότητες για επόμενες μεταγγίσεις
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 01-03-10 στις 15:12.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-10, 17:04
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ DNA

Το θέμα εδώ δεν είναι να γίνει η συγκρίσει με την Ελληνική πραγματικότητα. Νομίζω όλοι ξέρουμε πόσο διαφορετική είναι η νοοτροπία της ελληνικής κοινωνίας, λίγο πολύ όλοι έχουμε κάνει ένα ταξίδι έξω και έχουμε σιχτιρίσει την «πατρίδα» που σκοτώνει τα παιδία της με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους.

Το θέμα εδώ είναι πως ο Aigaias μοιραστικέ μια εμπειρία εκ των έσω από μια χώρα με διαφορετική κουλτούρα, παιδεία και οργάνωση από τη δική μας και προσωπικά χαίρομαι που διαβάζω κάτι τέτοιο για να παραδειγματίζομαι «κι εγώ σαν πιο μικρή και άβγαλτη» και αυτό δεν το λέω για ‘μένα. Το λέω γιατί οι νέοι άνθρωποι σήμερα έχουν διαφορετική οπτική, ανοιχτά μυαλά και εξελιγμένα γονίδια. Ας ελπίσουμε λοιπόν να πληθαίνουν όλο και περισσότερο οι άνθρωποι που διαβάζουν κάτι σαν αυτό και αντί να γκρινιάξουν και να μας υπενθυμίσουν πόσο άχρηστοι είμαστε, να χαμογελάσουν και να σκεφτούν την αντίστοιχη δράση στην οποία συμμετέχουν και τους θυμίζει κάτι τέτοιο, αυτοί που με την ίδια λαχταρά ταξιδεύουν, διαβάζουν, γνωρίζουν άλλους πολιτισμούς και προσπαθούν να μην υποστηρίζουν την απάθεια και την αχρηστία της δικής τους κοινωνίας -με κάθε ευκαιρία που τους δίνεται. Ξέρω αρκετούς από αυτούς, δεν κάνουν όλοι κατάδυση φυσικά, είναι 5 εδώ 10 παραπέρα-υπάρχουν όμως! Εκεί μ’ αρέσει να εστιάζω.


Μισογεμάτο το ποτήρι απαραίτητα γιατί χανόμαστε!
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.