Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-02-08, 19:11
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
να προσθεσω οτι συμφωνα με τον αρχαιολογικο νομο ειναι παρανομο να φωτογραφιζεις αρχαια.....ισως γιατι τους κλεβεις την ψυχη τους ( οπως πιστευαν για τη φωτογραφια αρχαιοι λαοι!)

Πολυ σωστα σκεφτονται οι ανθρωποι ! Σκεψου οτι μια φορα με φωτογραφησαν και εχασα τα μισα μαλλια μου !!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-08, 21:11
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Στο ίδιο mood
SOS της «Yδραίισας Φώκιας» για τις καταδύσεις

Μόλις βρήκα το χρόνο να ψάξω το μπλογκ τους λιγάκι...
Οι "οικολόγοι" της Ύδρας είναι απολύτως γραφικοί τύποι. Έχουν ξεμείνει κάπου στη δεκαετία του '80 τόσο στον τρόπο που καταλαβαίνουν τα πράγματα όσο και τον τρόπο που αντιδρούν... Κρίμα, αν όλη αυτή η ενέργεια διοχετευόταν σωστά, θα μπορούσαν να κάνουν θαύματα σε αυτό το πανέμορφο νησί....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-02-08, 23:16
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Θα συμφωνήσω με τη Physalia. Δε νομίζω ότι έχουν παράξενες προθέσεις, απλά σκέφτονται σα να έχουν τσίχλα κολλημένη στον εγκέφαλο. Κρίμα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-08, 00:00
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Ίσως πρέπει να τους κάνουμε μια επίσκεψη σαν σύλλογος ΤΗΘΥΣ και να μιλήσουμε μαζί τους, να προσπαθήσουμε να τους καταλάβουμε και να μας καταλάβουν.

Υποψιάζομαι βέβαια ότι η εικόνα που έχουν πλάσει για τους εαυτούς τους (επαναστάτες/οικολόγοι/προστάτες της πολιτιστικής μας κληρονομιάς) τους είναι εξαιρετικά πολύτιμη για να την απορρίψουν και ίσως τους εμποδίσει να αποδεχτούν ότι η πλειοψηφία των αυτοδυτών δεν είναι βάρβαροι αρχαιοκάπηλοι αλλά συνειδητοποιημένοι πολίτες, αλλά παρ' όλα αυτά νομίζω πως αξίζει μια προσπάθεια.

Όταν πλάθεις στο μυαλό σου την εικόνα του "εχθρού" είναι εύκολο να είσαι επαναστάτης. Όταν την βλέπεις μπροστά σου με επιχειρήματα, είναι πιο δύσκολα τα πράγματα - να δω τι θα κάνουν μετά χωρίς βαρβάρους

Εγώ πάντως θα το προτείνω στο επόμενο Δ.Σ. του συλλόγου
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 26-02-08 στις 01:00.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-08, 09:19
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως πρέπει να τους κάνουμε μια επίσκεψη σαν σύλλογος ΤΗΘΥΣ και να μιλήσουμε μαζί τους, να προσπαθήσουμε να τους καταλάβουμε και να μας καταλάβουν.

Υποψιάζομαι βέβαια ότι η εικόνα που έχουν πλάσει για τους εαυτούς τους (επαναστάτες/οικολόγοι/προστάτες της πολιτιστικής μας κληρονομιάς) τους είναι εξαιρετικά πολύτιμη για να την απορρίψουν και ίσως τους εμποδίσει να αποδεχτούν ότι η πλειοψηφία των αυτοδυτών δεν είναι βάρβαροι αρχαιοκάπηλοι αλλά συνειδητοποιημένοι πολίτες, αλλά παρ' όλα αυτά νομίζω πως αξίζει μια προσπάθεια.

Όταν πλάθεις στο μυαλό σου την εικόνα του "εχθρού" είναι εύκολο να είσαι επαναστάτης. Όταν την βλέπεις μπροστά σου με επιχειρήματα, είναι πιο δύσκολα τα πράγματα - να δω τι θα κάνουν μετά χωρίς βαρβάρους

Εγώ πάντως θα το προτείνω στο επόμενο Δ.Σ. του συλλόγου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-08, 18:46
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Λαβετε υπ'οψη και τις αριστες σχεσεις τους με την Εφορεια Εναλειων Αρχαιοτητων . Ισως καποια συμπερασματα να βγουν απο αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-02-08, 10:46
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως πρέπει να τους κάνουμε μια επίσκεψη σαν σύλλογος ΤΗΘΥΣ και να μιλήσουμε μαζί τους, να προσπαθήσουμε να τους καταλάβουμε και να μας καταλάβουν.

Υποψιάζομαι βέβαια ότι η εικόνα που έχουν πλάσει για τους εαυτούς τους (επαναστάτες/οικολόγοι/προστάτες της πολιτιστικής μας κληρονομιάς) τους είναι εξαιρετικά πολύτιμη για να την απορρίψουν και ίσως τους εμποδίσει να αποδεχτούν ότι η πλειοψηφία των αυτοδυτών δεν είναι βάρβαροι αρχαιοκάπηλοι αλλά συνειδητοποιημένοι πολίτες, αλλά παρ' όλα αυτά νομίζω πως αξίζει μια προσπάθεια.

Όταν πλάθεις στο μυαλό σου την εικόνα του "εχθρού" είναι εύκολο να είσαι επαναστάτης. Όταν την βλέπεις μπροστά σου με επιχειρήματα, είναι πιο δύσκολα τα πράγματα - να δω τι θα κάνουν μετά χωρίς βαρβάρους

Εγώ πάντως θα το προτείνω στο επόμενο Δ.Σ. του συλλόγου
Φοίβο μακάρι αλλά αλλού πρέπει μάλλον να απευθυνθούμε...
Στους οικολόγους πράσινους που και εκεί η υδραίισα φώκια κατάφερε να περάσει τη θέση της και να υιοθετήσουν (σε συνέδριο στην Ύδρα, που αλλού) οι κατά τα άλλα συμπαθέστατοι πράσινοι τη θέση για την κατάργηση του νομοσχεδίου... Εγώ που ήθελα να τους ψηφίσω στις επόμενες εκλογές με τις θέσεις αυτές μπορώ;
http://www.e-ecology.gr/DiscView.asp...02&forum_id=20&
Έχουν γίνει έρμαιο του κάθε δημοσιογράφου που με τις ευλογίες ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τους έχουν ταυτίσει με τον Βεργή...
Ας μην ξεχνάμε και ότι...
-Η φώκια αυτή Φοίβο μας έλεγε αρχαιοκάπηλους, ψαράδες και "με τα υπερσύγχρονα sonar που διαθέτουν τα σκάφη μας καταστρέφουμε τις φωλιές των ψαριών".
-Δέν άφησε εφημερίδα για εφημερίδα του Αθηναικού τύπου με άρθρα του στύλ "κινδυνεύουν οι αρχαιοτητες" και τις άλλες σαχλαμέρες για τα sonar.
Μέχρι και στην εφημερίδα "φωνή του Αργοσαρωνικού" γράφτηκε ανάλογο άρθρο που μοιράζεται στα υδροπτέρυγα δωρεάν..
-Η φώκια αυτή Φοίβο έχει σχέσεις άριστες σχέσεις με ένα άλλο είδος φώκιας που μάλλον έχει εξαφανιστεί (ελπίζω) τη γνωστή αιμοβόρα archaeologus -archaeologus .
Πιστεύω λοιπόν ότι πρέπει να κάνουμε μια ενημέρωση και να καταθέσουμε τις θέσεις μας στους Οικολόγους -Πράσινους...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-02-08, 11:10
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

ενδιαφέρον....
οι πράσινοι έχουν και φόρουμ
www.ecogreens.gr
Θα μπορούσαμε να θέσουμε εκεί το ζήτημα ώστε να γίνει και διάλογος...
Η αλήθεια είναι ότι τους είχα ποστάρει την ανακοίνωση της Ημερίδας για τα ΚΠ, θεωρώντας ότι το θέμα θα έρπεπε να τους αφορά. Απ' ό,τι φάνηκε δεν....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-02-08, 14:48
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
-Η φώκια αυτή Φοίβο έχει σχέσεις άριστες σχέσεις με ένα άλλο είδος φώκιας που μάλλον έχει εξαφανιστεί (ελπίζω) τη γνωστή αιμοβόρα archaeologus -archaeologus .
Μακαρι να έχει εξαφανιστεί!!!!!!!!!!!

Ισως κάνει καλό στην κοινωνία...
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-08, 15:50
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αυτή η φώκια μου τη δίνει στα νεύρα

Νομίζω κάνουμε πολύ κακώς να προσωποποιούμε τα όποια προβλήματα.
Όπως το βλέπω εγώ, η στάση της Εναλίων δεν έχει αλλάξει μετά την αντικατάσταση της προϊσταμένης (ο νόμος είναι άλλη ιστορία)... άρα οι "αντιστάσεις" τους δεν είναι πρωσοποπαγείς αλλά αντανακλούν μάλλον πολύ πιο γενικά και διάσπαρτα προβλήματα του κλάδου.

Ο βασικός εχθρός μας είναι η άγνοια, απ' όπου κι αν προέρχεται, ό,τι συμφέροντα κι αν εξυπηρετεί.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:00.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.