Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-10, 16:05
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Όσοι παρακολουθείτε τις τελευταίες συζητήσεις, θα καταλάβετε ότι την αφορμή για αυτό το θέμα καθώς και τα ερωτηματικά που προέκυψαν τις πήρα από γειτονικό φόρουμ και συγκεκριμένα από εδώ :

Επίσης:
http://www.keawest.gr/b/viewtopic.php?f=10&t=331

Αντιγράφω μέρος της σελίδας:

Παράθεση:
Οι Σκοποί “ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΚΕΑΣ” περιλαμβάνουν την ανάδειξη της ναυτικής ιστορίας της νήσου Κέας από αρχαιοτάτων χρόνων έως σήμερα, την συλλογή λαογραφικού υλικού και ειδικότερα σχετικά με το Διεθνή Σταθμό Ανθράκευσης Ατμόπλοιων (γνωστό ως «Κόκα»), εικόνων και εκθεμάτων, εγγράφων και βιβλίων, ομοιωμάτων πλοίων διαφόρων περιόδων, καθώς και η εικονογράφηση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτού το κομματιού της ζωής του νησιού, συλλέγοντας αντικείμενα και ταξινομώντας ιστορικά στοιχεία της ναυτικής παράδοσης του τόπου καθώς και τις εξελίξεις της ναυτιλίας και των εμπορικών πλοίων. Επίσης θα αναδειχθεί η ιστορία και μέσω εκθεμάτων από τα ήδη γνωστά ναυάγια του νησιού όπως το Α/Π ΠΑΤΡΙΣ, το HMHS BRITANNIC, το S/S BURDIGALA (ex KAISER FRIEDRICH), το μεταγωγικό αεροπλάνο του Β! Π.Π. JUNKERS 52/3m ή το νεοανακαλυφθέν HMS LOUVAIN (ex DRESDEN) και άλλα που τυχών ανακαλυφθούν. Το ΝΜΚ θα συμμετέχει στη συντήρηση των αντικειμένων που θα ανελκύονται από το βυθό ή θα παραχωρούνται προς αυτό. Πέραν των εκθεμάτων το ΝΜΚ έχει στόχο να αναπτυχθεί η ερευνητική δραστηριότητα και να αποτελέσει πρότυπο κέντρο με διαδραστικές παρουσιάσεις, διαλέξεις ακόμη και ζωντανές αναμεταδόσεις εικόνων από το βυθό όπου κείτονται τα ναυάγια μας
Αφού πρώτα συγχαρώ όσους ασχολούνται με την ίδρυση ενός τέτοιου θεσμού που αναδυκνύει την ιστορία του τόπου μας και αναβαθμίζει την περιοχή του, θα ήθελα να συζητήσουμε όλα αυτά τα οποία πιθανόν μας προβληματίζουν καθώς οι υπεύθυνοι θα μπορέσουν να μας διαφωτίσουν, ώστε να μην υπάρχουν ''σκιές'', ''λασπολογίες'' και αφορμές ''αφορισμού'' οποιουδήποτε συνδύτη μας.

Εγώ θέτω ευθέως τα ερωτήματα μου:

- Η προαγγελία έκθεσης αντικειμένων από αυτά τα πλοία φαντάζομαι πως σημαίνει ότι ήδη έχει ενημερωθεί η εναλίων και έχει δώσει έγκριση για την ανέλκυση. Σωστά;
- Πότε θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες ανέλκυσης και πότε θα έχουμε την χαρά να δούμε από κοντά όλους αυτούς τους θησαυρούς στο μουσείο;
- Η ομάδα που φροντίζει για το γέμισμα των προθηκών του μουσείου, μπορεί να μας διαφωτίσει για το αν κατά τις επισκέψεις των ναυαγίων υπήρχαν τα αντικείμενα που λέγεται ότι λείπουν ή αν αυτά έχουν ανελκυθεί για το μουσείο με την έγκριση επίσημων φορέων;



Νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία για συζήτηση χωρίς υπεκφυγές και ξεκαθαρίσματος του κλίματος που έχει δημιουργηθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-10, 16:37
Andreas Maragkos Andreas Maragkos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Αγιος Στέφανος Αττικής
Μηνύματα: 60
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ θέτω ευθέως τα ερωτήματα μου:

- Η προαγγελία έκθεσης αντικειμένων από αυτά τα πλοία φαντάζομαι πως σημαίνει ότι ήδη έχει ενημερωθεί η εναλίων και έχει δώσει έγκριση για την ανέλκυση. Σωστά;
- Πότε θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες ανέλκυσης και πότε θα έχουμε την χαρά να δούμε από κοντά όλους αυτούς τους θησαυρούς στο μουσείο;
- Η ομάδα που φροντίζει για το γέμισμα των προθηκών του μουσείου, μπορεί να μας διαφωτίσει για το αν κατά τις επισκέψεις των ναυαγίων υπήρχαν τα αντικείμενα που λέγεται ότι λείπουν ή αν αυτά έχουν ανελκυθεί για το μουσείο με την έγκριση επίσημων φορέων;
Δε νομίζω να έχει γίνει μια τόση μεγάλη επιχείριση ανέλκυσης χωρίς την έγκριση του οργανισμού εναλίων..

Το πότε θέλω να πιστεύω να είναι σύντομα αλλά απο την άλλη στην Ελλάδα ζούμε κ σε τέτοια θέματα ξέρουμε οτι είμαστε λίγο τα ζώα μου αργά..

Χμμμμ την ίδια απορία θέλω να εκφράσω κ εγώ...έλειπαν η οκ έχουμε πάρει το οκ , αλλά μήπως " δίπλα " έχουμε κ ένα άλλο ζευγάρι με άλλο ασκό..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-10, 17:12
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Τελικά μπορούμε να μπούμε στην ουσία του θέματος αν σαν σύλλογος ζητήσουμε να μάθουμε αν το μουσείο, και οι σχετικές δραστηριότητες, τελούν υπό την αιγίδα κάποιου επίσημου φορέα.

Σίγουρα κάποιος μπορεί να απαντήσει σε αυτό, σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-10, 19:57
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων

Αφού πρώτα συγχαρώ όσους ασχολούνται με την ίδρυση ενός τέτοιου θεσμού που αναδυκνύει την ιστορία του τόπου μας και αναβαθμίζει την περιοχή του, θα ήθελα να συζητήσουμε όλα αυτά τα οποία πιθανόν μας προβληματίζουν καθώς οι υπεύθυνοι θα μπορέσουν να μας διαφωτίσουν, ώστε να μην υπάρχουν ''σκιές'', ''λασπολογίες'' και αφορμές ''αφορισμού'' οποιουδήποτε συνδύτη μας.
Μιας και είμαι ένας από αυτούς που οραματίστηκε την ίδρυση ενός Ναυτικού Μουσείου στο νησί της Κέας, σπεύδω να απαντήσω στα ερωτήματα σου.

Το ΝΜΚ τελεί υπό ίδρυση. Έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία του καταστατικού του και πρόθεση είναι να λειτουργήσει σαν αστική εταιρεία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα σύμφωνα με το άρθρο 741 του Α.Κ. υπαγόμενη στις διατυπώσεις δημοσιότητας του άρθρου 784 Α.Κ. αποτελούσα αυτοτελές νομικό πρόσωπο.

Προϋπόθεση για τη σύσταση (έγκριση καταστατικού από το Πρωτοδικείο Αθηνών) είναι η εξεύρεση στέγης. Προς τούτο μετά από διαβουλεύσεις με το Δήμο Κέας, έχει υποβληθεί σχετική αίτηση και αναμένεται η έγκριση (ή μη) από το Δημοτικό Συμβούλιο. Σε περίπτωση έγκρισης και απόκτηση στέγης με ευγενική παραχώρηση από το Δήμο, τότε το ΝΜΚ θα λάβει σάρκα και οστά. Προσδοκία είναι να έχουμε την έγκριση του Δήμου εντός του Μαΐου και να έχουμε την έγκριση του Πρωτοδικείου μέχρι το τέλος Ιουνίου 2010.

Θα προσκληθούν να συμμετάσχουν ως ιδρυτικά μέλη φορείς του τόπου αλλά και προσωπικότητες ή άλλοι φορείς από την Ελλάδα και το εξωτερικό, με γνώμονα την αγάπη τους για τη θάλασσα και το ενδιαφέρον τους για συνεισφορά στους σκοπούς του ΝΜΚ.

Αυτά σαν ενημέρωση για την ωρίμανση της πρωτοβουλίας για την ίδρυση του ΝΜΚ.
Παράθεση:
Εγώ θέτω ευθέως τα ερωτήματα μου:

- Η προαγγελία έκθεσης αντικειμένων από αυτά τα πλοία φαντάζομαι πως σημαίνει ότι ήδη έχει ενημερωθεί η εναλίων και έχει δώσει έγκριση για την ανέλκυση. Σωστά;
Οι σκοποί ενός υπό σύσταση Ναυτικού Μουσείου δεν αποτελούν προαγγελία έκθεσης αντικειμένων. Όταν ολοκληρωθούν τα προηγούμενα βήματα ίδρυσης & εγκρίσεων, τότε το Δ.Σ. της ΑΜΚ εταιρείας, ενεργώντας συλλογικά και σύννομα είναι βέβαιο ότι θα πράξει τα δέοντα όταν και όποτε απαιτηθούν.
Παράθεση:
- Πότε θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες ανέλκυσης και πότε θα έχουμε την χαρά να δούμε από κοντά όλους αυτούς τους θησαυρούς στο μουσείο;
Δες προηγούμενη απάντηση.
Παράθεση:
- Η ομάδα που φροντίζει για το γέμισμα των προθηκών του μουσείου, μπορεί να μας διαφωτίσει για το αν κατά τις επισκέψεις των ναυαγίων υπήρχαν τα αντικείμενα που λέγεται ότι λείπουν ή αν αυτά έχουν ανελκυθεί για το μουσείο με την έγκριση επίσημων φορέων;
Δεν υπάρχει τέτοια ομάδα. Αν και εφ' όσον συσταθεί κάποια τέτοια, οι ενέργειες της θα έχουν την έγκριση αρμοδίων φορέων όπως π.χ. το ΥΠΠΟ-ΤΑ.


Παράθεση:
Νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία για συζήτηση χωρίς υπεκφυγές και ξεκαθαρίσματος του κλίματος που έχει δημιουργηθεί.
Ελπίζω να βοήθησα για την αποφυγή κάθε παρεξήγησης όσο αφορά την πρόθεση σύστασης ενός Ναυτικού Μουσείου.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-10, 21:33
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
την αφορμή για αυτό το θέμα καθώς και τα ερωτηματικά που προέκυψαν τις πήρα από γειτονικό φόρουμ και συγκεκριμένα από εδώ :

Συγνώμη για το ανάλαφρο ύφος και το χαλαρό στυλ, αλλά η υπόθεση μου θυμίζει ένα άλλο "σκάνδαλο", αυτό της συνεργασίας του Συλλόγου με την Greenpeace...

Παρατηρήσατε μήπως κάποιο pattern???
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 23-04-10 στις 21:37.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-10, 22:22
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Βύρωνα, είσαι σίγουρα ο πιο κατάλληλος να απαντήσεις και θα σε εκμεταλλευτώ ''δημοσιογραφικά'', αν μου το επιτρέπεις φυσικά…

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Baracuda
Οι σκοποί ενός υπό σύσταση Ναυτικού Μουσείου δεν αποτελούν προαγγελία έκθεσης αντικειμένων
Επομένως η αναφορά στα συγκεκριμένα πλοία και σε αυτά που θα εκτεθούν στο μουσείο, τι ρόλο έχουν στο φόρουμ του δήμου; Θέλω να πω τι είναι αυτό που σας δίνει την βεβαιότητα και την αισιοδοξία πως θα έχετε όλες τις λοιπές εγκρίσεις για να προχωρήσετε σε αυτό που οραματίζεστε;

Επιπλέον, αν (που δεν το εύχομαι), δεν μπορέσετε να πάρετε τις εγκρίσεις από τους αρμόδιους φορείς, ώστε να ανελκύσετε εκθέματα από τα πλοία που έχετε αναφέρει, τι θα κάνετε ένα άδειο μουσείο;

Υπάρχει κάποια βάση ευρημάτων που να δικαιολογεί την ίδρυση μουσειακού χώρου (με σκοπό την μελλοντική επέκταση);

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Baracuda
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από emmy
Παράθεση:- Πότε θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες ανέλκυσης και πότε θα έχουμε την χαρά να δούμε από κοντά όλους αυτούς τους θησαυρούς στο μουσείο;
Δες προηγούμενη απάντηση.
Καταλαβαίνω πως υπάρχουν αστάθμητοί παράγοντες, αλλά τι πρόβλεψη χρονική έχετε στο πρόγραμμα σας; Θέλω να πω, πως κάθε εγχείρημα συνήθως είναι χρονικά προσδιορισμένο. Επομένως αν αύριο το πρωί κάποιος καλός άνθρωπος σας δωρίσει στέγη, σε τι βαθμό είστε έτοιμοι να στήσετε και να οργανώσετε το μουσείο από πλευράς υλικού;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από emmy
Η ομάδα που φροντίζει για το γέμισμα των προθηκών του μουσείου, μπορεί να μας διαφωτίσει για το αν κατά τις επισκέψεις των ναυαγίων υπήρχαν τα αντικείμενα που λέγεται ότι λείπουν ή αν αυτά έχουν ανελκυθεί για το μουσείο με την έγκριση επίσημων φορέων
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Baracuda
Δεν υπάρχει τέτοια ομάδα. Αν και εφ' όσον συσταθεί κάποια τέτοια, οι ενέργειες της θα έχουν την έγκριση αρμοδίων φορέων όπως π.χ. το ΥΠΠΟ-ΤΑ.
Λογικό ακούγεται…
Εσύ θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας την γνώμη σου για όσα ακούστηκαν; Nομίζω ότι έχει ιδιαίτερη βαρύτητα για την καταδυτική κοινότητα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από grandbleu
Συγνώμη για το ανάλαφρο ύφος και το χαλαρό στυλ, αλλά η υπόθεση μου θυμίζει ένα άλλο "σκάνδαλο", αυτό της συνεργασίας του Συλλόγου με την Greenpeace...
Γιάννη μου,
ο Θωμάς έχει τις απόψεις του και εγώ τις δικές μου. Χρέος μας είναι να φιλτράρουμε τις όποιες ''αερολογίες'' αλλά και να διερευνήσουμε τι ακριβώς συμβαίνει. Δεν απορρίπτω κάτι επειδή το είπε ο Ygrasias και δεν αποδέχομαι κάτι επειδή το είπε το φιλαράκι ο Γιάννης.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, στην ΒΑΣΗ του. Δεν θέλεις διάλογο για όσα ακούστηκαν;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emmy : 23-04-10 στις 23:01.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-10, 23:01
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη μου,
ο Θωμάς έχει τις απόψεις του και εγώ τις δικές μου. Χρέος μας είναι να φιλτράρουμε τις όποιες ''αερολογίες'' αλλά και να διερευνήσουμε τι ακριβώς συμβαίνει. Δεν απορρίπτω κάτι επειδή το είπε ο Ygrasias και δεν αποδέχομαι κάτι επειδή το είπε το φιλαράκι ο Γιάννης.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, στην ΒΑΣΗ του. Δεν θέλεις διάλογο για όσα ακούστηκαν;
Έμμυ, δε σε ενδιαφέρουν τα λεφτά που 'κονόμησα από τη "φάση" της Γυάρου?

Ξανά συγνώμη για το ανάλαφρο ύφος...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-10, 23:09
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Έμμυ, δε σε ενδιαφέρουν τα λεφτά που 'κονόμησα από τη "φάση" της Γυάρου?

Ξανά συγνώμη για το ανάλαφρο ύφος...
Αγαπητέ Γιάννη δεν πτοούμαι!

Αλλά εξήγησε μου γιατί συνδέεις τα όσα εγώ αναφέρω, τα οποία τα αντλώ από ένα επίσημο φόρουμ ενός δήμου, με κάτι τόσο άσχετο;
Έχω δώσει δικαίωμα στα 5 χρόνια που ασχολούμαι με τις καταδύσεις ότι σκέφτομαι ή πράττω ''ελαφρά'' ώστε να αξίζω τέτοια αντιμετώπιση;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-10, 23:16
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Η απάντηση δηλαδή του Βύρωνα

Παράθεση:
τότε το Δ.Σ. της ΑΜΚ εταιρείας, ενεργώντας συλλογικά και σύννομα είναι βέβαιο ότι θα πράξει τα δέοντα όταν και όποτε απαιτηθούν.
δε σε κάλυψε. Πιστεύεις ακόμη ότι υπάρχει δόλος που θα αποκαλυφθεί στο φόρουμ από το διάλογο μας. Ή από κάποιο μονόλογο σε κάποιο άλλο φόρουμ.

Ως προσωπικά θιγμένος από τις άθλιες κατηγορίες που έχουν φθάσει στ' αυτιά μου από ανάλογη φάση (βλ. συνεργασία με Greenpeace για τη δράση στη Γυάρο), θέλω να θυμίσω σε όσους διαβάζουν την αναλογία του θέματος, που κάπως έτσι ξεκίνησε και τότε...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-04-10, 23:30
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Α, και κάτι ακόμη που ξέχασα να σου πω...

Η πηγή σου Έμμυ φροντίζει να μην ονοματίζει όταν κατηγορεί (αυτούς που δε γουστάρει) χωρίς στοιχεία, γιατί αυτό συνιστά παράνομη πράξη, ηθικά κατακριτέα από αρχαιοτάτων χρόνων, τη συκοφαντία.

Προτείνω, οποιοσδήποτε θέλει να κατηγορήσει τον οποιοδήποτε, να φροντίζει να μαζέψει ΣΤΟΙΧΕΙΑ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πριν αποφασίσει να παίξει με την υπόληψη των συνανθρώπων του. Οι ψύλλοι στ' αυτιά δεν αρκούν.

Σου θυμίζω ότι μιλάω ως παθών. Ελπίζω να με καταλάβεις.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.