Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-04-10, 23:35
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη μου, ο Θωμάς έχει τις απόψεις του και εγώ τις δικές μου. Χρέος μας είναι να φιλτράρουμε τις όποιες ''αερολογίες'' αλλά και να διερευνήσουμε τι ακριβώς συμβαίνει. Δεν απορρίπτω κάτι επειδή το είπε ο Ygrasias και δεν αποδέχομαι κάτι επειδή το είπε το φιλαράκι ο Γιάννης.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, στην ΒΑΣΗ του. Δεν θέλεις διάλογο για όσα ακούστηκαν;
Καλά Έμμυ μη τα ισοπεδώνουμε και όλα για χάρη της πανμέγιστης και αδιαμφισβήτητης αξίας του "δημοκρατικού διαλόγου".
Σιγά μην έχουν ίδια αξία όλες οι γνώμες κι όλες οι απόψεις. Προφανώς και έχει τεράστια σημασία το ποιος λέει τι, το ποια είναι η αξιοπιστία του καθενός και κυρίως ποιες είναι οι προθέσεις του.
Αλλιώς να ανοίξουμε κι ένα θέμα για το αν οι αρχαίοι έλληνες κατά Λιακόπουλο κατάγονται απευθείας από τους εξωγήινους.

Και μην υποτιμάς το θέμα λέγοντας "το είπε το φιλαράκι ο Γιάννης" γιατί ο Γιάννης έχει αποδείξει χρόνια τώρα ότι πριν πει μια κουβέντα, έχει ψάξει συστηματικά για να είναι σίγουρος πως ξέρει τι λέει και αντίστοιχα ο Θωμάς έχει αποδείξει (μετά από παρουσία πολλών ετών και 3 διαγραφές από όλα τα γνωστά καταδυτικά fora, συμπεριλαμβανομένου κι αυτού που βρίσκεται αυτή τη στιγμή) το ταλέντο του να σπέρνει τη διχόνοια με κάθε θέμα που ανοίγει, ανακατεύοντας εντέχνως μισό κιλό αλήθεια με 2 κιλά φήμες και θεωρίες συνομωσίας, μπερδεύοντας τις λέξεις εν είδει ηλίθιου χιούμορ για να αποφύγει τις μηνύσεις που πιθανόν να του 'ρχόντουσαν βροχή.

Το θέμα του μουσείου όπως και το θέμα τυχόν παράνομων ανελκύσεων είναι πολύ σημαντικό και συμφωνώ να το συζητήσουμε - αλλά δεν είναι καθόλου καινούργιο - ούτε θα λυθεί αύριο.

Το να ασχολείσαι πάλι με τις φήμες και τα υπονοούμενα που διασπείρει ο Θωμάς -γιατί απο κει ξεκίνησε η κουβέντα- είναι τόσο σημαντικό όσο το τι είπε η μια κουτσομπόλα στη διπλανή της, για να χαρεί που θα τη δει να μαλλιοτραβιέται με τη γειτόνισα.

Εεε κάποια στιγμή θα πρέπει να αποφασίσουμε τελικά με τι αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε και με τι όχι - όπως μπορείς να μαντέψεις, εγώ έχω ήδη αποφασίσει εδώ και καιρό

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 24-04-10 στις 00:43.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-04-10, 23:35
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Γιάννη,

Ποιο από τα ερωτήματα που έθεσα πιστεύεις ότι δείχνουν δόλο, κακοπιστία ή αμφισβήτηση προς οποιονδήποτε;

Γιατί προσπαθείς να υποβαθμίσεις την ουσία των ερωτημάτων που έχω θέσει στον Βύρωνα ;

Ξαναλέω: τα ερωτήματα μου, προέρχονται από το κείμενο που έχει αναρτηθεί στο φόρουμ της Κέας. Το αν έτυχε να μπω στο συγκεκριμένο φόρουμ επειδή το έθιξε κάποιος άνθρωπος που δεν τυγχάνει κοινής αποδοχής, δεν νομίζω ότι υποβαθμίζει την ουσία του θέματος ή την πραγματική μου περιέργεια για το πως λειτουργούν κάποιοι μηχανισμοί. That's all!!!

Επίσης νομίζω πως οι συνεχείς παρεμβάσεις σου ''ελαφρού τύπου'', θα μπορούσαν να αποθαρρύνουν τον κόσμο να συζητήσει το θέμα, και αυτό είναι κάτι που δεν το θέλουμε, έτσι δεν είναι;



Δεν έχω ιδέα γιατί πράγμα μιλάς όταν αναφέρεσαι στην Γυάρο μιας και δεν συμμετείχα…αν θες όμως μπορούμε να το συζητήσουμε κάπου αλλού…

Φοίβε, το ποστ σου εμφανίστηκε ως δια μαγείας τώρα, αλλά νομίζω οτι σε καλύπτω με την απάντηση μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emmy : 23-04-10 στις 23:51.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-04-10, 23:46
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μην υποτιμάς το θέμα λέγοντας "το είπε το φιλαράκι ο Γιάννης" γιατί ο Γιάννης έχει αποδείξει χρόνια τώρα ότι πριν πει μια κουβέντα, έχει ψάξει συστηματικά για να είναι σίγουρος πως ξέρει τι λέει
Επ, επ, δε φτάνει που χάθηκε το ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα, μου βάζετε και λόγια στο στόμα!


Δεν έχω ψάξει τίποτα. Αυτό που υπερασπίζομαι δεν είναι το Βύρωνα προσωπικά, αλλά τα δημοκρατικά δικαιώματα όλων όσοι τυγχάνουν παρόμοιας αντιμετώπισης, αντιμετώπισης που έχω λάβει προσωπικά στο παρελθόν από αντίστοιχη φάση, για παρόμοιους λόγους._
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-04-10, 23:54
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Επ, επ, δε φτάνει που χάθηκε το ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα, μου βάζετε και λόγια στο στόμα!

Δεν έχω ψάξει τίποτα. Αυτό που υπερασπίζομαι δεν είναι το Βύρωνα προσωπικά, αλλά τα δημοκρατικά δικαιώματα όλων όσοι τυγχάνουν παρόμοιας αντιμετώπισης, αντιμετώπισης που έχω λάβει προσωπικά στο παρελθόν από αντίστοιχη φάση, για παρόμοιους λόγους._
Καλά μη με δείρεις κι όλας
Εγώ την αξιοπιστία που μου βγάζεις ήθελα να τονίσω και τις προθέσεις σου - γιατί έχουμε φτάσει να ισοπεδώνουμε όλους και όλα.
Δεν είπα ότι έγινες και ειδικός στα απανταχού ναυτικά μουσεία
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-04-10, 23:55
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που υπερασπίζομαι δεν είναι το Βύρωνα προσωπικά, αλλά τα δημοκρατικά δικαιώματα όλων όσοι τυγχάνουν παρόμοιας αντιμετώπισης, αντιμετώπισης που έχω λάβει προσωπικά στο παρελθόν από αντίστοιχη φάση, για παρόμοιους λόγους._
Έμμυ βάλε κι άλλον έναν στην παρέα.....
Αν όσα ακούγαμε από αυτή την πηγή ήταν έστω και κατά ένα τέταρτο αλήθεια (κατά τη συνταγή του Φοίβου) εγώ προσωπικά θα είχα αυτοκτονήσει με το ποιον του ήθους και των πράξεών μου έως τώρα

Νισάφι πια.

Δεν επανερχόμαστε καλύτερα σε αυτή την κουβέντα όταν θα έχουμε κάτι απτό να συζητήσουμε αντί να ξεκινάμε λαϊκό δικαστήριο στηριγμένο στις νεφελώδεις ιδέες που μας πέρασαν από το μυαλό δίκην έκλαμψης;

Κρίμα τόσο ξόδεμα......
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-04-10, 14:28
farmamic farmamic is offline
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 19
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Καλημέρα και από εμένα.

Η αναφορά στο καταστατικό του ΝΜΚ περί ανέλκυσης, συντήρησης και έκθεσης αντικειμένων από ναυάγια γίνεται για τυπικούς λόγους. Δε σημαίνει σε καμία περίπτωση οτι θα γίνει σίγουρα πραγματικότητα, καθώς αυτό εξαρτάται από το αν θα δοθεί (ή δε δοθεί) άδεια από τις αρμόδιες υπηρεσίες. Σε περίπτωση όμως που υπάρξει η δυνατότητα ανέλκυσης αντικειμένων στο μέλλον, το ΝΜΚ δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα αν αυτό δεν αναφέρεται στο καταστατικό του.

Σχετικά μετη "βάση εκθεμάτων", δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν αντικείμενα που έχουν ανελκυστει προκειμένου να ξεκινήσει η προσπάθεια. Με τις νέες τεχνολογίες, και κάποιες άλλες έξυπνες low-tech λύσεις, μπορεί να "γεμίσει" ένας σχετικά μικρός χώρος (όπως αυτός που διαθέτει ο Δήμος Κέας) και να προβληθεί με εξαιρετικό τρόπο η ιστορια των βυθισμένων πλοίων και της ναυτικής παράδοσης του νησιού. Επειδή έχω ψάξει το θέμα αρκετά (θα είμαι ένα από τα ιδρυτικά μέλη του Μουσείου) πιστεύω πως υπάρχουν τα μέσα και το απαραίτητο υλικό ώστε η ανάγκη του κοινού για πληροφορήση να καλυφθεί με ικανοποιητικό τρόπο σε πρώτη φάση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-04-10, 21:17
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Μιχάλη σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Κατανοητό το θέμα του καταστατικού (η αναφορά στα συγκεκριμένα πλοία δημιούργησε την αναστάτωση γιατί φάνηκε σαν κάτι πολύ δεδομένο...)

Θα ήθελα να συζητήσουμε γενικά, διάφορους προβληματισμούς πάνω στα θέματα ανέλκυσεων, κώδικα καταδυτικής συμπεριφοράς, προτάσεων για το πως θα μπορούσαμε να λειτουργήσουμε καλύτερα σαν δύτες κλπ, πλην όμως οι ''δημοκρατικές'' διαδικασίες διαλόγου που υφίστανται αυτή τη στιγμή και η αίσθηση των μελών του ΔΣ ότι το θέμα...κρύβει ''παγίδες'' κακοπιστίας, (κρύβει?), με αποκινητοποιούν από οποιαδήποτε συζήτηση (που έτσι κι αλλιώς θα γίνει στα καταδυτικά πηγαδάκια...)

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-04-10, 08:43
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Μάλιστα. Θέτονται υπο αμφισβήτηση οι δημοκρατικές διαδικασίες του συλλόγου..

Προφανώς Έμμυ, επιθυμείς μια συζήτηση επί της ουσίας, χωρίς να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και τέτοια ωραία.
Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό στη παρούσα φάση, είναι να χρησιμοποιήσεις αξιωματικά φήμες, υπονοούμενα και υπόγεια ενημέρωση προερχόμενη από πηγαδάκια που συνήθως συνοδεύονται από τη φράση "...μην το πεις πουθενά". Οτιδήποτε δηλαδή μη χειροπιαστό. Γιατί μονάχα σε αυτά έχουν τοποθετηθεί οι προηγούμενοι του ΔΣ, προτείνοντας να μην συζητηθούν.

Έχεις ή μπορείς να βρεις κάποιο στοιχείο, κάποιο δεδομένο να μας παρουσιάσεις για να το συζητήσουμε ή απλά θες να μιλήσουμε όπως θα μιλούσαμε γύρω από ένα τραπέζι πίνοντας μπίρες συνεχίζοντας τις αοριστίες δημιουργώντας εντυπώσεις, χωρίς να φανερώνουμε τον σκοπό? Ή μήπως βρίσκεις κάποιο λόγο στο να γεμίζουμε σελίδες ψάχνοντας να βρούμε τι, άραγε, να εννοεί -ή να υπονοεί- ο ποιητής?
Είναι εύκολο να καταλάβεις πως αυτό, εδώ, δεν γίνεται.
Κανένας μας δεν ψάχνει να δημιουργήσει μια θολή, αστύλωτη ύπαρξη στον εικονικό κόσμο του ίντερνετ, προσπαθώντας να αποκτήσει την οντότητα που είναι ανίκανος να εδραιώσει στην πραγματική του ζωή.

Εκφράζεις μια κατηγορία για το ΔΣ του συλλόγου εξαιρετικά σοβαρή Έμμυ -ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Θα πρέπει να είσαι σε θέση να την στηρίξεις με κάτι παραπάνω από το ότι δεν θέλουμε να συζητήσουμε μη στοιχειοθετημένα, βδελυρά κείμενα.

Όλα τα παραπάνω, τονίζω πως εκφράζουν αποκλειστικά την προσωπική μου θέση, και σε καμία περίπτωση δεν είναι θέσεις ΔΣ του ΣΕΑ Τηθύς.
__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-04-10, 09:17
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yan Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις ή μπορείς να βρεις κάποιο στοιχείο, κάποιο δεδομένο να μας παρουσιάσεις για να το συζητήσουμε ή απλά θες να μιλήσουμε όπως θα μιλούσαμε γύρω από ένα τραπέζι πίνοντας μπίρες συνεχίζοντας τις αοριστίες δημιουργώντας εντυπώσεις, χωρίς να φανερώνουμε τον σκοπό? Ή μήπως βρίσκεις κάποιο λόγο στο να γεμίζουμε σελίδες ψάχνοντας να βρούμε τι, άραγε, να εννοεί -ή να υπονοεί- ο ποιητής?
Κι αναρωτιέμαι πράγματι, ακόμα και ή μάλλον ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ κάποιος έχει τέτοια στοιχεία, και ενδιαφέρεται πράγματι για την κληρονομιά, την κατάδυση και το καλό του τόπου μας, και όχι μόνο να κάνει θόρυβο, θόρυβο κι άλλο θόρυβο κι άλλο θόρυβο, γιατί δεν χρησιμοποιεί τις νομικές διαδικασίες; Γιάυτό το λόγο ακριβώς δεν υπάρχουν;

Για όποιον έχει τέτοια στοιχεία και θέλει και μπορεί να συμμετάσχει σε μία τέτοια διαδικασία με τον τρόπο που πρέπει, μαζευόμαστε σήμερα στο ΣΕΛΑΣ για να συζητήσουμε. Ας δούμε πόσοι είναι διατεθειμένοι να δουν αυτό το θέμα σοβαρά.... Έμμυ υποθέτω θα είσαι από τους πρώτους εκεί
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-04-10, 09:27
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

παρακολουθω μερες τωρα αυτην την κουβεντα....

το ερωτημα ηταν :" ειναι ηθικο να ανελκυονται αντικειμενα απο το βυθο;"

και μετα εξελιχθηκε στο :"ειναι σωστο να κατηγορειται καποιος για κατι μονο απο φημες;"

Το τι θα απαντησει ο καθενας στο πρωτο ερωτημα ειναι πιθανοτατα ανεξαρτητο απο το τι θα πραξει και εμεις δεν ειμαστε δικαστηριο για να καταδικασουμε κανεναν.
Ειμαστε ομως μια παρεα ευαισθητοποιημενων δυτων που θελουμε να βοηθησουμε να περασει η ελληνικη καταδυση σε μια εποχη -ας πουμε- διαφωτισμου.
Οφειλουμε να πεισουμε πρωτα τους εαυτους μας για τους λογους για τους οποιους ειμαστε τελικα υποχρεωμενοι να σεβομαστε το βυθο. Να μην καταστρεφουμε, να μην ταιζουμε, να μην σκοτωνουμε, να μην σκυλευουμε μνημεια.
Και οταν θα εχουμε πεισει τους εαυτους μας, θα ειμαστε ετοιμοι να περασουμε την αξια του σεβασμου στους υπολοιπους.
Αυτο ειναι το χρεος μας.

Οσο για το δευτερο ερωτημα, ειναι ξεκαθαρο οτι δεν ειναι δυνατον να κουβεντιαζουμε για φημες...
Ακομα και αν καποιος ορκιζεται οτι εχει μπροστα του τις αποδειξεις, εμεις δεν ειμαστε εδω για να κανουμε τους ανακριτες...
Μπορουμε ομως να παρουμε ως αφορμη τις φημες και να κουβεντιασουμε για αρχες....οχι για προσωπα...
Εξαλλου τα προσωπα ειναι αδιαφορα σε πρωτο επιπεδο.

Να κουβεντιασουμε τις απαντησεις σε ερωτηματα οπως το πρωτο χωρις να χρειαζεται να ασχολουμαστε με τα προφανη οπως το δευτερο ερωτημα...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.