Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-04-10, 12:11
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Επομένως για να θέσουμε το θέμα στη σωστή του βάση:

Α) Θεωρώ (και ζητω να γίνει άμεσα ως μέλος) ότι ο Σύλλογος θα πρέπει να καταδικάσει το συγκεκριμένο γεγονός. Εχουμε στα χέρια μας την παράνομη (εάν ήταν νόμιμη θα είχε ήδη ανακοινωθεί) ανέλκυση αντικειμένων από ναυάγιο.

Αρα ο Σύλλογος θα πρέπει να βγει με ανακοίνωση του ΑΜΕΣΑ και να ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ το συγκεκριμένο γεγονός και όσους είναι πίσω από αυτό.

Αυτό είναι κάτι που δεν έχει να κάνει με τον κώδικα δεοντολογίας και με τις επόμενες ενέργειες (είτε ενημέρωσης, είτε προστασίας).

Επιμένω λοιπόν στην πρόταση/αίτηση μου σαν μέλος

Ο σύλλογος να συντάξει άμεσα Επιστολή καταδίκης του συγκεκριμένου γεγονότος (και εάν θέλουν να συνυπογράψουν και οι υπόλοιποι σύλλογοι).

Είναι επιτακτικό να γίνει αυτό (μιας και αρκετά μέλη του ΔΣ έχουν συμφωνήσει αλλά δεν υπάρχει κάτι συνολικό) για να δώσουμε και το στίγμα του Συλλόγου σε αυτό το περιστατικό χωρίς γενικολογίες και παράγματα που όλοι γνωρίζουμε πίσω από μία δηλώση του "Δεν σηκώνουμε τίποτα"

Σε αυτό περιμένω άμεσα την απάντηση του ΔΣ

Β) Για να κλείσει το όλο θέμα (μιας και το έχουμε ταλαιπωρήσει πάρα πολύ) θα ήθελα να ενημερώσω ότι την ερχόμενη (Δευτέρα 03/05/2010) μαζί με τον Δικηγόρο μου θα πάμε στον Εισαγγελέα* για να συνταχθεί μηνυτήρια αναφορά κατά παντός υπευθύνου (ελπίζω πως μέχρι τότε θα έχω και την συμμετοχή του Συλλόγου στην πρόταση μου).

Να γνωρίζουν λοιπόν αυτοί οι κύριοι (οι οποίοι καθώς έμαθα έχουν αγαθές προθέσεις χωρίς να μάθω το όνομα τους) πως αν δεν βγουν μέχρι την ΔΕΥΤΕΡΑ 3 ΜΑΙΟΥ σε αυτόν τον χώρο να μας πουν, τι έχουν σηκώσει, με τι άδεια και που τα έχουν πάει, ο Εισαγγελέας θα πάρει φάκελλο με όλα τα στοιχεία που έχω μαζέψει (ιστοσελίδες, βίντεο, φωτογραφίες, ονόματα ατόμων και καταδυτικών) και θα αποφασίσει εκείνος κατά ποίων θα ασκήσει μήνυση. Στην αντίθετη περίπτωση που θα αγνοηθεί το μήνυμα μου παρακαλώ όσοι τους γνωρίζετε να τους ενημερώσετε ότι αν δεν το κάνουν από την Δευτέρα θα "τρέχει" μία μήνυση εναντίων τους.

Και αν δεν την πληρώσουν αυτοί να είστε Σίγουροι πως θα την πληρώσουν οι επόμενοι που θα συλληφθούν να σηκώνουν και θα τους χρεωθούν και αυτά (και εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να στεναχωρηθώ καθολου με αυτήν την αδικία)

* Η διαδικασία αυτή θα μπορούσε να γίνει και σε αστυνομικό τμήμα αλλά για πιο γρήγορα θα γίνει απ΄ευθείας στον Εισαγγελές για να επισπεύσει την μήνυση.

Οποιοι θέλουν παραπάνω πληροφορίες ή να συνταχθούν ας μου στείλουν π.μ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-10, 12:17
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Η απάντηση από το Δ.Σ. εφόσον την ζητάς σαν μέλος όπως λες, στον χώρο των μελών.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-04-10, 12:20
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Β) Για να κλείσει το όλο θέμα (μιας και το έχουμε ταλαιπωρήσει πάρα πολύ) θα ήθελα να ενημερώσω ότι την ερχόμενη (Δευτέρα 03/05/2010) μαζί με τον Δικηγόρο μου θα πάμε στον Εισαγγελέα* για να συνταχθεί μηνυτήρια αναφορά κατά παντός υπευθύνου (ελπίζω πως μέχρι τότε θα έχω και την συμμετοχή του Συλλόγου στην πρόταση μου).

Να γνωρίζουν λοιπόν αυτοί οι κύριοι (οι οποίοι καθώς έμαθα έχουν αγαθές προθέσεις χωρίς να μάθω το όνομα τους) πως αν δεν βγουν μέχρι την ΔΕΥΤΕΡΑ 3 ΜΑΙΟΥ σε αυτόν τον χώρο να μας πουν, τι έχουν σηκώσει, με τι άδεια και που τα έχουν πάει, ο Εισαγγελέας θα πάρει φάκελλο με όλα τα στοιχεία που έχω μαζέψει (ιστοσελίδες, βίντεο, φωτογραφίες, ονόματα ατόμων και καταδυτικών) και θα αποφασίσει εκείνος κατά ποίων θα ασκήσει μήνυση. Στην αντίθετη περίπτωση που θα αγνοηθεί το μήνυμα μου παρακαλώ όσοι τους γνωρίζετε να τους ενημερώσετε ότι αν δεν το κάνουν από την Δευτέρα θα "τρέχει" μία μήνυση εναντίων τους.

Και αν δεν την πληρώσουν αυτοί να είστε Σίγουροι πως θα την πληρώσουν οι επόμενοι που θα συλληφθούν να σηκώνουν και θα τους χρεωθούν και αυτά (και εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να στεναχωρηθώ καθολου με αυτήν την αδικία)

* Η διαδικασία αυτή θα μπορούσε να γίνει και σε αστυνομικό τμήμα αλλά για πιο γρήγορα θα γίνει απ΄ευθείας στον Εισαγγελές για να επισπεύσει την μήνυση.

Οποιοι θέλουν παραπάνω πληροφορίες ή να συνταχθούν ας μου στείλουν π.μ.

Now you're talking.
Αλλά θα μιλούσαμε γι' αυτό και για τις όποιες ενέργειές μας αυτό το απόγευμα, δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις να το παίρνεις προσωπικά όταν θα μπορούσες απλά να ενταχθείς στις συλλογικές διαδικασίες.

Χωρίς να μιλάω σα μέλος ΔΣ, δεν καταλαβαίνω από που κι ως που είναι δυνατό να πηγάζουν οι όποιες ανησυχίες σου σχετικά με το αν ο Σύλλογος θα σε στηρίξει σε μια τέτοια ενέργεια ή όχι......

Ας χωριστούμε λοιπόν, ακόμα μια φορά, σε αυτούς που θα έρθουν να συναποφασίσουν και να χαράξουν στρατηγική και δράση μέσω του Συλλόγου και σε αυτούς που θα στείλουν πμ στον Ρένο... τι να πω, αν είναι περισσότερα τα μετωπα, μπορεί να φανεί και πιο δυνατή η αντίσταση
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-10, 13:51
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να συζητήσουμε γενικά, διάφορους προβληματισμούς πάνω στα θέματα ανέλκυσεων, κώδικα καταδυτικής συμπεριφοράς, προτάσεων για το πως θα μπορούσαμε να λειτουργήσουμε καλύτερα σαν δύτες κλπ, πλην όμως οι ''δημοκρατικές'' διαδικασίες διαλόγου που υφίστανται αυτή τη στιγμή και η αίσθηση των μελών του ΔΣ ότι το θέμα...κρύβει ''παγίδες'' κακοπιστίας, (κρύβει?), με αποκινητοποιούν από οποιαδήποτε συζήτηση (που έτσι κι αλλιώς θα γίνει στα καταδυτικά πηγαδάκια...)


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όποιον έχει τέτοια στοιχεία και θέλει και μπορεί να συμμετάσχει σε μία τέτοια διαδικασία με τον τρόπο που πρέπει, μαζευόμαστε σήμερα στο ΣΕΛΑΣ για να συζητήσουμε. Ας δούμε πόσοι είναι διατεθειμένοι να δουν αυτό το θέμα σοβαρά.... Έμμυ υποθέτω θα είσαι από τους πρώτους εκεί
Θεώρησα επίσης άδικο emmy το ότι αντιλήφθηκες υπό κάποια έννοια κατάργηση της «δημοκρατικης διαδικασιας διαλόγου»…. Αποτέλεσμα του αρνητισμού που εκτοξεύεται ενάντια στον Τηθυς τις τελευταίες μέρες;
Η συνάντηση προγραμματίστηκε την προηγούμενη βδομάδα που τέθηκε το θέμα υπό συζήτηση.

Το θέμα μας απασχολεί όλους, κανένας δεν το υποτιμάει από τη στιγμή που υπήρξε το συμβάν της απώλειας. Ελπίζω όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται να γίνει κάτι για την προφύλαξη των ναυάγιων να το δείξουν και έμπρακτα απόψε.
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-04-10, 10:28
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας χωριστούμε λοιπόν, ακόμα μια φορά, σε αυτούς που θα έρθουν να συναποφασίσουν και να χαράξουν στρατηγική και δράση μέσω του Συλλόγου και σε αυτούς που θα στείλουν πμ στον Ρένο... τι να πω, αν είναι περισσότερα τα μετωπα, μπορεί να φανεί και πιο δυνατή η αντίσταση
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, σαφέστατα και ο σύλλογος θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει αλλά προσωπική μου εκτίμηση είναι να βάλουμε και ένα χρονικό περιθώριο σε όλη αυτή την διαδικασία την οποία την συζητάμε εδώ και μία εβδομάδα σε τρία διαφορετικά θέματα όπως επίσης και να καταλάβουν οι όποιοι κύριοι γνωρίζουν το “κάτι” παραπάνω ότι δεν παίζουμε ούτε θα το συζητάμε επ΄ αόριστον.

Για το θέμα της χάραξης στρατηγικής συμφωνώ και επαυξάνω αλλά αυτό (όπως κάθε στρατηγική είναι μακροπρόθεσμο και κοιτάζει το σύνολο)

Για το μεμονωμένο γεγονός δεν χρειάζεται άλλη καθυστέρηση και στο κάτω-κάτω ο σύλλογος δεν θα γίνει αστυνόμος να ψάχνει ποιος το έκανε και ποιος όχι. Αυτό όμως που μπορεί να κάνει είναι να αναθέσει σε λειτουργούς του κράτους να το ερευνήσουν και να κυνηγήσουν τους υπαίτιους.

Άρα δεν είναι δικιά μου ενέργεια, απλά δίνω μία χρονική διάσταση για το συγκεκριμένο θέμα μετά το πέρας της οποίας τα ηνία θα αναλάβει η Ελληνική Δικαιοσύνη χωρίς την δική μου/μας εμπλοκή.

Πέραν αυτού χαίρομαι ιδιαιτέρως που οι συλλογικές διαδικασίες ξεκίνησαν απόδειξη ότι ο Σύλλογος και περιμένω την επίσημη δημοσίευση καθώς και θα χαρώ να συμμετάσχω και να βοηθήσω όπου μπορώ στην περαιτέρω χάραξης της όποιας στρατηγικής σχετική με την ανάδειξη και την προστασία αυτών που τόσο αγαπάμε.

Προς το παρόν όμως λόγια τέλος. Από δω και πέρα πράξεις και λεπτομερέστερη ενημέρωση την Δευτέρα 03/05/2010.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-04-10, 11:40
Το avatar του χρήστη baz
baz baz is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 397
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρόν όμως λόγια τέλος. Από δω και πέρα πράξεις και λεπτομερέστερη ενημέρωση την Δευτέρα 03/05/2010.
Ο Σύλλογος όμως χρειάζεται και την έμπρακτη στήριξη των μελών του, περιμένει και τη φυσική τους παρουσία στην στήριξη δράσεων, πρωτοβουλιών, και συμμετοχή στις συναντήσεις και συζητήσεις προς της εξεύρεση λύσης όχι μόνο στο συγκεκριμένο αλλά και σε άλλα θέματα, δεν αποτελείται μόνο από το ΔΣ, αποτελείται από μια κοινότητα μελών. Ο Σύλλογος είναι τα μέλη του.

Με συγχωρείς αλλά δεν κατανοώ την παραπάνω φράση, μάλλον χρειάζεται επεξήγηση.
__________________
baz
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-04-10, 11:44
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο baz Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρείς αλλά δεν κατανοώ την παραπάνω φράση, μάλλον χρειάζεται επεξήγηση.
Διάβασε το μήνυμα #21 σε αυτό το thread και θα καταλάβεις .

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-04-10, 13:46
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Επέτρεψε μου με όλο το σεβασμό, να απαντήσω και εγώ σαν μέλος του συλλόγου. Χθες παρευρέθηκες στην συνάντηση στο Σέλας που συζητήθηκε το θέμα και αν ναι ποιος ήσουν; Προφανώς δεν ήσουν εκεί αλλά κατά τ’ άλλα ετοιμάζεσαι για Εισαγγελέα και μηνυτήρια αναφορά; εχω καποιες αποριες απλα...



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
να βάλουμε και ένα χρονικό περιθώριο σε όλη αυτή την διαδικασία την οποία την συζητάμε εδώ και μία εβδομάδα σε τρία διαφορετικά θέματα

Η ουσιαστική συζήτηση με χρήση καθομιλούμενης έγινε χθες, ήσουν εκεί;



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό περιμένω άμεσα την απάντηση του ΔΣ
Γραπτά την περιμένεις; αν όχι γιατί δεν ήσουν εκεί χθες;




Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Να γνωρίζουν λοιπόν αυτοί οι κύριοι (οι οποίοι καθώς έμαθα έχουν αγαθές προθέσεις χωρίς να μάθω το όνομα τους) πως αν δεν βγουν μέχρι την ΔΕΥΤΕΡΑ 3 ΜΑΙΟΥ σε αυτόν τον χώρο να μας πουν, τι έχουν σηκώσει, με τι άδεια και που τα έχουν πάει, ο Εισαγγελέας θα πάρει φάκελλο με όλα τα στοιχεία που έχω μαζέψει
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτοί που τα έχουν πάρει διαβάζουν το forum και θα απαντήσουν κιόλας σε αυτό εδώ το topic μήπως εσύ ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε και πρέπει να μας το πεις; Α επίσης…δεν ήσουν εκεί χθες!




__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-04-10, 14:06
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Τους λόγους που δεν παραβρέθηκα (οι οποίοι είναι αυστηρά προσωπικοί και δεν χρήζουν δημοσιότητας) στους έστειλα με π.μ από την άλλη θα χαρώ να διαβάσω τα αποτελέσματα της συνάντησης που έχασα.

Από την άλλη η πρόταση που έχω απευθύνει είναι στο Δ.Σ. και αυτό μου απάντησε επομένως σε αυτό το θέμα έχω καλυφθεί.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον να προσφέρεις εποικοδομητικά σε αυτή τη συζήτηση

Υ.Γ Διακρίνω ένα ειρωνικό ύφος, και θα παρακαλέσω να λείψουν τέτοιες ειρωνίες μιας και θεωρώ ότι ούτε συνεισφέρουν στη συζήτηση ούτε έχω ειρωνευτεί κανέναν.

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNA : 28-04-10 στις 14:33.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-04-10, 15:32
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
Να γνωρίζουν λοιπόν αυτοί οι κύριοι (οι οποίοι καθώς έμαθα έχουν αγαθές προθέσεις χωρίς να μάθω το όνομα τους) πως αν δεν βγουν μέχρι την ΔΕΥΤΕΡΑ 3 ΜΑΙΟΥ σε αυτόν τον χώρο να μας πουν, τι έχουν σηκώσει, με τι άδεια και που τα έχουν πάει, ο Εισαγγελέας θα πάρει φάκελλο με όλα τα στοιχεία που έχω μαζέψει
Διέκρινα ένα απειλητικό ύφος γι’ αυτό και το quote αλλά ας μην το κάνουμε θέμα άλλωστε κ εγώ ειρωνεύτηκα….



Δεν ήταν ανάγκη να μου στείλεις πμ, είναι προφανές πως θα είχες κάποιο λόγο αλλά σ’ ευχαριστώ παρ’ όλα αυτά που θέλησες να μου τον πεις. Τα αποτελέσματα της συνάντησης που έχασες ήδη έχουν ανέβει στο χώρο των μελών, μπορείς να ενημερωθείς από εκεί.
Μάλλον εσύ με ειρωνεύεσαι λέγοντας ότι προσέφερα εποικοδομητικά στη συζήτηση αλλά δεν πειράζει, είναι προφανές πως είχα απλά κάποιες απορίες-κάποιες από αυτές μάλιστα δεν απαντήθηκαν-καμία εποικοδομητική έννοια δεν είχε το ποστ μου το ομολογώ. No worries καλή καρδιά, ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις, το εκτιμώ.




__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.