Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Πλευστότητας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Συζητήσεις για BCDs, Wings κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-10-07, 16:14
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ποιο wing;

Μιας και ο Σώτος με τον Δημήτρη έχουν το ίδιο wing (το Zeagle) ταιριάζει και στους δυό σας;;Μιλάω και για την θέση των D-Rings.

Τί γίνεται όταν φοράτε στεγανή; Πώς μπορείς να το ρυθμίσεις;;

Αυτές είναι πραγματικές απορίες μου για να μην παρεξηγηθώ

Φιλικά
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-10-07, 17:23
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ποιο wing;

Θάνο ένα πράγμα είναι που δεν καταλαβαίνω.

Αφού σου πώ αυτό:

Τις μισές καταδύσεις μου τις κάνω με στεγανή και όλες τις καταδύσεις που κάνω με διπλές τις κάνω με στεγανή. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με οτιδήποτε βρίσκεται πάνω στο BCD μου και θεωρώ ότι η σταθερότητα που προσφέρει είναι η καλύτερη από όλα τα συστήματα που έχω δοκιμάσει. Θάνε είμαι αντιπρόσωπος της εταιρείας αυτής στην Κύπρο και την έχω επιλέξει μετά από μελέτη 6 χρόνων. Θεωρώ πως η Zeagle έχει κάποιους από τους καλύτερους σχεδιαστές εξοπλισμού παγκοσμίως και γι' αυτό άλλωστε έχω επιλέξει μετά από 6 χρόνια μελέτης αυτή την εταιρεία μεταξύ άλλων επιλογών (Halcyon, DiveRite, Buddy, DiveSystems και άλλες που δεν υπήρχαν τότε που έπρεπε να επιλέξω στην Κύπρο). Δεν βρίσκω κανένα ψεγάδι στο σχεδιασμό του Ranger και εξυπηρετεί δεκάδες χιλιάδες δύτες ανα τον κόσμο έχωντας μάλιστα και ένα πολύ ψηλό επίπεδο ικανοποίησης ανάμεσά τους.

Τώρα αυτό που δεν καταλαβαίνω:

Γιατί έχεις φιξάρει και συσχετίσει την έννοια της άνεσης στις καταδύσεις με ένα συγκεκριμένο "ιδανικό" μοντέλο -- που BTW είναι το DIR κατ' εσένα --και απορείς που και άλλοι σχεδιαστές κάνουν εργονομικά προιόντα? Απορείς που η απόκλιση της θέσης ενός D-ring κατά 2 εκατοστά δεν προκαλεί πρόβλημα! Αφού ρε φίλε δεν προκαλεί τι να κάνουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-10-07, 18:38
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ποιο wing;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο ένα πράγμα είναι που δεν καταλαβαίνω.

Αφού σου πώ αυτό:

Τις μισές καταδύσεις μου τις κάνω με στεγανή και όλες τις καταδύσεις που κάνω με διπλές τις κάνω με στεγανή. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με οτιδήποτε βρίσκεται πάνω στο BCD μου και θεωρώ ότι η σταθερότητα που προσφέρει είναι η καλύτερη από όλα τα συστήματα που έχω δοκιμάσει. Θάνε είμαι αντιπρόσωπος της εταιρείας αυτής στην Κύπρο και την έχω επιλέξει μετά από μελέτη 6 χρόνων. Θεωρώ πως η Zeagle έχει κάποιους από τους καλύτερους σχεδιαστές εξοπλισμού παγκοσμίως και γι' αυτό άλλωστε έχω επιλέξει μετά από 6 χρόνια μελέτης αυτή την εταιρεία μεταξύ άλλων επιλογών (Halcyon, DiveRite, Buddy, DiveSystems και άλλες που δεν υπήρχαν τότε που έπρεπε να επιλέξω στην Κύπρο). Δεν βρίσκω κανένα ψεγάδι στο σχεδιασμό του Ranger και εξυπηρετεί δεκάδες χιλιάδες δύτες ανα τον κόσμο έχωντας μάλιστα και ένα πολύ ψηλό επίπεδο ικανοποίησης ανάμεσά τους.

Τώρα αυτό που δεν καταλαβαίνω:

Γιατί έχεις φιξάρει και συσχετίσει την έννοια της άνεσης στις καταδύσεις με ένα συγκεκριμένο "ιδανικό" μοντέλο -- που BTW είναι το DIR κατ' εσένα --και απορείς που και άλλοι σχεδιαστές κάνουν εργονομικά προιόντα? Απορείς που η απόκλιση της θέσης ενός D-ring κατά 2 εκατοστά δεν προκαλεί πρόβλημα! Αφού ρε φίλε δεν προκαλεί τι να κάνουμε?
Προς θεού το ξέρεις ότι δεν έχω τίποτα με την Zeagle ή με την AP Valves κλπ
Οι απορίες που εξέφρασα δεν έχουν να κάνουν με καμιά φιλοσοφία απλώς είναι απορίες

Συγκρίνοντας το Wing των φίλων μου με το δικό μου, βλέπω ότι κάτι που κάνει σε μένα και στον σωματότυπό μου δεν κάνει σε κάποιον φίλο μου ο οποίος έχει διαφορετικό σωματότυπο.

Έχοντας λοιπόν από πριν φιξαρισμένες τις θέσεις των DRing, είναι λογικό να μην είναι σε ιδανική θέση για κάθε είδους σωματότυπου. Εάν βλέπεις κάτι παράξενο εδώ please say it. Μόνος του ο Δημήτρης είπε ότι του έρχεται λίγο μπροστά το DRing πράγμα που επιβεβαιώνει το σκεπτικό μου. Αυτο δεν σημαίνει ότι τα Zeagle ή τα AP Valves (Buddy) ή τα Scubapro είναι κακά jacket ... το αντίθετο θα έλεγα και το δείχνουν και οι πωλήσεις τους.

Ο σκοπός του thread είναι να συζητήσουμε τις διαφορές μεταξύ των διαφορετικών ειδών wing όχι να πούμε πιο είναι το καλύτερο (εάν υπάρχει καλύτερο) και να γίνει μια ανταλλαγή απόψεων βάσει των εμπειριών μας.

Εδώ μιλάμε για wing, που είναι διαφορετικού τύπου jacket με περισσότερες απαιτήσεις απο τον χρήστη που δοκιμάζεται σε διαφορετικές συνθήκες απο ενα απλό jacket ίσως, και που ίσως μας σώσει την ζωή.

Η μικρή μου εμπειρία στην κατάδυση μου έχει δείξει ότι δεν υπάρχει εξοπλισμός που να μην έχει ούτε ένα ψεγάδι. Αλλιώς όλοι θα έπαιρναν το συγκεκριμένο κομμάτι. Τέλος, σε διάφορα forum του εξωτερικού, όταν γίνονται δημοψηφίσματα για το καλύτερο wing για τεχνική κατάδυση (χρήση διπλών φιαλών), τα πιο "διάσημα" είναι τα Divesystem, Halcyon, OMS, DiveRite ανεξαρτήτως εάν είναι "DIR-friendly" ή όχι, με bungee ή χωρίς, μονού η διπλού σάκου.

Φιλικότατα
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-10-07, 20:40
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Ποιο wing;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και ο Σώτος με τον Δημήτρη έχουν το ίδιο wing (το Zeagle) ταιριάζει και στους δυό σας;;Μιλάω και για την θέση των D-Rings.

Τί γίνεται όταν φοράτε στεγανή; Πώς μπορείς να το ρυθμίσεις;;

Αυτές είναι πραγματικές απορίες μου για να μην παρεξηγηθώ

Φιλικά
Σκέψου ότι δεν είναι one size fits all όπως τα wings με μεταλικές πλάτες και ιμάντες αλλά υπάρχουν μεγέθη. Βασικά ρυθμίζεται όπως ένα απλό BCD. Τα πάνω τα D rings είναι μετακινούμενα. Απλά τα πλαινά D rings είναι που δε με βόλεψαν ιδιαίτερα και έβαλα δικά μου πιο πίσω. Επειδή είναι πιο μπροστά από ότι θα ήθελα φέρνουν την μπουκάλα παράλληλα με το σώμα, η οποία όταν έχει αρνητική άνωση σε δυσκολεύει το να σηκώσεις τον κορμό προς τα πάνω. Ειδικά με σιδερένιες μπουκάλες.
Όσο για τη στεγανή δεν έχω. Βουτάω χειμώνα (7mm+7mm) - καλοκαίρι (5mm) με neopren.
Είπαμε είμαι εχθρός του Irvin και φανατικός αντι-DIR .
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-10-07, 20:48
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ποιο wing;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τη στεγανή δεν έχω. Βουτάω χειμώνα (7mm+7mm) - καλοκαίρι (5mm) με neopren.
Και σε περίπτωση βλάβης στο Wing τι κάνουμε; Πολύ βάρος όλες αυτές οι σιδερένιες.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπαμε είμαι εχθρός του Irvin και φανατικός αντι-DIR .
Είπαμε όλοι μας έχουμε μειονεκτήματα

__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-10-07, 20:54
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Ποιο wing;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε περίπτωση βλάβης στο Wing τι κάνουμε; Πολύ βάρος όλες αυτές οι σιδερένιες.



Είπαμε όλοι μας έχουμε μειονεκτήματα

1)Τα zeagle δεν χαλάνε με τίποτε
2) Βουτάω με buddy
3) Είπαμε έχω και αλουμινένιες (τα μειονεκτήματα που λέγαμε )
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-10-07, 20:57
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ποιο wing;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Τα zeagle δεν χαλάνε με τίποτε
2) Βουτάω με buddy
3) Είπαμε έχω και αλουμινένιες (τα μειονεκτήματα που λέγαμε )
Το 2 & το 3 το δέχομαι

(που σαι Σώτο!!! )
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-10-07, 21:51
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Ποιο wing;

Κάτι φιλαράκια έχουν βάλει και D-ring στο κάτω τσέρκι των διπλών στο εξωτερικό μέρος (δεξιά - αριστερά) με ηλεκτροκόλληση επειδή τους βολέυει καλύτερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα βόλευε τον κάθε ένα όπως πολύ σωστά είπε και Θάνος. Είναι διάφορα πράγματα που αποτελούν χαρακτηριστικά ιδιοσυγκρασίας, προσωπικής προτίμησης ή γούστου αν θέλετε, ή διαφορετικού σωματότυπου.

Σίγουρα το πιο ευέλικτο είναι το μετακινούμενο, αλλά και εκείνο θα το μετακινήσεις μια θα το μετακινήσεις δυο, τρεις και την κακή του τύχη. Η τρίτη θα το φιξάρει εκεί που το θες. Αυτό ο Δημήτρης μας απόδειξε ότι με λίγο παραπάνω χρόνο μπορείς να το κάνεις και στο Ranger (έβαλε άλλο D-ring πιό πίσω).

Ψεγάδι, Θάνε μας, είναι μια λέξη που προσωπικά την συνδέω με την έννοια του ελαττωματικού ή προβληματικού. Παρομοίως αψεγάδιαστο δεν εννοώ το τέλειο και το ιδανικό για όλους αναιξέρετα τους δύτες. Δεν υπάρχει τίποτε που άγγιξε τα όρια της τελειότητας και δεν σηκώνει άλλη βελτίωση. Απλά εννοώ το χωρίς πρόβλημα BCD, και στην προκειμένη περίπτωση το Ranger λόγω της δικής μου εμπερίας μπορώ να το πώ αψεγάδιαστο. Δεν λέω ότι τα άλλα που αναφέρεσε είναι προβληματικά. Η γενική άποψη και η θέση που κατέχει το κάθε ένα από τα αναφερώμενα στην παγκόσμια αγορά δεν είναι καθόλου τυχαία και λαμβάνω υπόψη μου την παγκόσμια γνώμη. Θέλει όμως και λίγη προσοχή στο τι πληροφορία δέχεσαι διότι υπάρχει και η πληρωμένη διαφήμηση, και η τάση που δημιουργεί μια μόδα κλπ. H Dive Systems για παράδειγμα είναι από άγνωστη μέχρι πολύ λίγο γνωστή στην Αμερική. Είναι όμως γνωστή στην Ελλάδα λόγω... γνωστών λόγων. Τι σημαίνει αυτό? Ανάλογα με το δείγμα που ρωτάς παίρνεις και τις αντίστοιχες απαντήσεις. Επίσης σε κάθε αγορά υπάρχουν άτομα που διαμορφώνουν απόψεις και τάσεις με τις επιλογές τους. μην τα υποτιμάς. Είναι σε θέση να καθιερώσουν ένα προιόν σε μια περιορισμένη αγορά τόσο πολύ που οι παραμένοντες εντός της συγκεκριμένης αγοράς και μη βγαίνοντες έξω από τα στενά όρια της να έχουν την εντύπωση ότι όλος ο κόσμος είναι μια αντιγραφή του δικού μας μικρού κόσμου. Πάλι στη φιλοσοφία το έριξα αλλά νομίζω είπα αυτό που ήθελα. Με πολλές λέξεις αλλά το εξέφρασα ΧΕΧΕ

Υ.Γ. Θάνε δεν εννοώ εσένα. Εσύ είσαι πολύ διαβασμένος Απλά το αναφέρω γενικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 16-10-07 στις 21:55.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-10-07, 22:08
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ποιο wing;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
H Dive Systems για παράδειγμα είναι από άγνωστη μέχρι πολύ λίγο γνωστή στην Αμερική. Είναι όμως γνωστή στην Ελλάδα λόγω... γνωστών λόγων. Τι σημαίνει αυτό?
Αναφέρομουν κυρίως στις αγορές της Αγγλίας και της Γερμανίας και γενικότερα της ευρωπαικής αγοράς.

Στην Αμερική βλέπεις και τα ονόματα των OxyCheq, DSS, και στην Γερμανία της DirZone. Γενικά υπάρχει μια προτίμηση στα Wings με backplate αντί για Wing στύλ Zeagle Ranger, Ap Valves Buddy κλπ

Σίγουρα παίζει και ο εισαγωγέας της εταιρίας... πχ τα Βuddy δεν έχουν επιτυχία στην Ελλάδα ενώ έχουν τα Poseidon... Λογικό είναι
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-10-07, 07:00
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Ποιο wing;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ο Δημήτρης μας απόδειξε ότι με λίγο παραπάνω χρόνο μπορείς να το κάνεις και στο Ranger (έβαλε άλλο D-ring πιό πίσω).
Κάτι φαίνεται στην φωτογραφία. Είναι περασμένα με ιμάντα από το ίδιο σημείο που περνάει και η κάτω ένωση του ασκού με την πλάτη του BCD η οποία επίσης χρησιμοποιεί ιμάντα.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Drings.jpg (85,8 KB, 43 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.