Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-14, 09:55
kmarmarinos kmarmarinos is offline
 
Εγγραφή: 19-06-2008
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 23
Προβληματισμός

Τελευταία με απασχολεί ένα θέμα και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Ασφαλώς έχω την δική μου άποψη αλλά λόγω ιδιαιτεροτήτων και διάφορων ψυχολογικών συνδρόμων ταλαντεύομαι..Και γίνομαι συγκεκριμένος. Τα τελευταία χρόνια δραστηροποιείτε στην περιοχή μου επαγγελματίας τόσο στον χώρο της εκμάθησης όσο και στον χώρο της επαγγελματικής κατάδυσης, άνθρωπος με εμφανή ακρωτηριασμό (του λείπει μεγάλο μέρος του χεριού από ατύχημα) Την ιατρική βεβαίωση ότι είναι ικανός να ασκεί το επάγγελμα έχει υπογράψει ο πιο γνωστός ιατρός του χώρου των Αθηνών. Έχω μπει ήδη σε διαδικασία να σκέφτομαι να το ψάξω επίσημα, αλλά όπως προανέφερα ταλαντεύομαι καταλαβαίνετε γιατί..
__________________
Κώστας Μαρμαρινός
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-14, 12:58
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Προβληματισμός

Καλησπέρα, προσωπικά τον ακρωτηριασμό δεν τον θεωρώ μειονέκτημα (υπάρχουν πολλοί ικανότατοι εκπαιδευτές με αναπηρία ) και ο γιατρός που όπως λές είναι γνωστός δεν νομίζω να έπαιρνε τόσο μεγάλο ρίσκο αν δεν ήταν σίγουρος για αυτόν τον εκπαιδευτή...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-14, 14:37
Το avatar του χρήστη Dimitrios
Dimitrios Dimitrios is offline
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Απάντηση: Προβληματισμός

Εγώ θα παραθέσω το παρακάτω που είναι οι προϋποθέσεις και οι έλεγχοι υγείας που θέτει ο Αγγλικός φορέας Υγείας και Ασφάλειας στην εργασία HSE για να μπορεί κάποιος επαγγελματίας να ασκεί το επάγγελμα του δύτη :

http://www.hse.gov.uk/diving/ma1.pdf

συγκεκριμένα για το ερώτημα που θέτεις στο κείμενο στην σελίδα 8 υπό τον τίτλο disability, θα βρεις την απάντηση.

Εν ολίγοις το είδος της αναπηρίας και το επίπεδο του δύτη καθώς και η πρότερη εμπειρία του, καθορίζουν και την δυνατότητα να χαρακτηριστεί ικανός ή μη.

Αυτός είναι ένας καλός μπούσουλας, γιατί για τα ελληνικά δεδομένα δεν γνωρίζω αν υπάρχουν τόσο αναλυτικά καταγεγραμμένα κριτήρια. Οι επαγγελματίες του χώρου θα μας διαφωτίσουν παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-14, 17:33
ioannis vaporidis ioannis vaporidis is offline
 
Εγγραφή: 04-10-2009
Μηνύματα: 1
Απάντηση: Προβληματισμός

Καλησπέρα,

2013, Λιμάνι της Σούβας, Φίτζι.

Συνάντησα τον κύριο Charles Julian, ιδιοκτήτη και General Manager του Dive Center (υποβρύχιες εργασίες) στην Σούβα.

Ο κ. Charles έχασε το μισό του χέρι (ποτέ τα χέρια έξω από το παράθυρο του αυτοκινήτου!) σε ένα αυτοκινητόδρομο της Ν. Ζηλανδίας το 2002.

Έμεινε ο αντίχειρας, ο μισός δέικτης και κομμάτια του βραχίονα στηριγμένα σε κάποιο κράμα ιατρικού μετάλλου.

Μετά από 40 ημέρες που δουλέψαμε μαζί και αφότου η αρχική συμπόνια μου (συγκαλυμμένη αλαζονεία) μετατράπηκε δικαιολογημένα σε θαυμασμό και απέραντη εκτίμηση, συνειδητοποίησα οτι το σημαντικότερο εργαλείο του δύτη είναι το μυαλό του.

Με εκτίμηση,
Ιωάννης Βαπορίδης
IMCA air diving supervisor
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:11.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.