Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Τεχνική Κατάδυση > Συσκευές Κλειστού Κυκλώματος
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Μηχανάκια του διαβόλου? Δε νομίζω...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-07, 14:48
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Εκπαίδευση σε Rebreathers

Και εγώ που είμαι του ανοικτού κυκλώματος , που μπορώ να πάω στην Ελλάδα να εκπαιδευτώ για Rebreathers; Και για ποιο Rebreather να εκπαιδευτώ;;

Επίσης, να προτιμήσω τον ΧΧΧΧ εκπαιδευτής, που είναι πολύ καλός με το Inspiration (επειδή με αυτό βουτάει και γι' αυτό έχει εκπαιδευτεί ), ή να προτιμήσω τον ΥΥΥΥ ο οποίος έχει εκπαιδευτεί στο Megalodon, αλλά δεν είναι τόσο καλός εκπαιδευτής και χωρίς πολύ εμπειρία;;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-07, 15:43
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Εκπαίδευση σε Rebreathers

Αν αποφασίσεις να μπεις σε αυτό το κλειστό κύκλωμα, μάλλον πρέπει να εκτιμήσεις τα δεδομένα,
  • Τι συσκευή σε καλύπτει,
  • εκπαίδευση, εκπαιδευτής της
  • συντήρηση - αντιπροσώπευση
  • κόστος για τα παραπάνω
και να αποφασίσεις συνολικά...

Υ.Γ. Τι θέλω εγώ και μιλάω εκεί που δεν ξέρω την τύφλα μου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-07, 16:06
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Εκπαίδευση σε Rebreathers

Νίκο, ο προβληματισμός είναι ... διαλέγω τον εκπαιδευτή ανάλογα το είδος rebreather ή ανεξάρτητα; Στο σενάριο αυτό έχω ήδη επιλέξει το είδος, για διάφορους λόγους (να ένα καλό θέμα συζήτησης)
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-07, 16:31
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: Εκπαίδευση σε Rebreathers

ρε μη ρωτάς εμένα είπαμε δεν ξέρω,

υποθετικά εγώ θα διάλεγα το πακέτο συσκευή - εκπαιδευτής.

Δηλαδή όσο και αν γούσταρα κάνα YBOD, και όσο και αν έλεγα ότι είναι το μόνο και το καλύτερο και το πιο φτηνό, δεν θα το έπαιρνα αν εκπαιδευτής ήταν ο κος Φονιάς, και αντιπρόσωπος ο κος Βαθυτσέπης...

Εκτός και αν έκανα εκπαίδευση έξω και μάθαινα να το φτιάχνω μόνος μου με ανταλλακτικά από τον κατασκευαστή...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos : 13-06-07 στις 17:44.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-07, 17:22
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Εκπαίδευση σε Rebreathers

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή όσο και αν γούσταρα κάνα YBOD, και όσο και αν έλεγα ότι είναι το μόνο και το καλύτερο και το πιο φτηνό, δεν θα το έπαιρνα αν εκπαιδευτής ήταν ο κος Φονιάς, και αντιπρόσωπος ο κος Βαθυτσέπης...
Εγώ πάλι, επειδή θεωρώ ότι με την τρέχουσα τεχνολογία / προδιαγραφές εξακολουθούν να είναι επικίνδυνα αυτά τα παιχνιδάκια, θα λειτουργούσα αντίθετα:

Θα συνέλεγα πληροφορίες και γνώμες από Internet και από γνώστες του θέματος και θα διάλεγα την καλύτερη συσκευή.
Αν τώρα, για τη συσκευή που διάλεξα το κόστος και η ποιότητα εκπαίδευσης στην Ελλάδα είναι απαγορευτικά, απλώς θα περίμενα ή θα προσπαθούσα να κάνω και την αγορά αλλά και την εκπαίδευση στο εξωτερικό.

Στην χειρότερη, θα προτιμούσα μια manual συσκευή που μπορώ να την καταλάβω, να την ελέγξω, να μάθω τα τμήματά της (που το πιο πιθανό βέβαια είναι ότι θα μου στοιχίσει περισσότερο σε κόπο, χρόνο, ψάξιμο και χρήμα) αλλά θα μου προσφέρει λιγότερα points-of-failure και καλύτερη ποιότητα κατασκευής.

Άσε που ως προγραμματιστής έχουν δει πολλά τα μάτια μου, κι έχω αναπτύξει γενικά μια αλλεργία στην ιδέα να βουτήξω και να εξαρτάται η ζωή μου από ένα controler (ακόμη και να είχα γράψει εγώ τον κώδικα, πάλι σίγουρος δε θα ήμουν)
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos : 13-06-07 στις 17:45.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-07, 18:15
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Εκπαίδευση σε Rebreathers

Η εκπαιδευση στην Ελλαδα ειναι μεγαλο προβλημα στα rb. Προσωπικα δεν θα υποστηριζα την φιλοσοφια πακετο-συσκευη. Αλλα και παλι δεν θα προτιμουσα να εκπαιδευτω Ελλαδα αλλα στο εξωτερικο παρα το κοστος. Ετσι θα ειχα την συσκευη με τα χαρακτηριστικα που ηθελα και θα ειχα εκπαιδευτει απο καποιον με αρκετα μεγαλη εμπειρια. Μια φορα θα πληρωσω ας πληρωσω λιγα παραπανω αλλα να το αξιζει.
Η συμβουλη μου ειναι διαλεξε την συσκευη που νομιζεις σε καλυπτει και βρες ενα εκπαιδευτη στο εξωτερικο εμπειρο για να σε διδαξει καλα.
Φοιβο γιατι θεωρεις συμβιβασμο τα mccr? Ειναι απλα διαφορετικη νοοτροπια ,δεν ειναι κατωτερα και εχουν αποδειχτει μαλιστα οτι επιβαλουν πιο σωστες συνηθειες και πρακτικες στον δυτη που οδηγουν σε λιγοτερα θανατηφορα ατυχηματα και εχουν και πιο μικρο κοστος αγορας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-07, 18:37
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Εκπαίδευση σε Rebreathers

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hal Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοιβο γιατι θεωρεις συμβιβασμο τα mccr? Ειναι απλα διαφορετικη νοοτροπια ,δεν ειναι κατωτερα και εχουν αποδειχτει μαλιστα οτι επιβαλουν πιο σωστες συνηθειες και πρακτικες στον δυτη που οδηγουν σε λιγοτερα θανατηφορα ατυχηματα και εχουν και πιο μικρο κοστος αγορας.
Δίκιο έχεις, κακώς έγραψα "στη χειρότερη".
Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να βρω, είναι ότι αν μιλήσουμε για κατάδυση αναψυχής (και όχι τεχνική, βαθιά κλπ) εγώ θέλω να μπορώ να κάνω το κέφι μου και να είμαι χαλαρός.
Θα προτιμούσα λοιπόν κάποια αυτόματη συσκευή (που να είναι βέβαια αξιόπιστη) και να μου επιτρέπει να χαζεύω και να φωτογραφίζω από το να έχω συνέχεια στο νού μου την ένδειξη του αναλυτή και να ανοίγω με το χέρι βαλβίδες για να ισορροπώ το μείγμα.

Βέβαια με την τρέχουσα τεχνολογία, ίσως τα mccr να είναι τελικά μονόδρομος αν ζητάμε τη μέγιστη ασφάλεια


Να σημειώσω επίσης ότι δεν πρέπει να με παίρνετε και πολύ στα σοβαρά μια και έχω μηδενική πρακτική εμπειρία (μισή βουτιά με open circuit). Απλώς σκέφτομαι φωναχτά, σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει και συζητήσει με φίλους.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-06-07, 18:47
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Εκπαίδευση σε Rebreathers

Συμφωνα με εμπειρουσ χρηστες εφοσον εχεις ρυθμισει την παροχη Ο2 σωστα χρειαζεται μια παρεμβαση ανα δεκαλεπτο περιπου στο μιγμα και αν εχεις ενα HUD (Heads Up Display) δεν χρειαζεται να κοιτας τα handset παρα μονο πολυ παροδικα.

Τσεκαρε αυτο: http://www.revo-rebreathers.com/

Ειναι σχετικα καινουργιο στην αγορα αλλα ειναι εξαιρετικα ευχρηστο και ο σχεδιασμος του πιστευω ειναι εξαιρετικος. Θα ηθελα παρα πολυ να δοκιμασω ενα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-07, 20:34
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Εκπαίδευση σε Rebreathers

Ένα καλο άρθρο είναι εδω http://www.customrebreathers.com/RebreatherInvasion.html Παλαιό, αλλά ακόμα επίκαιρο. Διαβάστε και την λίστα με τα θέματα περί εκπαίδευσης κάτω κάτω...

Γενικά όμως τα πράγματα στην Ελλάδα είναι αρκετά πίσω ακόμα. Το θετικό είναι οτι εδώ και ένα χρόνο περίπου ακούγονται διάφορες κινήσεις με επενδύσεις σε συσκευές.

Πάντως πρίν σπεύσει κανείς να κάνει τα σχολεία, καλό είναι να ψάξει αρκετά το θέμα των επίδοξων εκπαιδευτών. Η ουσία δεν είναι το χαρτί που θα πάρεις, αλλά το τί και πώς έχεις μάθει. Τα μηχανάκια αυτά, "δαγκώνουν" αν δεν τα προσέξεις.

/GKAM
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-07, 21:02
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Εκπαίδευση σε Rebreathers

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων

Γενικά όμως τα πράγματα στην Ελλάδα είναι αρκετά πίσω ακόμα. Το θετικό είναι οτι εδώ και ένα χρόνο περίπου ακούγονται διάφορες κινήσεις με επενδύσεις σε συσκευές.
Δηλαδή, δεν έχω τύχη για την Ελλάδα;;
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.