Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ιδιοκατασκευές - Φτιάξ' το μόνος σου !
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Η αθάνατη ελληνική 'πατέντα' εν δράσει... ;-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-08, 21:01
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Πατεντα σε λουρακι DC ή Ρολογιου

Απο παλιοτερη πατεντα του Ατζουλη και του Kαμαρινου σε DC που ειχε δημοσιευθει στο theabyss

Προσωπικα μου ειχε τυχει παλιοτερα την ωρα που εβγαζα το BCD να σπασει το πιρακι που κραταει το λουρακι πανω στο σωμα.

Εργαλεια και υλικα



Μετα απο 10 λεπτα

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-08, 09:45
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Πατεντα σε λουρακι DC ή Ρολογιου

Πολύ καλή πατέντα .
Τι μπορούμε να κάνουμε όταν έχουμε μεταλλικό μπρασελέ ? ? ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-08, 10:14
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Πατεντα σε λουρακι DC ή Ρολογιου

Η πατεντα ειναι απλη και γρηγορη αλλα προσωπικα προτιμω την αφαιρεση του λαστιχου και αντικατασταση με μονοκοματου band (κοινου πολυεστερικου λουριου) κατω απο τα δυο πιρακια, γιατι με αυτην δεν υπαρχει πιθανοτητα να χαθει το οργανο απο αιφνιδιο (σπανια απροειδοποιητο αλλα πιθανο) κοψιμο του λουριου σε αλλο σημειο. Υπαρχουν μπρουτζινες πορπες σε ειδικα καταστηματα για κατασκευαστες ειδων ταξιδιων αλλα μπορουν εναλλακτικα να χρησιμοποιηθουν και τα λουρια (σε συνδιασμο) μια φτηνων πυξιδων. Αλλωστε τα λαστιχεναι λουρακια ειναι τοσο ακριβα που ολοι εκνευριζονται με την τοσο συχνη αλλαγη .
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-08, 14:23
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Πατεντα σε λουρακι DC ή Ρολογιου

Στο συγκεκριμενο ρολοι που το εχω απο 1993 εχω αλλαξει 3 φορες!!! λουρακι της Citizen. Στοιχιζε 18.000 δραχμες τοτε!!!
Τελικα πηρα ενα imitation και κραταει μεχρι τωρα χωρις να κοπει ή να παθει το παραμικρο!!!
Απιστευτη κατασταση αφου το αυθεντικο φαινεται καλυτερο αλλα το αλατι το διαλυει! Ειναι απο τα κουφα της ιστοριας. Στο εμποριο υπαρχουν εκατονταδες λυσεις και εχω δοκιμασει 2 φορες την λυση με λουρακι velcro! χωρις προβλημα και αψογη εφαρμογη πανω απο τις στολες.
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-08, 18:11
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: Πατεντα σε λουρακι DC ή Ρολογιου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο συγκεκριμενο ρολοι που το εχω απο 1993 εχω αλλαξει 3 φορες!!! λουρακι της Citizen. Στοιχιζε 18.000 δραχμες τοτε!!!
Τελικα πηρα ενα imitation και κραταει μεχρι τωρα χωρις να κοπει ή να παθει το παραμικρο!!!
Απιστευτη κατασταση αφου το αυθεντικο φαινεται καλυτερο αλλα το αλατι το διαλυει! Ειναι απο τα κουφα της ιστοριας. Στο εμποριο υπαρχουν εκατονταδες λυσεις και εχω δοκιμασει 2 φορες την λυση με λουρακι velcro! χωρις προβλημα και αψογη εφαρμογη πανω απο τις στολες.

Αυτο ειναι γεγονος.

Το λουρακι της citizen μπορει να ειναι μαλακο αλλα χαλαει πολυ γρηγορα. (1-2 χρονια) Το απλο λουρακι (3.000δρχ) κραταει πολυ περισσοτερο (3-5 χρονια) Το ιδιο βεβαια ισχυει και για την μπαταρια που ενω σου ζητανε 50€ την αλλαζεις με μια απλη των 10€ (μαζι με την στεγανοποιηση) Το λουρακι με velcro το εχω δει αλλα το ρολοι μετα χανει σε ομορφια.

Το συγκεκριμενο το εχω απο το 1997 και ειναι σκυλι.

Εχει ερθει και η ωρα του για αλλαγη μπαταριας αφου για οικονομια δεν μπαινει σε dive mode και περναει τα δευτερολεπτα ανα δυο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.