Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 24-07-10, 12:09
Το avatar του χρήστη Deep Rhodos
Deep Rhodos Deep Rhodos is offline
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Rodos
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
deep δεν καταλαβαίνω που ακριβώς το πας... τι σε κάνει να πιστεύεις ότι γνωρίζουμε τέτοιους και δεν μας νοιάζει;; τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν γνωρίζαμε τέτοια καταδυτικά θα τα υποστηρίζαμε; γιατί σώνει και καλά να μιλάμε για κάτι που δεν ξέρουμε;; γιατί σώνει και καλά να κλείσουμε μια συζήτηση για να μιλήσουμε για κάτι άλλο; και εν πάσει περιπτώση, οκ, εμείς δε μιλάμε, εσύ -που είναι προφανές ότι γνωρίζεις κι έχεις κάτι να πεις- γιατί δε μιλάς αλήθεια;
(Σου υπενθυμίζω ότι ο τίλος εδώ ειναι "Ανοιχτή Κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων". Που σημαίνει ότι εδώ μέσα μιλάμε με ονόματα).
Σε ακούμε λοιπόν
Θα σου πώ αμέσως. Σε κάποιο άλλο thread με τίτλο πώς αντιδρούμε σε πληροφορία ψαρομπούκαλου την συζήτηση άνοιξε ο Gmav ο οποίος - προς τιμήν του - ανέφερε πως ήταν παρόν σε κάποιο περιστατικό με έναν ψαρομπούκαλο μέσα σε ένα κατάστημα. Αν διάβασα καλά, ούτε το κατάστημα αναφέρθηκε ούτε τίποτα άλλο και τελικά το θέμα άλλαξε πολύ σύντομα σε νομικές λεπτομέρειες κλπ. Δέν το πάω πουθενά. Υπερασπίζομαι την θέση μου σαν επαγγελματίας στον χώρο με όποια επιχειρήματα μπορώ να δώσω. Αυτό. Νομίζω δε ότι ο διάλογος μεταξύ επαγγελματία και ερασιτέχνη καλό κάνει.. Όσων τώρα αφορούν τους κατ εξακολούθηση ψαρομπούκαλους, κάπηλους κλπ, εγώ προσωπικά έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα και για τον λόγο αυτό επιμένω να θίγω το θέμα. Αν κατάλαβες εσύ φίλη μου ότι προσπαθώ να ενοχοποιήσω κάποιον (περαν ψαρομπούκαλων, καπήλων κλπ) ΚΑΚΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ. Θα ήθελα όμως κάποια στιγμή να αρχίζουμε να τους πετάμε έξω από τον χώρο. Με όποιο τρόπο ο καθένας μπορεί. Και τα φόρουμ είναι αν μη τι άλλο ένα εργαλείο για την δουλειά αυτή. Δεν είναι; Λέω λοιπόν και γω ανοιχτά την γνώμη μου. Γιατί δέν έχω διαβάσει στην παράγραφο καταδυτικά κέντρα κάποια τέτοια αναφορά; Αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποιος καλύπτει κάποιο τέτοιο κέντρο. Εννοείται!! Πέραν όμως των τιμών των καταδυτικών κέντρων, της ποιότητας των υπηρεσιών κλπ είναι και αυτό ένα πάρα πολύ σοβαρό θέμα. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Τωρα άν ξέρω κάτι και δέν το λέω.....εγώ Ρόδο ζώ ρε παιδιά. Πού να ξέρω τί γίνεται εκεί. Αν θέλετε όμως να σας πώ για τα έδώ πράγματα, δεν έχω καμιά αντίρρηση. Να έχετε όμως υπόψην σας - και χωρίς να κάνω τον Σερίφη - ότι για τα εδώ τουλάχιστον πράγματα, ότι μπορούσα να κάνω το έκανα. Και φυσικά δέν έγινε τίποτα. Το σύνηθες δηλαδή.
__________________
Dare to Explore!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-09-10, 20:42
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Και για να ξαναγυρισουμε στο θεμα.
Φετος πηγαμε με μια μεγαλυτερη ομαδα απο το καταδυτικο μας στην Λιμνη Κεριου στην Ζακυνθο. Καταληξαμε στο καταδυτικο Turtle Beach. Δια μεσω αυτου κλεισαμε αεροπορικα εισιτηρια, διαμονη, αυτοκινητο και καταδυσεις. Για τους ξενους πελατες του λειτουργει σαν ταξιδιωτικο γραφειο. Και σε πολυ λογικες τιμες. Οι τιμες που ανφερονται πιο κατω ειναι οι τιμες που πληρωσαμε. Συγκεκριμενα μας βγηκε η βουτια στις 22 Ευρω.

Αν και το καταδυτικο ειναι σε ελληνογερμανικα χερια, η οργανωση και η διεκπαιρεωση των καταδυσεων ειναι σε απολυτως γερμανικα χερια. Ετσι και ο κυριος κυκλος των πελατων του. Γερμανοι, Αυστριακοι αλλα και πολλοι Ιταλοι και Ανατολικοευρωπαιοι. Ματαια περιμενα ενα briefing στα ελληνικα . Παντως αμα ειναι μια μεγαλυτερη ομαδα Ελληνων στο σκαφος το briefing το αναλαμβανει ο καπετανιος, ο Τιμοθεος.

Για τις καταδυσεις εκει τι να πω, σπηλιες, περασματα και αγιος ο Θεος. Σουπερ!!!!! Μειναμε κατεενθουσιασμενοι απο ολα.

Παρ ολα αυτα πεταχτηκα και μεχρι το Λαυριο για μερικες βουτιτσες με τον Thoc. Και σε μια απο αυτες γνωρισα και τον Νεοκλη .
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-09-10, 15:48
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε μια απο αυτες γνωρισα και τον Νεοκλη .
είσαι άτυχο παιδί
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-09-10, 14:49
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε μια απο αυτες γνωρισα και τον Νεοκλη .
Ας πρόσεχες

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-09-11, 15:48
mpapadog mpapadog is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Θέλω να μεταφέρω εδώ τις άριστες εντυπώσεις μου από το καταδύτικό Aegean Divers στη Σαντορίνη. Είχα κερδίσει στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του συλλόγου μας το λαχνό με το μεγάλο δώρο - 5 διπλές καταδύσεις για μένα και το ζευγάρι μου. Επισκέφθηκα τη Σαντορίνη τέλη Αυγούστου και έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες του συγκεκριμένου καταδυτικού. Πολλές όμορφες βουτιές στην Καλντέρα, το Ασπρονήσι, στην Παλιά και Νέα Καμένη. Όλα τα παιδιά του καταδυτικού ήταν πολύ εξυπηρετικά και φιλικά. Για τους πελάτες που δεν έχουν όχημα στέλνουν το πουλμανάκι του καταδυτικού στο ξενοδοχείο τους και τους παραλαμβάνει (καθώς επίσης και τους επιστρέφει σε αυτό)! Αφού είχαμε δικό μας όχημα, δίναμε ραντεβού στο λιμανάκι (της Βλυχάδας) και έφερναν εκείνοι τα πράγματα μας έτοιμα φορεμένα στις φιάλες και τα φόρτωναν στο σκάφος. Επιπλέον, αφού τους συναντούσαμε για αρκετές μέρες λόγω των πολλαπλών καταδύσεων, προσφέρθηκαν να ξεπλένουν εκείνοι τα πράγματά μας στο καταδυτικό! Σε όλες τις βουτιές που κάναμε, ούτε εγώ ούτε το ζευγάρι μου χρειάστηκε να κουβαλήσουμε το παραμικρό. Πραγματικά μου έκανε εντύπωση η άποψη που έχει και υποστήριζει ο Κώστας, ο ιδιοκτήτης του καταδυτικού κέντρου, για την παροχή καταδυτικών υπηρεσιών και τουρισμού γενικότερα.
Ευχαριστώ πολύ τον Κώστα Σαρμά, όλα τα παιδιά του καταδυτικού, και τον Σύλλογο μας για αύτο το πραγματικά πάνεμορφο δώρο που μου έκαναν!
ΥΓ. Στον ιστότοπο του Trip Advisor μπορείτε να διαβάσετε (στα Αγγλικά - κυρίως) πολλές ανεξάρτητες κριτικές πελατών για το συγκεκριμένο καταδυτικό κέντρο.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-09-14, 14:14
Το avatar του χρήστη panoramix
panoramix panoramix is offline
 
Εγγραφή: 22-09-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Προσωπική γνώμη
Το καταδυτικό Paralos Diving Academy στο Μαρούσι, αποτελει ενα απο τα "καλα" καταδυτικά κέντρα της Αθήνας. Εχω μονο καλες εντυπώσεις κι εμπειριες απο εκει! Είμαι χρονια πελάτης και θελω να πιστευω και φιλος!
Συνεχιστε την καλή δουλεια και παντα καλες κι ασφαλεις αναδυσεις!
__________________
Κωνσταντίνος Κοντογιάννης
Greek Divers Blogspot
http://greekdivers.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-09-14, 20:51
georgep5180 georgep5180 is offline
 
Εγγραφή: 01-10-2008
Μηνύματα: 28
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Βρε παιδιά μια(που λέει ο λόγος μακροσκελή) ερώτηση μια που είναι και πρόσφατο.
α) Πόσοι κόβουν αποδειξη-τιμολογιο-καποιο εν ελεω θεου θεωρημενο αθεωρητο παραστατικο φπα you know...
β) Πόσοι απο αυτους που δεν κοψαν σου είπαν φιλε ειναι 45 ευρώ αλλά επειδή δεν κόψαμε ασε τα 5 ευρώ φπα να ωφεληθείς και εσύ.....
γ) Πόσοι για τα χρηματα που πληρώνεται αξιζουν οι υπηρεσίες που παρεχουν (και δεν μιλάω για κουτσομπολιο πριν και μετα την βουτια αλλά καθαρα καταδυτικες υπηρεσίες ποιότητας).
δ) Ποσοι εχουν συμπεριφορα αντεμπειτε για ξεπετα να τελειωνουμε υφος χιλλιων καρδιαναλίων και αντριλας καταδυτικής(ακομα μαζευουν τα αρχι...α τους απο την βαρκα γιατι ειναι τοσο μεγαλα).
Γενικά τωρα τελευταια μηπως εχουν γαιδουρεψει-ψωνισει αρκετοι στον χώρο?
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-09-14, 18:11
rizopoulos1981 rizopoulos1981 is offline
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: Αιγιο
Μηνύματα: 18
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Συμφωνώ με τον Panoramix για το καταδυτικό Παραλος με έδρα το Μαρούσι.Είναι από τους επαγγελματιες του χώρου και πάνω από όλα ο Γιάννης είναι άνθρωπος
__________________
rizopoulos kostas
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-09-14, 08:04
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgep5180 Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Πόσοι κόβουν αποδειξη-τιμολογιο-καποιο εν ελεω θεου θεωρημενο αθεωρητο παραστατικο φπα you know...
Ακόμη δεν γνώρισα κάποιον.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-09-14, 10:58
Το avatar του χρήστη alkis
alkis alkis is offline
 
Εγγραφή: 10-10-2007
Μηνύματα: 188
Απάντηση: Μου άρεσε / Με εκνεύρισε - Ανοιχτή κριτική καταδυτικών επιχειρήσεων

Υπάρχουν πολλοί που πράγματι αποφέυγουν την έκδοση παραστατικών
Αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Υπάρχουν και επαγγελματίες που είναι τυπικοί στις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ή πώλησης υλικών
__________________
Κυριάκου Άλκης
Ένωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης
Ιστοσελίδα: www.thessalonikidiveclub.gr
Forum ΕΑΘ: http://www.thessalonikidiveclub.gr/core/smf/

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.