Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Σχετικά με την Αυτόνομη Κατάδυση > Εκπαίδευση, Προβληματισμοί και Εμπειρίες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, για ακόμη πιο απολαυστικές βουτιές...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-07, 22:37
Το avatar του χρήστη hal
hal hal is offline
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 117
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Χρησιμοποιω ζωνη υφασματινη αρκετες φορες με πολυ περισσοτερα κιλα.Ανετη ομολογω δεν ειναι.
Το jacket που χρησιμοποιω περισσοτερο εχει θηκες για ενσωματωμενα αλλα ειναι συστημα με βελκρο και δεν τα εμπιστευομαι. Αν ειχα ενα με πιο αξιοπιστο συστημα θα τα εβαζα εκει γιατι ειναι σιγουρα πιο ανετα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-07, 22:47
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Δεν έχω καταλάβει γιατί ακριβώς σε ενοχλούν, δεν είναι και κάτι τραγικό υποθέτω τα 8 κιλά (εγώ με wet+overvest 5+5mm φοράω 6-7).

Όπως και να'χει, νομίζω ότι τα 8 κιλά είναι πολλά για ελαστική ζώνη. Οι ελαστικές ζώνες είναι εύκολο να κοπούν αν τις παραφορτώσεις. Κατά τ'άλλα βέβαια τις βρίσκω εξαιρετικά εύχρηστες (κι εγώ ελαστική έχω).

Από την άλλη, το τζάκετ σου θα γίνεται ασήκωτο με 8 κιλά στις τσέπες και τη φιάλη δεμένη. Λυπάμαι τον καημένο που θα το σηκώνει από το σκάφος

Προτείνω να το σετάρεις αλλιώς: 4 κιλά στην ζώνη και τα άλλα 4 (2+2) στις τσέπες. Νομίζω ότι ο συνδυασμός αυτός θα σε έκανε πιο ευέλικτο γενικότερα...

Τη λύση backplate την έχεις σκεφτεί;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-07, 23:24
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Θωμά, τα 50 μου σεντ:

Έχω δοκιμάσει ζώνη, BCD με ενσωματωμένα βάρη, BCD χωρίς ενσωματομένα βάρη αλλά με τα βάρη στις τζέπες, Backplate με τριγωνικά βάρη, βάρη στη ζώνη του harness και άλλα τόσα:

Έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα (προσωπικά πάντα)

Συμπέρασμα 1: Δεν είμαι εγώ για ζώνες. Έχουν πολλά μειονεκτήματα. Είναι κουραστικές και μου προκαλούν περισσότερο στρεςς στη μέση. Αυτά που αναφέρονται ή αυτά που είχα εμπειρία θες?

Συμπέρασμα 2: Όχι backplate. Δεν προσφέρει καλύτερη διάταξη βαρών. Το μόνο πλεονέκτημα του Backplate είναι ότι όταν χρησιμοποιάς το σετ με τις διπλές έχεις πιό εύκολη πρόσβαση στην βαλβίδα απομόνωσης (όλο το manifold είναι πιό κοντά στο κεφάλι σου). Το δικό σου έχει βαλβίδα απομόνωσης? Τα βάρη είναι κάπως δύσκολο να τα βολέψεις ιδιαίτερα αν βουτάς με στεγανή όπως συνήθως εγώ από Νοέμβριο μέχρι Ιούνιο και θέλεις 10 κιλά.

Συμπέρασμα 3. Δεν είναι όλα τα συστήματα BCD με ενσωματωμένα βάρη το ίδιο. Προτίμησα τελικά ένα που έχει θήκες με βάρη που μπορείς να τις τοποθετήσεις ο ίδιος αφού φορτωθείς και μετά! Μπαίνουν ειδικές θήκες που περιέχουν τα βάρη σε υποδοχές με zipper με μεγάλη ευκολία. Η καταπόνηση βρίσκω ότι είναι ελάχιστη. Η ισορροπία καλύτερη από εκείνη της ζώνης. Η δε πρακτικότητα δεν συζητείται. Βάζω και βγάζω τα βάρη σε χρόνο dt.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-07, 23:32
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωτο, αυτο μου αρεσει παρα πολυ.
Σε λιγο καιρο, εχω σκοπο να παρω ενα καινουργιο τζακετ.

Αυτο:



Τι ειναι???
Είναι τα βάρη που έχουν σχήμα πρίσματος με τριγωνική βάση και τοποθετούνται μεταξύ του backplate και των φιαλών σε ύψος ανάμεσα στους δύο άξονες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-07, 23:37
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων


Ονομάζονται και v-weights. Έχω ένα παιδάκι τον Άρη, που τα φτιάχνει μόνος του, σε φόρμα χωρίς τρύπες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-07, 23:54
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα!!!



Τι τζακετ ειναι αυτο που περνει ετσι τα βαρη (αφου φορεσεις ολο τον εξοπλισμο) ???
Και εύκολα μάλιστα. Το ζιπερ βλέπει προς τα πάνω οπότε η κίνηση είναι άνοιγμα, τα ρίχνεις μέσα, κλείσιμο.

Δες ΠΜ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-07, 07:51
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Μεχρι περυσι χρησιμοποιουσα υφασματινη ζωνη (την ιδια δεκατρια χρονια τωρα χεχε) με μονα και δικιλα . Αναλογα την φιαλη και τα βαρη , απο 8 εως 12 κιλα . Απο περυσι που εβγαλα προβλημα στην μεση μου ( τσιμουχα) προσπαθω να καταργησω την ζωνη , η οποια με δυσκολευει ακομα και στην διαρκεια της βουτιας . Εχω ενα BCD APEKS το οποιο εχει θηκες για βαρη με φερμουαρ απο επανω (οποτε τα βαζεις οποτε θελεις , πριν ή μετα την ετοιμασια ) και φαρδυ βελκρο κατω με λουρι που πιανει μεγαλη επιφανεια (αρα και με λιγο περισσοτερη ασφαλεια ) , οχι οτι το εμπιστευομαι και πολυ στην μακροπροθεσμη χρηση . Προσωπικα βολευτηκα πολυ καλα , απλα μεσα στις θηκες βαζω μονον δικιλα , γιατι τα μονα πολλες φορες μου τα μαζευουν οσοι ερχονται απο πισω (χυνονται απο τις τσεπες ) . Σιγουρα το κουβαλημα ειναι ενα θεμα , αλλα οπως ειπα μπορω να τα βαλω στις θηκες ακομα και μεσα στο νερο . Πηγα να δοκιμασω τα βαρη στις φιαλες , αλλα μεχρι στιγμης δεν με βολεψαν , ισως με τις διπλες κανω καποια ιδιοκατασκευη

Μιχαλης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-07, 08:13
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Από τότε που πήρα το jacket που χρησιμοποιώ τώρα (Waterproof Ozor) μοιράζω τα βάρη (που είναι και μπόλικα λόγω ... όγκου) στην ζώνη (κλασσική υφασμάτινη) και στις τσέπες του jacket στο οποίο οι θήκες μπαίνουν σε εσωτερική τσέπη και ασφαλίζουν με velcro από την εξωτερική πλευρά. Ευκολά μπορείς πριν βγάλεις το jacket να το δώσεις στην βάρκα, να βγάλεις τις θήκες με τα βάρη και να τα δώσεις ξεχωριστά για να διευκολύνεις αυτόν που τα σηκώνει.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-07, 09:01
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Θωμα,
Και εγώ χρησιμοποιώ υφασμάτινη ζώνη, μιας και την ελαστική δεν την εμπιστεύομαι..τον τελευταίο 1,5 χρόνο βουτάω με backplate, και έχω αφαιρέσει 4 κιλα απο την ζώνη... το Σάββατο με τις 12άρες με στεγανη χρησιμοποιήσα 4 κιλά, την Κυριακή με την 5άρα και τις 12άρες στην Μυλοκοπή, καθόλου κιλά. Με την 15άρα μπουκάλα και 5άρα στολή 4 κιλά είναι ΟΚ....

Συμπέρασμα: βρήκα την υγειά μου με το backplate

Άλλος ένα τρόπος να μοιράσεις τα βάρη, είναι και αυτός που σου πρότειναν αρκετοι... τα μισά στην ζώνη και τα άλλα μισά στο jacket.... καλή λύση για τις διπλές σου είναι και τα v-weights που ανέφερε ο Σώτος....

Δεν μπορείς να πείς, αρκετές επιλογές έχεις..
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-06-07, 09:24
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν παρα πολυ καιρο, τα βαρη μου (περι τα 8 κιλα, σε νορμαλ καταδυσεις ) τα φορουσα με ελαστικη ζωνη στη μεση.
Καποια μερα δοκιμασα και τα εβαλα στις τσεπες του τζακετ (4 κιλα απο τη μια και 4 απο την αλλη).
Παψανε πλεον να με ενοχλουν και αισθανθηκα πολυ καλυτερα.

Τη γνωμη σας θελω. Ζωνη η ενσωματωση???
Και αν ζωνη, υφασματινη η ελαστικη???

Και αυτο που εχει σημασια ειναι η αιτιολογηση.
Η ελαστικη ζωνη ειναι η απολυτη λυση για την αντιμετωπιση του πλευστοτητας της φορμας στην ελευθερη καταδυση γιατι τα 4kg περιπου ουτε που καταλαβαινεις οτι υπαρχουν αφου δεν κολυμπανε στη μεση σου οταν κολυμπας. Ομως στην αυτονομη που μπορει με τις διαφορες πλαστικουρες και θετικα αξεσουαρ μπορει να χρειαστει και περισοτερα απο 8kg υπαρχει πραγματικο προβλημα. Το προβλημα αυτο προκυπτει απο 2 φυσικες πραραμετρους δυναμη και επιφανεια που ασκειται αποκλειστικα σε ενα μεσοσπονδυλιο δισκο βαζοντας σε ενα εντελως ασυνηθιστο για τη λειτουργια του stress. Το προβλημα σε μικρες ηλικιες (Μαρια) δεν ειναι δυστυχως αντιληπτο αλλα υπαρχει. Και εγω απο τα 35 αρχισα να εχω ενοχληση με 6-8kg οχι μονο κατα τη διαρκεια της καταδυσης αλλα ωρες μετα (ετσι αλλωστε την εψαξα). Τωρα σωστο και λαθος με ακαδημαικη ενοια δεν υπαρχει απο τη στιγμη που α) δεν χρησιμοποιει κανεις περιστοτερα κιλα απο απο αυτα που χρειαζεται και β) τα εχει σε σημειο που ειναι αμεσα αποσπωμενα.
Οι λυσεις ειναι πολλες (γνωστες ειμαι σιγουρος) και εχουν υπερ και κατα.
Προσωπικα αφησα 5kg στη ζωνη μεσης μου και κατανεμω τα υπολοιπα στις δυο πλερες των BC μου. Εχω δυο βασικα επιχειρηματα.
α) σε περιπτωση που χρειαστει να "παιξω" με τον εξοπλισμο υποβρυχιως (συμβαινει συχνα) για οποιοδηποτε λογο βγαζοντας το BC ο χειρισμους θα ειναι πολυ δυσκολος αν αυτο σερνεται και εγω παριστανω το μπαλονι
β) μπορω να κανω ελευθερη ανα πασα στιγμη χωρις να ασχολουμε με αλλαγες βαρων
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.