Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο Σημείωσε τα forums ως διαβασμένα

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-12, 10:06
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Λόγοι απουσίας στίγματος καταδυτικών σημείων

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατι δεν αναλαμβάνει κάποιος να βάλει πάνω στον χάρτη τα στίγματα των ναυαγίων αλλα και των όμορφων καταδυτικών σημείων η ακόμα σήμεία που άρεσαν σε κάποιον και τα προτείνει. Ακόμα και σελίδες που έχουν ιστορική ανάλυση αλλα και βουτιές στα αντίστοιχα ναυάγια, δεν αναφέρουν στίγμα.

Είναι μία πρακτική λίγο ατομικιστική. Οκ σε φρέσκα ναυάγια να μην το δείξεις, αλλα σε ναυάγια γνωστά για πιο λόγο να μην ενημερώσεις για το στίγμα;

Υπάρχουν πολλά προσβάσιμα απο στεριά, γιατι να μην γίνονται γνωστά στους δύτες που ψάχνουν βουτίτσες; Θα πρέπει δηλαδή να έχεις στην παρέα σου βετεράνους η να πληρώνεις αδρά για να σε συνοδευουν;

Συγνώμη για την αγανάχτηση αλλα σε κάποιες δραστηριότητες οπως η κατάδυση, το ιντερνετ και τα φορουμ λίγα μπορούν να προσφέρουν στην σωστή διάδοση της. Υπάρχει μια περίεργη νοοτροπία στο θέμα. Μένει κλειστό για ανεξητητους λόγους.

Δεν περιμένω κάποια υποστήριξη στο θέμα γιατι αρκετοί θα διαφωνούν για τον Α η Β λόγο. Βέβαια εκείνοι είναι που δεν θέλουν την διάδοση των καταδύσεων και πάλι για τον Α η Β λόγο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-12, 12:10
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Λόγοι απουσίας στίγματος καταδυτικών σημείων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vagos Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Συγνώμη για την αγανάχτηση αλλα σε κάποιες δραστηριότητες οπως η κατάδυση, το ιντερνετ και τα φορουμ λίγα μπορούν να προσφέρουν στην σωστή διάδοση της. Υπάρχει μια περίεργη νοοτροπία στο θέμα. Μένει κλειστό για ανεξητητους λόγους.

Δεν περιμένω κάποια υποστήριξη στο θέμα γιατι αρκετοί θα διαφωνούν για τον Α η Β λόγο. Βέβαια εκείνοι είναι που δεν θέλουν την διάδοση των καταδύσεων και πάλι για τον Α η Β λόγο.
Αγαπητέ φίλε, συγνώμη για την αγανάκτηση αλλά πρώτα θα πρέπει να ρίχνεις μια ματιά γύρω σου, να καταλαβαίνεις που ακριβώς βρίσκεσαι και αφού βεβαιωθείς ότι είσαι εκεί που νομίζεις, να αραδιάζεις τις κατηγορίες σου.

Κατ' αρχήν λοιπόν, μια που μάλλον δεν έχεις κάνει τον κόπο να διαβάσεις, βρίσκεσαι εδώ:

"
Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ


Ποιοι είμαστε

Ο μη κερδοσκοπικός Σύλλογος Ερασιτεχνών Αυτοδυτών "ΤΗΘΥΣ" ιδρύθηκε στις 27-01-2007 από μια ομάδα αυτοδυτών, που τους ενώνει το πάθος τους για την κατάδυση με αυτόνομη αναπνευστική συσκευή (scuba-dive) και η αγάπη τους για το θαλάσσιο περιβάλλον.

Σκοποί του συλλόγου

Οι στόχοι του συλλόγου - όπως καταγράφονται και στο καταστατικό μας - είναι:

α) Η προάσπιση των συμφερόντων των ερασιτεχνών αυτοδυτών.

β) Η ανάπτυξη και η διάδοση της αυτόνομης κατάδυσης .
γ) Η συνεχής ενημέρωση και επιμόρφωση των μελών του Συλλόγου πάνω σε θέματα της αυτόνομης κατάδυσης.
δ) Η αναβάθμιση της εκπαίδευσης και των παρεχόμενων υπηρεσιών στους ερασιτέχνες αυτοδύτες από τους παροχείς των αντίστοιχων υπηρεσιών σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα, την Ελληνική και την διεθνή πρακτική.
ε) Η προστασία των Ελληνικών θαλασσών, της πολιτιστικής κληρονομιάς, των λιμνών, των ποταμών και εν γένει του φυσικού περιβάλλοντος, με σχετικές ενέργειες προς τις αρμόδιες αρχές.
στ) Η οικολογική ευαισθητοποίηση του κοινού .
ζ) Η ανάπτυξη αθλητικών δραστηριοτήτων σχετικών με την αυτόνομη κατάδυση.
... "


Η συνέχεια του αναγνώσματος, εδώ.

Στη συνέχεια, κάνε τον κόπο και ρίξε μια ματιά εδώ για να βρεις τι έχει κάνει και τι δεν έχει κάνει ο Σύλλογος αυτός μέσω των ανθρώπων του, που κατά την κρίση σου "δεν θέλουν την διάδοση των καταδύσεων και πάλι για τον Α η Β λόγο" (Υποθέτω ότι και ο Α και ο Β, θα είναι λόγοι σκοτεινοί και διαπλεκόμενοι )

Μετά, πάρε σαν τροφή για σκέψη και διάβασε τα θέματα που σου παρέθεσε ο Δημήτρης στην απάντηση του.

Και τέλος, έλα μια Τρίτη να γνωριστούμε, για να ξέρεις τουλάχιστον ποιους κατηγορείς.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-12, 12:35
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Απάντηση: Λόγοι απουσίας στίγματος καταδυτικών σημείων

Δεν κατηγόρησα κανένα. Μίλησα γενικά για το ιντερνετ και τα φορουμ. Δεν στοχοποίησα κανένα προσωπικά. Όντως δεν είχα δει τα παραπάνω θέματα που παρέθεσε ο Δημήτρης αλλα επίθεση δεν έκανα οπως μου κάνεις.

Σας έχω επισκεφτεί και γνωρίζω την προσπάθεια σας. Όμως μπορώ να πω οτι ο υπέρμετρος ζήλος δεν είναι πάντα καλός. Αρκετά άτομα έχουν μέσα στο φόρουμ ύφος καρδιναλίων και πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Θέλετε συσπείρωση; Θέλετε φοβισμένοι open water να έρθουν κοντά σας; Θέλετε υποψήφιοι δύτες να ξεκινήσουν; Εαν ναι ισως θα πρέπει να σκεφτείτε κάποιες αλλαγές.

Δεν γίνεται οταν κάποιος να εκφέρει την άποψη του η μια ερώτηση να τον αρπάζουν απο τα μαλλιά. Αν ανοίξετε τα μάτια σας θα δείτε οτι αυτό γίνετε. (οπως άλλωστε και τώρα)

Υπάρχουν πολλοι παλιοί δύτες με πολλές γνώσεις που ομως δεν ειναι ανοικτοί σε διάλογο. Μπετοναρισμένοι εγκέφαλοι που τα ξέρουν όλα.

Επίσης το φορουμ ειναι κλειδωμένο; Φαντάζομαι υπάρχουν κρυφά threads μονο για τα μέλη. Θα μπορούσε να περιοριστεί το κρυφό κομμάτι, οχι επειδή το λέω εγώ αλλα για να δείξετε τον ανοικτό χαρακτήρα του φόρουμ.

Επίσης μετα τις παρουσιάσεις που τόσο όμορφα παρουσιάζονται και με τόσο κέφι και μεράκι, το υλικο βγαίνει μόνο για τα μέλη; Οταν γίνονται ερωτήσεις σχετικά με το υλικό της παρουσίασης (τα προγράμματα κτλ) γιατι δεν υπάρχει απάντηση;

Είναι αρκετά τα θεματάκια που σε κρατάνε σε αποστάσεις στο συγκεκριμένο φόρουμ αν θέλεις να το γυρίσουμε συγκεκριμένα.

Είναι προσωπική άποψη και απλά βρήκα την ευκαιρία να την παραθέσω, εν θερμό.


Βγάλε με παράλογο αλλα είναι η γνώμη μου. Έχω υπάρξει σε πολλά φόρουμ αλλα πραγματικά είναι λίγα αυτα που προσπαθούν να σε απωθούν. Φορουμ = διάλογος και ανταλλαγή απόψεων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-12, 16:08
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Λόγοι απουσίας στίγματος καταδυτικών σημείων

Φιλε Vagos .

Εδώ στην Αττική τα στίγματα τα χρειάζονται τα εξής άτομα.

1) Τα καταδυτικά
2) Οι σκαφατοι δύτες ( 4-5 παρέες σε όλη την Αττική,και πολλές λέω)
3) Οι αγαπητοί ψαράδες
4) Και οι κάφροι ψαράδες.

Εγώ προσωπικά με πολλά χρόνια στην καταδυτική 'κλίκα' δεν βλέπω κάποιον άλλο να τα χρειάζεται .

Αν αναλύσουμε λοιπόν τις επιλογές.

Τα καταδυτικά συνήθως έχουν τις γνωριμίες τους και μπορούν να βρουν για όσα ναυάγια θέλουν που είναι προσιτά για τον κόσμο τους όσα στίγματα θέλουν.

Οι παρέες έχουν πίστεψε με αρκετά στίγματα απο τα γνωστά ναυάγια να βουτάνε για χρόνια.
Ανταλλασουν συχνά στίγματα και το πιο εύκολο είναι να ζητήσει ο ένας στον άλλο ένα στίγμα και αφού το ναυάγιο δεν είναι υπο εξερεύνηση-ανακάλυψη η όπως αλλιώς θες να το πεις δεν βλέπω το λόγο να μην γίνει η ανταλλαγή εύκολα τηλεφωνικώς η με ένα απλό μήνυμα. Εγώ προσωπικά έχω δώσει-πάρει αρκετά.

Για τις επιλογές 3 και 4 δεν το συζητώ καν. Δεν θα ήθελα προσωπικά ενα δημόσιο χάρτη να αναφέρει ολα τα στίγματα και όταν πάω εγώ σε ενα ναυάγιο να βρω απο πανω 2-3 βάρκες με καλάμια να μου τραβαν το πέδιλο στο Deco (αλήθεια είναι αυτό) ούτε να βρίσκω δυναμητισμενους βυθούς και νεκρά ψάρια.
Αν και τα περισσότερα στίγματα που εγώ και η παρέα μου βουτάμε, απο ψαράδες τα έχουμε πάρει, αυτό δεν παει να πει πως θα ήθελα να το μάθουν και οι υπόλοιποι 350.000 στην Αττική.

Οπότε δεν βλέπω προσωπικά το λόγο να δημοσιεύσω ένα χάρτη με στίγματα αφού αν σκεφτείς τις άνω επιλογές όσοι πραγματικά τα χρειάζονται τα βρίσκουν.
Το μόνο που θα κατάφερνα είναι να δείξω πόσα στίγματα έχω και συγχρόνως θα τα έβλεπαν και όσοι δεν θα έπρεπε.

Αν χρειαστείς ποτέ να πας σε κάποιο ναυάγιο με δικό σου σκάφος και θες πληροφορίες η εσύ η κάποιο καταδυτικό ευχαρίστως να βοηθήσω.
Τα γνωστά εύκολα και προσιτά σε βάθος τα γνωρίζουν όλα και λίγα είναι αυτά που διαφεύγουν συνήθως όχι πολύ όμορφα ,χαμηλού ενδιαφέροντος, απομακρυσμένα κτλ.
Τώρα για τα άλλα τα βαθεια επικρατεί ένα κλίμα λίγο περίεργο ακόμα και ανάμεσα στις παρέες αλλά έμενα δεν με απασχολεί το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-12, 16:18
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Λόγοι απουσίας στίγματος καταδυτικών σημείων

Συγνώμη ξέχασα και μια 5η επιλογή.

5) Τους κάφρους δύτες. Κοινώς Αρχαιοκάπηλους μονάκριβους δείγμαν λαμαρίνιους η ψαρομπούκαλους ευρουλάκιους στους οποίους δεν υπάρχει καν λόγος να αναφερθώ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-12, 18:24
Το avatar του χρήστη vagos
vagos vagos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 18-01-2012
Περιοχή: Νότια Προάστια
Μηνύματα: 116
Απάντηση: Λόγοι απουσίας στίγματος καταδυτικών σημείων

Eυχαριστώ Κώστα, κατανοητός.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-12, 13:36
submarine1980 submarine1980 is offline
 
Εγγραφή: 12-05-2008
Περιοχή: Aberdeen
Μηνύματα: 85
Post Απάντηση: Λόγοι απουσίας στίγματος καταδυτικών σημείων

Ενα απο τα πιο ολοκληρωμενα site που εχω βρει:

http://www.wrecksite.eu/

για μερικες πληροφοριες πρεπει να εισαι συνδρομιτης αλλα ειναι δωρεαν!
(ειμαι σιγουρος οτι πληρωνα συνδρομη μεχρι περσυ...)

ενα αλλο καλο site

http://www.divesitedirectory.co.uk/

απο εκει και περα ξερω οτι πολυς κοσμος χρησιμοποιει Admiralty charts
αλλα για να μαι ειληκρινης δεν τα εχω χρησιμοποιησει εκτος UK οπωτε δεν ξερω τι κανουν (αλλα φανταζομαι οτι αν ριξεις μια ματια στο

http://www.marinechandlery.com/categ...-and-dvds.aspx

θα μαθεις!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:27.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.